پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 7:59
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

قدرداني از منتخبان جايزه کتاب سال و جايزه جهاني کتاب سال

 

آئين اختتاميه سي‌امين جايزه کتاب سال جمهوري اسلامي ايران و بيستمين جايزه جهاني کتاب سال صبح شنبه 14 بهمن با حضور محمود احمدي‌نژاد رئيس جمهور و جمعي از پژوهشگران و فعالان عرصه کتاب در تالار وحدت در تهران برگزار شد.

  وزير ارشاد: تجليل از نويسندگاني که مروج فرهنگ ايران و اسلام‌اند ارزشمند است

سيدمحمد حسيني، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در اين مراسم ضمن گراميداشت ياد و خاطره امام خميني(ره) به عنوان يک نويسنده توانا اظهار کرد: ايشان از سن 27 سالگي دست به قلم بردند و کتاب «شرح دعاي سحر» را نوشتند. سپس آثار ديگري مانند «مصباح‌الهداية» و «کشف‌الاسرار» را به نگارش درآوردند که به بسياري از شبهاتي که در آن دوره مطرح مي‌شد، پاسخ داد.

وي افزود: امام خميني(ره) در سن 48 سالگي در نجف اشرف درس‌هاي ولايت فقيه را مطرح کردند که پايه و اساس نظام جمهوري اسلامي ايران شد. امروز هم افتخار داريم تا يکي از کتاب‌هاي ايشان با عنوان «تفسير سوره حمد» را که به زبان روسي ترجمه شده است، به عنوان اثر برگزيده معرفي کنيم.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي ادامه داد: امروز بايد همچنين از مقام معظم رهبري نيز به دليل اين‌که همواره تکريم نويسندگان را مدنظر دارند و نقش عمده‌اي در پيشبرد اهداف فرهنگي نظام جمهوري اسلامي ايران ايفا مي‌کنند، ياد کنيم. ايشان پرچمي را که امام خميني(ره) برافراشته بودند، به احتزاز درآوردند.

حسيني با اشاره به فعاليت‌هاي فرهنگي دولت‌هاي نهم و دهم عنوان کرد: از سال 1358 تا پايان سال 1390 حدود 756 هزار عنوان کتاب در نظام جمهوري اسلامي ايران به زيور طبع آراسته شده است. از اين تعداد، 415 هزار عنوان کتاب به دولت‌هاي نهم و دهم اختصاص دارند. همچنين در دولت‌هاي نهم و دهم اهتمام ويژه‌اي به کتاب و کتابخواني شده است.

وي ادامه داد: در سال 1390 نزديک به 69 هزار عنوان کتاب منتشر شده‌اند. 39 هزار عنوان از اين آثار، چاپ نخست‌ بودند. از اين 39 عنوان کتاب، بيش از 25 هزار اثر ارزيابي شدند که امروز شاهد معرفي و تجليل آثار برگزيده و شايسته تقدير از ميان اين آثار هستيم.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با اشاره به بخش بين‌الملل اين دوره از جايزه کتاب سال عنوان کرد: امروزه که نظام جمهوري اسلامي ايران مورد هجمه و حمله دشمنان قرار گرفته است، به‌يقين تجليل از نويسندگان متعهدي که در اين حوزه قلم بر دست مي‌گيرند و به خلق آثار فاخر با هدف معرفي فرهنگ غني ايران و اسلام مي‌پردازند، بسيار ارزشمند است.

حسيني افزود: امسال در جايزه کتاب سال، بخش ويژه‌اي با عنوان تفاسير قرآن کريم وجود داشت که تفاسير قرآن کريم را که از بعد از انقلاب اسلامي ايران تاکنون منتشر شده‌اند ارزيابي کرد.

وي توضيح داد: از زمان برگزاري جايزه کتاب سال تاکنون هيچ وقفه‌اي در اجراي اين جايزه به وجود نيامده است. اين جايزه زمينه‌هاي ايجاد رقابت سالم ميان نويسندگان را با هدف توليد آثار فاخر و کيفي‌تر فراهم مي‌کند.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در پايان سخنانش از مرحوم حسن حبيبي، اديب فرهيخته و انديشمند کشور به عنوان نويسنده زبردست ياد کرد و گفت: وي بيش از اين‌که به عنوان يک شخصيت سياسي در کشور مطرح باشد، يک چهره فرهنگي برجسته بود. ياد همه کساني را که در جهت اعتلاي فرهنگ ايران اسلامي قدم برداشته‌اند گرامي مي‌داريم.

احمدي‌نژاد: کتاب از ديرباز ظرف خوبي براي حمل دانش و انديشه بوده است

 احمدي نژاد در اين برنامه گفت: تجليل از علم و عالم در واقع تجليل از حقيقت انسان است. انسان بالاترين موجود و مهم‌ترين موضوع هستي است. همه حقايق، ارزش‌ها، آرزوها، سئوالات، پيشرفت‌ها در رابطه با انسان معنا و مفهوم پيدا مي‌کند اگر انسان را از دايره هستي برداريم، تقريبا همه موضوعاتي که برشمردم، بي‌معناست.

 رئيس جمهور افزود: انسان موجود لايتناهي و جاودانه است ظرفيت‌هاي وجودي انسان بي‌نهايت است، اما کدام ظرفيت؟ به طور مشخص انسان از دو وجه و بعد مادي و انساني برخوردار است. معلوم است که وجه مادي نمي‌تواند لايتناهي و داراي ظرفيت نامحدود باشد.

 وي اضافه کرد: عالم ماده هر مقدار گسترش پيدا کند و انسان هر مقدار بر آن احاطه پيدا کند، بالاخره اينها محدود است و در فضاي محدود حرکت انسان محدود است.

 احمدي نژاد تصريح کرد: بعد انديشه، بعد تفکر، بعد تعقل و بعد علم آموزي و علم آفريني انسان است که نامحدود است. دايره انديشه و دايره تعقل انسان نامحدود است. علم حدي ندارد. آيا هزاران سال تلاش علمي به نقطه پايان مي‌رسد؟ خير. به خصوص وقتي تلاش علمي در رابطه با حقيقت خود انسان باشد.

 رئيس جمهور افزود: کمال انسان، عروج انسان، عظمت انسان، تعالي انسان و قدرت و حکمت و بزرگواري حدي ندارد به تعبير ديگر علومي که به تعبير ديگر معرفت‌هاي انساني و علومي که به آنها مي‌پردازند، نقطه پاياني ندارند.

 وي تاکيد کرد: انسان با همه عظمتش با علم و معرفت زنده و جاودانه و لايتناهي است. بعدي که به انسان وجه بي‌نهايت مي‌بخشد، علم است و معرفت و انديشه و انسان جز انديشه و علم و تفکر و تعقل نيست. اگر بخواهيم هويت يک نفر را تعريف کنيم، هويت حقيقي او بر مي‌گردد به علم و انديشه و معرفت و همين است که انسان را تا امروز نگه داشته است.

 وي با بيان اينکه عالم مادي همه‌اش ظلمات و مجهولات است، يادآور شد: چراغ راهنماي انسان براي بازيابي و حرکت به سمت خود فقط علم است. علم چراغ راهنما است و همه زيبايي انسان در اين است که مي‌تواند بينديشد و توليد دانش کند و آن دانش را در سطح بالاتري به ديگران هديه کند.

 رئيس جمهور، يکي از بهترين ضعف‌ها براي انتقال دانش به نسل‌ها و عصرها را کتاب و کتابت توصيف کرد و گفت: دانشي که ضبط نشود از گزند حوادث مصون نخواهد ماند. آنچه ثبت شود مي‌ماند و از ديرباز کتاب ظرف خوبي براي حمل انديشه و معرفت و دانش بوده است.

 احمدي نژاد سپس با اشاره به تحولات نظام ارتباطي در دهه‌هاي اخير گفت: امروز ظرف‌ها و وسايل جديدي هم در اختيار بشر است؛ فضاي مجازي يک فضاي نامحدود است، اما همين فضاي مجازي هم که يک حوزه ارتباطي بي‌نهايت در برابر همه انسان‌ها قرار داده است، محصول کار علمي و کتاب‌هاي قبلي است و علي رغم اين فضا و امکانات گسترده، کتاب و کتابت همچنان جايگاه ممتاز خودش را حفظ کرده است.

 وي به آمار ارائه شده از سوي وي در مورد ميزان کتاب‌هاي منتشر شده در دولت‌هاي نهم و دهم اشاره کرد و افزود: اتفاقا در اين 7، 8 سال دسترسي به فضاي مجازي خيلي گسترده شده است؛ شما در خانه مي‌نشينيد و با يک ارتباط الکترونيکي مي‌توانيد با بسياري از کتابخانه‌هاي بزرگ جهان مرتبط شويد با اين حال و علي رغم همه امکانات، تعداد کتاب‌هاي ترجمه شده تاليف شده چند برابر است.

 احمدي نژاد خاطرنشان کرد: هرچقدر جامعه پيشرفته تر شود، نيازمند توليد علم بيشتري است. ما در مسير علم هنوز در پله‌هاي اول هستيم.

 رئيس جمهور ادامه داد: ما در همين بعد مادي حرکت علمي انسان هنوز در ابتداي راه هستيم ما مي‌توانيم به جايي برسيم که همه عالم هستي در لحظه و زمان در اختيار انسان باشند. اگر سرعت انسان به حد نور برسد، چه اتفاقي خواهد افتاد؟ جهان مادي نسبت به انسان در چه جايگاهي قرار خواهد گرفت؟ در بعد انساني و معنوي علم ما هنوز در ابتداي راه هستيم.

وي با اشاره به آيه «فتبارک الله احسن الخالقين» تصريح کرد: انسان تنها موجودي است که خدا در خلق او به خودش آفرين گفت. انسان مي‌تواند به نقطه‌اي برسد که خليفه خدا در عالم هستي بشود. انسان‌هايي بوده اند که از سير در صفات عبور کرده اند. 14 انسان بزرگ اين مسير را طي کرده اند و الان هم در مراتب ديگري در حال سير کمالي هستند.

احمدي نژاد سپس گفت: 7 ميليارد جمعيت در جهان ساکن است. سالي شايد 100 تا 120 ميليون نفر به دنيا مي‌آيند و 20 تا 30 ميليون نفراز دنيا مي‌روند. اينها فرصت پيدا نمي‌کنند خودشان و حقيقت خودشان را بشناسند و با عظمت‌هاي هستي آشنا شوند، چرا اينطور است؟ براي اينکه ما در ابتداي راهيم و حالاحالاها بايد کار شود و آنقدر بايد انديشيد و جر و بحث کرد تا عبور کنيم.

 رئيس جمهور سپس تاکيد کرد: کسي که مي‌نشيند بمب شيميايي مي‌سازد و مي‌داند اين براي کشتن انسان‌ها با زجرآورترين روش‌ها است، نه تنها از مرز حيوانيت عبور کرده بلکه هزاران کيلومتر با مرز حيوانيت فاصله دارد.

 وي ادامه داد: همه دانشمندان، علما و اهل دل و کساني که به عظمت انسان مي‌انديشند بايد دست به دست هم دهند و کار کنند و بدانند که خدا هم منتظر است انسان خودش را بکِشد بالا تا برسد به مرز انسان کامل. زندگي يک عالم انديشمند با زندگي غير او متفاوت است؛ آدم‌هايي که بر کشيده‌اند، جور ديگري مي‌بينند و لذت مي‌برند و وقتي به هم مي‌رسند، حس ديگري دارند. دو نفر که زندگيشان بر پايه تعقل است، جور ديگري باهم تعامل مي‌کنند اين تعامل بسيار زيباست.

 احمدي نژاد با ابراز اميدواري نسبت به گسترش فضاي تعقل در جامعه گفت: اگر فضاي جامعه عقلاني و علمي شود، هر روز، روز نويي است؛ بي‌جهت نيست که پيامبران و به ويژه پيامبر خاتم (ص) که کامل کننده همه پيامبران است اينقدر به عالـِم احترام مي‌گذارد، براي اينکه اين عالـِم اکسيري است که تمام غبارها و زنگارها را از حقيقت وجود انسان پاک مي‌کند.

 رئيس جمهور در پايان سخنانش از وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و ديگر دست اندرکاران جايزه کتاب سال قدرداني کرد.

 

اسماعيلي: کتاب ميراثي ماندگار و عنصري رشدآفرين است

علي اسماعيلي، سرپرست معاونت امور فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي از ديگر سخنرانان اين مراسم بود. وي اظهار کرد: هنگامي که بيان به لباس زيباي هنر آراسته شود، همه نگاه‌ها را به سوي خود مجذوب مي‌کند. اسلام دين انديشه، معرفت و دانش است.

سرپرست معاونت امور فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي با بيان اين‌که نظام جمهوري اسلامي ايران پرچمدار کتاب و کتابخواني است، ادامه داد: افتخار ما اين است که فرهنگ غني کشورمان را که بر ارزش، بينش و والايي کتاب و نگارش مبتني است معرفي کنيم.

وي با بيان اين‌که کتاب ميراثي ماندگار و عنصري رشدآفرين و روشنگر در زندگي بشر است، افزود: پيشينه تاريخي فرهنگ غني ايران اسلامي، شمار کتاب‌ها، کتابخانه‌ها و کتابخوان‌ها ناظر بر اهميت کتاب و کتابخواني است.

اسماعيلي عنوان کرد: نويسندگي يکي از هنرهاي فاخر است که مي‌تواند زمينه‌ساز شکل‌گيري تحولات فردي و اجتماعي باشد. آثار ارزشمند نويسندگان خوب و متعهد در زمره گنجينه‌هايي است که همگان از آن بهره‌مند مي‌شوند و به‌يقين چنين کتاب‌هايي شايسته‌تقدير و تشويق‌اند.

سرپرست معاونت امور فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي توضيح داد: جايزه کتاب سال و جايزه جهاني کتاب سال يکي از پديده‌هاي فرهنگي ارزشمند است که براي ارزش دادن به کتب و نويسنده حرکت مي‌کنند.

وي در ادامه سخنانش گفت: بر اساس فرمايش مقام معظم رهبري، تقدير از برگزيدگان اين جوايز يکي از بهترين کارهاست که در نظام جمهوري اسلامي ايران اتفاق مي‌افتد؛ چون از نظر اسلام قدرداني از علم، قدرداني از اسلام است. تاکيد مقام معظم رهبري بر برگزاري جايزه کتاب سال و جايزه جهاني کتاب سال و حضور عالي‌ترين شخصيت فرهنگي کشور در آن، نشان از تلاش همگان براي درک بهتر حقايق و کشف سرزمين‌‌هاي ناشناخته دانش دارد.

اسماعيلي با بيان اين‌که کسي که به تهيه غذاي انديشه و روان مي‌پردازد، مسووليتي سنگين دارد که حقيقتا شايسته‌تقدير است، گفت: پاره‌اي از کتاب‌ها از نظر نگارش و موضوع به‌گونه‌اي جذاب‌اند که مي‌توان آن‌ها را هسته اصلي بسياري از آثار به شمار آورد. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در راستاي وظايف ذاتي و رسالت فرهنگي خود، تکريم از بهترين نويسندگان و مترجمان را سرلوحه کار خود قرار داده است.

سرپرست معاونت امور فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي افزود: سي‌امين دوره جايزه کتاب سال و بيستمين دوره جايزه جهاني کتاب سال با هدف شناسايي و معرفي آثار برتر، کمک به اعتلاي دانش کشور و حفظ استقلال و هويت فرهنگي کشور همچنان برترين و مهم‌ترين جايزه فرهنگي نظام جمهوري اسلامي ايران در عرصه فرهنگي به شمار مي‌آيند.

وي در پايان گفت: اميدوارم بتوانيم کتاب‌هاي اسلامي را به کمک انديشمندان متعهد به زبان فارسي و کتاب‌هاي اسلامي فاخر خود را به زبان‌هاي ديگر ترجمه کنيم.

 

حميدزاده: تفاسير کامل قرآن کريم براي نخستين‌بار ارزيابي شدند

مجيد حميدزاده، دبير علمي سي‌امين دوره جايزه کتاب سال نيز در اين مراسم حضور داشت. وي اظهار کرد: اين دبيرخانه در هر دوره از جايزه کتاب سال و جايزه جهاني کتاب سال، کتاب‌هاي چاپ نخست منتشر شده در سال گذشته آن دوره را ارزيابي مي‌کند. در اين دوره 25 هزار و 498 اثر به دبيرخانه سي‌امين دوره جايزه کتاب سال ارسال شد. در اين دوره تعداد کتاب‌هاي چاپ نخست 39 عنوان بود که در گروه‌هاي 10 گانه معروف به «رده‌بندي ديوئي» و در عرض آن‌ها گروه کودک و نوجوان به دليل اهميتي که دارد، ارزيابي شدند.

دبير علمي سي‌امين دوره جايزه کتاب سال افزود: در مرحله نخست داوري‌‌ها، آثار توسط سه داور ارزيابي شدند. 197 اثر به مرحله دوم داوري راه يافتند که از اين 197 اثر، 26 اثر منتخب شدند. از ميان اين 26 اثر، چهار اثر برگزيده و 22 اثر شايسته‌تقدير شناخته شدند.

حميدزاده عنوان کرد: در داوري‌ها، آثاري که امتياز ميان 90 تا 100 را کسب مي‌کنند، به عنوان آثار برگزيده و آثاري که امتياز ميان 80 تا 90 را اخذ مي‌کنند، به عنوان آثار شايسته‌تقدير معرفي مي‌‌شوند.

وي ادامه داد: بر اساس آيين‌نامه جايزه کتاب سال، اعضاي هيات علمي که به حکم وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي انتخاب مي‌شوند، در راس اين مجموعه قرار دارند. پس از اتمام داوري‌ها، نتايج در جلسه اعضاي هيات علمي اعلام مي‌‌شوند. بعد از اين‌که نتايج در اين جلسه به تصويب برسند، آثار برگزيده و شايسته تقدير در آيين اختتاميه معرفي مي‌‌شوند. در اين دوره از جايزه کتاب سال و جايزه جهاني کتاب سال نيز همين روند اجرا شد.

دبير علمي سي‌امين دوره جايزه کتاب سال با اشاره به بخش ويژه اين دوره از جايزه کتاب سال گفت: در اين دوره با هدايت و حمايت وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و معاونت فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي براي نخستين‌بار تفاسير کامل قرآن کريم که از بعد از پيروزي انقلاب اسلامي ايران تاکنون منتشر شده‌اند، ارزيابي شدند. در مجموع 45 تفسير به دبيرخانه واصل شد. در مرحله نخست داوري‌ها، 26 اثر معرفي شدند که از آن ميان 18 اثر به مرحله دوم و در پايان، چهار اثر به عنوان تفاسير برتر معرفي شدند.

در اين مراسم محمود احمدي‌نژاد، رييس جمهوري به همراه سيدمحمد حسيني، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، علي اسماعيلي، سرپرست معاونت امور فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و مجيد حميدزاده، دبير علمي سي‌امين دوره جايزه کتاب سال از منتخبان اين دوره از جايزه کتاب سال و جايزه جهاني کتاب سال با اهداي لوح تقدير تجليل کردند.

همچنين در پايان، سيدمحمد حسيني، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي يک نسخه قرآن کريم به محمود احمدي‌نژاد، رييس جمهوري اهدا کرد.

گفتني است دبيرخانه بيستمين دوره جايزه جهاني کتاب سال، 2000 عنوان کتاب چاپ شده در سال 2011 ميلادي را با موضوع مطالعات ايران و اسلام بررسي کرد که در اين ميان 19 اثر برگزيده معرفي شدند.

فهرست آثار برگزيده اين دوره به شرح زير است:

مطالعات اسلامي-رشته فلسفه

1.عقل، روح و امر قدسي در روشنگري جديد؛ ما بعدالطبيعه اسلامي احيا شده و پديدار شناسي حيات نوين/آنا ترزا تيمينکا/ انتشارات اسپرينگر

 

مطالعات اسلامي-رشته اقتصاد

2.اقتصاد و ماليه اسلامي؛ يک تحقيق معرفت‌شناختي/ مسعود العالم چودري/انتشارات امرالد

 

مطالعات اسلامي-رشته نمادشناسي هنر

3.نمادشناسي هنر اسلامي و مسيحي/سارا کوهن/ انتشارات بريل

 

مطالعات اسلامي-رشته هنر

4.شاهکارهايي از بخش هنر اسلامي در موزه هنر متروپوليتن نيويورک/شيلا کنبي، مريم اختيار و.../موزه هنر متروپوليتن

 

مطالعات اسلامي-رشته هنرهاي دستي

5.آثار شيشه‌گري اسلامي در موزه شيشه کورنينگ/ ديويد وايت هاوس/هدسان هيلز

 

مطالعات اسلامي-رشته هنر

6.«اسلام، تجليات مذهبي»، با رويکرد هنري(تجليات در اسلام)/ سعاد اَيَده/ پاريس، انتشارات مرکز ملي پژوهش‌هاي علمي

 

مطالعات اسلامي/ايراني –رشته فلسفه اشراق

7.شرح و ترجمه آلماني «حکمت الاشراق» سهروردي/ نيکلاي سينايي/ نشر اديان جهان

 

مطالعات اسلامي-رشته اسلام و هنر

8.هداياي امراي ممالک اسلامي به يکديگر/ ليندا کاماروف/ موزه هنر لوس آنجلس

 

مطالعات اسلامي-رشته معماري اسلامي

9.اسلام، هنر و معماري/ مارکوس هاستين و پيتردليوس/نشر اولمان

 

مطالعات ايراني-رشته شعر و ادب فارسي

10. شاهنامه شاه طهماسب/ شيلا کنبي /موزة هنر متروپليتن

 

مطالعات اسلامي-رشته فقه و حقوق

11. اصولي از حقوق کيفري بين‌المللي اسلامي؛ جستجويي تطبيقي/فرهاد ملکيان/انتشارات بريل

 

مطالعات اسلامي-رشته بانکداري اسلامي

12. جنبه‌هاي حقوقي و مقرراتي بانکداري اسلامي(با نگرش مقايسه اي)/ عبدالکريم الدوهني / انتشارات راتلج

 

مطالعات اسلامي-رشته شيعه‌شناسي

13. اخلاف خاندان پيامبر در تاريخ معاصر/ رافائل مائوريلو /رم، نشر

«فابريزيو سرّا»

 

مطالعات ايراني-رشته شعر و ادب فارسي

14.مخزن الاسرار نظامي گنجوي و استقبال از آن در شبه قاره و ايران/دکتر انجم حميد/مرکز تحقيقات فارسي ايران و پاکستان

 

مطالعات اسلامي/ايراني-رشته فلسفه صدرايي

15. النّظام الفلسفيّ لمدرسة الحکمة المتعالية/ عبد الرسول عبوديّت ؛ تعريب: علي عباس الموسوي/بيروت: مرکز الحضارة لتنمية الفکر الاسلامي

 

مطالعات اسلامي/ايراني -رشته ترجمه آثار انديشمندان ايراني

16. ترجمه «تفسير سوره حمد» امام خميني به زبان روسي/کابلشاه ادريس اف/نشر علمي «نااوچنا ياکينگا»

 

مطالعات اسلامي-رشته آثار علمي اسلامي

17. تصحيح «الفهرست للنّديم»؛ الفهرست في اخبار العلماء المصنّفين من القدماء و المحدَثين و أسماء ما صنّفوه من الکتب /مصحّح: ايمن فؤاد سيّد/الفرقان

 

مطالعات ايراني-رشته شعر و ادب فارسي

18. روضة الورد؛ تآليف سعدي الشيرازي/ترجمة: جبرائيل بن يوسف المخلع/مرکز جامعة القاهرة للغات والترجمة

 

مطالعات اسلامي-رشته تاريخ کلام، تفسير و علوم حديث

19. موسوعة عبدالله بن عباس حبر الأمّة وترجمان القرآن/ السيد محمد مهدي بن السيد حسن الموسوي الخرسان/ مركز الأبحاث العقائدية

 

20. تقدير از پژوهشگر برتر مطالعات اسلامي-ايراني؛ پروفسور حامد الگار

 

 

يكشنبه 15 بهمن 1391 - 9:21


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری