شنبه 14 تير 1399 - 4:15
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

گزارشي از همايش بين المللي نکوداشت آيت الله تسخيري

 

مراسم نكوداشت آيت‌الله تسخيري دبيركل سابق مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي  با حضور شخصيت‌هاي تقريبي ايران و ساير كشورهاي اسلامي در سالن همايش هتل پارسيان برگزار شد.

اين همايش با مشارکت دستگاه هايي چون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران، جامعه المصطفي العالميه، مجمع جهاني اهل بيت عليهم السلام، مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي، نمايندگي آيسسكو در ايران، نمايندگي يونسكو در ايران، معاونت ارتباطات بين الملل دفتر مقام معظم رهبري (دام ظله العالي)، وزارت امور خارجه،   بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران، شهرداري تهران، سازمان بورس و اوراق بهادار، دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم، سازمان تبليغات اسلامي، دانشگاه مذاهب و سازمان فرهنگي هنر شهرداري تهران برگزار شد.

تفكرات افراطي بزرگ‌ترين مشكل جهان اسلام است

علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي در مراسم نكوداشت آيت‌الله تسخيري دبيركل سابق مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي كه با حضور شخصيت‌هاي ايران و ساير كشورهاي اسلامي در سالن هتل پارسيان برگزار شد، با تقدير از برگزاركنندگان اين مراسم گفت: اينكه از بزرگان ديني تقدير شود سنت پسنديده‌اي است.

وي در مورد ويژگي‌هاي اخلاقي و علمي آيت‌الله تسخيري افزود: وي قلبي خاشع و لسان ذاكري دارد كه آن را در خدمت اسلام قرار داده است؛ اين متفكر جهان اسلام در علوم معقول و منقول، علم اصول، كلام و تفسير تسلط و تبحر دارد.

رئيس مجلس شوراي اسلامي با ذكر اينكه آيت‌الله تسخيري در خارج از كشور شناخته شده‌تر است، عنوان كرد: شهرت او در خارج بيشتر از داخل است زيرا با دانشمندان و علماي جهان اسلام بحث و گفت‌وگو داشته است.

وي در مورد روش تقريبي آيت‌الله تسخيري اظهار كرد: او در گفت‌‌وگو با پيروان مذاهب مختلف اسلامي تلاش داشته است تا ايجاد تقريب كند و فعاليت‌هاي تقريبي وي را نبايد سطحي نگاه كرد ما امروز براي مسئله تقريب به اين‌گونه فعاليت‌ها نيازمند هستيم.

رئيس مجلس شوراي اسلامي در ادامه اظهار كرد: جداي از موجودات موذي كه در دنياي اسلام تحليل‌هايي دارند، ما يك مشكل دروني داريم و آن افراد تندرويي هستند كه امروز اين گروه، مزاحم اسلام بوده و ديگران را تكفير مي‌كنند.

وي با ذكر اينكه اين گروه‌هاي تندرو و افراطي در جهان اسلام موجب وهن مسلمانان هستند، افزود: مهم‌ترين وظيفه اين گروه‌هاي تندرو ايجاد تكثر براي گروه‌هاي اسلامي مانند شافعي‌ها و حنبلي‌ها است، آنها با ادعاي اسلامي‌بودن و با استفاده از نفوذ رسانه‌ها براي تفرقه و نفاق تلاش مي‌كنند، اين مشكل از مشكلات بيروني جهان اسلام بزرگ‌تر است.

رئيس مجلس شوراي اسلامي وضعيت كنوني سوريه را ناشي از تفكرات افراطي‌گري خواند و گفت: آنها دنياي اسلام را دچار پراكندگي كرده‌اند و به مذاكره و بحث وقعي نمي‌نهند، لذا در چنين وضعيتي نيازمند افراد با‌تجربه در جهت تقريب مذاهب اسلامي هستيم.

وي با بيان اينكه آيت‌الله تسخيري عمر خود را براي نزديكي مذاهب اسلامي و ارائه برداشت‌هاي عميق‌تر از اسلام صرف كرده است، عنوان كرد: برگزاري اين مراسم نكوداشت براي آيت‌الله تسخيري موجب تشويق ديگران براي حركت در مسير تقريب خواهد شد.

آيت‌الله تسخيري در ارتباط مذاهب اسلامي با تشيع نقش مهمي دارد

در ادامه علي‌اكبر ولايتي مشاور مقام معظم رهبري در امور بين‌الملل گفت: در دوران جنگ تحميلي زماني كه نياز به مشورت در زمينه‌هاي حساس و مهم و به خصوص در مورد مذاكرات ايران و عراق و نشست‌هاي سازمان كنفرانس اسلامي بود، از نظرات آيت‌الله تسخيري استفاده مي‌شد.

وي عنوان كرد: همچنين در زماني كه به نشست‌هاي سازمان كنفرانس اسلامي مي‌رفتيم، حضور هيئت ما ما بدون آيت‌الله تسخيري ناقص بود و كسي نمي‌توانست جاي وي را در اين نشست‌ها پر كند.

ولايتي با اشاره به برخي حركت‌هاي دشمنان عليه وحدت اسلامي اظهار كرد: آيت‌الله تسخيري با توجه به آگاهي كامل از تحولات جهان اسلام و تسلط بر زبان‌هاي مختلف توانست در نشست‌هاي بين‌المللي پاسخي مناسب به فتنه‌گران بدهد و زمينه روشنگري آنها را فراهم كند.

مشاور مقام معظم رهبري در امور بين‌الملل در مورد برخي ويژگي‌هاي شخصيتي آيت‌الله تسخيري افزود: وقتي از وي براي حضور در مجامع بين‌المللي درخواست مي‌شد، قبول مي‌كرد و پس از آشنايي با وي متوجه شديم كه او در محضر آيت‌الله محمد باقر صدر تلمذ كرده است.

وزير اسبق امور خارجه اظهار كرد: در كنفرانس اخير مجمع جهاني اهل بيت(ع) در عراق ۵۰۰ نفر از برادران اهل سنت در اين نشست حضور داشتند و فعاليت‌هاي آيت‌الله تسخيري براي آنها آشنا بود.

مشاور مقام معظم رهبري در امور بين‌الملل در ادامه بيان كرد: وجود فردي انديشمند و مبلغ همچون آيت‌الله تسخيري همواره موجب شده است كه مذهب تشييع بتواند با ساير مذاهب ارتباط گسترده‌اي برقرار كند و نزديكي ايجاد شود.

ولايتي افزود: آيت‌الله تسخيري همواره به خوبي توانسته است كه اشكالات و ابهاماتي كه در زمينه مذهب شيعه در جهان اسلام وجود دارد را براي اديان و مذاهب ديگر مطرح و برطرف كند، هر جا وي در حوزه‌هاي مختلف علوم اسلامي و بين‌المللي حضور داشته از عهده بسياري از مشكلات برآمده است.

وزير اسبق امور خارجه با ذكر اينكه آيت‌الله تسخيري راه‌گشاي مشكلات زيادي بوده است، گفت: وي توانسته است بر مشكلاتي كه ديگران براي جمهوري اسلامي ايجاد كردند، فائق آيد و ضرورت دارد تا از خداوند به خاطر چنين نعمتي تشكر كنيم.

مشاور مقام معظم رهبري در امور بين‌الملل عنوان كرد: آيت‌الله تسخيري مايه مباهات جهان اسلام و مذهب تشيع است و در دوران‌هاي مختلف ارتباط خوب و منسجمي با علما و انديشمندان ساير مذاهب اسلامي ايجاد كرد.

همچنين در اين مراسم سيد‌محمد حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در مورد اقدامات آيت‌الله تسخيري گفت: وي سال‌ها رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي بود و در جايگاه رياست مجمع جهاني اهل بيت(ع) براي شناساندن مكتب اهل بيت(ع) تلاش زيادي داشته است اين اقدامات وي موجب شده تا علما، خواص و توده مردم با شخصيت و اقدامات آيت‌الله تسخيري آشنا شوند.

وي در مورد نياز اسلام به افرادي همچون آيت‌الله تسخيري عنوان كرد: افرادي همچون آيت‌الله تسخيري مي‌توانند در سطح جهان، اسلام ناب و حقيقي را معرفي كنند.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي افزود: تبيين شخصيت آيت‌‌الله تسخيري از سوي افرادي كه با وي ارتباط دارند و از نزديك فعاليت‌هاي اين انديشمند جهان اسلام را ديده‌اند مي‌تواند براي كساني كه در مسير تقريب حركت مي‌كنند الگوي خوبي باشد.

همچنين در اين مراسم آيت‌الله حسيني بوشهري گفت: روحانيت يك شغل نيست بلكه يك مسئوليت است و آيت الله تسخيري از مصاديق مرزبانان اعتقادي است و شيوه مرزباني را به خوبي مي‌داند و با فهيمان، فهيمانه سخن مي‌گويد.

بنابر اين گزارش در اين مراسم جعفر عبدالسلام دبيركل اتحاديه دانشگاه‌هاي جهان اسلام، علي محمد نقوي، رئيس دانشكده الهيات دانشگاه عليگر، صلاح زواوي سفير فلسطين در ايران، آيت‌الله تسخيري دبيركل سابق مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي و برخي ديگر از شخصيت‌هاي داخلي و بين‌المللي سخنراني كردند.

اين گزارش حاكي است، نماز مغرب و عشاء نيز به امامت آيت‌الله جنتي برگزار شد و اهل سنت نيز با پيوستن به صفوف نمازگزاران، وحدت امت اسلامي را به نمايش گذاشتند.

همچنين در پايان نيز به صورت ويژه از آيت‌الله تسخيري تقدير به عمل آمد.

 

 

 

 

 

شنبه 14 بهمن 1391 - 8:50


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر