جمعه 9 خرداد 1399 - 2:46
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

ارائه نمودن ارزش ها و پيام هاي ديني با بهره گيري از هنر و رسانه

 

گزارشي از وضعيت تئاتر کودک و نوجوان

هنر پاسدار تمام ارزش ها و ترويج دهنده همه اصولي است که بايد در جامعه وجود داشته باشد. هنر يک وسيله ارتباطي تاثير گذار و پل ارتباطي ميان شخص و جامعه است و تئاتر کودک و نوجوان از مهمترين شيوه‌هاي نگارش و توليد هنر به حساب مي آيد.

هنر تئاتر به عنوان يک ابزار مناسب براي ترويج ارزش هاي نظام، انقلاب و انتقال آن به نسل جديد نسبت به هنرهاي ديگر موثرتر است چون زنده است و نقش مخاطب با آن گره مي خورد پس بايد با بهره گيري از هنر و رسانه ارزش ها و پيام هاي ديني را براي جوانان خود بازگو کنيم.

تئاتر کودک و نوجوان از مهمترين شيوه‌هاي نگارش و توليد تئاتر در سراسر دنياست

به گزارش خبرگزاري مهر کارگردان، تهيه کننده و بازيگر تئاتر، سينما و تلويزيون ايران گفت: تئاتر کودک و نوجوان از مهمترين شيوه‌هاي نگارش و توليد تئاتر در سراسر دنياست و تغيير کاربرد آن به شيوه‌اي راهبردي، آن را به يکي از حساس‌ترين ابزارهاي فرهنگي براي ارتقاي سطح فرهنگ جامعه مبدل ساخته است.

بهرام شاه محمد لو، در خصوص تاثير گذاري جشنواره تئاتر کودک و نوجوان گفت: جشنواره کودک و نوجوان زماني تاثيرگذار خواهد بود که از تجربه هاي گذشته و نقطه نظرات شوراي سياستگذاري بهره مند شوند.

برگزاري جشنواره ها نتوانسته تحول چنداني در بخش کودک و نوجوان به وجود آورد

کارگردان، تهيه کننده و بازيگر تئاتر، سينما و تلوزيون ايران تصريح کرد: تجربياتي که در چند سال اخير جشنواره هاي کودک و نوجوان کسب کرده ايم نتوانسته تحول چنداني را در موفقيت جشنواره کودک داشته باشد.

وي افزود: نگاه به مقتضيات ژانر کودک به عنوان تأتر و همچنين به اجرا در آوردن تجربيات از نکات مهم برگزار اين جشنواره است.

شاه محمدلو گفت: با توجه به فقر آموزش موجود، اکثريت گروه هاي تئاتري اطلاعات، دانش و آگاهي را از آثار خارجي تقليد مي کنند به همين دليل آثار اندکي قابل قبول و مناسب کودک و نوجوان است.

مشکل عدم آموزش صحيح در تئاتر کودک ايران

داور بخش کودک و عروسکي دهمين جشنواره تئاتر بسيج گفت: تئاتر کودک در ايران هميشه مشکل عدم آموزش صحيح داشته است و هميشه با آن در حال مقابله بوده است.

وي ضمن تصريح بر اينکه تئاتر کودک با مشکل عدم آموزش روبرو است گفت: همه فکر مي‌کنند چون کودکان کوچک هستند بايد کارهاي آنها هم کوچک باشد در صورتي که بايد کساني که در زمينه هنر درام نمايش عروسکي و تئاتر براي کودکان کار مي‌کنند، بهترين امکانات و آموزش‌ها را داشته باشند.

وجود سالن‌ تئاتر و امکانات در درجه دوم اهميت قرار دارند

شاه محمد لو افزود: هنر تئاتر ذهن و تخيل را تقويت مي‌کند، پس هرچه سرمايه گذاري مادي در آن بيشتر شود، نيروهاي مجرب‌تر و متخصص‌تر تربيت کرده و اصلا چيزي را از دست نمي‌دهيم به عبارت ديگر هرچه سرمايه گذاري بيشتر شود به همان اندازه سود بيشتري بدست خواهيم آورد.

شاه محمدلو که تحصيل کرده در رشته هنرهاي نمايشي دانشکده هنرهاي زيبا است، تصريح کرد: سالن‌هاي تئاتر و امکانات در درجه دوم اهميت قرار دارند، ما اول بايد استعداد و هنر تئاتر را داشته باشيم، يعني اصل قضيه مواد است و بايد مواد اوليه آن آماده باشد تا بعد نسبت به ظرف آن که امکانات است، تصميم بگيريم.

سرمايه‌گذاري فرهنگ در تمامي بخش‌ها يک نياز ملي است

يکي ديگر از کارگردانان و بازيگر تئاتر گفت: سرمايه‌گذاري در امر فرهنگ در تمامي بخش‌ها يک نياز ملي است و در ايران اين نياز بايد در اولويت برنامه‌ها و دغدغه‌هاي مسئولان قرار گيرد.

بهار کريم‌زاده گفت: انگيزه اصلي اين متن، بازي خوب بازيگران آن است، چون تصوير ذهني اين قصه را خوب مي توانند خلق کنند، طوري که بچه ها هر طوري که راحت تر هستند، اجرا کنند.

گراني عروسک مانع اصلي رشد تئاتر کودک و نوجوان

وي تصريح کرد: هنر نمايش با عميق‌ترين لايه‌هاي ذهني و عاطفي مخاطبان خود ارتباط برقرار مي‌کند و همين رابطه باعث ماندگاري مفاهيم آن مي‌شود، پس براي جريان سازي فرهنگي نيازمند رشد و تعالي اين گونه هنري در تمامي ابعاد آن در دو وجه کمي و کيفي آن هستيم.

بازيگر برتر جشنواره تئاتر دفاع مقدس گراني عروسک را مانع اصلي رشد تئاتر کودک و نوجوان و عروسکي عنوان کرد و گفت: اين امر براي عروسک سازان صرفه اقتصادي ندارد و باعث مي شود که کارگردان يا نويسنده، خودش عروسک سازي هم داشته باشد.

تئاتر ابزاري جهت آگاهي‌ بخشيدن به زندگي

کارگردان نمايش عروسکي يک شب طولاني با انتقاد به بي توجهي به تئاتر کودک و بعد آموزنده‌ بودن‌ آن، تاکيد کرد: تئاتر يکي از وسايل آگاهي‌ بخشيدن به زندگي است.

عادله متکيائي تئاتر را تبديل‌‌‌کردن‌ قصه‌ به‌ حرکت‌ و دور کردن‌ انسان‌ از انفعال‌ اجتماعي‌ دانست‌ و گفت‌: تئاتر کودک ‌و نوجوان،‌ گونه‌اي‌ از هنر نمايشي‌ است‌ که‌ با الهام‌ از قصه‌هاي‌ پندآموز و ترکيب‌ آن‌ با تکنيک‌ نمايشي،‌ سعي‌ در اصلاح‌ جامعه‌ و آموزش‌ زندگي‌ درست‌ به‌ کودک‌ و نوجوان‌ دارد.

وي ظرفيت‌هاي‌ فرهنگي‌، بومي‌ و منطقه ‌اي هر استان را بهترين‌ راه ‌جهت حفظ‌ و گسترش‌ تئاتر برشمرد و افزود: روح و عاطفه کودکان مانند لوحي آماده براي ارايه و انتقال انواع مباني آموزشي و تربيتي است.

راهکار تحول‌ در حوزه‌ تئاتر کودک،‌ حرکت‌ به‌ سمت‌ تئاتر آموزشگاهي‌ است‌

رئيس ستاد اجرايي بخش کودک و عروسکي دهمين جشنواره سراسري تئاتر بسيج ضمن تاکيد بر اينکه راهکار تحول‌ در حوزه‌ تئاتر کودک،‌ حرکت‌ به‌ سمت‌ تئاتر آموزشگاهي‌ است‌، اظهار داشت: مشاهده تئاتر کودک در شکل حرفه‌اي در اين جشنواره داراي اهميت است.

عباس اعتماد گفت: تئاتر در زندگي اجتماعي کودکان اثر مثبت داشته و موجب تقويت انديشه‌ کودکان خواهد.

اين بازيگر تئاتر همچنين بازي در اين رشته هنري را تمرين نقش‌هاي زندگي دانست و اضافه کرد: اين هنر موجب مي‌شود کودکان، پرمحتوا کردن زندگي‌شان را فرا بگيرند.

 حرکت‌ به‌ سمت‌ تئاتر آموزشگاهي‌ بهترين‌ راهکار تحول‌ در حوزه‌ تئاتر کودک‌ و نوجوان‌

 اعتماد افزود: بهترين‌ راهکار تحول‌ در حوزه‌ تئاتر کودک‌ و نوجوان‌، حرکت‌ به‌ سمت‌ تئاتر آموزشگاهي‌ و پرداختن‌ به‌ آن‌ در مدارس‌ است‌ .

 وي تصريح کرد: در ادبيات‌ و فرهنگ‌ ايراني،‌ قصه‌ها و داستان‌هاي‌ بسياري‌ وجود دارد که‌ مي‌توان‌ از آنها براي‌ نگارش‌ آثار نمايشي‌ تاثيرگذار الهام‌ گرفت‌.

 رئيس ستاد اجرايي بخش کودک و عروسکي دهمين جشنواره سراسري تئاتر بسيج  نبود نمايشنامه‌هاي‌ پر محتوا‌ در حوزه‌ تئاتر کودک‌ و نوجوان‌ را از معضلات‌ مهم‌ اين‌ حوزه‌ در مقولات‌ محتوايي‌ و تکنيکي‌ اعلام‌ کرد.

 مباحث تخصصي و آموزشي، گامي رو به جلو براي تحقق اهداف متعالي تئاتر

وي  با تاکيد بر مباحث تخصصي و آموزشي، گامي رو به جلو براي تحقق اهداف متعالي اين هنر برداشت.

اعتماد اظهار داشت: مشکل نبود سالن‌هاي تخصصي نمايش در شهرستان شاهرود از مهمترين مواردي بوده که مسوولان، هنرمندان، کارشناسان و منتقدان بارها و بارها به آن اشاره کرده‌اند و با وجود تلاش‌هاي صورت گرفته، تاکنون آن چنان که شايسته اين هنر و هنرمندان و مخاطبان آن بوده، نتوانسته‌ايم به توفيقات خوبي دست يابيم.

 اين هنرمند گفت: امروزه برخي شهرستان‌هاي ما مشکل تماشاگر دارند و در آن شهرستان‌ها از تئاتر استقبالي نمي‌شود، ولي برگزاري بخش کودک و عروسکي دهمين جشنواره سراسري تئاتر در شاهرود ثابت کرد که اين شهرستان هنرپرور مشکل تماشاگر ندارد و همواره با سيل عظيمي از علاقه‌مندان تئاتر روبرو است.

 تئاتر دوستار بشريت است

 مدرس و نمايش نامه نويس تئاتر گفت: تئاتر نقش منتقد جامعه، اصلاح گر اجتماعي و رفتاري مردم است.

 اسماعيل همتي با بيان اينکه به طور کلي تئاتر آينه، خير خواه و دوستار بشريت و مردم است، افزود: اشکالات و ضعف ها و کاستي هاي آنان را در واقع به خودشان نشان مي دهد و روش هاي سر سبزي و بالندگي آنان را هم در پس خود مي نماياند.

 مدرس تئاتر و نمايش نامه نويس تصريح کرد: بعضي دوستان از تکنيک هاي تئاتر به راحتي مي گذرند و به آن کم بها مي دهند در حالي که براي نشان دادن يک محتواي خوب در تئاتر ما نياز به تکنيک هاي خوب و قوي داريم.

 تئاتر هنر پاکي در وجود انسانها است

 بازيگر تئاتر چشمانش در گندم زار ماند با بيان اينکه تئاتر يک هنر پاک است، گفت: هر انساني به يک طريقي  اين  استعداد را که خداوند در وجود او قرار داده است را بروز مي دهد.

 فاطمه قيصري اصل گفت: هر انساني براي رسيدن به آرامش فعاليت هايي را انجام مي دهد و من آرامش را در هنر به ويژه تئاتر مي بينم.

 وي ضمن ابراز تاسف از اينکه در جامعه ما به هنر توجه نمي شود، اظهار داشت: بايد براي ترويج هنر تئاتر فرهنگ سازي شود و برگزاري جشنواره ها و افزايش تعداد آنها در اولويت قرار بگيرد.

 اطلاع رساني نقش مهمي را در جذب مخاطب به  سالن هاي تئاتر دارد

 يکي ديگر از کارگردانان تئاتر گفت: اطلاع رساني نقش مهمي را در جذب مخاطب به  سالن هاي تئاتر دارد.

 مرضيه درخشان نيا با اشاره به اينکه مردم کشور ما، مردمي با شعور، فهيم و مشتاق تئاتر هستند اظهار داشت: بايد به کمک رسانه ها و صدا و سيما در خصوص هنر تئاتر اطلاع رساني شود و از اين طريق مردم را به سالن هاي تئاتر جذب شوند.

ارزش ها و پيام هاي ديني با بهره گيري از هنر و رسانه به جوانان عرضه شود

 وي با اشاره به اينکه ما در جامعه اسلامي زندگي مي کنيم  که  داراي ارزش هاي بسياري است، گفت: بايد با بهره گيري از هنر و رسانه ارزش ها و پيام هاي ديني را براي جوانان خود بازگو کنيم.

 درخشان نيا در خاتمه ضمن تاکيد بر اينکه اگر در نمايش نتوانيم به تبليغ دين و اعتقاداتمان بپردازيم به عقيده من کم آورده ايم، گفت: جوامع غربي با استفاده از قدرت رسانه ها به شدت فرهنگ خود را تبليغ مي کنند و از اين راه مي خواهند جهان را به سلطه خود در آورند پس چرا ما که فرهنگ منحصر به فردي در همه زمينه ها داريم بايد از قافله عقب بمانيم.

 

دوشنبه 9 بهمن 1391 - 11:34


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری