جمعه 9 خرداد 1399 - 15:34
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

فرهنگي و هنري

 

داود خسروي

 

فيلمي درباره رشادت هاي نيروي انتظامي

 

نگاهي به فيلم تلويزيوني «مانگرو»(مهدي صباغ زاده) به مناسبت پخش از شبکه اول سيما

 

مهدي صباغ زاده متولد 1330 مشهد است. وي فعاليت هنري را با تئاتر و شركت در سينماي آزاد و فيلمسازي تجربي آغاز كرد و پس از كسب تجربه و ساخت چندين فيلم كوتاه و مستند وارد كار حرفه اي شد.

مهدي صباغ‌زاده درباره تله‌فيلم مانگرو مي گويد: «موضوع پليسي مانگرو مرا ترغيب كرد تا آن را بسازم. در واقع نوعي تعليق در فيلم وجود داشت كه من با صيقل دادن فكر فرهاد توحيدي، سعي كردم اثري قابل قبول را خلق كنم. در مجموع مانگرو نسبت به آثار ژانر خودش كار قابل ‌قبولي است.

من تمام نيرو و توان خود را كار گرفتم تا اثري قابل دفاع بسازم و همان روز اول هم به تهيه كننده گفتم كه كار را 35 ميلي‌متري بگيريم اما شرايطش فراهم نشد و بايد بگويم با توجه به تمامي مسائل، مجموعه سازنده فيلم مانگرو براي اين كار بسيار زحمت كشيدند كه اين تلاش قابل تقدير است.

البته در مديوم تلويزيون من توقع كار سينمايي را داشتم اما بايد پذيرفت كه امكانات تلويزيون نمي‌تواند جوابگوي يك فيلم سينمايي باشد و مطمئن هستم اگر امكانات بهتري در اختيار من قرار مي‌گرفت قطعا نتيجه كار بسيار بهتر مي‌شد اما در هر صورت ما سعي كرديم با توجه به مديوم تلويزيون مخاطب را جدي بگيريم.»

حسين طاهري(تهيه كننده) درباره ساخت مانگرو مي گويد: «من تهيه كننده ارشد تلويزيون هستم و تلويزيون خانه اصلي من است و علاقه داشتم احترام مخاطبان تلويزيوني را حفظ كنم و به همين خاطر با قصه‌اي خوب از فرهاد توحيدي تصميم گرفتم كار ارزشمندي بسازم و به همين دليل به سراغ آقاي صباغ‌زاده كه سابقه بسيار خوبي دارد، رفتم.

نام عجيب فيلم از يک گياه دريايي گرفته شده است. گياهي که با جزر و مد تغيير شکل مي دهد و در مرداب ها و حواشي سواحل خليج فارس رشد و نمو دارد و نام اين گياه توسط توحيدي براي فيلمي پليسي انتخاب شده است. فيلمي که قهرمانش براثر سوء تفاهمي تا يک قدمي طناب دار مي رود.

فيلم داستان سرگرد نبوي از ماموران نيروي انتظامي را روايت مي کند. او براي از هم پاشيدن باند قاچاق مواد مخدر، به دستور فرمانده خود، درون يک باند توزيع و پخش مواد مخدر نفوذ مي کند تا انجام معامله يک محموله را به فرماندهان خود اطلاع دهد.»

طاهري درباره بازي عرب نيا مي گويد: «صباغ زاده براي اين فيلم فريبرز عرب نيا را به عنوان بازيگر اصلي انتخاب کرد. بازيگري که پس از سه سال حضور مستمر در پروژه مختارنامه فرصت اين را يافته بود که در فيلمي ديگر حضور پيدا کند.

 عرب نيا در اين فيلم ايفاگر نقش علي است. ماموري که پيگير پرونده نبوي مي شود تا او را از جرم خيانت تبرئه کند. نقش سرگرد نبوي را هم عبدالرضا اکبري بازي مي کند و جهانگير الماسي، رامتين خداپناهي، مينا نوروزي و ميرمحمد تجدد عهده دار ديگر نقش هاي اصلي اين فيلم هستند.»

طاهري درباره روند توليد پروژه مي گويد: «تصويربرداري همزمان با سالگرد پيروزي انقلاب از 22 بهمن ماه 86 در تهران شروع شد و پس از آن ادامه کار در بندرعباس و جزيره قشم پيگيري شد که جنگل هاي مانگرو در سواحل خليج فارس، فرودگاه قشم و يک خانه ويلايي لوکيشن هاي ما در اين جزيره بودند.

تصويربرداري سکانس هاي مربوط به جزيره قشم پنج روز به طول انجاميد و پس از آن در بازگشت به تهران سکانس هاي باقي مانده هم جلوي دوربين رفتند که در نهايت اين مرحله از کار اواخر اسفند ماه به پايان رسيد

با پايان تصويربرداري، تدوين اين تله فيلم زير نظر حسين غضنفري آغاز شد. با توجه به فيلمنامه جذاب و پرتعليق فرهاد توحيدي و کارگرداني خوب مهدي صباغ زاده و حضور عوامل حرفه ايي در پشت دوربين و ترکيب مناسب بازيگران بايد بگويم اين فيلم در ميان تله فيلم هاي ساخته شده در اين مدت يک سر و گردن بالاتر است.»

طاهري درباره توليد تله فيلم ها مي گويد: «محدود بودن فيلم‌هاي ايراني براي جوابگويي به نياز داخلي باعث شده كه تلويزيون در سال‌هاي اخير فعاليت‌هاي جديدي را در رابطه با ساخت فيلم‌هاي سينمايي شروع كند اما به دليل تكثر آثار، شايد مسئولان سيمافيلم حوصله شنيدن نقاط ضعف فيلم‌ها را ندارند.

به همين دليل ما شاهد هستيم بعضا كارهاي غيرقابل دفاعي ساخته مي‌شود اما ما در اين كار قصد نداشتيم تنها به بودجه نگاه كنيم بنابراين توجه ما به اين بود كه كاري توليد شود كه حداقل سطح توقع اوليه را برآورده كند.»

طاهري در ارتباط با برنده شدن فيلم مانگرو در نخستين جشنواره بين المللي فيلم کيش در آن زمان گفت: «اين جايزه براي جمع ما افتخار ارزشمندي است از اينکه فيلم مانگرو پس از موفقيت در جشنواره فيلم پليس تهران به عنوان بهترين تهيه کنندگي و بهترين کارگرداني در سال 87 و برنده ديپلم افتخار و تنديس ويزه جشنواره پليس مسکو در سال 88 و نيز فيلم برتر جشنواره فيلم ماربلا اسپانيا در سال 89 اينک در يک جشنواره داخلي مورد توجه قرار گرفته است افتخار مي کنيم.»

عوامل تله فيلم «مانگرو»:

مهدي صباغ‌زاده(کارگردان)، حسين طاهري(سيمافيلم)( تهيه کننده)، غلامرضا آزادي(مديرتصويربرداري)، سعيد ملكان(طراح گريم)، مجيد ميرفخرايي(طراح صحنه و لباس)، فرامرز بيات(مديرتوليد)، فاطمه السادات سيدي (منشي صحنه)، کيوان صباغ‌زاده(موسيقي)، امين ميرشکاري(صدابردار)، آرش اسحاقي(صداگذار)

بازيگران: فريبرز عرب نيا، عبدالرضا اكبري، جهانگير الماسي، مينا نوروزي، رامتين خداپناهي، مارال فرجاد، کاظم افرندنيا، اکبر معززي، افسانه ناصري و ميرمحمد تجدد، زمان: 105دقيقه.

خلاصه داستان: يك افسر پليس نيروي انتظامي، در پي يك مأموريت محرمانه به صورت نفوذي وارد تشكيلات يك باند بزرگ قاچاق مواد مخدر مي‌شود. اعضاي باند دستگير مي‌شوند؛ مافوق افسر پليس، تنها كسي است كه از مأموريت او اطلاع دارد اما با شهادت مافوق افسر پليس، تنها شاهد هم، از بين مي‌رود. پليس جوان ديگري تلاش مي‌كند تا بتواند با به دست آوردن اسنادي به افسر متهم به خيانت، كمك كند تا بي‌گناهي‌اش را به اثبات برساند و ...

 

 

شنبه 14 بهمن 1391 - 8:52


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری