يكشنبه 18 خرداد 1399 - 11:50
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

تبيين برنامه‌هاي کميته قرآن ستاد مرکزي دهه فجر انقلاب اسلامي

 

 ستاد بزرگداشت دهه فجر انقلاب اسلامي با هدف تكريم و تعظيم شخصيت حضرت امام(ره) و تجليل از مقام شامخ شهيدان و ايثارگران و ارايه تصويري هنرمندانه از انقلاب اسلامي و دستاوردهاي آن و پاسخگويي به شبهات و تنوير افكار عموميِ جهانيان نسبت به انقلاب و نظام اسلامي تشكيل شده است و در راستاي هدفمندي و غني‌سازي كيفي و محتوايي آئين‌‌ها و برنامه‌هاي دهه‌ فجر و نمايان‌سازي مشاركت و حضور مردمي در مراسم گراميداشت سالگرد پيروزي انقلاب و معرفي اصول، ارزش‌ها و آرمان‌هاي انقلاب اسلامي تا كنون گام‌هاي بسيار ارزشمندي برداشته است.

در آستانه سي و چهارمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي، ستاد بزرگداشت دهه فجر با تشكيل و فعاليت كميته‌هاي تخصصي خود بار ديگر به استقبال ايام الله بهمن مي‌رود و ما‌حصل مهمترين برنامه‌هاي اجرايي خود را پس از برگزاري جلسات متععد كميته‌هاي تخصصي، در نشست‌هاي خبري كه در دفتر مركزي شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي برگزار مي‌شود، اعلام مي‌كند.

در اين گزارش ابتدا به معرفي كميته قرآن ستاد دهه فجر انقلاب اسلامي و معرفي دستاورد‌ها و برنامه‌هاي آن مي‌پردازيم، سپس مشروح صحبت‌هاي مهدي قره‌شيخلو مسئول كميته قرآن و رئيس سازمان دارالقرآن الكريم را نشست خبري اين كميته مي‌خوانيم...

كميته قرآن ستاد دهه فجر انقلاب اسلامي به منظور معرفي دستاوردهاي معنوي و قرآني پس از انقلاب اسلامي و شناساندن هرچه بيشتر قرآن به قشر جوان جامعه و فراهم‌سازي حضور و مشارکت فعالان و چهره‌هاي قرآني کشور در امر برنامه‌ريزي مراسم سالگرد پيروزي و آئين‌هاي گراميداشت ايام الله دهه مبارک فجر، هر ساله با حضور تعدادي از دستگاه‌ها و با مسئوليت سازمان دارالقرآن الکريم تشکيل مي‌شود.

كميته قرآن ستاد دهه فجر انقلاب اسلامي ششمين سال متوالي است كه به سازمان دارالقرآن‌الكريم واگذار شده است و معرفي دستاوردهاي انقلاب اسلامي در حوزه قرآن و شناساندن هر چه بيشتر قرآن به اقشار مختلف جامعه به ويژه جوانان از جمله اهداف اين كميته است.

سازمان دارالقرآن الكريم وابسته به سازمان تبليغات اسلامي به عنوان هماهنگ‌كننده برنامه‌هاي كميته قرآن ستاد دهه فجر انقلاب اسلامي، در آستانه سي و چهارمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي آمادگي خود را براي همكاري با سازمان‌ها و نهاد‌هاي كشور براي قرآني كردن فضاي جشن‌هاي اين دهه اعلام كرد.

20 دستگاه فرهنگي متکفل برنامه‌هاي قرآني دهه فجر هستند

مسوول کميته قرآن ستاد مرکزي دهه فجر انقلاب اسلامي در نشستي خبري برنامه‌هاي اين کميته را براي ايام دهه فجر به مناسبت سي و چهارمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي تشريح کرد.

مهدي قره‌شيخ‌لو در اين نشست با اشاره به اين‌که «برنامه‌هاي امسال از لحاظ کمي ارتقاي خوبي داشته و از لحاظ کيفي و فراگيري به صورت ملي و کشوري برگزار مي‌شود» گفت: 15 عنوان برنامه قرآني با حضور جامعه قرآني کشور به صورت کشوري، استاني، شهرستاني و حتي در تعدادي از روستاها برگزار خواهد شد.

مسوول کميته قرآن ستاد مرکزي دهه فجر انقلاب اسلامي خاطرنشان کرد: تجديد ميثاق با آرمان‌هاي امام راحل با حضور جامعه قرآني در حرم مطهر ايشان در هفتم بهمن، تجليل از فعالان قرآني و خانواده‌هاي شهداي قرآني، توزيع قرآن رايگان در مناطق محروم، کلاس‌ها و دوره‌هاي آموزشي، گردهمايي‌ها، مسابقات قرآني، برنامه‌هاي ختم قرآن، اعزام قاريان،‌ حافظان و گروه‌هاي تواشيح، محافل انس با قرآن، تکريم چهره‌هاي قرآني، حمايت از موسسات و مجموعه‌هاي قرآني مردمي، جشنواره قرآني کودک و نوجوان و ... از جمله اين برنامه‌ها خواهد بود.

قره‌شيخ‌لو همچنين از برگزاري هفتمين مراسم ملي تکريم چهره‌هاي قرآني در بيست و ششم بهمن ماه خبر داد و گفت: در اين مراسم از 23 استاد و پيشکسوت آموزش قرآن، سه حافظ ممتاز و شش تن از حائزين رتبه‌هاي بين‌المللي در سال 91 تجليل خواهد شد.

رييس سازمان دارلقرآن‌ الکريم يادآور شد: همچنين از نهم يا سيزدهم بهمن ماه سي و چهارمين دوره مسابقات سراسري قرآن کريم کشور با حضور نخبگان قرآني و برگزيدگان مراحل استاني در استان مازندران برگزار خواهد شد که رتبه‌هاي اول به مسابقات بين‌المللي راه پيدا مي‌کنند.

وي با اشاره به پخش بيش از 100 ساعت برنامه قرآني، راديويي و تلويزيوني در ايام دهه فجر، افزود: برنامه‌هاي قرآن، کتاب انقلاب، شکوه تلاوت، حماسه حضور، شب آسماني، مستند نهضت امام خميني (ره)، روايت انقلاب و ... در ايام دهه فجر از شبکه‌هاي راديويي قرآن و شبکه قرآن و معارف سيما پخش خواهد شد.

قره‌شيخ‌لو همچنين با بيان اين‌که «در 22 مراسم استاني از 900 فعال قرآني کشور در ايام دهه فجر تجليل خواهد شد» گفت:‌ در ميان اين فعالان، خانواده‌هاي شهداي قرآني حضور دارند که از آنان نيز تجليل به عمل خواهد آمد.

مسوول کميته قرآن ستاد مرکزي دهه فجر انقلاب اسلامي ادامه داد: 114 همايش و نشست تخصصي قرآني با موضوعات مختلف همچون رابطه انقلاب با قرآن، تاثير قرآن بر پيروزي انقلاب و ادامه حيات آن در سراسر کشور برگزار مي‌شود.

وي برگزاري حدود 500 محفل انس با قرآن با حضور قاريان داخلي و مصري در مراکز استان‌ها، شهرستان‌ها و روستاها را از ديگر برنامه‌هاي اين ايام عنوان کرد و گفت: 250 مسابقه و جشنواره قرآني در سراسر کشور ويژه کودکان، نوجوانان، جوانان و خانواده‌ها طراحي شده است.

رييس سازمان دارالقرآن الکريم از کمک 30 ميليارد ريالي به حدود پنج هزار تشکل قرآني در ايام دهه فجر خبر داد و گفت: حمايت از موسسات قرآني مردمي که در طول سال در اين عرصه فعال هستند براي توانمندسازي آنها صورت مي‌گيرد که امسال در ايام دهه فجر حدود 30 ميليارد ريال به اين موسسات و تشکل‌هاي قرآني کمک خواهد شد.

قره‌شيخ‌لو يادآور شد: 30 هزار بسته آموزشي غيرحضوري قرآن شامل آموزش روخواني، مفاهيم، حفظ، تجويد و آموزش نماز در قالب کتاب‌، سي‌دي و نرم‌افزار توزيع خواهد شد.

وي ساماندهي و اعزام 1200 قاري، حافظ و گروه‌هاي تواشيح به سازمان‌ها و نهادها را از ديگر برنامه‌هاي اين کميته عنوان کرد و گفت: 50 نمايشگاه قرآن با هدف معرفي دستاوردهاي ملي و استاني قرآن برگزار مي‌شود و حدود 50 هزار پوستر و بنر قرآني در سطح کشور در ايام دهه فجر توزيع و نصب خواهد شد.

مسوول کميته قرآن ستاد مرکزي دهه فجر انقلاب اسلامي در پايان خاطرنشان کرد: اين برنامه‌ها با هماهنگي دستگاه‌هاي قرآني، سازمان اوقاف و امور خيريه، سازمان تبليغات اسلامي، راديو قرآن و سيماي قرآن برگزار خواهد شد که در مجموع سه هزار و 32 برنامه در 298 کميته شهرستاني و مجموعه‌هاي مردمي قرآني برگزار مي‌شود.

 

يكشنبه 8 بهمن 1391 - 13:29


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر