پنجشنبه 12 تير 1399 - 9:56
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

زينب احمدي

 

آنچه در آمريکا نيافتم

 

آنچه در آمريکا نيافتم

تأليف: سيد ابولحسن ندوي

ترجمه: زاهد ويسي

شمارگان: 3000 نسخه

قيمت: 15000 ريال

انتشارات: چاپ و نشر بين الملل

در پيشگفتار اين کتاب آمده است: مطالب کتاب حاضر‌ در برگيرنده مجموعه سخنراني‌هايي است که در اماکن مختلف ايالات متحده آمريکا و کانادا ايراد کرده‌ام. بنده بنا به دعوت سازمان دانشجويان مسلمان در آمريکا و کانادا در تابستان 1977 م. براي حضور در کنگره سالانه آن سازمان که در بلومينگتون انديانا برگزار شد به انجام اين سفر پرداختم که از تاريخ 27 ژوئيه 1977 تا ششم آگوست 1977م. به طول انجاميد.

گردانندگان و مجريان کنگره پس از مراسم اختتاميه آن يک سفر 20 روزه را براي ديدار از آمريکاي شمالي و کانادا – که در آنها اقليت چشمگير مهاجران مسلمان، دانشجويان، تحصيلکردگان و تعداد کثير ديگري از مسلمانان عرب، هندي، پاکستاني و . . . زندگي مي‌کنند و در زمينه‌هاي مختلف زندگي مشغول کار و فعاليت هستند – ترتيب داده بودند.

ابوالحسن علي بن عبدالحي بن فخرالدين حسني است که از طريق عبدالله الاشتر بن محمد ذي النفس الزکيه، به امام حسن مجتبي و حضرت اميرالمومنين(ع) مي‌رسد. پدر او سيد عبدالحي پزشک و دانشمند بزرگي بود که به خاطر تاليف کتاب عظيم «نزهه الخواطر» درباره شخصيت‌هاي نامدار مسلمان در هند به «ابن خلکان هند» معروف شد.

ندوي در ششم ماه محرم سال 1333 هـ. در روستاي تکيه کلان در ايالت شمالي اتراپراديش هند متولد شد تحصيلات مقدماتي قرآني را در خانه آغاز کرد سپس به مکتب‌خانه رفت و در آنجا زبان‌هاي اردو و فارسي را ياد گرفت.

پس از آن دروس ديني را با جديت و تلاش خستگي ناپذيري پيگيري کرد تا اينکه در سال 1934 م. به عنوان استاد دارالعلوم ندوه العلما منصوب شد. در سال 1943م. مرکزي براي تنظيم مجالس درسي قرآن و سنت نبوي تاسيس کرد. در سال 1951 م. نيز حرکت پيام انساني ميان مسلمانان و هندوها را بنيان گذاشت و در سال 1961م. نيز به عنوان رئيس دارالعلوم ندوه العلما منصوب شد و . . .

از آثار تاليفي او مي‌توان به مختارات من ادب العرب 1940 م، و . . . اشاره کرد.

در فهرست اين کتاب مي‌خوانيم:

بدون اسلام هيچ اعتباري نداريم، وضعيت عرب­ها در بامداد اسلام، نگاه اعراب به ماورالطبيعه، قرآن، ايمان و اطمينان را ارزاني مي‌کند، ما به اين افتخار سزاواريم، سيماي انسان پيش از بعثت پيامبر(ص)، جهشي سريع و برق آسا، دعوت اسلامي ميان مدنيتهاي سراب گونه، خلا سرسام آور، تمدن‌هايي بي هدف، تاريکي تو در تو، قرآن و مبارزه با وضعيت جهاني آن زمان، پيام پيامبر به امپراتور روم، تمدني ملوث و کهنه، نگاه ما به زندگي امريکايي و چگونگي برخورد با آن، بدبختي و خوشبختي همزمان، مسلمانان و مسئوليت آنان در برابر اين بدبختي، تمدن اضطراب و روح فرسايي، عظمت و بزرگي شما، پاسدار شخصيت خود باشيد، تمدن سراب و فريب، تمدن‌هاي معاصر در آينه قرآن، سروان و برادران من، موج ماشين‌ها، اسير قفس طلايي، وحدت نور و کثرت ظلمات، عدم همخواني مسيحيت با جامعه اروپايي، بنده ماشين آلايت، مزاياي جمادات و طبيعت آنها، خود را نبازيد، بنده بت­هاي خودساخته، مسلمانان کجا هستند؟، در جستجوي انسان، ترس و دلسوزي، امکان زندگي اسلامي در اين محيط، اسلام آمريکايي؛ هرگز، ستيز اسلام با ولايات متحده، نياز اسلام به فضايي خاص، اسلام؛ به مثابه نقش و نگار الهي، ماهيت اسلام، مسئوليتي بزرگ و سنگين، پيش به سوي اسلامي زنده، مسئوليت ما در برابر تشکيل يک جامعه اسلامي و نمونه و اسلام منطقه‌اي هرگز!  

کتاب آنچه در آمريکا نيافتم تأليف سيد ابولحسن ندوي و ترجمه زاهد ويسي با شمارگان سه هزار نسخه و قيمت پانزده هزار ريال از سوي انتشارات چاپ و نشر بين الملل منتشر و راهي بازار نشر کتاب کشور شده است.

 

 

سه‌شنبه 24 بهمن 1391 - 10:52


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری