شنبه 10 خرداد 1399 - 20:33
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

«تئاتر»: زيباترين جايگاه هنرمندي انسان‌ها

 

گزارشي از  اختتاميه سي ‌و ‌يکمين جشنواره تئاتر فجر

 

مراسم اختتاميه سي‌و‌يکمين جشنواره تئاتر فجر با حضور محمود احمدي‌نژاد (رئيس جمهور)، محمد حسيني (وزير ارشاد) و جمع کثيري از هنرمندان در تالار وحدت برگزار شد.

به گزارش خبرگزاري فارس، آئين اختتاميه سي‌و‌يکمين جشنواره تئاتر فجر صبح روز پنجشنبه 12 بهمن با حضور محمود احمدي‌نژاد (رئيس جمهور)، محمد حسيني (وزير ارشاد) و جمع کثيري از هنرمندان در تالار وحدت برگزار شد.

محمود احمدي‌نژاد رئيس جمهور اسلامي ايران در اين مراسم با اشاره به اينکه زيباترين زيبايي‌ها در روابط بين انسان‌ها ظهور پيدا مي‌کند، گفت: به نظر من تئاتر زيباترين جايگاه هنرمندي انسان‌ها است. چرا که يک هنرمند تنها زماني مي‌تواند يک مطلب را به درستي بيان کند که به خوبي در موضع آن قرار گرفته باشد و در غير اين صورت در انجام اين کار ناتوان خواهد بود.

وي افزود: در تئاتر زيباترين اصالت دروني انسان‌ها ظهور و بروز پيدا مي‌کند و مي‌توان آن را به خوبي مشاهده کرد.

رئيس جمهور با اشاره به برخي مشکلات بخش تئاتر که از سوي يکي از هنرمندان پيش از سخنراني احمدي‌نژاد بيان شد، گفت: ما به طور حتم به اين مشکلات رسيدگي مي‌کنيم و اميدواريم که بتواند زمينه ظهور و بروز جدي هنر هنرمندان را فراهم کند.

احمدي‌نژاد همچنين در ادامه سخنان خود با اشاره به اينکه برخي از هنرمندان تئاتر نسبت به مميزي‌ها در وزارت ارشاد درباره نمايش‌نامه‌ها انتقاداتي دارند، گفت: من از دوستان خود در وزارت ارشاد مي‌خواهم که در اين باره به خود تئاتري‌ها اعتماد کنند چرا که در اين صورت هيچ مشکلي در کشور به وجود نخواهد آمد.

وي افزود: پيشکسوتان حوزه تئاتر را دعوت کنيد تا راه را به جوانترها نشان دهند و آنان را آموزش داده و هدايت کنند.

رئيس جمهور در ادامه سخنان خود با اشاره به اينکه ملت ايران فرهنگ متعالي خود را همواره حفظ کرده‌ است، ادامه داد: برخي‌ها به دنبال اين نباشند که مرتب مانند يک پيچ به دنبال تنظيم کردن مردم باشند تا فرهنگ حفظ شود، فرهنگ را خود مردم حفظ کرده‌اند.

احمدي‌نژاد گفت: هيچ‌گاه احمدي‌نژاد، وزير و چهار مدير نمي‌توانند ادعا کنند که تنها دلسوز فرهنگ هستند. اين تصور اشتباه است.

وي افزود: 75 ميليون انسان با هم فرهنگ را حفظ مي‌کنند و هيچ ‌گاه نمي‌توان بار اين 75 ميليون نفر را روي چند نفر گذاشت. در عرصه اقتصاد هم اينگونه است. همه ملت و همه 75 ميليون نفر بايد در عرصه اقتصاد فعال شوند.

رئيس جمهور با اشاره به اينکه ملت ايران همواره يک ملت فرهنگي بوده است، گفت: تاريخ ايران سرشار از حوادث شکننده است، حوادثي که تنها براي پاک کردن يک ملت از عرصه گيتي کافي بود.

احمدي‌نژاد در ادامه اظهار داشت: اما ملت ايران همواره همان ملت ايران است، ملت ايران فرهنگي براساس توحيد، عدالت، عشق و پاکي داشته است و حتي قبل از اينکه ملت ايران آزادانه و با اختيار مکتب پيامبر گرامي اسلام را بپذيرد يک ملت ممتاز و نمونه و عاشق عدالت و اعتلاي انسان بود.

وي افزود: انقلاب عظيم اسلامي ايران نيز همين‌گونه بود، امام بزرگوار ما همه جا مي‌فرمود که کار، کار اين ملت است.

رئيس جمهور در ادامه سخنان خود با اشاره به ضرورت اعتماد به تک‌تک جوانان و استفاده از پيشکسوتان در عرصه تئاتر و فرهنگ، تصريح کرد: توجه به فرهنگ در تک‌تک ايراني‌ها وجود دارد و ما اميدواريم که جوانان ايران اسلامي بتوانند در مسير اعتلاي فرهنگ و هنر حرکت کنند.

احمدي‌نژاد در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به اينکه اين مراسم اولين مراسمي است که يک رئيس جمهور در آن شرکت مي‌کند، گفت: من از اين مسئله هم خوشحال هستم و هم ناراحت، خوشحال از اين جهت که اين حضور امکان عرض ارادت به شما و ملت ايران را فراهم کرد و ناراحت از اينکه اي کاش زودتر خدمت شما عزيزان مي‌رسيدم.

وي با اشاره به تجليل از 2 هنرمند ايران، آقايان رشيدي و محمدعلي کشاورز، گفت: تجليل از اين اساتيد چند معنا دارد، معناي اول آن قدرشناسي ملت ايران از خادمان خود است. رئيس جمهور به نمايندگي از ملت ايران اين نشان‌ها را به کساني تقديم کرد که براي اعتلاي ايران و پيشرفت مادي و معنوي اين خطه فداکاري کردند.

رئيس جمهور ادامه داد: معناي دوم آن نيز اين است که هنرمند و هنر خود راز زندگي است. هنرمندان زندگي‌آفرينند و براي نشان دادن زيبايي‌هاي زندگي تلاش مي‌کنند.

احمدي‌نژاد با اشاره به اينکه تمام اين عالم براي انسان خلق شده است، اظهار داشت: خدايي که انسان را خلق کرد مطلق زيبايي است و عالم را زيبا خلق کرد، زيباترين زيبايي آفريده شده توسط خدا انسان است. انسان زيباترين مخلوق خداست و خدا از انسان خواسته است تا زيبا زندگي کند.

وي با اشاره به اينکه عالم سرشار از زيبايي‌هاست، گفت: مأموريت اصلي انسان در عالم اين است که زيبايي را به خود نزديک کند در اين ميان آفريدن زيبايي کار هنرمند است، هنرمند بازآفرين ارزش‌هاي نهفته در دل‌هاي انسان‌هاست، مخاطب اصلي هنرمندان انسان‌ها هستند. مخاطب اصلي هنرمندان قلب، انديشه، حقيقت و فطرت انسان است.

رئيس جمهور با اشاره به اينکه جايگاه انسانها بسيار بالاتر از ارزش‌هاي مادي است، تصريح کرد: مأموريت اصلي هنرمندان بيدار کردن انسان‌ها و يادآوري وضعيت و حقيقت اصلي انسان است، کار هنرمند تذکر است و به نظر من بالاترين هنرمندان پيامبران بودند. پيامبران هنرمند بودند به دليل اينکه تابلويي را ترسيم کردند تا زيبايي‌هاي انسان را پديدار کرده و انسان را به خود برگردانند.

احمدي‌نژاد گفت: يکي ديگر از خصوصيات هنرمندان آرماني بودن آنها است، هنرمند بدون آرمان معنا ندارد، هنرمندان اصلاح‌گر هستند. اصلاح تقريب زيبايي نيست بلکه ساختن زيبايي است.

وي افزود: من خدا را شکر مي‌کنم که هنرمندان عزيز ما از گذشته‌هاي دور براي اعتلاي انسان و انديشه‌هاي زيباي انساني و کمال انسان‌ها تلاش مي‌کنند و از همين رو ماندگار هستند چرا که آرمان‌هاي بلند ماندگار هستند و زيبايي خلق شده توسط انسان‌ها ماندگار است.

رئيس جمهور در پايان سخنان خود با اشاره به کسالت 3 تن از هنرمنداني که قرار بود به آنها نشان درجه يک هنر اعطا شود، گفت: خانم‌ها ژاله علو، استاد عزت‌الله انتظامي و استاد جمشيد مشايخي اينجا حاضر نبودند و انشا‌ءالله در فرصتي ديگر از آنها تقدير به عمل خواهد آمد و کار ما ادامه دارد.

بودجه تئاتر نياز به تقويت دارد

داود رشيدي در اين مراسم طي سخناني گفت: تئاتر هنر انديشه است، تئاتر هنر فاخر است، تئاتر انسان‌ساز است.

وي درباره بودجه تئاتر نيز گفت: بودجه تئاتر بسيار محدود است و نياز به تقويت دارد. نياز است حمايت‌هاي مادي و معنوي از خانواده 150 هزار نفري تئاتر در سراسر کشور صورت گيرد،‌ بودجه تئاتر نسبت به سينما بسيار ناچيز است که با اين حال دستمزد تئاتر‌ي‌ها بسيار با تأخير پرداخت مي‌شود.

رشيدي خطاب به رئيس‌جمهور گفت: از رئيس‌جمهور مي‌خواهيم تا رديف مالي مستقلي در بودجه عمومي سالانه براي توليد آثار فاخر جهت اجراي ساليانه در داخل و خارج کشور منطبق با استانداردهاي روز جهان قرار دهد. همچنين از مسئولين مي‌خواهم به ديدن تئاتر بروند و با هنرمندان آن و مشکلاتشان آشنا شوند و براي رشد تئاتر وارد عمل شوند.

وي در پايان خاطر نشان کرد: محمود احمدي‌نژاد اولين رئيس جمهوري است که به تئاتر مي‌آيد و اميدوارم اين قدم موجب رونق براي تئاتر شود.

در ادامه محمود احمدي‌نژاد رئيس جمهور در سخنانش در پاسخ به خواسته رشيدي براي افزايش بودجه تئاتر گفت: چشم.

برگزيدگان بخش بين‌الملل

بنا بر اين گزارش، اسامي برگزيدگان بخش بين‌الملل اين جشنواره به شرح زير اعلام شد:

موسيقي

«بابک مهري» براي موسيقي نمايش «گيل گمش» از ايران

طراحي لباس

«آتوسا قلم فرسايي» براي طراحي لباس نمايش «هملت» از ايران

طراحي صحنه

«منوچهر شجاع» طراح صحنه نمايش «هملت» از ايران

بازيگري مرد

اين بخش ضمن تقدير از «فربد فرهنگ» بازيگر نمايش «تل ضحاک» محصول ايران و سوئيس؛ «مرتضي اسماعيل کاشي» بازيگر نمايش «ويتسک» از ايران را به عنوان برگزيده اعلام کرد.

بازيگري زن

اين بخش نيز ضمن تقدير از «هانيه توسلي» بازيگر نمايش «قرار» از ايران؛ «پانته‌آ پناهي‌ها» بازيگر نمايش «ويتسک» از ايران را به عنوان برگزيده اعلام کرد.

نمايشنامه‌نويسي

در اين بخش کسي به عنوان برگزيده معرفي نشد و از «نسيم احمدپور» نويسنده بخش «تل» از نمايش «تل ضحاک» به عنوان يک متن اقتباسي و «طلا معتضدي» نويسنده نمايش «قرار» به عنوان يک متن اورژينال تقدير شد

کارگرداني

«علي‌اصغر دشتي» و «نيکلاس هلبلينگ» کارگردانان نمايش «تل ضحاک» محصول ايران و سوئيس به عنوان برگزيده بخش کارگرداني اعلام شدند.

جايزه ويژه

گروه نمايش «ويتسک» به کارگرداني «رضا ثروتي» از ايران جايزه ويژه هيات داوران متشکل از داود رشيدي، مسعود رايگان، مجيد سرسنگي، جنت سليم آوا و ماريوس گولاج را دريافت کرد.

برگزيدگان بخش ايران

بنا بر اين گزارش، اسامي برگزيدگان بخش مسابقه ايران اين جشنواره به شرح زير اعلام شد:

بخش موسيقي

برگزيده: «سياوش لطفي» براي موسيقي نمايش «پوتين‌هاي عمو بابا»

تقدير: «فرشاد فزوني» براي موسيقي نمايش «ترن»

بخش طراحي صحنه

برگزيده: «سيد محمد مساوات» طراح صحنه نمايش «بازيخانه قياس‌الدين مع‌الفارق»

تقدير: «سينا ييلاق بيگي» طراح صحنه نمايش «طعم آلوي جنگلي»

بازيگري مرد

برگزيده: «فرزين صابوني» بازيگر نمايش «ترن»

تقدير: «اميرکاوه آهنين جان» بازيگر نمايش «مرد مقابل»، «حسين محب اهري» بازيگر نمايش «رام کردن زن سرکش» و «عليرضا مهران» بازيگر نمايش «سي و سه»

بازيگري زن

برگزيده: «رويا افشار» بازيگر نمايش «درخشش در ساعت مقرر»

تقدير: «رويا نونهالي» بازيگر نمايش «طعم آلوي جنگلي»، «آناهيتا همتي» بازيگر نمايش «تعبير يک رويا» و «گيتي قاسمي» بازيگر نمايش «من 15 سال گريه نکردم»

بخش نمايشنامه‌نويسي

برگزيده: «ميلاد اکبر نژاد» نويسنده نمايش «کابوس وقتي کاپوچينو تمام مي‌شود»

تقدير: «خير ا... تقياني پور» براي نمايشنامه «تعبير يک رويا» و «حميدرضا آذرنگ» براي نمايشنامه «ترن»

بخش کارگرداني

برگزيده: «سيما تيرانداز» کارگردان نمايش «مرد مقابل»

تقدير: «فريدون ولايي» کارگردان نمايش «سايه‌ها و باد» و «سيد محمد مساوات» کارگردان نمايش «بازيخانه قياس‌الدين مع‌الفارق»

برگزيدگان بخش تئاتر خياباني

برگزيدگان بخش تئاتر خياباني به شرح زير هستند:

در بخش موسيقي کيارش رحيمي، محمد زارع و عليجان اسماعيلي براي موسيقي نمايش خياباني «مترسک» به عنوان برگزيده شدند. همچنين از عبدالرضا غلامي آهنگساز نمايش «چه پي و چوچاپ» تقدير به عمل آمد.

مصطفي کوليوندي طراح نمايش خياباني «هفت خوان از توليد به مصرف» از دهلران نيز در بخش طراحي به عنوان برگزيده معرفي شد و مهتاب سيف علي پور و محسن فاريابي طراحان نمايش خياباني «چه پي و چوچاپ» مورد تقدير قرار گرفتند.

در بخش بازيگري زن «مرجان قاسمي» بازيگر نمايش خياباني «هفت خوان از توليد به مصرف» از دهلران به عنوان برگزيده معرفي شد و از فاطمه علي پرست بازيگر نمايش خياباني «افسانه آه» از لاهيجان و فاطمه رادمنش بازيگر نمايش خياباني «چه پي و چوچاپ» از جيرفت تقدير شدند.

در بخش بازيگري مرد علي‌محمد رادمنش بازيگر نمايش خياباني «چه پي و چوچاپ» از جيرفت برگزيده شد و مرتضي کهن بازيگر نمايش خياباني «در انتظار افتتاح» از تهران و مصطفي کوليوندي بازيگر نمايش خياباني «هفت خوان از توليد به مصرف» از دهلران تقدير شدند.

علي‌محمد رادمنش براي طرح نمايش خياباني «چه پي و چوچاپ» از جيرفت جايزه برگزيده بخش طرح و ايده را از آن خود کرد و در اين بخش حيدر رضايي براي طرح نمايش خياباني «هفت خوان از توليد به مصرف» مورد تقدير قرار گرفت.

علي‌محمد رادمنش کارگردان نمايش خياباني «چه پي و چوچاپ» از جيرفت که بخش اعظم جوايز اين بخش را از آن خود کرده بود توانست کارگردان برگزيده تئاتر خياباني نيز شود، علاوه براين جمشيد عسگري و ابوذر چهل اميراني براي کارگرداني نمايش خياباني «در انتظار افتتاح» از تهران تقدير شدند.

برگزيدگان بخش «مناطق»، «تجربه‌هاي نو» و «نگاه تازه»

در اين مراسم، برگزيدگان بخش‌هاي «مناطق»، «تجربه‌هاي نو» و «نگاه تازه» توسط هيات داوران متشکل از

نصرالله قادري، مصطفي مختاباد و حسين مسافر آستانه به شرح زير اعلام شد:

موسيقي:

ضمن تقدير از «سعيد تهراني» براي موسيقي نمايش «رابينسون کروزوئه»؛ «محمد فرشته‌نژاد» براي موسيقي نمايش «آن سُم‌ها سرگذشتمان نبشت» به عنوان برگزيده اعلام شد.

طراحي صحنه:

در اين بخش ضمن تقدير از «مسلم نارکي» براي طراحي صحنه نمايش «پرخاش‌هاي زني که مادر بود» از گچساران؛ «اميرحسين دواني» طراح صحنه نمايش «پروانگي» به عنوان برگزيده اعلام شد.

بازيگري مرد: از «مهران امام بخش» براي بازيگري نمايش «زمان لرزه» از تهران و «صاحب آهنگر» بازيگر نمايش «تولدت مبارک سامي» از ساري تقدير شدند و «بهرام افشاري» بازيگر نمايش «رابينسون کروزوئه» به عنوان برگزيده اعلام شد.

بازيگري زن: تقدير از «کيانا فتح‌نيا» بازيگر خردسال نمايش «شب بخير کوچولو» و «مريم عطيه ميرزايي» بازيگر نمايش «خون و ماتيک» از کرمانشاه و «طيبه نيک‌آزاد» بازيگر نمايش «خانه شيشه‌اي» از آبادان و اعلام «رويا ميرعلمي» بازيگر نمايش «زمان لرزه» به عنوان برگزيده.

نمايشنامه‌نويسي: «اصغر گروسي» نويسنده نمايش «زمان لرزه» در اين بخش برگزيده شد و «حميدرضا نعيمي» براي نمايشنامه «رابينسون کروزوئه» و «علي افضل» براي نمايشنامه «پروانگي» تقدير شدند.

کارگرداني: ضمن تقدير از «ميلاد نيک‌آبادي» کارگردان نمايش «رابينسون کروزوئه» و «علي حيدري» کارگردان نمايش«خانه شيشه‌اي»؛ «عامر مسافر» کارگردان نمايش «پروانگي» برگزيده اين بخش شد.

برگزيدگان بخش پوستر و عکس

هيأت داوران بخش عکس سي‌ويکمين جشنواره تئاتر فجر متشکل از سيامک زمردي مطلق، ناصر عرفانيان و ابراهيم حسيني برگزيدگان اين بخش را به شرح زير اعلام کردند:

تقدير «ليلي صديق» براي عکاسي از نمايش «آمديم نبوديد رفتيم» و «شرمين ولي محمد» براي عکاسي از نمايش «تغييرات غم انگيز براي آقاي صاد»

رتبه سوم: «آوا کيايي» براي عکاسي از نمايش «سومين شنبه هفته که به اشتباه به اون مي‌گن دوشنبه»

رتبه دوم: «رضا قاسمي زرنوشه» براي عکاسي از نمايش «خاطره‌اي نداشتم حتي اگر هزار سالم بود»

رتبه اول: «کاوه کرمي» براي عکاسي از نمايش «خياط ناشي و چهار اپيزود ديگر»

همچنين هيات داوران بخش پوستر سي‌ويکمين جشنواره تئاتر فجر متشکل از ابراهيم حقيقي، امير اثباتي و مهدي مهديان برگزيدگان اين بخش را به شرح زير اعلام کردند:

از «حامد بارئي طبري» براي طراحي پوستر نمايش «به سلامت جاده» و «بابک صفري» براي طراحي پوستر نمايش «کبوتري ناگهان» تقدير شد.

رتبه سوم: «خيام مؤيدي» براي طراحي پوستر نمايش «غرغشه در فرکانس دوخت»

رتبه دوم: «مهدي فاتحي» براي طراحي پوستر نمايش «پاورقي»

رتبه اول: «آرش تنهايي» براي طراحي پوستر نمايش «سرگذشت دو روزنامه نگار»

برگزيدگان بخش راديو تئاتر

اسامي برگزيدگان راديو تئاتر به شرح ذيل اعلام شد:

بازيگري زن

برگزيده: «سحر حاجي آغاسي» بازيگر نمايش‌هاي راديويي«يک دروغ زيبا» و «شبيه شمر» و «فريبا طاهري‌فرد» بازيگر نمايش راديويي«همه دزدها که دزد نيستند»

بازيگري مرد

برگزيده: «امير جوشقاني» بازيگر نمايش راديويي «همه دزدها که دزد نيستند» و «بيوک ميرزايي» بازيگر نمايش راديويي «جلد اول چاپ آخر»

تهيه‌کنندگي

برگزيده: «فرشاد آذرنيا» تهيه‌کننده نمايش راديويي «همه دزدها که دزد نيستند»

نمايشنامه‌نويسي

برگزيده: «بابک صفي‌خاني» براي نمايش «يک دروغ زيبا»

کارگردان

برگزيده: «مينو جبارزاده» کارگردان نمايش راديويي «همه دزدها که دزد نيستند»

 

شنبه 14 بهمن 1391 - 12:6


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری