دوشنبه 12 خرداد 1399 - 18:29
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

بابك راكخواه

 

انتشار کتابي از تأليفات اساتيد و چهره‌هاي قرآني

 

گفتگو با استاد علي اصغر زنگانه استاد پيشکسوت قرآني از استان گلستان که در هفتمين همايش تکريم چهره‌هاي قرآني تجليل خواهد شد.

استاد پيشکسوت قرآني از استان گلستان که در هفتمين همايش تکريم چهره‌هاي قرآني تجليل خواهد شد، قبل از انقلاب اسلامي و در ايام مبارزات انقلاب حضور مستمري در جلسات و محافل قرآني داشته و فعاليت رسمي خود را در حوزه آموزش قرآن از اوايل انقلاب آغاز کرده است.

اين استاد پيشکسوت قرآني با بيان اينکه نخستين فعاليت‌هاي قرآني من طي دوران سربازي در سپاه پاسداران انقلاب اسلامي آغاز شد، گفت: در آن سال‌ها بود که اعلام کردند آموزش و پرورش نيازمند نيروهاي فرهنگي براي تدريس در کلاس‌هاي درس است که به عنوان سربازمعلم در خدمت آموزش و پرورش قرار گرفتم و با پايان يافتن دوران سربازي، در آموزش و پرورش به عنوان معلم قرآن استخدام شدم و سال 78 بود که نخستين مرکز قرآني با عنوان «دارالقرآن‌ نورالثقلين» را در استان گلستان راه‌اندازي کرده و مديريت آن را برعهده گرفتم؛ هم‌اکنون پس از سال‌ها فعاليت آموزشي در حوزه روخواني و روان‌خواني، تجويد، ترتيل، حفظ قرآن و ... بازنشسته آموزش و پرورش هستم.

همايش تکريم چهره‌هاي قرآني به هر شکلي که باشد تأثير مثبتي در گسترش فعاليت‌هاي قرآني خواهد داشت

 زنگانه در اين بخش از سخنان خود با اشاره به اهميت برگزاري همايش تکريم چهره‌هاي قرآني که به منظور تجليل از پيشکسوتان، اساتيد قرآني و حافظان و قاريان قرآن پيش‌بيني شده است، گفت: اين همايش در هر قالب و به هر شکلي که باشد بسيار اثرگذار خواهد بود و هرچند که اين تأثيرگذاري ممکن است در چهره‌ها و اساتيد قرآني که خود را خادم قرآن مي‌دانند و انگيزه‌هاي خود را از جاي ديگري مي‌گيرند چندان ملموس نباشد اما براي ساير افراد جامعه که شاهد برگزاري چنين همايش‌هايي هستند به طور قطع ايجاد انگيزه کرده و آنان را براي ورود به چنين فعاليت‌هايي تشويق مي‌کند.

وي با عنوان اين مطلب که در کنار برگزاري همايش تکريم چهره‌هاي قرآني بايد به تقويت مراکز قرآني و همچنين تقويت روحيه قرآني در جامعه نيز توجه شود، ادامه داد: مسئولان قرآني کشور بايد با تقويت مراکز قرآني، مردم را به انجام فعاليت‌هاي قرآني در جامعه تشويق کرده و در کنار تشويق مردم، امکانات آموزشي از قبيل تربيت اساتيد قرآني، کتاب‌ها و منابع آموزشي و ... را نيز فراهم کرده و منابع آموزشي را به وفور در اختيار علاقه‌مندان قرار دهند.

اين استاد پيشکسوت قرآني در بخش ديگري از سخنان خود به برخي مشکلات و کاستي‌هاي موجود در زمينه فعاليت‌هاي قرآني کشور اشاره کرد و گفت: با وجودي که نهادها و دستگاه‌هاي زيادي در کشور به انجام فعاليت‌هاي قرآني مي‌پردازند اما يکي از مشکلاتي که در اين حوزه وجود دارد اين است که هنوز يک نظرسنجي در جامعه انجام نشده است که مردم در حوزه‌هاي مختلف اجتماعي و اقتصادي به چه آموزه‌ها و پيام‌هاي قرآني نيازمندند تا اين مفاهيم و آموزه‌ها به صورت مجزا از قرآن کريم استخراج شده و در قالب پيام قرآني به جامعه منتقل شود.

وي يادآور شد: هرچند که ما در يک جامعه اسلامي و نظام جمهوري اسلامي زندگي مي‌کنيم اما در صورتي که يک ارزيابي کلي داشته باشيم درمي‌يابيم که اکثريت مردم ما هنوز پيام‌هاي قرآني و خواسته‌هاي قرآن درباره مسائل اجتماعي که به عنوان سبک زندگي قرآني و ديني مطرح مي‌شود را نمي‌دانند و همين مسئله مهم‌ترين مشکل در توسعه فرهنگ قرآني به شمار مي‌آيد و هرچند که مردم ما خيلي به قرآن عشق مي‌ورزند اما اينکه قرآن بايد در کجاي زندگي آنان باشد اهميت دارد.

تمامي دستگاه‌هاي فرهنگي کشور بايد براي انتقال پيام‌هاي قرآني به مردم تلاش کنند

 اين استاد قرآني در ادامه سخنان خود با يادآوري اينکه تمامي دستگاه‌هاي فرهنگي کشور بايد براي انتقال پيام‌هاي قرآني به مردم تلاش کنند، ادامه داد: تمامي دستگاه‌هاي فرهنگي کشور به ويژه سازمان صدا و سيما، حوزه‌هاي علميه، آموزش و پرورش، روزنامه‌ها و خبرگزاري‌ها و ... بايد براي ايجاد فضاي قرآني و آشنايي مردم با سبک زندگي قرآني و ديني گام بردارند و شرايطي را فراهم کنند که تک‌تک افراد جامعه ما با آموزه‌ها و پيام‌هاي قرآني و آنچه که قرآن از آنان مي‌خواهد، آشنا شوند.

زنگانه در بخش ديگري از سخنان خود به ارائه پيشنهادات و راهکارهايي به منظور اجراي هر چه بهتر همايش تکريم چهره‌هاي قرآني پرداخت و گفت: به دليل اهميت برگزاري اين همايش در سطح ملي و لزوم آشنايي مردم با اين همايش، بايد تبليغات و فضاسازي بيشتري براي برگزاري اين همايش در سطح کشور انجام شود و به طور مثال صدا و سيما و رسانه‌ها فضا را براي برگزاري اين همايش فراهم کرده و تبليغات بيشتري را براي اجراي هر چه بهتر همايش انجام دهند که البته اميدواريم اين اتفاق از سال‌هاي آينده رخ دهد.

وي ادامه داد: يکي ديگر از اقداماتي که براي اجراي هر چه بهتر همايش مي‌تواند موثر باشد اين است که اين همايش پيش از آنکه در مرحله کشوي برگزار شود، ابتدا در استان‌ها به منظور تجليل از چهره‌هاي قرآني هر استان برگزار شود و در نهايت هر استان چند نفر را براي معرفي و تجليل در همايش کشوري تکريم چهره‌هاي قرآني معرفي کند که البته در اين صورت تمامي استان‌ها درگير اين همايش خواهند بود و مردم در استان‌هاي مختلف نيز مي‌توانند در چنين همايش‌هايي حضور داشته باشند.

انتشار کتابي از تأليفات اساتيد و چهره‌هاي قرآني

 اين استاد قرآني پيشنهاد ديگر براي تاثيرگذاري هر چه بيشتر همايش تکريم چهره‌هاي قرآني را انتشار کتابي از تأليفات و آثار مکتوب اساتيد و پيشکسوتان قرآني حاضر در همايش دانست و گفت: اين همايش مي‌تواند هرسال کتابي را تحت عنوان «کتاب سال همايش» به چاپ برساند و در اين کتاب، مجموعه‌اي از تأليفات و آثار قرآني پيشکسوتان و اساتيد قرآني که در همايش تکريم مي‌شوند را قرار دهد.

وي در بخش ديگري از سخنان خود با تأکيد بر لزوم بسترسازي قرآني در ميان تمام گروه‌هاي سني و اقشار مختلف جامعه، افزود: مسئولان برگزارکننده همايش تکريم چهر‌ه‌هاي قرآني در صورتي که بخواهند اين بسترسازي را به بهترين شکل انجام دهند بايد چهره‌هاي برجسته قرآني در تمامي گروه‌هاي سني را مورد توجه قرار داده و در اين همايش از آنان تجليل کنند و به طور مثال مي‌توانند از هر استان يک کودک، نوجوان يا جوان فعال قرآني که از نخبگان قرآني به شمار مي‌آيد را انتخاب و با معرفي اين چهره قرآني زمينه جذب ساير کودکان و نوجوانان به فعاليت‌هاي قرآني را نيز فراهم کنند.

اين استاد پيشکسوت قرآني در بخش پاياني سخنان خود با عنوان اين مطلب که قرآن و اهل قرآن به خودي خود در جامعه از ارزش بالايي برخوردار بوده و هم مردم و هم مسئولان احترام زيادي براي آنها قائل هستند، اظهار کرد: با اين حال مسئولان کشوري و برنامه‌ريزان نيز بايد در ارزش‌گذاري‌هاي خود براي قران نهايت دقت را داشته باشند و به طور مثال مجلس شوراي اسلامي بايد در قانون‌گذاري‌هاي خود توجه ويژه به حمايت از فعالان و چهره‌هاي قرآني داشته باشد يا دولت در اختصاص بودجه براي فعاليت‌هاي قرآني دقت بيشتري انجام دهد و اجازه ندهد که فعالان و جامعه قرآني ما احساس کمبود کنند.

 

چهارشنبه 25 بهمن 1391 - 13:43


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر