سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 16:41
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

خاموشي: خاطرات انقلاب از رفيق دوست جدا نمي شود

 

گزارش مراسم رونمايي كتاب "براي تاريخ مي گويم"

عصر يكشنبه 15 بهمن‌ماه كتاب خاطرات محسن رفيق‌دوست اولين وزير سپاه، با عنوان «براي تاريخ مي‌گويم» با حضور محسن رضايي، محسن مومني شريف، علي شمخاني، حجت‌ا‌لاسلام محسن خاموشي، محمد نبي حبيبي، هدايت‌الله بهبودي، آيت‌الله سيد جمال الدين دين‌پرور، محمود احمدپور، اسدالله بادامچيان، داوود احمدي‌نژاد و حجت‌الاسلام محسن قرائتي در تالار انديشه حوزه هنري رونمايي شد.

محسن رضايي: رفيق دوست، قطره اي كه تبديل به دريا شد

 در ابتداي اين مراسم محسن رضايي دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: به ندرت اتفاق مي‌افتد كه در ايران براي كسي كه همچنان زنده است، مراسم يادبود يا رونمايي از كتابي درباره او برگزار شود و معمولا رسم بر اين است كه بعد از شهادت برايشان يادبود بگيريم.

 رضايي افزود: قبل از شروع اين مراسم خبرنگاري از من پرسيد كه آيا كتاب را خوانده ايد، من جواب دادم كتاب را نخواندم اما شخص محسن رفيقدوست را بارها و بارها خوانده‌ام و خاطرات او از من جدا نيست و خاطرات من هم از رفيق دوست جدا نيست.

 رضايي درباره آشناييش با رفيق دوست گفت: بيشترين ارتباط ما از اطلاعات شروع شد كه بعد از براندازي رژيم شاهنشاهي اين سازمان به صورت كامل از بين رفته بود و اطلاعات آن از هم پاشيده بود. در آن روزها گروه فرقان دست به ترورهاي متعدد مي‌زدند، آن موقع سپاه هنوز انسجام قوي پيدا نكرده بود. البته پيش از آن نيز در دوران انقلاب كه قرار بود هفت گروه مبارز اسلامي را يكي كنيم، او را مي‌شناختم. علاوه بر اين، در دوران دفاع مقدس، من از كارهاي سياسي دست كشيدم و وارد كارهاي نظامي شدم. آن زمان كشور نياز به چشمان بينايي داشت چرا كه «گروه فرقان» شهيد مطهري را ترور كرده بود بنابراين هنگامي كه سپاه تشكيل شد، آقاي محسن رفيق‌دوست واحد لجستيك را برعهده گرفت و سازماندهي كارهاي اطلاعاتي نيز به من واگذار شد. در دوران دفاع مقدس يكي از مشكلات ما بحث لجستيك بود چرا كه با دست خالي از كشور دفاع مي‌كرديم و بسيار وابسته به كشورهاي خارجي بوديم. روحيه قوي‌اي كه رفيق‌دوست داشت، سبب مي‌شد تا با حضور در كشورهاي خارجي بتواند اقلام و تجهيزات مورد نياز كشور را در طول جنگ تحميلي تهيه كند.

 دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام با بيان اينكه رفيق دوست با روحيه متوكل خود هر چه مي خواستيم فراهم مي كرد ، عنوان كرد: يك بار از ايشان تقاضاي تهيه موشك كرديم و او توانست با كلاهي كه سر قذافي گذاشت، اين موشك‌ها را تهيه كند.

 حتي زماني كه براي عبور از اروند به  2 هزار لباس غواصي نياز داشتيم با وجود اينكه آن زمان تعداد انگشت شماري لباس در اختيار داشتيم، رفيق‌دوست همت كرد و همه اين 2 هزار لباس را تهيه كرد.

 رضايي در پايان گفت: حاج محسن قطره اي انقلابي بود كه تبديل به دريا شد و  خودش در درياي عظيم انقلاب دريايي ديگر ايجاد كرد. حمايت‌هاي لجستيك و معنوي او در طول دوران دفاع مقدس و انقلاب نقش بسيار بالايي داشت.

خاموشي: خاطرات انقلاب از رفيق دوست جدا نمي شود

حجت الاسلام سيد مهدي خاموشي در مراسم رونمايي از كتاب "براي تاريخ مي گويم" سخنان خود را با ذكر آيه اي از قرآن آغاز كرد و گفت: زيبايي اين كتاب در عجين شدن خاطرات انقلاب اسلامي با دفاع مقدس است و آقاي رفيق دوست از جمله افرادي است كه خاطرات انقلاب از وي جدا نخواهد شد؛ وي با انقلاب زندگي كرده و هر روز به اين مي انديشد كه چه مقدار از آرزوهايش براي انقلاب تحقق يافته است.

 خاموشي افزود: رفيق دوست از جمله كساني است كه از آغاز انقلاب و هنگام استقبال از امام خميني (ره)، تشكيل حكومت اسلامي و تاسيس سپاه پاسداران مجاهده مي كند و در حل اختلافات في ما بين وارد شده و همواره از فرمان امام خود اطاعت مي نمايد.

 خاموشي با ذكر اين مطلب كه رفيق دوست از موسسين انقلاب بوده و نقش بي بديل او در انقلاب قابل انكار نيست، افزود: به حوزه هنري و دفتر ادبيات انقلاب اسلامي كه با سبك جديدي كتاب "براي تاريخ مي گويم" را به چاپ رسانده، تبريك مي گويم و به همه خواندن اين كتاب را توصيه مي نمايم. همچنين از سعيد علاميان كه بيش از دو سال وقت خود را صرف پيگيري مجدانه براي نوشتن اين كتاب نمود، تشكر مي نمايم.

 رييس سازمان تبليغات اسلامي با اشاره به اين كه نياز وافر در ثبت خاطرات پيشكسوتان انقلاب وجود دارد، ادامه داد: مي توان با مصاحبه و جمع آوري مطالب در حوزه ادبيات انقلاب، مجموعه اي خوب به نسل آينده منتقل كرد.

 خاموشي در پايان سخنان خود گفت: از همه به خاطر حضور در اين مراسم تشكر مي كنم و اميدوارم  شركت در اين جلسه ثوابي براي شما در ايام پاسداشت انقلاب اسلامي باشد.

محمود احمد‌پور:

محمود احمد‌پور، مشاور ارشد شهردار تهران در مراسم  رونمايي از کتاب خاطرات محسن رفيقدوست که عصر يکشنبه 15 بهمن در تالار انديشه حوزه هنري برگزار شد، در سخناني دوران فعاليت رفيقدوست را به چهار بخش انقلابي‌گري، حضور در سپاه پاسداران، حضور در بنياد مستضعفان و حضور در فعاليت‌هاي اجتماعي خيرخواهانه تقسيم کرد و گفت: در سبک مديريت رفيقدوست چپ و راست معني ندارد و همه نيروها جايگاه خودشان را دارند که اين جزو ويژگي‌هاي بارز اوست که جا را براي فعاليت همه نيروها باز مي‌کرد.

 وي افزود: وقتي او با خطري مواجه مي‌شد با شجاعت با آن روبرو مي‌شد و اجازه و امکان سعي و خطايي که براي خود و اطرافيانش قائل بود، منجر مي‌شد که بتواند کارش را به پيش ببرد.

 احمدپور همچنين با اشاره به آمادگي رفيقدوست براي حضور در عرصه‌هايي که گاه از آن شناختي نداشت، گفت: بنياد مستضعفان و جانبازان در زمان تصدي وي بر مديريت آن مانند يک کشور کوچک مجموعه‌اي از خدمات متنوع را ارائه مي‌داد و بسياري از شرکت‌هاي زيانده آن به واسطه مديريت رفيقدوست توانست دوباره سودده شود.

 وي همچنين سخاوت، بخشندگي و نوع برخورد وي با کارمندان خود را در بخش‌هاي مختلف ستود.

 

خاطراتي که بايد زودتر خوانده مي‌شد

 اسدالله بادامچيان نيز ديگر سخنران اين مراسم بود.  وي با اشاره به سابقه رفاقت 50 ساله خود با رفيقدوست گفت: او از مجموعه مومنيني است که امام (ره) را ياري کرد و از اين جهت نقش بي‌بديلي دارد.

 وي به خاطرات رفيقدوست اشاره کرد و گفت: او از بخش‌هاي زيادي از فعاليت‌هايش در پيش از انقلاب در اين خاطرات صحبت کرده است، اما نمي‌دانم چرا اين خاطرات تا پيش از اين گفته نشده بود. نمي‌دانم چرا تا به حال براي جامعه عنوان نشده بود که وي يکي از افرادي بود که با شهيد اندرزگو به مجاهده در راه خدا مي‌پرداخت و يا کسي نگفته بود که در زندان کميته مشترک ضدخرابکاري حتي با وجود اينکه دنده او را شکستند، کلامي لب به سخن نگشود.

 بادامچيان همچنين به خاطراتي از حضور رفيقدوست در زندان با شهيد رجايي و نيز در کميته استقبال از حضرت امام (ره) اشاره کرد و گفت: زماني که او مي‌خواست در مجلس دوم براي وزارت سپاه راي بگيرد، يکي از نمايندگان جريان انحرافي آن زمان اعلام کرد که وي خارج از رديف بودجه فراوان خرج کرده است و صلاحيت ندارد. رفيقدوست هم در دفاع از خود گفت: من اين کار را کرده‌ام، اما اين ضرورت دوران جنگ است

روايت داوود احمدي‌نژاد از پاکتي که هميشه رفيقدوست در جيب داشت

داوود احمدي‌نژاد در مراسم رونمايي از کتاب خاطرات محسن رفيقدوست گفت: مثال رفيقدوست براي انقلاب مثال سيد قوام بود. سيدي روحاني که به آدم‌هاي مشکل‌دار پاکتي مي‌داد و مي‌گفت تا زماني که از اين پول استفاده مي‌کنيد، قول بدهيد که کار خلاف نمي‌کنيد.

شمخاني: رفيق دوست فردگرا نبود

 در اين مراسم علي شمخاني وزير اسبق دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح در سخناني اظهار کرد: رويکرد تجليل در ايران يعني آدم زنده خوب و آدم مرده بد نداريم، اما برگزاري اين جلسه يعني ما آدم زنده خوب هم داريم که بدون غلو، وقت خود را صرف حمايت از مردم کرده‌ است.

 شمخاني ادامه داد: اين ذهنيت که فکر کنيم وقتي جنگ شد، سپاهي و ارتشي بود و جلوي متجاوز را گرفت، صحيح نيست. شروع جنگ ما از 22 بهمن 57 بود و آغازش 31 شهريور 59. در آن زمان سپاهي نبود و ارتش هم کاملا به هم ريخته بود و برآورد صدام که فکر مي‌کرد يک هفته خوزستان را مي‌گيرد بر همين موضوع استوار بود.

 وزير اسبق دفاع افزود: اينکه سازماني در حين نبرد و ماموريت جنگي شکل بگيرد و توسعه يابد و در کنار ارتشي که از شاهنشاهي بودن در حال تبديل به حزب‌اللهي شدن بود قرار بگيرد، کاري بود ماهرانه که اجراي آن جز به دست مرداني مرد اتفاق نمي‌افتد.

 شمخاني در ادامه با اشاره به خدمات محسن رفيقدوست گفت: هر طرح او براي ساماندهي به سپاه در سال‌هاي نخست شکل‌گيري آن مانند يک عمليات نظامي بود. پيش از آن هم در سال‌هاي دهه 50 که بايد در مجالس وعظ و سخنراني نورافکن مي‌انداختي تا شايد کسي حتي با يک «قال صادق (ع)» حرف سياسي بزند، او هيچ حرفي غير از حرف سياسي نداشت.

 وي با اشاره به پايه‌گذاري سپاه توسط رفيقدوست تاکيد کرد: سپاهي که از نبود مطلق، امروز به ارگاني با سه نيروي نظامي مستقل مبدل شده است، حاصل تلاش‌هاي اوست.

 شمخاني ادامه داد: رفيقدوست فردگرا نبود و حضور او در جمع تصميم‌گيران سپاه پاسداران مبتني بر همفکري جمعي بود و کمتر به نظر شخصي خودش تکيه مي‌کرد. او در طول جنگ توانست سپاه را به وزارتخانه مبدل کند؛ وزارتخانه‌اي که تا قبل از آن هيچ وجود خارجي نداشت، از ساختمان گرفته تا کاغذ و سربرگ و مُهر.

 وي تاکيد کرد: در تمام طول جنگ به ياد ندارم که به او گفته باشند که چيزي را تهيه کن و او از پسش بر نيامده باشد.

بهبودي: اولين گام در بيان خاطرات بعد از انقلاب برداشته شد

 مدير دفتر ادبيات پايداري حوزه هنري در مراسم رونمايي از كتاب خاطرات محسن رفيق دوست گفت: به حوزه هنري به خاطر چاپ كتاب "براي تاريخ مي گويم" تبريك عرض مي نمايم زيرا با انتشار اين اثر اولين گام ها در بيان خاطرات بعد از انقلاب برداشته شد.

هدايت اله بهبودي گفت: روزي كه آقاي علاميان (نويسنده كتاب) پيشنهاد انتشار اين كتاب را به دفتر ادبيات پايداري داد، گفتم بايد اثر را ببينم زيرا سوره مهر و حوزه هنري نرخي دارد كه نبايد شكسته شود و امروز با خواندن اين كتاب، به يقين مي گويم كه نه تنها نرخ اين مركز شكسته نشد، بلكه كتاب "براي تاريخ مي گويم" از سطح آن نيز بالاتر است و به حوزه هنري و انتشارات سوره مهر به خاطر انتشار چنين اثري تبريك مي گويم.

 بهبودي با اشاره به اينكه زمان تعارف و پيچيدگي در بيان خاطرات گذشته، افزود: ما نياز به ذكر خاطرات بدون تعارف و تكلف براي جامعه داريم زيرا صراحت در بيان، خواننده را به آن دوران پر تلاطم نزديك مي نمايد.

 وي ادامه داد: درك سختي مديريت در حوادث و بحران ها با ذكر وقايع كم گفته و نا گفته ممكن مي شود، اتفاقاتي كه به تازگي با بيان خاطرات مطرح مي شوند.

  مدير دفتر ادبيات پايداري حوزه هنري در پايان سخنان خود گفت: به حوزه هنري به خاطر چاپ كتاب "براي تاريخ مي گويم" تبريك عرض مي نمايم زيرا اولين گام ها در بيان خاطرات بعد از انقلاب برداشته شد.امثال رفيقدوست را بايد در جامعه تکثير کرد

نويسنده كتاب خاطرات رفيق دوست: بزرگان انقلاب براي تاريخ بگويند

 سعيد علاميان گفت: اميدوارم كتاب خاطرات محسن رفيق دوست بهانه‌اي شود تا افراد و بزرگاني كه محفوظاتي از ‌آن ايام دارند، دريغ نكنند و براي تاريخ بگويند.

سعيد علاميان نويسنده كتاب «براي تاريخ مي گويم» در  مراسم رونمايي اين كتاب گفت: اين اثر پس از سه سال به بار نشست. اين كتاب خاطرات شخصي است كه بزرگان انقلاب وي را جزو ده نفر موثر در پيروزي انقلاب مي دانند و اسناد و مدارك نشان مي دهند كه  نخستين پايه گذار سپاه در سال 57 محسن رفيق دوست بود.

 اين نويسنده ادامه داد: رفيق دوست حايز ويژگي هاي خاصي برايم بود و بايد كار خاصي براي ايشان انجام مي شد. به همين دليل به تمام آرشيو‌هاي مطبوعات مراجعه كردم زيرا پيش از نگارش كتاب در حوزه مطبوعات كار مي كردم و در آن دوران با اخبار و شايعات بسياري درباره شخصيت راوي كتاب روبه‌رو مي‌شدم و با استفاده از مطبوعات و منابع ديگري شروع به طرح سوالات كردم.

وي گفت: يكي از منابع مهمي كه در نگارش  اين اثر از آن كمك گرفتم مجموعه خاطرات آيت‌الله اكبر هاشمي رفسنجاني بود كه نكات مهمي را درباره محسن رفيقدوست مطرح كرده بود و طرح سوالات در مصاحبه با راوي وقت زيادي از من گرفت.

 علاميان به همكاري خوب  محسن رفيقدوست در نگارش كتاب " براي تاريخ مي گويم"اشاره كرد و گفت: روايت او در پاسخ‌گويي به سوالات و نقل خاطرات آن قدر جذاب بود كه خستگي را از تنم در مي آورد. پاسخ برخي سوال‌ها به پس از دهه اول انقلاب كشيده مي‌شود و مطالعه آن‌ها به گشودن زواياي حقايق تاريخي كمك مي‌كند.

 اين نويسنده در پايان گفت: اميدوارم اين كتاب بهانه‌اي شود تا افراد و بزرگاني كه محفوظاتي از ‌آن ايام دارند، دريغ نكنند و براي تاريخ بگويند. نام اين كتاب هم برگرفته از يادداشت محسن رفيقدوست بر اين اثر است.

 محمود لولاچيان:

محمود لولاچيان هم ديگر سخنران اين مراسم بود.

وي با يادآوري ابعاد مختلف فعاليت‌هاي رفيقدوست گفت: با رفيقدوست قبل از پيروزي انقلاب اسلامي از طريق شهيد حاج تقي‌ حاج طرخاني آشنا شدم و فعاليت‌هاي انقلاب او را ديدم و پس از آن هم اين ارتباط در زمان ورود حضرت امام (ره) به ايران و دفاع مقدس ادامه پيدا کرد.

 لولاچيان همچنين به فعاليت‌هاي خيريه رفيقدوست اشاره کرد و گفت: برخي‌ها مثل رفيقدوست همواره در کار خير با شدت وارد مي‌شوند و آن را به پيش مي‌برند و وجود خود را به وجودي موثر در اين راه مبدل مي‌کنند که اين موضوع طبيعتا از عهده همه بر نمي‌آيد.

 وي تاکيد کرد: من در اين مدت آشنايي‌ام با او کمتر ديديم که کسي مانند او با خلوص نيت وارد فعاليت‌هاي خيريه شود و اميدوارم بتوانيم امثال او را در جامعه تکثير کنيم.

داوود احمدي‌نژاد: رفيقدوست؛ سيد قوام انقلاب

داوود احمدي‌نژاد ديگر سخنران اين مراسم نيز پس از حضور در جايگاه در سخناني اظهار کرد: مثال رفيقدوست براي انقلاب مثال سيد قوام بود. سيدي روحاني که به آدم‌هاي مشکل‌دار پاکتي مي‌داد و مي‌گفت تا زماني که از اين پول استفاده مي‌کنيد قول بدهيد که کار خلاف نمي‌کنيد. او براي انقلاب چنين شخصيتي بود.

 وي افزود: او با ايمان و توکلي که به حضرت امام (ره) داشت همواره پاکتي در جيبش بود که مي‌توانست با آن مشکلات را حل کرد، اما اينکه آن پاکت را چه کسي در جيب او قرار داده بود را تنها خدا مي‌داند.

 حجت‌الاسلام والمسلمين دين‌پرور، رئيس بنياد نهج‌البلاغه نيز در اين نشست در سخنان کوتاهي اظهار کرد: اراده و گوهر وجودي رفيقدوست براي انقلاب اسلامي بسيار مهم و تاثير گذار است و شک ندارم که خداوند به او چنين قدرتي را اعطا کرده است.

 وي افزود: من در زمان جنگ شاهد بودم که با وجود دارا بودن منصب وزارت، مانند کارگرها چفيه به دور سر خود مي‌بست و به رزمندگان کمک مي‌داد. در کنار اين موضوع تسلط وي به زبان عربي منجر شده بود که در موارد بسياري بتواند به کمک و ياري رزمندگان بپردازد.

 دين‌پرور ادامه داد: معروف است که رفيقدوست 140 داماد دارد و اين يعني او در سايه فعاليت‌هاي رزمي خود يک حرکت خدماتي و خير را نيز به پيش برده که البته تا امروز نيز ادامه داشته است.

 

 

 

 

 

چهارشنبه 18 بهمن 1391 - 9:44


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری