پنجشنبه 15 خرداد 1399 - 23:32
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

فرهنگي و هنري

 

داود خسروي

 

جشنواره فيلم فجر در ايستگاه سي و يکم

 

آشنايي با چند فيلم به نمايش در آمده در جشنواره فيلم فجر

 

1-آفتاب، مهتاب، زمين(علي قوي تن):

آخرين فيلم به نمايش در آمده علي قوي تن نسکافه داغ داغ(1385) با بازي مرحوم خسرو شکيبايي بود. او پس از سه فيلم به اکران در نيامده بلنديهاي شهر (1388)، سنجاقك هاي بركه سبز (1389) و پرواز بادبادكها (1390) آخرين فيلمش آفتاب مهتاب زمين را ساخته است.

آفتاب مهتاب زمين درباره دختري دانشجو است که در زندگي خود با موانعي مواجه مي‌شود و بخشي از واقعيت‌هاي زندگيش را در دوران کودکي‌ جست‌و‌جو مي‌کند. در واقع فيلم قصه دختري را روايت مي‌کند که در حال مرور برخي از خاطرات خود در دوران کودکي در روستا و دوران دانشجويي‌اش در تهران است.

قوي تن معتقد است که آفتاب مهتاب زمين(محصول واحد کودک بنياد سينمايي فارابي) هم زمان به مخاطب کودک و بزرگسال تعلق دارد. قوي تن ابتدا نمي خواست در فيلم خودش بازي کند اما چون نابازيگر مناسب را نيافت؛ خود تصميم گرفت يکي از  نقش هاي اصلي را بازي کند.

2-ترنج(مجتبي راعي):

مجتبي راعي چهار سال پس از عصر روز دهم فيلم جديدش (ترنج) را کارگرداني کرده است. فيلم تلويزيوني و معناگراي ترنج به سفارش واحد برون مرزي صدا و سيما ساخته شده است. بيشتر سکانس هاي فيلم در زنجان و همدان تصويربرداري شده است.

تصويربرداري فيلم با دوربين ديجيتال از اول مرداد 91 آغاز و در اواخر مهر به پايان رسيد. سپس فيلم تبديل به نسخه 35 ميليمتري شد.

ترنج داستان زندگي يک مينياتوريست ايراني را روايت مي کند که پزشکان او را از بيماري‌اش مطلع کرده ‌اند. وي خود را در شرف مرگ مي‌بيند اما با گرفتن سفارش تابلويي درباره ظهر عاشورا به نگاه جديدي از زندگي مي‌رسد و ...

ترنج در آغاز مورد قبول هيئت انتخاب جشنواره قرار نگرفت ولي بعد با وساطت دبير جشنواره به فيلم هاي جشنواره اضافه شد.

3-دلتنگي هاي عاشقانه(رضا اعظميان):

دلتنگي هاي عاشقانه فيلمي با موضوع دفاع مقدس، داستان زندگي شهيد مدق است که در عمليات کربلاي 5 مجروح شيميايي و در سال 79 شهيد شد.

رضا اعظميان(کارگردان دلتنگي هاي عاشقانه) کارگرداني بخشي از فيلم «کارناوال مرگ» و فيلم‌هاي «مروري براي زندگي» و «فرياد بي‌صدا» را در کارنامه فيلمسازي خود دارد.

در ابتدا قرار بود هوشنگ توکلي فيلمي درباره زندگي شهيد مدق بسازد. اما بعدا اين موضوع منتفي شد و رضا اعظميان ساخت فيلم را بر عهده گرفت. همچنين قرار بود فاطمه معتمد آريا در فيلم بازي کند ولي بعدا رويا تيموريان جايگزين او شد.

ميترا حجار و محمدرضا فروتن هم سال‌ها بعد از فيلمهاي «اعتراض» و «متولد ماه مهر» در اين فيلم مقابل يکديگر قرار گرفته‌اند.

4-رسوايي(مسعود ده نمکي):

رسوايي داستان افسانه، دختر جنوب شهري که به علت بدهي هاي مالي پدر زير فشار طلبکاران قرار دارد و اقدام به دزديدن سفته هاي پدرش از پيرمردي تاجر مي کند. او در حين فرار با روحاني زاهدي آشنا مي شود. روحاني در مسير کمک به افسانه دچار مشکلاتي مي شود.

رسوايي روز سوم تير ماه 91 در يکي از محلات جنوبي تهران در حالي کليد خورد که موضوع ملتهب فيلم چند بار توليد فيلم را به وقفه انداخته بود و حتي ده نمکي تصميم داشت لوکيشن فيلم را به تاجيکستان منتقل کند. با حل اين مشکلات تلاش گروه رسوايي براي پيدا کردن بازيگر مناسب براي ايفاي نقش روحاني فيلم آغاز شد تا در ‌‌نهايت و پس از اينکه چند بازيگر براي اين نقش گريم و تست شدند اکبر عبدي براي اولين بار نقش يک روحاني را به عهده گرفت.‌‌

اکبر عبدي پس از همکاري با ده نمکي در سه گانه اخراجي ها در رسوايي هم او را همراهي کرده است با اين تفاوت که اين بار نقش عبدي جدي و بدون ويژگي هاي طنز آميز است.

فيلم سه شخصيت اصلي دارد الناز شاکردوست در نقش دختري بدنام که گرفتار پاپوش هاي پيرمرد متمولي(محمدرضا شريفي نيا) مي شود و سپس با عارفي(اکبر عبدي) روبرو مي شود.

رسوايي مضموني عارفانه دارد. رسوايي فيلمي درباره امتحان الهي، اهميت حفظ آبروي آدم ها و ويرانگر بودن گناهاني چون تهمت زدن و غيبت کردن است.

5-عقاب صحرا(مهرداد خوشبخت):

عقاب صحرا به کارگرداني مهرداد خوشبخت يکي از پروژه‌هاي فاخر فارابي، فيلمي با مضمون تاريخ اسلام و واقعه فتح مکه است. داستان فيلم از سال‌هاي ششم تا هشتم هجري و زماني حدودا 20 ماهه را بين صلح حديبيه تا فتح مکه در بر مي‌گيرد و داستان زندگي شخصي به نام ابوبصير را روايت مي‌کند.

مهرداد خوشبخت کارگردان عقاب صحرا، متولد 1348 در آبادان است. او فارغ‌التحصيل کلاس هاي سينماي جوان خوزستان بوده و اولين كار جدي‌اش در عرصه كارگرداني، ساخت تله فيلم «پرواز» با موضوع زندگي پس از مرگ است.

وي دو فيلم ديگر هم به نام هاي «سفر آخر» و «پل» جلوي دوربين برده است. «پيگرد»، «خشم و قضاوت» و «روياي آخر» از ديگر فيلم‌هاي تلويزيوني خوشبخت هستند. او مجموعه 5 قسمتي گروه ويژه را نيز براي شبكه دو كارگرداني كرده است و آخرين فيلمش با عنوان نذر مهرماه 83 از شبكه اول سيما پخش شد.

فيلمبرداري عقاب صحرا که جزو پروژه‌هاي فاخر بنياد سينماي فارابي است، پس از 85 جلسه(طي مدت 4 ماه)، در فروردين ماه 91 در شهرستان بافق استان يزد به پايان رسيد.

دکورهاي شهر مکه، مدينه و کعبه همگي در بيابان‌هاي بافق ساخته شده اند. موسيقي عقاب صحرا توسط ارکستر ناسيونال اوکراين به رهبري ولاديمير سيرنکو ساخته و ضبط شده است. اين فيلم همچنين به زبان هاي عربي و انگليسي زير نويس شده است.

5-زيباتر از زندگي(انسيه شاه حسيني):

فيلم زيباتر از زندگي داستان زندگي شهيد علم الهدي و رزمندگاني است که در مبارزه 45 روزه در عمليات نصر حضور داشتند. اين عمليات در اوايل جنگ توسط ارتش در جنوب اهواز (در دشت آزادگان) انجام شد.

عمليات نصر، در تاريخ 15 دي ماه سال 1359 در منطقه غرب دشت آزادگان آغاز شد و در دقايق نخست آن تمام خاکريزهاي مقدم دشمن تسخير شد و با ادامه عمليات و محاصره دشمن، نزديک دو هزار نفر به اسارت درآمدند.

انسيه شاه‌حسيني(کارگردان زيباتر از زندگي)، تاكنون فيلم‌هاي «غروب شد بيا»، «شب به‌خير فرمانده» و «پنالتي» را كارگرداني كرده و نويسنده فيلم‎نامه‌هاي «دل‌نمك»، «آب را گل نكنيد»، «اوينار»، «مجروح جنگي»، «غروب شد بيا»، «شب به‌خير فرمانده» و «پنالتي» بوده است.

فيلم زيباتر از زندگي اداي ديني به شهيد حسين علم‌الهدي و شهيدان دفاع مقدس است. به گفته انسيه شاه حسيني او بيش از دو سال براي نوشتن فيلمنامه زيباتر از زندگي تحقيق کرده است.

او به همين منظور به جنوب کشور سفر کرده و با سرداران اين عمليات صحبتهاي فراواني انجام داده است و سرانجام تصميم گرفته که فقط 45 روز از زندگي شهيد علم‌الهدي از زمان فرماندهي سپاه هويزه در سال 59، تا روز شهادتش را به تصوير بکشد. در اين فيلم حامد کميلي نقش شهيد علم‌الهدي را بازي کرده است و بازي کردن در اين فيلم را جزو افتخارات خود مي‌داند.

6- «خاک و مرجان» (سيد مسعود اطيابي):

خاک و مرجان داستان مردي افغاني است که سال‌ها پس از کشته شدن همسرش در انفجار طالبان به همراه دو دخترش براي برپايي ازدواج دختر بزرگش به کابل برمي‌گردد اما در مراسم عروسي، زني به‌جاي مادر عروس برخاسته و روبوسي مي کند و مي‌رود. همراه زن، پسرکي کوچک است. مرد، صداي زن را به هنگام صدا زدن فرزندش مي‌شناسد و ...

فيلم خاک و مرجان ششمين ساخته سيد مسعود اطيابي است. فيلمنامه اوليه فيلم(نوشته پانته آ تاجبخش) توسط اطيابي بازنويسي شده است. تمام بازيگران فيلم افغاني هستند. فيلم‌برداري خاک و مرجان در ايران(شهرک دفاع مقدس)، و در مناطق مختلف افغانستان (پنجشير، کابل و پروان) انجام گرفته است.

داستان فيلم درباره وضعيت امروز افغانستان بعد از تحمل جنگ‌ و آوارگي است که اين وضعيت نامناسب روي زندگي اجتماعي مردم تاثير فراواني گذاشته است، در بستر اين مشکلات به موضوع حمله آمريکا به اين کشور و مسئله طالبان نيز پرداخته مي‌شود.

7-«استرداد»(علي غفاري):

داستان فيلم استرداد درباره غرامت جنگي است که قرار بود توسط انگلستان، آمريکا و شوروي براي جنگ جهاني دوم به ايران داده شود.

استرداد يکي از پروژه هاي فاخر فارابي در جشنواره امسال است. فيلمبرداري استرداد از اواخر بهمن ماه 90 در مسکو آغاز شد و تا ارديبهشت ماه 91 به طول انجاميد. پس از آن گروه براي ادامه فيلمبرداري به ايران آمدند.

فيلم‌برداري پس از 100 جلسه، در 25 تيرماه 91 به پايان رسيد. فيلمبرداري استرداد در چهار کشور ايران، روسيه، ارمنستان و لهستان توسط محمود کلاري انجام گرفته است.

بخش زيادي از فيلم بر روي کشتي و روي آب مي گذرد. استرداد براي نخستين بار به مقطعي از جنگ جهاني دوم مي پردازد که پيش از اين به آن پرداخته نشده بود؛ و به فساد حکومت پهلوي دوم و به تاراج رفتن منابع ملي ايران اشاراتي دارد.

8-گام هاي شيدايي(حميد بهمني):

فيلم گام هاي شيدايي با موضوع اشغال عراق توسط آمريکا در سال 2005 ، داستان جوليا است که به خدمت ارتش ايالات متحده درآمده و تلاش دارد مدارکي که در حين انجام وظيفه در اين کشور به دست آورده را به دوست خبرنگار خود برساند. در جريان اين اتفاقات يکي از پرده‌هاي سناريو آزادسازي عراق به تصوير کشيده مي‌شود...

حميد بهمني که پيش از اين تمام ساخته‌هايش درباره جنگ ايران و عراق بوده است اين‌بار و در پنجمين اثر سينمايي خود به سراغ جنگ آمريکا و عراق رفته است.

بخش اعظمي از فيلمبرداري گام هاي شيدايي در ايران انجام گرفته و تنها براي فيلمبرداري بخش‌هاي فلاش بک گروه عازم لبنان شده است. همچنين در اين فيلم لوريت حنينو از بازيگران لبنان در نقش يک سرباز آمريکايي به ايفاي نقش پرداخته است.

بهمني در جشنواره بيست و نهم با فيلم «گلوگاه شيطان» در جشنواره حاضر بود. او فيلم‌هايي چون «آخرين نبرد»، «آن مرد آمد» را در کارنامه فيلمسازي اش دارد.

 

 

 

 

دوشنبه 23 بهمن 1391 - 10:14


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری