دوشنبه 5 خرداد 1399 - 7:29
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

سيمرغ ها به مقصد رسيدند

 

گزارشي از  اختتاميه جشنواره فيلم فجر

 

مراسم اختتاميه سي‌ويکمين جشنواره فيلم فجر شب يکشنبه -22 بهمن- در سالن اصلي برج ميلاد برگزار شد.

به گزارش خبرگزاري فارس، مراسم اختتاميه سي ويکمين جشنواره بين المللي فيلم فجر با حضور سيدمحمد حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي،جواد شمقدري رييس سازمان امور سينمايي، محمدرضا عباسيان دبير سي‌ويکمين جشنواره فيلم فجر و جمعي از اهالي سينما و اصحاب رسانه 22 بهمن ماه-در سالن همايش هاي برج ميلاد برگزار شد.

بنا بر اين گزارش، حسيني در اين مراسم طي سخناني گفت: تقدير و تحسين ملت ايران که امروز يکبار ديگر چشم جهانيان را خيره ساختند و ثابت کردند که ؛

زير شمشير حوادث پاي برجائيم ما

رو نمي تابيم از سيلاب ،دريائيم ما

وي ادامه داد: سي‌و‌يکمين سفر سينماگران با قطار جشنواره به ايستگاه پاياني رسيد و تصويري متفاوت در خاطر مخاطبان کشيد. قطاري که هم واگن‌هايش بيشتر گشته و هم امنيتش تضمين شده‌تر است و هم تنوع سرنشين و کالا به مشتريان انتخابي مطلوب‌تر را مژده مي‌دهد.

وي اظهارداشت: سينماي ديني هم به صدر اسلام پرداخته و هم از تاريخ عبور کرده و روزگار معاصر و زندگي امروزين را به رخ کشانده است و بر مسند عبرت نشانده است، گرچه تا سرايت هنر به رگ و پي آن، به زمان و افزايش ميزان تعمق و تعقل نيازمنديم، و دل به طبيبان دردشناس مي‌بنديم.

وي تصريح کرد: ژانر اجتماعي به اقشار گسترده‌تر و موضوعات زنده‌تر و مسائل به‌روزتر و آسيب‌شناسانه‌تر پرداخته است، که کمال آن، درآميختگي توجه به واقعيت‌ها و نگاه اميدوارانه به مسير فراروست. سينماي سياسي به جريان‌شناسي و فلسفه وقايع عنايت پيدا کرده است، اگرچه ضرورت دارد از متلک‌گفتن‌هاي سياسي و نقل وقايع و سطحي نگريستن به شخصيت‌ها بگذرد.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي عنوان داشت: تلاش فيلم‌سازان متعهد بر کنار زدن نقاب از رخ داعيه‌داران صلح و امنيت و حقوق انساني و برملا ساختن نحوه‌ي رفتار آنان با ملت‌هاي ديگر درخور توجه است. نقش‌آفريني سينماي دفاع مقدس اين‌بار بيشتر بر عهده‌ي استان‌ها بوده است که نيازمند حمايت و تقويت است.

وي گفت: از فيلم‌اولي‌ها، جوانان و تازه به ميدان آمده‌ها، خبرهاي خوشي به‌گوش مي‌رسد و نويدبخش آينده‌ي خوبي براي سينماي ايران است. امروز غرور اين ملت، به غيرت قاصدک‌هاي مقصدشناس معرف‌بال هنرخال بلندپرواز مسير کمال، زلفي از جنس رضاي حضرت ذوالجلال، گره زده است.

وي افزود: سينمايي که کليد پيشرفت کشور است اگر به همت و غيرت و معرفت صاحب‌خانه‌ها از دسترس نااهلان دور بماند، امنيت کيان اين سرزمين مقدس در افکار مردمان و اذهان جهانيان تضمين خواهد شد. حسن ختام کلام سه بيت از فيض کاشاني که نياز مبرم امروز ما و سينماي ماست:

بيا تا مونس هم يار هم غمخوار هم باشيم          انيس جان غم ،فرسوده بيمار هم باشيم

دواي هم شفاي هم براي هم فداي هم          دل هم جان هم جانان هم دلدار هم باشيم

غم هم شادي هم دين هم دنياي هم گرديم          بلاي يکديگر را چاره و ناچار هم باشيم

**شمقدري: سينماي ايران نياز به همگرايي و همدلي دارد

جواد شمقدري در بخش ديگري از آيين‌ اختتاميه جشنواره فيلم فجر با تشکر از مديران سازمان و دبير دو دوره جشنواره فيلم فجر گفت: بي‌‌ترديد جشنواره فيلم فجر بزرگترين، مهم‌ترين و زيباترين رويداد فرهنگي کشور به شمار مي‌آيد که ما سي و يکمين دوره آن را پشت سر مي‌گذاريم و در آغاز دهه چهارم سينماي کشور هستيم.

وي افزود: در فيلم‌هاي سينما سه گرايش ديده مي‌شود گروهي از فيلم‌ها به سمت سينماي بدنه و به دنبال سرگرمي و مخاطب عام هستند بخش ديگري از سينما راغب هستند تا رأي و نظر داوران جشنواره‌‌هاي جهاني را به خود جلب کنند و گروهي از فيلم‌ها نگاهي محتوايي و ارزشي به موضوعات داشته و آنها را دستمايه قرار مي‌دهند.

وي در ادامه گفت: اتفاق مبارکي امسال رخ داد، اکثر فيلم‌هاي ما به اين سه بخش توجه داشتند و سه ضلع سينمايي را تکميل کردند.جذب مخاطب و داشتن محتوا و ارزش‌هاي متعالي و مفهومي در اکثر آثار ديده مي‌شود همچنين بخشي از فيلم‌ها به گواه داوران بين‌المللي جشنواره فجر بسيار خوب و با محتوا ساخته شد و همه را شگفت‌زده کرد زيرا فيلم‌ها در اين بخش در خدمت برنامه‌ها و نگاه‌هاي ملي کشور بودند و مخاطب را با خود همراه ساختند.

جواد شمقدري در ادامه گفت: سينماي ايران نياز به همگرايي و همدلي دارد و اهالي رسانه و سينماگران در اين دوره همدل و همراه بودند و به سهم خودشان وظايف را انجام دادند.ما سينماگران با بهره‌گيري از هنر زيبا و گنجينه ذيقيمتي که در اختيار داريم بايد ميراث نسل‌هاي گذشته را به کمک هم به تعالي برسانيم.

وي در ادامه گفت: به سهم خودم امروز که بزرگترين راهپيمايي و با شکوه‌ترين آن‌ها بوده است را به ملت ايران تبريک مي‌گويم اما بايد بگويم هنوز سوژه‌هاي مناسب و در خور شأن انقلاب را نتوانستيم به تصوير بکشيم.همين جا از همه هنرمندان مي‌خواهم تا سوژه و فيلم‌نامه‌اي را اگر دارند به ما ارائه دهند.

وي در خاتمه گفت: اين اختتاميه چهارمين دوره جشنواره در زمان مديريت من است و از محمد خزائي و آقاي مسعود شاهي که در دوره‌هاي قبل ما را همراهي کردند تشکر و قدرداني مي‌کنم همچنين هيئت داوران و هيئت انتخاب، اهالي رسانه که ما را همراهي کردند اميدواريم سينماي ايران با حمايت‌هاي شما عزيزان راهي متعالي را پيش بگيرد موفق و پيروز و سربلند باشيد.

**عباسيان: آينده درخشاني را براي سينما آرزو مي‌کنم

دبير سي و يکمين جشنواره فيلم فجر ضمن تشکر از همراهانش در برگزاري سي‌ويکمين جشنواره فيلم فجر گفت: آينده درخشاني را براي سينما آرزو مي‌کنم.

به گزارش خبرنگار سينمايي فارس، محمدرضا عباسيان دبير سي و يکمين جشنواره فيلم فجر در ابتداي آيين اختتاميه با عرض سلام و ادب خدمت همه حضار و مديران سازمان سينمايي گفت: تشکر مي‌کنم از اينکه امشب در کنار ما حضور داريد و مديراني که به من اعتماد کردند از همه همکارانم که تيم بزرگي براي برگزاري جشنواره بودند و مديران بخش‌هاي مختلف قدرداني و تشکر مي‌کنم که روزهاي گذشته را به سختي کار کردند.از سينماگران عزيزي که فيلم‌هايشان در جشنواره فيلم فجر در بخش مسابقه حاضر شد يا دوستاني که فيلم‌هايشان در بخش‌هاي مختلف مسابقه حضور پيدا نکرد اما بودنشان به جشنواره رونق بخشيد.

وي در خاتمه افزود: در اينجا بايد از اهالي رسانه و مردمي که از اولين روز جشنواره از اين رويداد مهم استقبال کردند و باعث رونق جشنواره فيلم فجر شدند تشکر کنم، دست تک‌تکشان را مي‌بوسم و آينده درخشاني را براي سينما آرزو مي‌کنم اگر کوتاهي در جشنواره بود بر عهده من دبير بود.

**بيانيه هيات داوران: ما ملت بزرگي هستيم که قهرمان کم نداريم

به گزارش خبرنگار سينمايي فارس، مهدي فخيم‌‌زاده يکي از داوران جشنواره بيانيه هيأت داوران سي و يکمين جشنواره فيلم فجر  را اينگونه قرائت کرد: سالي که گذشت براي سينماي ايران سال خوبي نبود از ميان فيلم‌هايي که به نمايش عمومي درآمد آنها که پرفروش بودند و مي‌توانستند مخاطبي را که قهر کرده بودند به سالن‌ها بکشانند در نيمه راه از نمايش آنها جلوگيري شد و از پرده پايين آمدند.

فضاي ناامن و متزلزل براي فيلم‌هايي بود که در اين شرايط اکران مي‌شدند و تنها در تهران نمايش داشتند. نهادها و مؤسسات فرهنگي و هنري که قرار بود به بالندگي سينما کمک کنند از نمايش فيلم‌هايي که از وزارت ارشاد مجوز داشتند جلوگيري کردند و سر باز زدند. سينماها را در سوت و کور کشاندند و نهادهاي قانوني نظام را بي‌اعتبار کردند و باعث تشويش اذهان عمومي و بي‌اعتمادي اهالي سينما به مديران دولتي شدند. مجموع بليت‌هاي فروخته شده در سال گذشته براي فيلم‌ها 10 درصد مخاطبين کشور بود اين به معناي آن است که 90 درصد ايرانيان يک بار هم قدم به سالن سينما نگذاشتند اما همين سينماي ضربه خورده و رنجور با همين سالن‌هاي خالي و سوت و کور 100 فيلم توليد کرد که نزديک به 50 فيلم آن اين قدر خوب بود که در بخش‌هاي مختلف جشنواره به نمايش درآيد.

وي در ادامه اينگونه خواند: بيشتر فيلم‌ها مربوط به جوانان پرشوري است که از سنگ‌اندازي برخي از نهادها عبور کرده و عاشقانه تلاش خود را ادامه دادند زيرا سينما را دوست دارند و ياد مي‌گيرند خوب قصه بگويند و تماشاگران قهر کرده به سينما و سالن‌هاي خالي آن برگردانند. فيلم‌سازان تازه از راه رسيده سينما و پرده عريض آن را هدف گرفته‌اند و فيلم ساختن براي سينما را به خوبي از فيلم‌ ساختن براي تلويزيون، اينترنت و جشنواره‌هاي اروپايي متفاوت مي‌دانند.

وي در ادامه خواند: تب تند فيلم‌سازاني که قهرمانان آنها با شکم‌هاي پر بر پرده عريض قرار مي‌گيرند تمام شده و اينک کاراکترهاي جذاب که تماشاگر را شگفت‌زده مي‌کنند باعث مي‌شود سالن‌هاي خالي پر شوند. ما ملت بزرگي هستيم و قهرمان کم نداريم استادان فيلم‌سازي ما با تصويرهاي قهرماني، رفاقت، اخلاق و پهلواني سينما را پر کردند فيلم‌سازان جوان جاي آنها که به آرامش رسيدند، مي‌گيرند همانگونه که استاد بزرگ ما ناصر تقوايي گفت ايرانيان آنقدر ذوق و شور دارند که اگر سينما اختراع نشده بود خودشان آن را اختراع مي‌کردند ايرانيان مردم شگفت‌انگيزي هستند سينما هم شگفت‌انگيز است در انتظار شگفتي‌هاي بزرگ و پيروزي و بالندگي نسل جديدمان هستيم.

بنا بر اين گزارش، در اين مراسم برگزيدگان بخش سوداي سيمرغ (مسابقه سينماي ايران) جشنواره‌ فيلم فجر به شرح زير معرفي شدند:

*جلوه‌هاي ويژه ميداني:محسن روزبهاني (استرداد)

*جلوه‌هاي ويژه بصري:بهنام خاکسار (عقاب صحرا)

*صداگذاري: محمدرضا دلپاک (برلين منفي 7)

* صدابرداري: نجفي/ دانشمند (قاعده تصادف)

* طراحي صحنه و لباس: آتوسا قلمفرسايي (حوض نقاشي)

* چهره پردازي: امير اسکندري (رسوايي)

* تدوين: بهرام دهقاني (آسمان زرد کم‌عمق) و (استرداد)

*موسيقي: حامد ثابت (برلين منفي 7)

* فيلمبرداري: هومن به‌منش (دربند)

*بهترين بازيگر نقش مکمل زن: پگاه آهنگراني (دربند)

*بهترين بازيگر نقش مکمل مرد:رامبد جوان (گناهکاران)

*بهترين بازيگر نقش اول زن: هانيه توسلي (دهليز)

* بهترين بازيگر نقش اول مرد: حميد فرخ نژاد (استرداد)

* فيلمنامه: بهنام بهزادي (قاعده تصادف)

*کارگرداني: پرويز شهبازي (دربند)

*بهترين فيلم: استرداد (محسن آقا علي اکبري/ بنياد فارابي)

*جايزه ويژه هيات داوران به عليرضا داودنژاد (کارگردان کلاس هنرپيشگي) به خاطر حضور نجيبانه مستمر و پرتلاش در راستاي اعتلا و تکريم محيط خانواده ايراني.

*جايزه بهترين فيلم از نگاه تماشاگران (سوداي سيمرغ): منوچهر محمدي به خاطر فيلم حوض نقاشي و پوران درخشنده به خاطر فيلم هيس... دخترها فرياد نمي‌زنند.

*جايزه بهترين فيلم از نگاه تماشاگران بخش بين الملل: بهنام بهزادي به خاطر فيلم قاعده تصادف.

*جايزه ملي: تقديم شد به انسيه شاه حسيني و سيد سعيد سيد زاده به خاطر فيلم زيباتر از زندگي

*******بخش مستند*******

*سيمرغ دستاورد فني و هنري مستند به هادي بهروز براي فيلمبرداري «آخرين روزهاي زمستان» اهدا شد.

*سيمرغ بهترين کارگرداني مستند هم به مهدي زمانپور کياسري براي فيلم «مشتي اسماعيل» تعلق گرفت.

*سيمرغ بهترين فيلم مستند هم به «رودخانه ليان» رامتين بالف اهدا شد.

******* سيمرغ نگاه نو********

*سيمرغ بهترين دستاورد فني و هنري بخش نگاه نو به همراه 20 ميليون تومان جايزه نقدي اهدا شد به فرشاد محمدي براي فيلمبرداري «برلين منفي هفت».

*سيمرغ بهترين کارگرداني بخش نگاه نو به همراه 20 ميليون تومان جايزه نقدي اهدا شد به هادي مقدم دوست براي کارگرداني «سر به مهر»

*سيمرغ بهترين فيلم بخش نگاه نو به همراه 25 ميليون تومان جايزه نقدي اهدا شد به سيد محمود رضوي تهيه‌کننده فيلم «دهليز».

 

 

سه‌شنبه 24 بهمن 1391 - 9:56


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری