سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 1:46
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

«پروانه‌هاي ايثار»: اداي ديني به شهداي زن و بانوان جانباز

 

گزارش نشست خبري جشنواره  فيلم كوتاه «پروانه‌هاي ايثار»

علي ‌اصغر جعفري مشاور رئيس سازمان صدا و سيما در نشست خبري جشنواره پروانه‌هاي ايثار تصريح كرد: جشنواره «پروانه‌هاي ايثار» با هدف پاسداشت مقام و ايثار زنان شهيد و بانوان جانباز برگزار مي‌شود.

به گزارش خبرگزاري قرآني ايران ايران(ايكنا)، نشست خبري نخستين جشنواره فيلم كوتاه «پروانه‌هاي ايثار» با حضور علي‌‌اصغر جعفري، مشاور رئيس سازمان صدا و سيما و رئيس مركز بسيج سازمان، مينو اصلاني رئيس بسيج جامعه زنان كشور و عشرت شائق دبير جشنواره چهارم بهمن‌ماه در مركز بسيج سازمان برگزار شد.

در ابتداي اين نشست علي‌اصغر جعفري بيان كرد: شايد كمتر كسي باور مي‌كرد جنگي كه براي همه مردم دنيا كوره انسان‌سوزي است، براي ما تبديل به انسان‌سازي شود؛ خواسته‌اي كه به بركت اسلام و كلام امام (ره) حاصل شد. در رسيدن به اين كمال هم زنان حضور موثر داشتند و گواه اين ادعا نيز 7000 شهيد زن و 4500 جانباز بانو است.

وي افزود: من عظمت انقلاب اسلامي را من مديون زناني مي‌دانم كه با تربيت فرزندان صالح در راه حفظ و اعتلاي اين كشور اسلامي كوشيدند. در ضمن ارج مي‌نهم به صبر و شكيبايي مادران و همسران شهيدي كه با استقامت خود انقلاب اسلامي را بيمه كردند.

جعفري تاكيد كرد: زنان ما به چنان بالندگي دست پيدا كرده‌اند كه ‌انصافي است وقتي از دفاع مقدس سخن گفته مي‌شود از آنان نام نبريم. براي مثال مي‌توانم از آن بانوي كرمانشاهي ياد كنم كه با يك تبر چند بعثي را به هلاكت رساند و چند نفر از آنها را به اسارت گرفت.

تاکيدات امام (ره) و مقام معظم رهبري بر مقام وجايگاه زنان در انقلاب

مشاوره رئيس سازمان صدا و سيما اعلام كرد: البته بزرگان ما درباره عظمت زنان انقلاب بارها سخن گفته‌اند. سخناني كه حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبري هم به آن اشاره داشته‌اند. براي نمونه از اين كلام امام (ره) ياد مي‌كنم كه فرمودند «اگر زنان نبودند انقلاب به پيروزي نمي‌رسيد».

وي در انتهاي سخنانش تاكيد كرد: اولين جشنواره فيلم كوتاه «پروانه‌هاي ايثار» حركتي است براي قدرداني و معرفي بانوان كه با ايثار خود به سربلندي ايران اسلامي كمك كردند.

پس از سخنان جعفري، مينو اصلاني رئيس بسيج جامعه زنان كشور هم با بيان اينكه زنان ايراني بر حقانيت ايران در جنگ تحميلي صحه گذاشتند، گفت: امام حسين(ع) با حضور خانواده‌اش در كربلا بر حقانيت و مظلوم بودنش صحه گذاشت. در ايران اسلامي اين وضعيت به نوعي ديگر روي داد، چون 7000 زن شهيد و 4500 بانوي جانباز گواه بارز اين حقانيت هستند.

«پروانه‌هاي ايثار» معرف زنان جانباز

وي در بخش ديگري از سخنان خود تاكيد كرد: ما با برگزاري جشنواره «پروانه‌هاي ايثار» سعي كرديم، بيش از گذشته معرف بزرگاني باشيم كه به شكل شايسته معرفي نشده‌اند. زناني كه حتي در زمان جنگ به عنوان امدادگر در خط مقدم جبهه حضور داشتند.

وي در بخش ديگري از سخنانش عنوان كرد: ما براي اينكه بهتر بتوانيم ارج‌گذار بانوان جانباز باشيم دست به پژوهش‌هاي زيادي زديم كه حاصل آن هم 100 كتاب است كه در اين زمينه كار شده است.

در اين جلسه، دبير جشنواره هم در سخناني گفت: امروز جنگ رسانه كه به درستي از سوي مقام معظم رهبري، جنگ نرم نامگذاري شد تنها يك رويكرد ندارد، بلكه با انحاي مختلف انجام مي‌شود. ما نيز بايد بتوانيم براي هر كدام از اين هجمه‌ها يك پاتك موثر داشته باشيم.

وي ادامه داد: در اين جشنواره كه اسفند ماه در دو بخش فيلم كوتاه داستاني و فيلم مستند برگزار مي‌شود سعي شده كه از كارهاي كليشه‌اي پرهيز شود تا بتوان تاثيرگذاري مناسبي به روي مخاطب گذاشت.

شائق متذكر شد: مطمئنا اين جشنواره و آثارش نخواهد توانست گوشه‌اي هم از ايثار و صبر زنان شهيد و جانباز را به تصوير كشد، اما ما تلاش خود را مي‌كنيم كه به بهره بردن از عوامل حرفه‌اي سينما به اين خواسته به شكل مطلوبي دست يابيم.

محورهاي مورد نظر جشنواره

وي محورهاي اين جشنواره را هم چنين برشمرد: زنان و الگوي فاطمي در حوزه اجتماع و خانواده، نقش الگويي حضرت زينب (س) در جريان مبارز زنان مسلمان و آزاده، نقش تربيتي مادران، همسران شهدا، جانبازان، آزادگان در ايستادگي، مقاومت اسلامي و دفاع مقدس، زن، حجاب، نقش زنان در اصلاح مديرت الگوي مصرف و اقتصاد مقاومتي و... محورهاي اين رويداد هستند.

دبير جشنواره در پايان اين جلسه در پاسخ به خبرنگار ايكنا درباره تعداد آثار، هيئت انتخاب، مدت زمان ارسال مطالب، ساخت آثار مرتبط اينگونه پاسخ داد كه ما در فرصت يك ماهي كه در اختيار داريم دو نشست خبري ديگر برگزار مي كنيم تا درخصوص اطلاعات دست بندي شده اين جشنواره اظهار نظر كنيم!

وجود 4500 بانوي جانباز مي‌تواند الهام‌بخش فيلم‌هاي بسياري باشد

عشرت شائق، دبير نخستين جشنواره بين‌المللي فيلم كوتاه «پروانه‌هاي ايثار» گفت: براي پرداختن به زندگي جانبازان زن در سينما و تلويزيون ما كمبود سوژه نداريم، گواه اين ادعا هم وجود 4500 زن جانباز در كشورمان است.

عشرت شائق، دبير نخستين جشنواره بين‌المللي فيلم كوتاه «پروانه‌هاي ايثار» در گفت‌وگو با خبرگزاري ايكنا با بيان اينكه سينما و تلويزيون بايد رويكردي بسيجي‌وار داشته باشند، اظهار كرد: «امروز جنگ رسانه كه مقام معظم رهبري به‌درستي از آن به عنوان جنگ نرم ياد كرده‌اند تنها يك وجه ندارد، بلكه جنگي فرهنگي است كه تمام بخش‌هاي فرهنگي و هنري كشورمان را نشانه رفته است.

در اين راستا ضروري است كه ما نيز با دقت و تيزهوشي در تمامي بخش‌هاي فرهنگي باشيم تا بتوانيم مقابله درستي با اين دشمن‌شكني داشته باشيم.»

وي افزود: «البته بايد توجه داشت كه مقابله با هجمه رسانه‌اي غرب به واسطه چند فيلم يا چند جشنواره خنثي نمي‌شود، بلكه براي دفع آن به يك عزم عمومي نياز است تا بتوان به شكلي درست آن را پاسخ داد. در اين ميان سينما و تلويزيون مي‌تواند با رويكرد بسيجي وار خود بهترين ابزار رويارويي با جنگ نرم دشمن باشند.»

دبير جشنواره «پروانه‌هاي ايثار» ادامه داد: «اين جشنواره با پرداختن به زناني كه از جان و سلامت جسمي خود براي اعتلاي انقلاب قدم برداشته‌اند، گامي است تا بتوان به نوعي با بخشي از جنگ نرم مبارزه كرد.

چراكه با تصوير كردن لحظه‌اي از زندگي اين بانوان جانباز مي‌شود نشان داد كه كشور اسلامي ما چه زنان بزرگي براي الگو شدن دارد. وليكن لازم است كه هنرمند دغدغه‌مند آن را شناسايي كرده و به تصوير بكشد.»

شائقي در پاسخ به اين سوال كه چه احساس نيازي براي اين جشنواره شده تا شاهد برگزاري اولين دوره «پروانه‌هاي ايثار» هستيم، گفت: «معمولا زماني كه از جانبازان سخن گفته مي‌شود، بيشتر توجهات معطوف به مردان است، در صورتي كه ما در كشورمان 4500 جانباز زن داريم كه هر كدامشان مي‌تواند الهام بخش چند كار سينمايي يا مستند باشند. زناني كه اكثريت در زندگي اجتماعي زنان موفق و تاثير‌گذار هستند.»

ترسيم موفقيت زنان جانباز در سينما و تلويزيون

وي به مطلب فوق اضافه كرد: «زماني كه از پرداختن به زندگي زنان جانباز سخن گفته مي‌شود، منظور تنها نشان دادن زندگي روزمره آنان نيست، بلكه سعي اين است كه موفقيت جانبازان در اجتماع ترسيم شود تا مردم بدانند اين بانوان چگونه با تلاش خود در اجتماع موفق هستند، هرچند درباره برخي مشكلات آنها نيز سخن گفته شود تا مسئولان امر در رفع آن مسائل بكوشند.»

دبير جشنواره «پروانه‌هاي ايثار» در بخش ديگري از سخنانش تاكيد كرد: «اين جشنواره اولين دوره خود را برگزار مي‌كند، پس طبيعتا كمبودهايي خواهد داشت، اما نكته مهم اينجاست كه اين حركت با ترميم نقاط ضعف خود قادر است در سال‌هاي آينده يك رويداد تاثيرگذار در سينما باشد، به شرطي از مسئولان گرفته تا هنرمندان از آن حمايت كنند.»

تحقيق و پژوهش، شرط اصلي براي ساخت فيلمي درباره جانبازان

وي در پاسخ به سوالي ديگر كه آيا هر فيلمسازي مي‌تواند تصويرگر زندگي جانبازان باشد؟ گفت: «آنچه مسلم است نگاه صرف سينمايي يك سينماگر به زندگي يك جانباز، كافي نيست، چون ممكن است فيلم كه با اين شرط ساخته شود كاري خوب به لحاظ سينمايي باشد، اما تاثيرگذاري لازم را نخواهد داشت، پس لازم است ابتدا فيلمساز در اين حوزه دغدغه‌مند باشد، سپس با تحقيق و پژوهش در اين زمينه ورود كند.»

شائق در پايان خاطرنشان كرد: «اين جشنواره اقدامي در جهت شناخت استعدادهاست، پس اميد داريم كه در دوره‌هاي بعد بتوانيم با گستردگي بيشتري اين رويداد را برگزار كنيم.

در اين زمينه از تلويزيون و رسانه‌هاي تصويري و نوشتاري خواهشمنديم با فرهنگ‌سازي مناسب ما را در برگزاري هر چه بهتر اين رويداد ارزشي و هنري ياري رسانند.»

سينما بايد ناگفته‌هاي زندگي جانبازان را بيان كند

نسيم چندگايي، جانباز 70 درصد گفت: زندگي يك جانباز به ويژه جانباز زن ناگفته‌هايي دارد كه سينما مي‌تواند از آن براي ساخت فيلم‌هاي مختلف استفاده كند.

نسيم چندگايي، جانباز 70 درصد در حاشيه نشست خبري نخستين جشنواره فيلم كوتاه «پروانه‌هاي ايثار» در گفت‌و‌گو با خبرگزاري ايكنا اظهار كرد: «اين جشنواره اقدام خوبي است تا بتوان بسياري از ناگفته‌هاي جانبازان زن را به تصوير كشد، چراكه معمولا آنچه كه ما از جانبازان مي‌شنويم، تنها در جانبازان مرد خلاصه شده و ما كمتر نشاني از زنان جانباز در اين عرصه مشاهده مي‌كنيم.»

وي افزود: «در اين ميان معمولا آنچه كه از جانبازان گفته مي‌شود، تنها در برخي مسائل كه به آن بارها پرداخته شده، خلاصه مي‌شود، در صورتي كه مي‌توان در اين زمينه ناگفته‌هايي را بيان كرد كه هم براي تماشاگر تازگي داشته باشد هم در جذب مخاطب موفقيت كسب كند.»

اين مدرس دانشگاه اضافه كرد: «در اين ميان صدا و سيما قادر است كمك شايان توجهي به جشنواره‌هايي چون «پروانه‌هاي ايثار» كند، بدين معناكه با حمايت خود، اين رويداد سينمايي را در بين هنرمندان و مردم به درستي معرفي كند تا شاهد استقبال مناسبت‌تر از اين رويداد باشيم.»

چندگايي با بيان اينكه برگزاري جشنواره‌هايي چون «پروانه‌هاي ايثار» بايد در وضعيت جانبازان زن تغييري ايجاد كند، گفت: «اينگونه جشنواره‌ها بايد تاثيراتشان در زندگي جانبازان قابل مشاهده باشد تا بتوان آن را رويداد موفقي ذكر كرد، البته اين مسئله تنها در شكل رفاهي زندگي جانبازان زن خلاصه نمي‌شود، بلكه بايست جايگاه و شان جانبازان زن هم در اجتماع بهبود پيدا كند.»

وي در پايان سخنان خود خاطرنشان كرد: «هر روز از زندگي جانبازان زن سرشار از ناگفته‌هاي جذاب است كه مي‌تواند الهام‌بخش يك اثر مستند باشد، به شرطي كه در آن از كلام و گفتار شعاري و كليشه‌اي پرهيز شود.»

 

 

دوشنبه 9 بهمن 1391 - 11:31


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری