دوشنبه 16 تير 1399 - 16:12
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

برگزاري مرحله كشوري مسابقات قرآن تسنيم با حضور 25 دستگاه فرهنگي

 

نشست خبري نخستين دوره مسابقات قرآني تسنيم ويژه كاركنان دستگاه‌هاي فرهنگي و هفتمين مراسم تكريم چهره‌هاي قرآني كشور پيش از ظهر امروز، 16 بهمن، با حضور احمد حاجي‌شريف، معاون نظارت بر چاپ و نشر قرآن كريم و محمدمهدي بحرالعلوم معاون ارتباطات و فن‌آوري اطلاعات سازمان دارالقرآن‌الكريم در سالن اجتماعات اين سازمان برگزار شد.

محمدمهدي بحر‌العلوم معاون ارتباطات و فن‌آوري اطلاعات سازمان دارالقرآن‌الكريم، در اين نشست با بيان اينكه نخستين دوره مسابقات قرآني تسنيم و هفتمين مراسم تكريم چهره‌هاي قرآني امسال به صورت همزمان طي روزهاي 25 و 26 بهمن در حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي برگزار خواهد شد، اظهار كرد: مسابقات قرآني تسنيم امسال براي نخستين بار در سطح كارمندان دستگاه‌هاي فرهنگي كشور و در هشت رشته قرآني برگزار مي‌شود كه با وجود اولين دوره برگزاري اين مراسم، شاهد استقبال خوبي از سوي سازمان‌ها و نهادهاي فرهنگي كشور بوديم.

بحرالعلوم با يادآوري اينكه پيشنهاد برگزاري مسابقات قرآني تسنيم ويژه كاركنان دستگاه‌هاي فرهنگي از دو سال پيش توسط آستان مقدس حضرت عبدالعظيم الحسني(ع) مطرح شد، عنوان كرد: پس از ارائه اين پيشنهاد، ستاد برگزاري مسابقات با حضور مسئولان آستان مقدس حضرت عبدالعظيم الحسني(ع)، شوراي توسعه فرهنگ قرآني كشور، سازمان دارالقرآن‌الكريم و... تشكيل شد و اين ستاد بنا شد كه مسابقات در هشت رشته برگزار شود.

برگزاري نخستين دوره مسابقات قرآني تسنيم در8 رشته

معاون ارتباطات و فن‌آوري اطلاعات سازمان دارالقرآن‌الكريم درباره رشته‌هاي نخستين دوره مسابقات قرآني تسنيم، گفت: رشته مفاهيم اين دوره از مسابقات ويژه بانوان با محوريت سوره نور بوده و محوريت در نظر گرفته شده براي مسابقات مفاهيم آقايان نيز سوره انفال اعلام شده است و مسابقات حفظ نيز در حفظ يك جزء، 5 جزء، 10 جزء، 20 جزء و كل قرآن كريم برگزار مي‌شود.

وي ادامه داد: قرائت، تحقيق و ترتيل از ديگر رشته‌هاي در نظر گرفته شده براي نخستين دوره مسابقات قرآني تسنيم است كه مرحله استاني تمامي اين رشته‌ها آذرماه در استان‌هاي سراسر كشور و با نظارت كامل سازمان دارالقرآن‌الكريم برگزار شده و برگزيدگان استاني در مرحله كشوري مسابقات كه طي روزهاي 25 و 26 بهمن، برگزار خواهد شد، با هم به رقابت مي‌پردازند.

بحرالعلوم با عنوان اين مطلب كه نتايج استاني مسابقات قرآني تسنيم از ادارات تبليغات اسلامي استان‌ها براي ما ارسال شد، گفت: براي برگزاري اين مسابقات، چهار كميته از جمله كميته فني، كميته اجرايي و اطلاع‌رساني، كميته پشتيباني و كميته ارزيابي و نظارت تشكيل شد.

معاون ارتباطات و فن‌آوري اطلاعات سازمان دارالقرآن‌الكريم با اشاره به اهداف برگزاري اين مسابقات، گفت: يكي از مباحثي كه در مسابقات قرآني تسنيم دنبال مي‌شود بحث آموزش است كه اين هدف طي جلسه‌اي كه با مديران دستگاه‌هاي فرهنگي برگزار شد تاحدودي مورد توجه قرار گرفت و تلاش داريم تا اين مسابقات را طي سال‌هاي آينده با در نظر گرفتن جنبه‌هاي تبليغي و ترويجي برگزار كرده و جوانان را بيش از پيش به حضور در اين مسابقات تشويق كنيم.

وي شناسايي وضعيت موجود فعاليت‌هاي قرآني سازمان‌هاي فرهنگي كشور را از ديگر اهداف پيش‌بيني شده براي اين مسابقات دانست و افزود: طي بررسي و تحليلي كه از تعداد شركت‌كنندگان، كيفيت متسابقان و حضور دستگاه‌هاي فرهنگي در اين مسابقات انجام مي‌دهيم زمينه فعاليت‌هاي آتي خود را در اين حوزه فراهم خواهيم كرد.

برگزاري مراسم افتتاحيه مسابقات قرآني تسنيم با حضور دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي

بحرالعلوم در اين بخش از سخنان خود به برنامه پيش‌بيني شده براي برگزاري نخستين دوره مسابقات قرآني تسنيم اشاره كرد و گفت: مراسم افتتاحيه اين مسابقات ساعت 19 تا 21 روز چهارشنبه 25 بهمن، با حضور دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي، رئيس و معاونان سازمان دارالقرآن‌الكريم و مسئولان دستگاه‌هاي فرهنگي و قرآني كشور در حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي برگزار خواهد شد و رقابت‌هاي متسابقان در اين دوره از مسابقات نيز از صبح روز پنج‌شنبه 26 بهمن، آغاز و تا ظهر همان روز ادامه خواهد داشت.

وي در بخش ديگري از سخنان خود به برگزاري هفتمين مراسم تكريم چهره‌هاي قرآني كشور اشاره كرد و ادامه داد: اين مراسم كه طي شش دوره گذشته بازخورد خوبي در استان‌ها داشته، امسال براي هفتمين سال و به منظور تجليل از 33 چهره قرآني كشور برگزار خواهد شد و در اين مراسم از پيشكسوتان و اساتيد قرآني با سابقه 25 سال فعاليت آموزشي و قرآني، برگزيدگان مسابقات بين‌المللي قرآن طي سال جاري و سال گذشته و دارندگان رتبه‌هاي درجه يك و دو حفظ قرآن تجليل مي‌شود.

هفتمين همايش تکريم چهره‌هاي قرآني کشور 26 بهمن در تهران برگزار مي‌شود

معاون ارتباطات و فن‌آوري اطلاعات سازمان دارالقرآن‌الكريم با يادآوري اينكه هفتمين مراسم تكريم چهره‌هاي قرآني از ساعت 19 تا 21 روز پنج‌شنبه 26 بهمن، در حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي برگزار مي‌شود، عنوان كرد: در اين مراسم كه با حضور مسئولان كشوري برگزار خواهد شد از برگزيدگان نخستين دوره مسابقات قرآني تسنيم نيز تجليل مي‌شود.

در بخش ديگري از اين نشست، احمد حاجي‌شريف به بيان مطالبي درباره نخستين دوره مسابقات قرآني تسنيم اشاره كرد و گفت: مسابقات قرآني تسنيم كه در مرحله استاني به پايان رسيده و مرحله كشوري آن نيز 25 و 26 بهمن، در تهران برگزار مي‌شود داراي چند كميته تخصصي بود كه يكي از اين كميته‌ها، كميته فني است و پس از تشكيل اين كميته نخستين كاري كه انجام شد، تدوين آيين‌نامه داوري مسابقات بود.

حاجي‌شريف با عنوان اين مطلب كه آيين‌نامه خوبي براي برگزاري اين مسابقات تدوين شده است، گفت: با توجه به نزديكي رقابت‌ها در اين مسابقات، پرسش‌ها را به صورت تستي و تشريحي طراحي كرديم تا در نهايت رتبه‌هاي مشترك نداشته باشيم و همچنين انتخاب داوران استاني از ديگر موارد مورد توجه در اين آيين‌نامه بود كه تلاش داشتيم تا داوران اين مسابقات را به صورت متمركز انتخاب كرده و براي هر يك از استان‌ها علاوه بر داوراني استاني، يك داور از تهران اعزام كنيم.

رقابت 135 نفر در مرحله کشوري مسابقات قرآني تسنيم

معاون نظارت بر چاپ و نشر قرآن كريم سازمان دارالقرآن‌الكريم درباره آمار شركت‌كنندگان در نخستين دوره مسابقات قرآني تسنيم، عنوان كرد: 4 هزار و 234 نفر در اين مسابقات ثبت‌نام كرده بودند كه 108 نفر از اين شركت‌كنندگان بدون تكرار بودند و در نهايت 219 نفر رتبه‌هاي اول، دوم و سوم استاني را كسب كرده و در صورتي كه حدنصاب نمرات سازمان دارالقرآن‌الكريم را كسب كرده بودند به مرحله كشوري راه يافتند كه براين اساس در مرحله كشوري اين مسابقات، 135 نفر برگزيده استاني حضور داشته و با هم به رقابت مي‌پردازند.

حاجي‌شريف با يادآوري اينكه اين مسابقات با 4 تيم داوري برگزار خواهد شد، عنوان كرد: مسابقات از صبح تا ظهر روز پنج‌شنبه 25 بهمن برگزار خواهد شد و بعد از ظهر همان روز نيز دو كارگاه آموزشي با حضور اساتيد و شركت‌كنندگان در مسابقات برگزار خواهد شد.

وي ويژگي شاخص نخستين دوره مسابقات قرآني تسنيم را شركت مسئولان و مديران دستگاه‌هاي فرهنگي كشور، معاونان و مديران ادارات استان‌ها و شهرستان‌ها دانست و گفت: در مجموع 25 دستگاه فرهنگي در اين دوره از مسابقات حضور داشته‌اند كه بيشترين آمار شركت‌كنندگان با هزار و 241 نفر مربوط به سازمان دارالقرآن‌الكريم، 559 نفر مربوط به سازمان اوقاف و امور خيريه و 423 نفر مربوط به بنياد شهيد و امور ايثارگران است.

 

 

چهارشنبه 18 بهمن 1391 - 10:13


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر