چهارشنبه 15 مرداد 1399 - 18:4
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

زينب احمدي

 

نجوم السماء في تراجم العلماء

 

نجوم السماء في تراجم العلماء (شرح حال علماي شيعه قرن­هاي يازدهم، دوازدهم و سيزدهم)

تأليف: محمدعلي کشميري

مصحح: ميرهاشم محدث

شمارگان: 3000 نسخه

قيمت: 58000 ريال

انتشارات: چاپ و نشر بين الملل

کتاب حاضر يکي از مهمترين کتاب­هاي مرجع است که در شرح حال پانصد و سي نفر از علماي شيعه قرون يازدهم و دوازدهم هجري قمري در سال 1286 هـ.ق نوشته شده است.

مولف اين کتاب ميرزاعلي بن ميرزا صادقعلي بن مهدي کشميري کلهنوي در سيزدهم ماه رجب سال 1260 متولد شده و در سال 1309 در کلهنو فوت کرده و در حسينيه علامه سيد دلدار علي معروف به «حسينيه غفران مآب» دفن شده است. وي افزون بر نجوم السماء چهار کتاب ديگر داشته که عبارتند از:

1- زعفران زار که به فارسي و در ادب است.

2- روضه الازهار

3- مجمع الفوايد

4- دوحه الانوار

نجوم السماء در سه نجم تأليف شده:

نجم اول در احوال 269 نفر از علماي شيعه قرن يازدهم هـ.قمري.

نجم ثاني در احوال 178 نفر از علماي شيعه قرن دوازدهم هـ.قمري.

نجم ثالث در احوال 83 نفر از علماي شيعه قرن سيزدهم هـ.قمري.

مؤلف پس از علت تاليف درباره روش کار خود چنين نوشته: «بنابراين فقير کثيرالذنب و التقصير، المعتصم بحبل الله و کرمه و غفرانه، محمدبن صادق بن مهدي – انجاه الله من فلتات لسانه و رزقه مرافقه ائمه من جنانه – در سنه يکهزار و دو صد و هشتاد و شش هجري به تاليف اين کتاب مبادرت کرد. و جمعي که ذکر ايشان در کتب متداوله يافته شده به ذکر ايشان هم پرداخت و ذکر علما را مقصور به مجتهدين اعلام و فقهاي اهل بيت نساخته­ام بلکه به ضبط اسامي جمعي از اعيان محصلين که در علوم عربيه و ادبيه يا فنون عقليه حکميه يد طولاني و منزلت عليا داشته­اند نيز پرداخته. با وجودي که تاليف اين کتاب در سال 1286 شروع شده بود و مولف در 1309 يعني بيست و سه سال بعد درگذشته اما کار مولف پايان نيافته بوده است.»

مولف نجوم السماء در تاليف کتاب خود از منابع مهم زيادي استفاده کرده و با انصاف تمام، نام مراجع خود را مورد به مورد ذکر کرده است، علاوه بر آن به اجازات زيادي دسترسي داشته که تمام يا قسمتي از آنها را در جاي خود نقل کرده است.

کشميري بنا به سخن مصحح در بعضي از موارد شرح حال يک نفر را در دو مدخل جداگانه آورده است. در تمام منابع کتابشناسي که به چاپ اين کتاب اشاره کرده­اند قيد کرده­اند که فقط نجم اول در کلهنو چاپ شده در حالي که اين مطلب اشتباه است. هر سه نجم در سال 1303 چاپ شده منتهي در يک مجلد و همان چاپ هم اساس کار مصحح بوده است.

گفتني است، کتاب نجوم السماء في تراجم العلماء، شرح حال علماي شيعه قرن­هاي يازدهم، دوازدهم و سيزدهم تأليف محمدعلي کشميري و مصحح ميرهاشم محدث با شمارگان 3000 نسخه و قيمت 58000 ريال، از سوي انتشارات چاپ و نشر بين الملل منتشر و راهي بازار نشر کتاب شده است.

 

چهارشنبه 25 بهمن 1391 - 11:45


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری