جمعه 16 خرداد 1399 - 23:49
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

زينب احمدي

 

در پايتخت فراموشي

 

در پايتخت فراموشي (حاشيه نويسي بر سفر مشترک با بهروز افخمي به کابل پنجشير)

نوشته: محمد حسين جعفريان

شمارگان: 2500 نسخه

قيمت: 7500 تومان

انتشارات: سوره مهر

محمدحسين جعفريان در بخش مقدمه اين کتاب در بيان همراهي بهروز افخمي با وي آورده است:

«بهروز افخمي در اين سفر همراه من شد. او در آن روزگار نماينده مردم تهران بود. همراهي او در اين سفر هم براي من مغتنم بود و هم او. تجربه سفر به کابل، چند ماه پس از آنکه از طالبان پس گرفته شده بود و شرکت در چندين محفلي چيزي نبود که افخمي با روحياتي که دارد از خير آن بگذرد، البته در آن محفل بزرگواراني ديگر نيز از ايران ميهمان بودند. چون استاد فرهيخته بزرگواراني که گاه يادي از آنها شده است. نخستين ماه­هاي حکومت حامد کرزاي و شروع تاريخ افغانستان پس از جنگ است.»

نقل برخي افراد، حکايت سفر به پنجشير – دره زادگاه مسعود – در نخستين سال مرگ او و يادآوري برخي خاطرات در حين حاشيه نويسي بر اين سفر از ويژگي­هاي اين کار است. افغانستان به همت فرزندان سخت کوش و سياستمداران مدبر خود به سرعت در يک دهه اخير به سمت بازسازي و تجديد حيات رفته است.

در مقدمه آمده است: يادداشت­ها از لحظه دريافت دعوت و آمادگي براي سفر تا آخرين شب حضور ما در کابل را در برمي­گيرد. اميدوارم اين اثر تلاشي ديگر باشد در مراودات فرهنگي اين دو سرزمين بزرگ که زاده يک مادرند و به يک زبان تکلم مي­کنند.

عناوين آمده در اين کتاب عبارتند از:

فصل اول: از تهران به کابل، من آخرين نفر بودم، دکتر مشاهد، سفير مهرباني در تهران، مدير اعتبار با کت و شلوار و کراوات، بخش­هاي آدم­هاي بي شخصيت در پرواز تهران – کابل، هوبيا در چان! منع است، استعمال دخانيات در اين پرواز اکيدا ممنوع نيست و در آسمان زيستگاه هزاران کاهن بودايي؛ فصل دوم: کابل، چند ماه پس از خروج طالبان: حاجيان افغاني چگونه دخل وزير راهشان را درآوردند، اقامت در هتل انيتر کانيتنانتال کابل، سايت کلوپ در کابل، دوزخ چقدر بلند بايد بسوزد؛ فصل سوم: سمينار آغاز مي­شود: پرواز مستقيم از دماغ فيل به کابل، جعفريان صاحب! وضعيت شما به ما معلوم است، حامد کرزاي با کلاهي از پوست قره گل، خبرنگاران در سالن هتل کانيتنانتال، واقعا اين رفتار افغان­ها نوبر است، خاطرات آقاي رئيس جمهور و . . .

فصل چهارم از کوهسنگي تا پارک زرنگار؛ مهرالنساء و شهريه شاعره­هاي تاجيک و پيغام براي عليرضا قزه ستاره مدکني؟، خبرنگاري از کوهسنگي آسمان در ميدان هواي کابل و . . .، فصل پنجم: سفر به پنجشير: صاضر قوماندان بصير و ملابرادر، جبل السراج در اواسط ماه سنبله، دره افسانه­اي پنجشير و فابريکه گلبهار، حمله به پنجشير از کوتل خاوک، نعش تانک فاتح پراگ در رودخانه پنجشير، فيلمسازي همه جا هست، بر سر مزار احمد شاه مسعود در دهکده بنگلک و . . . فصل ششم: بازگشت به کابل و حکايت آخرين روزها: ضيافت شام در سفارت ايران، جادوي بهروز افخمي در پس کوچه­هاي شبانه کابل، تکه­اي از اروپا در شرق افغانستان، نوشته­هاي سيد ابراهيم نبوي در دست ژنرال بسم الله خان، شاگردان نادر طالب زاده در کابل فيلم و . . . .

در بخشي از متن اين کتاب مي­خوانيم:

«مجددي با حرارت عليه پاکستان حرف مي­زند و کسي هم جلودارش نيست. حاضران هم مرتب برايش کف مي­زنند و يا تکبير مي­گويند. هيات سياستمداران پاکستان و سفير آنها جزو مدعوينند و در رديف دوم نشسته­اند. وزير خارجه افغانستان و شخص حامد کرزاي هرچند از رفتار و گفتار مجددي به خنده افتاده­اند؛ اما اين خنده از سر حيرت است. به نظر مي­رسد خون خونشان را مي­خورد. اگر آقاي مجددي به جاي نيم ساعت سخنرانيش يک ساعت طول مي­کشيد شک ندارم همان روز جنگ ميان دو کشور شروع مي­شد.»  

گفتني است، کتاب در پايتخت فراموشي که حاشيه نويسي بر سفر مشترک با بهروز افخمي به کابل پنجشير است به قلم محمد حسين جعفريان با شمارگان 2500 نسخه و قيمت 7500 تومان از سوي انتشارات سوره مهر منتشر و راهي بازار نشر کتاب شده است.

 

چهارشنبه 25 بهمن 1391 - 11:46


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری