چهارشنبه 14 خرداد 1399 - 8:16
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

زينب احمدي

 

عناصر رهبري سياسي امام خميني

 

عناصر رهبري سياسي امام خميني

محمدعلي مهدوي ظفرقندي

 3000 نسخه

15000 ريال

چاپ و نشر بين الملل

نوشتار حاضر تحقيقي است در اصول رهبري سياسي حضرت امام در پيروزي انقلاب اسلامي که هدفش توصيف عيني وقايعي است که در آن دوران به وقوع پيوسته و نويسنده هيچ گونه دخل و تصرفي در وقايع نکرده است. بنابراين از اين نگاه تحقيقي توصيفي به حساب مي­آيد. ولي از نظر رابطه بين متغيرها از آن جهت که نويسنده در انجام اين پژوهش هيچ گونه کنترلي بر متغيرها نداشته و فقط سيره نظري امام مورد مطالعه قرار گرفته که آن هم تماما در گذشته واقع شده تحقيقي علي يا پس از واقعه محسوب مي­شود. اين روش در روش­هاي تحقيقي در مديريت بهترين نوع تحقيق تلقي مي­شود زيرا تحقيق در مورد تجربه عملي از يک اقدام واقعي است. بنابراين موضوع کتاب صرفاً مصداق و پديده شناسي اصول رهبري سياسي حضرت امام است.

در اين نوشتار بر نکات زير تاکيد بيشتري شده است:

- توصيف روشن و ساده از عناصر رهبري سياسي امام خميني به عنوان اصول و بنيان­هاي پيروزي انقلاب.

- شناخت از چگونگي رهبري سياسي امام خميني، براي شناسايي اهداف انقلاب.

- پيشنهادهايي براي شناخت و تاثير عناصر رهبري امام خميني جهت تداوم انقلاب اسلامي.

هدف از تحقيق افزايش آگاهي از رهبري امام خميني از راه شناخت عناصر رهبري سياسي ايشان است. زيرا اين افزايش آگاهي ما را به شناخت بهتر از انقلاب اسلامي و دوري از برداشت­هاي ناصحيح و احتمالاً استواري در پيروزي از راه آن حضرت رهنمود کند.

در اين نوشتار وابستگي نويسنده به امام خميني بسيار زياد بوده اما تلاش خود را کرده است تا بر احساسات خود فايق آمده تا بيشتر مبتني بر واقعيات که از داده­هاي حقيقي (سيره نظري) امام خميني برداشت شده به نتايج عيني­تر برسيم. بنابراين اميدواريم اين کتاب به عنوان تاييد ارزش­ها و تعصبات شخصي نگارنده محسوب نشود بلکه واقعيت­هاي عيني از حقيقتي به نام امام خميني البته در حد بضاعت در نظر گرفته شود.

عناوين آمده در اين کتاب عبارتند از:

مقدمه: نقش تاريخ ساز امام خميني و عناصر رهبري؛ فصل اول: شکل گيري رهبري امام خميني: پيشگفتار، ويژگي­ هاي عمده شخصيت امام خميني، هم رهبر و هم مدير، يا رهبر يا مدير، تفاوت بين مديريت و رهبري، تعيين جهت گيري در برابر برنامه ريزي، مشارکت همگان به جاي سازماندهي شکلي، انگيزش ملت نه نظارت بر ملت، رهبري خوب، برخي از ويژگي­هاي شخصيت امام خميني؛ فصل دوم: عناصر استراتژيک رهبري امام خميني، عنصر اول: تغيير ذهنيت، توجه به قدرت مرجعيت شيعه، توجه به اقدام مذبوحانه رژيم در جهت انتقال پايگاه مرجعيت از قم به نجف، توجه بي نظير به انقلاب سفيد و قرار گرفتن در کانون اصلي حمله به شاه، توجه به ملت (مردم) و تغيير ذهنيت ملت و نخبگان، اسلام، زدودن زنگار از ذهن ملت براي مقابله با واپسگرايي، اقدام پيشگيرانه، جلوگيري از تفرقه و دعوت به وحدت؛ عنصر دوم: خط مشي و جهت دهي به ملت ايران؛ جهت دهي از طريق پيام­ها، مصاحبه­ها، سخنراني­ها و نامه­ ها، عنصر سوم: منزوي کردن مخالفان ملت و اعلام توانمندي­ها و نقاط قوت انقلاب الهي؛ عنصر چهارم: خنثي سازي اقدامات آمريکا بر ضد انقلاب، نفي وساطت، عنصر پنجم: اعتبارسازي و اعتباردهي براي جمهوري اسلامي؛ فصل سوم: نتيجه گيري.

در بخشي از اين کتاب مي­خوانيم:

«دولت­ها به طور غريزي از انقلاب هراس دارند. بي ثباتي سياسي هميشه موجد اين نگراني مي­شود که رژيم موجود جاي خود را به رژيم ديگري دهد که همراه خود ساختار قدرت و مجموعه­اي جديد از نقش­ها را مي­آورد. مرور سريع تاريخ جنگ­ها را از روم باستان تا عصر جديد به ما مي­گويد چنين ترسي واقعي نيست زيرا انقلاب­ها بندرت قرين توفيق بوده­اند.»

گفتني است، کتاب عناصر رهبري سياسي امام خميني نوشته محمدعلي مهدوي ظفرقندي با شمارگان سه هزار نسخه و قيمت 15 هزار ريال از سوي انتشارات چاپ و نشر بين الملل منتشر و راهي بازار نشر کتاب شده است.

 

 

دوشنبه 16 بهمن 1391 - 14:9


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری