جمعه 20 تير 1399 - 1:32
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

«تفسير نمونه» و «دا» بيشترين ميزان دانلود کتاب‌هاي مجازي را داشتند

 

نشست خبري منصور واعظي دبيرکل نهاد کتابخانه‌هاي عمومي کشور و مراسم تقدير از برگزارکنندگان مسابقات فرهنگي نهاد کتابخانه‌ها، پيش از ظهر امروز چهارشنبه 4 بهمن با حضور واعظي، معاونين، مديران کل و اصحاب رسانه در سالن کنفرانس کتابخانه‌ مرکزي پارک شهر برگزار شد.

واعظي در اين برنامه گفت: يکي از دستاوردهاي انقلاب اسلامي و دولت‌هاي نهم و دهم در کشورمان، ارتقا، هدفمند شدن و سامان‌ يافتن سطح مطالعه در ميان اقشار مختلف بوده است. رقم شوق‌انگيزي که اشاره شد که فقط در 10 ماهه نخست امسال بيش از 2 ميليون نفر در مسابقات کانون شرکت کرده‌اند، از خبرهاي خوبي است که اين روزها مي‌شنويم. چند سال پيش که برگزاري اين مسابقات را شروع کرديم، براي تعداد شرکت‌کنندگان وسواس زيادي داشتيم، ولي بعد از مدتي که مثلا عدد شرکت‌کنندگان به چندهزار نفر رسيد، ديگر نگراني و توجهي به اين رقم نداشتم، چون در حال طي کردن يک روند صعودي بود.

وي افزود:‌ رقم بالاي دو ميليون با سهم 38 درصد در فضاي مجازي و 62 درصد مطالعه مکتوب، نشان‌دهنده اين است که 2 ميليون نفر ـ کتاب خوانده شده است و اين رقم براي کشورمان ارزشمند است. يعني اين تعداد افراد کتاب‌ها را خوانده و اطمينان داشته‌اند که مي‌توانند جواب سئوال‌هايي را که از کتاب‌ها برمي‌آيد، بدهند. اگر همه افراد جامعه‌مان هم اهل خواندن و هم اهل نوشتن باشند، آن توسعه‌اي که مد نظر رهبر انقلاب بوده، در منظر انساني محقق خواهد شد.

دبيرکل نهاد کتابخانه‌هاي عمومي کشور در بخشي از سخنانش گفت: در سال 87 که اولين سنجشمان را درباره سرانه مطالعه در کشور انجام داديم و رقم 70 دقيقه را منتشر کرديم، به شدت با نخبگان کشور درگير شديم؛ چون معتقد بودند که اين رقم صحيح نيست و به ما مي‌گفتند که شما ميزان مطالعه قرآن و ادعيه را هم در نظرسنجي دخيل کرده‌ايد، اما امروز اين چالش‌ها فروکش کرده و کمتر کسي هست که چنين ذهنيتي داشته باشد و اين تهمت را باور کند که ايراني‌ها اهل مطالعه نيستند.

واعظي گفت: يکي از انتقادهايي که هميشه به ما مي‌شد، اين بود که به حوزه دين خيلي توجه مي‌کنيد و نسبت به ديگر حوزه‌ها بي‌توجه هستيد. البته تا به حال آمار و نظر کارشناسي در اين زمينه ارائه نشده است. تاريخچه نظرسنجي‌هاي مربوط به سرانه مطالعه در کشور به سال 53 برمي‌گردد. سنجش بعدي در سال 78 در يک بخش ملي انجام شد که نتايجش در سال 81 منتشر شد. سنجش‌هاي قبل از سال 87 در دو بخش انجام مي‌شدند، اما از سال 87 به بعد براساس مدلي که تنظيم شد، اين نظرسنجي‌ در 4 بخش يعني 3 بخش استاني و يک بخش ملي انجام شد.

دبير شوراي فرهنگ عمومي گفت: از سال 88 به بعد، سنجش‌ هم ملي بود و هم قابل ارزيابي در تک تک استان‌هاي کشور. حداقل نمونه‌هاي شهري 500 تايي شدند و در روستاها هم نمونه‌هاي حداقل 200 تايي در نظر گرفته شد. سنجش‌ها هم کاملا براساس مدل‌هاي علمي و مطابق با روش‌هاي روز دنيا انجام شد. به علاوه سنجشي هم درباره گذران اوقات فراغت هم‌ميهنان انجام شد. انجام اين سنجش بسيار دشوارتر بود؛ چون مقاطع زماني اوقات فراغت را 10 دقيقه به دقيقه تقسيم بندي کرديم.

وي در بخش ديگري از سخنانش گفت: يکي ديگر از انتقاداتي که به ما وارد مي‌شود، از جانب برخي دوستان است که مي‌گويند شما کتاب‌هايي را براي کتابخانه‌هاي عمومي خريداري مي‌کنيد که مخاطبي ندارد. تا به حال هزار و 200 کتابخانه عمومي کشور به شبکه نرم‌افزاري متمرکز متصل شده‌اند و يکي از مواردي که به کمک اين سيستم مورد بررسي قرار داديم، اين بود که 100 کتاب اول پرمخاطب در کتابخانه‌ها چيست. طبق اين بررسي 74 درصد کتاب‌هاي قصه و رمان بودند. وقتي 500 کتاب اول را در نظر گرفتيم، 70 درصد کتاب‌ها قصه و رمان بودند. از ميان اين رمان‌ها هم 15 درصد آثار خارجي بودند و باقي آثار ايراني.

واعظي گفت: از 100 کتاب اول هم 52 درصد کتاب‌ها، عناويني بودند که طي چند سال اخير خريداري شده بودند. بنابراين طبق اين شواهد، ذائقه و سليقه اعضاي کتابخانه‌هاي عمومي کشور با اين ادعا متفاوت است.

دبيرکل نهاد کتابخانه‌هاي عمومي کشور در پاسخ به سئوالي درباره دليل کاهش آمار سرانه مطالعه گفت: در بخش جديد، قرآن و ادعيه افزايش داشته و مطالعه کتاب و نشريات کاهش داشته است. هنوز به تحليل دقيقي در باره چرايي اين موضوع نرسيده‌ايم. شايد گرايش به سمت مطالعه در فضاي مجازي باشد که باعث مي‌شود چنين چيزي را شاهد باشيم. در مورد روزنامه‌ هم سهم مطالعه در فضاي مجازي بيشتر از مطالعه مکتوب روزنامه‌هاست و هر سال به ميزان مطالعه روزنامه‌ها در فضاي مجازي اضافه مي‌شود.

وي درباره بيشترين و کمترين آمار سرانه مطالعه در کشور گفت: بيشترين ميزان، با حدود 95 دقيقه متعلق به تهراني‌هاست. کمترين ميزان هم 48 دقيقه و 59 ثانيه متعلق به چهارمحال و بختياري است. طبق آخرين آمار هم سرانه مطالعه در کل کشور، حدود 75 دقيقه و 34 ثانيه در روز است.

 واعظي درباره کارگروه‌هاي خريد کتاب براي کتابخانه‌ها گفت: در دو سال اول مديريت من، 12 کارگروه براي اين کار وجود داشت. دوره‌هاي خريد کتاب دوساله هستند و در دوره دوم تعداد کارگروه‌ها به رقم 18 رسيد. در اين دوره کتاب‌هاي دفاع مقدس در کارگروه تاريخ و قصه و رمان در کارگروه ادبيات جا داشت، اما در سال‌هاي اخير 27 کارگروه در نهاد به خريد کتاب براي کتابخانه‌ها فعاليت دارند. طي اين سال‌ها تعداد کارگروه‌ها افزايش داشته و تخصصي‌تر هم شده است. بخش دفاع مقدس نيز به طور مستقل به يک کارگروه تبديل شده است.‌

ابوالقاسم مقيمي مديرکل فرهنگي نهاد کتابخانه‌هاي عمومي کشور در اين برنامه گفت:‌ برگزاري مسابقه‌هاي فرهنگي نهاد از ارديبهشت ماه سال 90 آغاز شد. هدف اصلي از برگزاري اين مسابقات هم ترويج فرهنگ مطالعه و کتابخواني و همچنين ايجاد عادت به مطالعه در شهروندان بود. غني سازي اوقات فراغت هم‌ميهنان هم از مهم‌ترين دلايل برگزاري اين مسابقات بود. با برگزاري اين مسابقات همچنين قصد داشتيم منابع فاخر و ارزشمند را معرفي کنيم.

وي افزود: جذب مخاطبين غير عضو و تحقق شعار آشتي با کتاب به واسطه کتابخانه‌ها يکي ديگر از اهداف نهاد براي برپايي اين مسابقات بود. نهادهايي چون جهاد دانشگاهي، نهاد رهبري، هلال احمر و راديو معارف در اين مسابقات شرکت داشتند. کودکان و نوجوانان، حوزويان، دانشجويان، مادران و زنان خانه‌دار، کارمندان، نابينايان و کم‌بينايان، اصناف، زندانيان، مددجويان بهزيستي، کتابداران نهاد، فرهنگيان و ... هم از گرو‌ه‌هايي بودند که در اين مسابقات شرکت کردند.

مديرکل فرهنگي نهاد کتابخانه‌هاي عمومي کشور ادامه داد: در سال گذشته مجموع شرکت‌کنندگان در مسابقات نهاد بيش از يک ميليون نفر بود که اين رقم در 9 ماهه نخست امسال از مرز 2 ميليون نفر گذشت. به جرات مي‌توانيم بگوييم حرفه‌اي ترين دستگاه که مسابقه فرهنگي با موضوع کتاب برگزار مي‌کند، نهاد کتابخانه‌هاي عمومي کشور است. مسابقات هم از نظر نحوه اجرا به دو دسته آنلاين و مکتوب تقسيم مي‌شود. امسال 38 درصد به طور آنلاين و 62 درصد هم به صورت مکتوب در مسابقات شرکت کردند. برگزاري مسابقات مکتوب هم با توجه به نوع امتحان 4 گزينه‌اي، معضل تقلب را داشت. بنابراين به سمت برگزاري مسابقات مکتوب به صورت نوشتاري و محتوايي رفتيم.

مقيمي همچنين گفت: در کل 206 منبع در سال جاري به عنوان منابع مسابقه در نظر گرفته شدند که به صورت pdf در شبکه کتابخوانان حرفه‌اي قابل دسترسي هستند. منابعي هم که به صورت کتاب خريداري شدند، در قفسه کتابخانه‌ها قابل دسترسي هستند. در اين مسابقات داشتن سير مطالعه در ميان شرکت‌کنندگان براي ما بسيار اهميت داشت.

در ادامه اين مراسم مجد‌الدين معلمي معاون توسعه کتابخواني و کتابخانه‌هاي عمومي کشور گفت: اواخر سال 89 بود که تصميم گرفته شد به مسابقات فرهنگي ورود پيدا کنيم. عرف معمول در برگزاري چنين مسابقه‌هايي اين بود که کتابي بين 3 تا 6 ماه به تبليغ گذاشته شود و بعد مسابقه برگزار شود. با توجه به تنوع سلايق مردم، قرار بر اين شد که مسابقه‌ها را با سرعت‌هاي مختلف برگزار کنيم و مسابقات هم به صورت قشري برگزار شود و در عين حال کم‌هزينه باشد.

وي گفت: در حال حاضر نزديک به 2 ميليون و 500 هزار نفر عضو کتابخانه‌هاي عمومي کشور هستند که بيش از 60 درصدشان زير ديپلم هستند. وقتي مي‌خواستيم دست‌اندرکاران اجراي مسابقات را انتخاب کنيم، بايد ظرفيت‌ها را در نظر مي‌گرفتيم تا بتوانيم محيط پيرامون را تحت تاثير قرار دهيم. مسابقات نشان دادند که توجه به اقشار مختلف، جواب مي‌دهد و با موفقيت روبرو شد. در برگزاري از نوع آنلاين، دانشجويان استقبال خوبي نشان دادند و در گونه مکتوب با اقبال بيشتر دانش‌آموزان روبرو شديم. در سال گذشته هر روز 3 هزار نفر در مسابقات آنلاين شرکت مي‌کردند که امسال اين رقم 2 و نيم برابر شد.

معاون توسعه کتابخواني و کتابخانه‌هاي عمومي کشور گفت: در مسابقات مکتوب هم شاهد رشد 3 برابري بوديم. امسال يک ميليون و 341 هزار نفر در مسابقات شرکت کردند که 826 هزار نفرشان به صورت آنلاين در مسابقات حاضر شدند. طي 3 سال گذشته 3 ميليون و 258 هزار نفر در مسابقات شرکت کردند و تعهد داريم که امسال مرز 3 ميليون نفر را بشکنيم و اين آمار را به 4 ميليون نفر در 2 سال برسانيم. روزانه 50 هزار کتاب از کتابخانه‌هاي عمومي کشور به امانت مي‌رود. طي دو ماه گذشته هزار و 700 فايل کتاب را با مجوز ناشرانشان در اختيار مخاطبان قرار داديم که باعث شد روزي 2 هزار دانلود کتاب انجام شود. طي دو ماه اخير 55 هزار دانلود انجام شد. در اين زمينه کتاب‌هايي چون تفسير نمونه، دا، سال‌هاي بنفش، آتش بدون دود و ... بيشترين کتاب‌هايي بودند که دانلود شدند.

در اين مراسم از مرضيه خالوئي، مجتبي فراحي، ابوالقاسم مقيمي، سيد محمدحسن علائي، مجدالدين معلمي، رضا حاجي‌زاده، محمدمهدي شهري پور، عباس محمدديني، حشمت‌الله فرامرزي، سيدمحمدعلي سديري، مجيد خدابخش، محمد کميجاني، بهمن نيک‌خواهان و مهدي يوسفي پارسا به عنوان برگزارکنندگان مسابقات فرهنگي نهاد کتابخانه‌هاي عمومي کشور تقدير به عمل آمد.

 

شنبه 7 بهمن 1391 - 9:47


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری