چهارشنبه 8 بهمن 1399 - 9:52
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

اكرم اماني

 

رويداد­هاي بزرگ عصر ظهور

 

- رويداد­هاي بزرگ عصر ظهور                                 

- علامه سيد بن طاووس

- ترجمه­ي لطيف راشدي

- شرکت چاپ و نشر بين الملل وابسته به انتشارات اميرکبير، چاپ اول 1391

- شابک: 1-511-304- 964-978

- قيمت: 5800 تومان

 عالم و عارف واصل، فقيه عالي مقام علامه سيد بن طاووس در پانزدهم 589 ق بدنيا آمد. ايشان با سيزده واسطه با امام حسن مجتبي پيوند مي­خورد. شتاب وي در آموختن مطالب دقيق علمي شگفت انگيز بود. آنچه ديگران در چند سال مي­آموختند او در يک سال فرا گرفت و پس از خواندن بخش نخست نهايه شيخ طوسي به چنان پيشرفتي دست يافت که ابن نها در پشت جلد اول نهايه اجازه­اي به خط خويش برايش نگاشت.

علي که همواره پند و رّام در گوش داشت و در هر رشته­ي علمي که وارد مي­شد به چيزي جز تخصص نمي­انديشيد به اجازه­ي استاد بسنده نکرده، بخش دوم نهايه را نيز خواند؛ آنگاه مبسوط را به پايان برده، بدين ترتيب پس از دو سال و نيم فقه آموزي، از استاد بي نياز شد و از آن پس تنها براي نقل روايت در محضر استادان حضور يافت.

مدتي بعد سيد بن طاووس با زهرا خاتون فرزند ناصر بن مهدي وزير شيعي آن روزگار ازدواج کرد. بسياري از دانشوران حله و ديگر شهرهاي عراق از محضر نوراني پژوهشگر فرزانه روزگار خويش ابوالقاسم رضي الدين علي بن موسي استفاده کردند. در ميان اين جمع پارسا مي­توان از نام­هاي زير به مثابه­ي چهره­هاي برجسته محافل علمي سيد ياد کرد:

1- شيخ سديد الدين يوسف علي بن مطهر (پدر علامه حلي)

2- شيخ جمال الدين يوسف بن حاتم شامي

3- جمال الدين حسن بن يوسف، مشهور به علامه حلي

4- شيخ تقي الدين حسن بن داود حلي

5- شيخ محمد بن احمد بن صالح الفيسني

6- سيد احمد بن محمد علوي

7- سيد نجم الدين محمد بن الموسوي

8- شيخ محمد بن بشير و . . .

نوشته­هايي همچون؛ الامان من اخطار الاسفار، البهجه لثمرات المهجه، الدروع الوافيه، الاحتساب علي الالباب، الاقبال بالاعمال الحسنه، کتاب المزار، ربيع الالباب، روح الاسرار و روح الاسمار و . . .

حدود سال 640 ق سيد برنامه­اي نوين براي زندگي­اش پي ريزي کرد؛ او چنان انديشيد که بايد از همه­ي مردم کناره گيرد تا باران عنايتهاي ويژه بر او فرو بارد. پس استخاره کرد و به همراه خانواده به نجف شتافت. آن بزرگ مرد در نجف آرامگاهي براي خويش ساخت. و در روزهاي پاياني سال 648 راه کربلا پيش گرفت. او سه سال نيز در حريم امام حسين(ع) زيست. آنگاه رهسپار سامرا شد تا نخستين کسي باشد که با خانواده در اين سه شهر زيسته، به اين ترتيب از همسايگان رسمي معصومان آن ديار به شمار آيد. و سرانجام در بامداد دوشنبه سال 664 روان الهي­اش به آسمان پر کشيد. پس از زندگي نامه­ي مؤلف و مقدمه­ي کوتاه مؤلف کتاب در چهار بخش تهيه و تنظيم يافته است.

همانطور که از عنوان کتاب برمي­آيد – رويدادهاي بزرگ عصر ظهور – نويسنده در چهار بخش در قالب حديث و رواياتي از ائمه و پيامبر اسلام به حوادث و رويدادهاي عصر ظهور مي­پردازد و خبر از آمدن منجي موعود مي­دهد.

بخش اول شامل 210 فصل مي­باشد که در هريک از فصول حديث و رواياتي از ائمه آمده است. بطور مثال در فصل 18 چنين آمده که: از نعيم بن حماد روايت شده است که بعد از چهار بني اميه (مروان) خلافتي نيست تا اينکه مهدي(عج) خروج کند. يا در فصل 96 روايتي از امام محمدباقر(ع) نقل شده است که ايشان فرمودند: «جواني از بني هاشم خروج مي­کند که در دست راست او خال است و از جانب خراسان با پرچم­هاي سياه مي­آيد و در مقابل او شعيب بن مصالح است که با اصحاب سفياني مبارزه مي­کند و آنان را شکست مي­دهد».

در فصل صد و يازدهم نيز حديثي از اميرالمومنين علي(ع) نقل شده است که مي­فرمايند: «هنگامي که منادي از آسمان ندا سر دهد که: حق در بين خاندان محمد(ص) است. پس در آن زمان، مهدي(عج) ظهور مي­کند و خبر ظهور او بر دهان­هاي مردم مي­چرخد و آنها شاد و مسرور مي­گردند و در آن زمان ذکري جز ذکر مهدي در ميان مردم نيست».

يا اينکه در فصل صد و نود و ششم از پيامبر خدا(ص) روايت شده که فرمودند: «مهدي مردي از من است». همچنين در حديثي ديگر از پيامبر بزرگوار اسلام در فصل صد و هفتاد و هفتم چنين آمده است که: «مهدي در امت من حداقل هفت سال و در غير اين صورت هشت يا نه سال زندگي مي­کند».

بخش دوم کتاب نيز شامل هشتاد و چهار حديث و روايات مي­باشد که در ذيل به چند نمونه از آنها اشاره شده است: از پيامبر خدا(ص) روايت شده است که فرمودند: «نزديک زمان قيامت با اقوامي وارد جنگ مي­شويد که کفش­هايشان از جنس موست، چشمانشان کوچک و صورت­هايشان پهن است و چهره­هاي مسخره­شان چون ديوانگان است.»

در حديثي ديگر پيامبر چنين مي­فرمايند که: «اگر از دنيا تنها يک روز باقي مانده باشد؛ خداوند آن روز را طولاني مي­ گرداند تا مردي که همنام من است و خلق و خوي او، خلق و خوي من است و نام پدرش، نام پدر من است به حکومت برسد، او زمين را از عدل و داد پر مي­کند همان گونه که از ظلم و جور پر شده است».

51 فصل در بخش سوم و سي و پنج فصل در بخش چهارم کتاب آمده که از هر فصل تعدادي حديث به عنوان نمونه ذکر شده است:

از پيامبر خدا روايت شده است که فرمودند: «از نشانه­هاي نزديک شدن قيامت، آن است که هلال يک شب ديده مي­ شود و گفته مي­شود: هلال دو شب است و اينکه مرد از مسجد عبور مي­کند؛ اما در آن دو رکعت نماز نمي­خواند».

از اميرالمومنين علي(ع) روايت شده که فرمودند: «مهدي از ما اهل بيت است که خداوند امور او را در يک شب اصلاح مي­کند».

از پيامبر خدا روايت شده که فرمودند:«دنيا سپري نمي­شود تا اينکه مردي از اهل بيت من که نامش نام من است بر عرب حکومت کند».

 

 

 

شنبه 14 بهمن 1391 - 13:58


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری