چهارشنبه 14 خرداد 1399 - 6:48
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

علامه سيدمحمدحسين طباطبايي

 

 

علامه سيدمحمدحسين طباطبايي / آفرينندگان فرهنگ و تمدن اسلام و بوم ايران / 26

نوشته : دکتر علي اکبر ولايتي

چاپ و شمارگان : اول 90 / 3000 نسخه

ناشر : شرکت سهامي کتابهاي جيبي وابسته به موسسه انتشارات اميرکبير

 

دکتر علي اکبرولايتي در ابتداي کتاب بيان مي کند که قرن ها پيش از آنکه اروپا و ممالک اروپايي کشور شوند ، مسلمانان امت واحده و ايرانيان  ملتي منسجم بودند . حکيم بزرگ ايرانيان ابوالقاسم فردوسي عمر خويش را برسر عزت ايران گذلشت و ديگر حکيم سترگ  نظامي گنجوي بيان مي داشت که همه جهان تن است و ايران دل است . دکتر ولايتي ادامه مي دهد که امت اسلامي مدت هزار سال مه علم و تمدن و فرهنگ جهان ، و ايران پرچمدار اين تمدن بزرگ اسلامي بوده است .  وي تعداد بزرگان علم و ادب و فرهنگ و مدنيت خراسان و خوارزم و فرارود و بين النهرين و فارس و عراقين و آذربايجان و قفقاز و مصر و مغرب اقصا و اندلس پس از اسلام را صدها برابر فرهيختگان يونان و روم و اسکندريه و رها و نصيبين قبل از اسلام و ابداعات و توليدات فرهنگي آنها را غيرقابل قياس با يکديگر مي داند.

نويسنده در بخشي ديگر از مقدمه خود يادآور مي شود که تلاش هاي نخستين  در جهت رهايي از سلطه نظامي و سياسي و کسب آزادي و استقلال بوده است و اکنون زمان بيداري فرهنگي و احياي اعتماد به نفس اسلامي و ايراني فرارسيده است. دکتر علي اکبرولايتي بيان مي کند که براي تحقق چنين حرکتي ، ازجمله اقدامات اساسي معرفي و بازشناساندن بزرگان تاريخ تمدن اسلام و ايران ، و بازتعريف ارزش هاي اعتقادي اسلامي و هويت ملي است. ولايتي مي افزايد که در اين جهت موسسه انتشارات اميرکبير و نخستين بار جناب حجت الاسلام دکتر سيدمهدي خاموشي به ايشان پيشنهاد تاليف يکصد و ده جلد تک نگاري در معرفي بزرگان تاريخ علم و فرهنگ و اسلام و بوم ايران را مي دهد. وي در پايان مقدمه خود اظهار اميدواري مي کند که ياري خداوند متعال و به برکت عدد نمادين 110 که نشان از نام مبارک مولي الموحدين حضرت اميرالمونين علي عليه السلام است اين مهم به انجام برسد.

کتاب حاضر داراي شش فصل و يک ضميمه با عناوين نگاهي به عصر علامه طباطبايي ، زندگينامه علامه طباطبايي ، ابعاد شخصيت علمي و انديشه و تفکرات علامه ، آثار علامه ، سيماي علامه در آئينه آثار ، کتابشناسي آثار علامه و همچنين چند قطعه شعر از استاد علام طباطبايي و منابع و ماخذ و نمايه است . دکتر علي اکبر ولايتي در کتاب خود و وصف احوالات و زندگي علامه طباطبايي موضوعاتي همچون از تولد تا دوران نوجواني ، مهاجرت به نجف ، استادان علامه ، بازگشت به زادگاه ، تربيت دانشوران ، روش تدريس ، ارتباط با دانشگاهيان ، توجه به مسائل سياسي و اجتماعي ، مسئوليت شناسي و مسئوليت پذيري ، تلاش در احياي مذهب تشيع ، قدرت حافظه خارق العاده ،  شخصيت علامه ، قريحه و ذوق شعري علامه ، مبادات و شب زنده داري علامه ، خدمات علامه ، استقلال فکري ،  سبک فلسفي ، ابتکارات در فلسفه ، مبارزات با فلسفه مادي ، خارج کردن فلسفه از رخوت و کهنگي ، بيان مباحث ضروري در عصر حاضر ، طرح شبهه و پاسخ به آن ، آسان کردن کتابهاي درسي ، پيوند دين و فلسفه ، علامه طباطبايي و اخلاق الهي ، ولايت و حقايق عرفاني ، پژوهش هاي عرفاني ، علامه  و قرآن ، تفسير الميزان ، برخي ابتکارات علامه در الميزان ، اصول فلسفه و روش رئاليسم ، ديگر آثار و تاليفات علامه در يک نگاه ، حقيقت اديان در ديدگاه علامه طباطبايي ، هدايت و نجات از ديدگاه  وح علامه طباطبايي ، خاتميت و جامعيت و اکمليت دين اسلام ،  نسخ شرايع و اديان الهي ،  پلوراليسم حقايق ديني و پلوراليسم نجات و رستگاري ، نظم و ترتيب آيه هاي قرآني از ديدگاه علامه طباطبايي ، فطري و عقلاني بودن بحث خدا و دين ، رابطه اجتماع و دين ، نقش جامعه در پيدايش دين ، الميزان في تفسير القرآن ، تفسير قرآن به قرآن ، مباحث اجتماع ، مباحث فلسفي و همچنين برخي ديگر از آثار علامه طباطبايي را مورد بررسي و کنکاش نظر قرار مي دهد .

علامه سيدمحمد حسين طباطبايي در شعري مي سرايد :

دوش که غم پرده ما مي دريد

خار غم اندر دل ما مي خليد

دربر استاد خرد پيشه ام

طرح نمودم غم و انديشه ام

که او به کف آئينه تدبير داشت

بخت جوان و خرد پير داشت

گفت که « در زندگي آزاد باش »

هان ! گذران است جهان شادباش ؟

رو به خودت نسبت هستي مده !

دل به چنين مستي و پستي مده!

زانچه نداري ز چه رو افسرده اي

وز غم و اندوه دل آزرده اي ؟

گر ببرد ور بدهد دست دوست

ور ببرد ور بنهد ملک اوست

وربکشي يا بکشي ديو غم

کج نشود دست قضا را قلم

آنچ خدا خواست همان مي شود

وآنچه دلت خواست نه آن مي شود

علامه سيدمحمدحسين طباطبايي / آفرينندگان فرهنگ و تمدن اسلام و بوم ايران / 26 به قلم دکتر علي اکبر ولايتي در چاپ نخست خود با شمارگان 3000 نسخه و با قيمت 3000 تومان توسط شرکت سهامي کتابهاي جيبي وابسته به موسسه انتشارات اميرکبير انتشار يافته است .

 

 

يكشنبه 8 بهمن 1391 - 13:36


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری