پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 9:7
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

جشنواره شهيد غني پور، جشنواره ادبي مردمي

 

 نشست خبري دوازدهمين دوره جشنواره كتاب سال شهيد حبيب غني‌پور با حضور اميرحسين فردي، بنيانگذار جشنواره و محمد ناصري دبير علمي اين جشنواره يكشنبه (15 بهمن ماه) در مسجد جواد الائمه(ع) با حضور اهالي رسانه برگزار شد.

 در اين نشست خبري، اميرحسين فردي موسس اين جشنواره در سخناني  با بيان اينکه مسجد جوادالائمه (ع) پايگاه شهدا، هنر و ادبيات انقلاب اسلامي است اظهار کرد: حضور در اين فضا و مکان نعمت بزرگي است که به خودي خود به مخاطبش احساس آرامش مي‌دهد و او حس مي‌کند که گويا در خانه خودش بوده و در درونش نوري درخشيده که موجب بصيرت و انسانيت و زندگي او مي‌شود.

 وي افزود: اين توفيق خداوند براي نويسندگان حاضر در اين پايگاه بود که سال‌هاي سال بتوانند اين مکان را محل تجمع خود قرار دهند و پيمان خود با آرمان‌هاي شهدا را در آن برقرار کنند.

 فردي در ادامه با اشاره به تفاوت‌هاي اساسي ميان جشنواره شهيد غني‌پور با جشنواره‌هاي مشابه گفت: بعد از پايان جنگ تحميلي و خالي شدن جبهه‌ها، جاي خيلي از دوستان ما در اين پايگاه خالي ماند، اما ما که باقي‌مانده آن نسل بوديم و به کار ادبيات مشغول؛ در اين فضا به اين موضوع انديشيديم که مبارزه تمام نشده و تنها شرايط ما، شرايط آتش‌ بس نظامي است که در آن گلوله جنگي پرتاب نمي‌شود. در واقع شکل جنگ بود که تغيير کرده بود و ما هم البته کمابيش منتظر اين موضوع بوديم.

 مدير مرکز‌آفرينش‌هاي حوزه هنري افزود: وقتي دشمن از نبرد مايوس مي‌شود، تاکتيک مبارزاتي خودش را عوض مي‌کند و به ذهن‌ها حمله مي‌کند و سعي مي‌کند آنها را جهت ببخشد و اين اتفاق را همه ما امروز شاهديم و مي‌دانيم که نبرد در اين عرصه از جنگ نظامي هم سخت‌تر است.

  وي ادامه داد: جشنواره شهيد غني‌پور براي ما خاکريز و سنگري بود که در برابر اين هجوم مقاومت کنيم. شما به برگزيدگان جايزه نوبل نگاه کنيد، آنها به وضوح گرايش تضاد با نهضت‌هاي ديني در جهان را دارند و حتي يکي از آنها به خود جرات داد تا در مراسم دريافت جايزه‌اش به حضرت امام (ره) توهين کند و اين يعني آنها تا چه اندازه نسبت به ما کينه دارند. من باور دارم جريان ادبي که سلمان رشدي را پديد آورد، اتفاقي نبوده است و دست گذاشتن روي ادبيات براي نبرد امروز غرب با ما حساب شده بوده است و متاسفانه برخي هم از داخل آن را حمايت کردند.

 فردي افزود: جشنواره ادبي شهيد غني‌پور از اين منظر براي ما سنگر مبارزه بوده و ان‌شا‌الله که بتواند باقي بماند تا بتواند به جريان‌شناسي و تاثير خود در معادلات فرهنگي کشور ادامه دهد.

 وي در ادامه با اشاره به استقلال اين جشنواره گفت: درست است که برخي نهادها براي برگزاري جشنواره به آن کمک‌هايي کرده‌اند، اما اين جشنواره کاملا مستقل است و تحت تاثير هيچ جريان و نگاهي  داوري نکرده و هيچ وقت نخواهد کرد. ما تنها ملاحظات مسجد و فرهنگ شهيد و شهادت را پيش روي خودمان داريم و ادبياتي را معرفي مي‌کنيم که سالم بوده و به درد مردم بخورد.

 فردي همچنين رسانه‌ها را بخشي از جشنواره ناميد و گفت: رسانه‌هايي را که دل در گرو انقلاب اسلامي دارند از خود مي‌دانيم و توقع داريم جريان جشنواره را به گوش مخاطبان ادبيات داستاني برسانند. ما هرگز به دنبال اين نيستم که با اين جشنواره شعار بدهيم، بلکه سعي داريم حرکتي به وجود آوريم که حتي تذکر هم به ما داده شود.

همچنين محمد ناصري دبير دوازدهمين دوره جشنواره كتاب سال شهيد حبيب غني پور و مدير كارگاه قصه و رمان حوزه هنري گفت: اختتاميه جشنواره در تاريخ چهاردهم اسفند ماه برگزار خواهد شد.

وي با بيان اينكه تا اختتاميه جشنواره حدود يك ماه براي اطلاع رساني زمان باقي است، افزود: مهمترين بخش اطلاع رساني اين جشنواره از طريق سايت آن انجام خواهد شد و ما به شدت براي به روز رساني اطلاعات اين سايت به شيوه دقيق و گسترده تلاش خواهيم كرد و خبرنگاران مي توانند از آن بهره مند شوند. ضمن اينكه نگاه و رويكرد جشنواره شهيد غني پور از طريق همين سايت تبيين خواهد شد.

ناصري درباره جشنواره شهيد غني پور گفت: اين جشنواره خاستگاهي مسجدي دارد و از اين رو با ديگر جشنواره كشور متفاوت است و انتظار ما از خبرنگاران اين است كه در معرفي و اطلاع رساني اين جشنواره بر اين تفاوت تاكيد كنند.

وي با تاكيد بر اينكه مهمترين ويژگي جشنواره شهيد حبيب غني پور خاستگاه مسجدي و مردمي آن است، اظهار كرد: از آنجا كه اين جشنواره از مسجد كه نهادي مردمي است برخاسته در اطلاع رساني و انعكاس اخبار كميت براي ما چندان اهميت نداره بلكه كيفيت برايمان مهم است.

اين نويسنده افزود: از اين رو تصميم گرفته شده در اين دوره همانطور كه از برگزيدگان كتاب تقدير خواهد شد برگزيدگان خبرنگار و اهل رسانه كه در بازتاب اخبار اين جشنواره بهترين و بيشترين تلاش را داشته اند معرفي و تقدير شوند.

دبير دورازدهمين جشنواره كتاب سال شهيد غني پور در تشريح تفاوت هاي اين جشنواره با ديگر جشنواره ها اظهار كرد: يكي از مهمترين اين تفاوت ها نحوه خريد كتاب براي اين جشنواره است؛ در جشنواره هاي ديگر يا فراخوان مي دهند و يا بر اساس آمار خانه كتاب آثار را تهيه مي كنند كه نقاط ضعفي در اين شيوه ها وجود دارد اما حاصل تجربه برگزاري 11 دوره جشنواره شهيد غني پور اين شده كه دقت زيادي را در خريد و شركت دادن آثار در اين جشنواره به خرج دهيم.

وي ادامه داد: شوراي نويسندگان مسجد جواد الائمه(ع) وظيفه خود دانستند كه اين دقت را در تهيه كتاب ها اعمال كنند و از اين رو به طور مستمر با خانه كتاب در ارتباط بودند و از ناشران سراسر كشور كتاب هايشان را خريداري كردند و خلاصه در يك تلاش وسيع و گسترده همه سعي شان بر اين معطوف شد كه هيچ كتابي در كشور از قلم نيفتد.

ناصري گفت: در اين دوره از جشنواره 1233 عنوان كتاب از ناشران مختلف كشور خريداري شد و با اضافه شدن يك شاخه به شش شاخه اي كه در دوره هاي پيش وجود داشت همه آثار اين دوره در هفت شاخه طبقه بندي شدند؛ كه آثار راه يافته به مرحله بررسي و داوري اين دوره به اين صورت گزينش و تقسيم بندي شدند: در بخش خاطره 77 عنوان كتاب، در بخش رمان آزاد 270 عنوان، در بخش داستان كوتاه با موضوع آزاد 141 عنوان، در بخش كودك 211 عنوان، در بخش زندگينامه داستاني 55 عنوان در بخش نوجوان 73 عنوان و در بخش رمان دفاع مقدس و انقلاب اسلامي 25 عنوان.

اين مقام مسئول سپس گفت: شوراي نويسندگان مسجد جواد الائمه(ع) 21 داور را براي بخش هاي هفتگانه اين دوره دعوت كردند؛ هر بخش 3 داور دارد و داوري هاي هر بخش در 3 مرحله انجام گرفت.

ناصري سپس اسامي داوران هر بخش را قرائت كرد: در بخش رمان با موضوع آزاد «محمد علي قرباني»، «محمد مهدوي شجاعي» و «محمد كاظم مزيناني»؛ در بخش مجموعه داستان كوتاه با موضوع آزاد «رضا پريزاد»، «راضيه تجار»، «حسين فتاحي»؛ در بخش زندگينامه داستاني با موضوع دفاع مقدس و انقلاب «علي اصغر جعفريان»، «گلعلي بابايي»، «مهدي دهقان نيري»؛ در بخش كودك با موضوع آزاد «ناصر نادري»، «محمد حسن حسيني»، «مجيد راستي»؛ در بخش نوجوان با موضوع آزاد «حبيب يوسف زاده»، «محسن پرويز»، «بيژن قفقازي زاده»؛ در بخش رمان با موضوع دفاع مقدس و انقلاب اسلامي «خسرو باباخاني»، «سميرا اصلان پور»، «فيروز زنوزي جلالي» و در بخش خاطره با موضوع دفاع مقدس و انقلاب اسلامي «نبي الله بابايي» «جواد كامور بخشايش»، «نصرت محمود زاده» آثار را داوري مي كنند.

دبير دورازدهمين دوره جشنواره كتاب سال شهيد غني پور در ادامه گفت: اما آمار آثاري كه به مرحله بعدي داوري راه يافتند بدين شرح است؛ در بخش خاطره 16 اثر، در بخش رمان آزاد 23 اثر، در بخش داستان كوتاه با موضوع آزاد 30 اثر، در بخش كودك 45 اثر، در بخش زندگينامه داستاني 8 اثر، در بخش رمان نوجوان 22 اثر و در بخش رمان دفاع مقدس و انقلاب اسلامي 8 اثر.

وي سپس اسامي نامزدهاي نهايي در يافت جايزه كتاب سال شهيد غني پور را به شرح زير معرفي كرد: در بخش رمان با موضوع آزاد «پري باد» نوشته محمد علي علومي، «دشت هاي سوزان» نوشته صادق كاميار، «حافظ هفت» نوشته اكبر صحرايي، «كمي ديرتر» نوشته سيد مهدي شجاعي و «قديس» نوشته ابراهيم حسن بيگي؛ در بخش مجموعه داستان كوتاه با موضوع آزاد «زيرخاكي» نوشته مجيد قيصري، «برخورد نزديك» نوشته محمدرضا بايرامي، «چتر كبود» نوشته جواد افهمي، «داستان هاي غريب مردمان عادي» نوشته محمد علي علومي، «فقط عاشق زبان عاشق را مي فهمد» نوشته قاسم علي فراست؛ در بخش رمان با موضوع دفاع مقدس و انقلاب اسلامي «قسمت دوم» نوشته سيد هاشم حسيني، «رنج» نوشته محمد محمودي نورآباد، «ميوه هاي رسيده» نوشته سيد مهرداد موسويان؛ در بخش كودك با موضوع آزاد «روزي كه مانيا پادشاه شد» نوشته عذرا جوزداني، «پادشاه كوتوله و ازدواج دماغ كوچك ها» نوشته مهدي ميركياني، «كتاب هاي نارنجي(جلد 50)» نوشته فروزنده خداجو، «مجموعه يك اسم چند قصه» نوشته گروه نويسندگان، «ديو سياه دم به سر» نوشته طاهره ايبد؛ در بخش نوجوان با موضوع آزاد «فصل پنجم سكوت» نوشته محمدرضا بايرامي، «گردان قاطرچي ها» نوشته داورد اميريان، «دختران عليه دختران نوته» نوشته مصطفي خرامان، «بازگشت هرداد» نوشته فريب كلهر، «ننه يخي، پسر و تابستان» نوشته حميدرضا نجفي؛ در بخش زندگي نامه داستاني با موضوع دفاع مقدس و انقلاب «خواب خون» نوشته محمد عزيزي، «زمين گواهي مي دهد» نوشته كامران پارسي نژاد، «پروانگي يك شمع» نوشته سيد عباس فاطمي و اكرام احمدي، «قله فرياد» نوشته محمدعلي آقا ميرزايي و در بخش خاطره نگاري با موضوع دفاع مقدس و انقلاب «پايي كه جا ماند» نوشته سيد ناصر حسيني پور، «دختر شينا» نوشته بهناز ضرابي زاده، «نورالدين پسر ايران» نوشته معصومه سپهري و «چه كسي قشقره ها را مي كشد» نوشته حجت شاه محمدي.

ناصري در پايان از انتشار و توزيع كتاب دوازدهمين جشنواره شهيد غني پور در روز برگزاري اختتاميه خبر داد.

در ادامه اين نشست خبري، ابراهيم زاهدي مطلق نيز در سخناني از طراحي و آغاز به کار پايگاه اينترنتي شوراي نويسندگان مسجد جواد‌الائمه (ع) از ابتداي سال آينده خبر داد و گفت: اين پايگاه اينترنتي با هدف گردهم‌ آمدن و ايجاد ارتباط ميان نويسندگان مسجد و نيز نويسندگاني از اين دست در تمام دنيا طراحي شده است.

 همچنين محمدعلي ‌قرباني، مسئول خريد آثار براي داوري در اين جشنواره در اين نشست خبري با اشاره به مصائب اين کار گفت: امسال و براي خريد آثار جداي از حضور من و سه نفر از دوستان در تمام روزهاي نمايشگاه بين‌المللي کتاب و خريد نقدي کتاب، با بيش از 9900 ناشر در سراسر ايران براي دريافت اثر تماس گرفتيم و به جز دو ناشر تمام کتاب‌ها به صورت نقدي خريداري شد.


 

 

دوشنبه 16 بهمن 1391 - 10:21


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری