جمعه 16 خرداد 1399 - 2:8
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

کودک درخانواده

 

 

کودک در خانواده (اصول اساسي روش جهاني و مشهور مونتسوري)

تاليف : ماريا مونتسوري

ترجمه و نگارش : دکتر سعيد بهشتي

چاپ و شمارگان :  دوم – 87 ، 3000 نسخه

ناشر : شرکت چاپ و نشر بين الملل

 

کتاب حاضر از يازده فصل با عناوين کودک به مثابه صفحه اي سفيد در تاريخ ، نوزاد ، موجودي روحاني به نام « جنين » ، معلمان عشق ، تعليم و تربيت نوين ، کلياتي درباره روش من ، منش کودک ، محيط کودک ، کودک در خانواده ، معمل جديد و همچنين کودک و بزرگسال تشکيل شده است . مترجم در مقدمه کتاب خود بيان مي کند که هيچ موجودي در جهان طبيعت ، پيچيدگي ، ژرفا  و درهم تنيدگي انسان را ندارد . دکتر سعيد بهشتي ادامه مي هد که اين موضوعي است که هرچه علوم و فنون بشري رشد و بسط کمي مي يابند بيشتر برآن صحه مي گذارند و بدان اعتراف مي کنند . در عظمت و اعتلاي انسان ، همين بس که امروز براي شناخت و مطالعه ابعاد و ويژ گي هاي فيزيولوژيک و بيولوژيک او ، رشته هاي علمي گوناگون ، متعدد و گسترده اي تولد و ظهور يافته و روز به روز برشمار متخصصان و دانشمندان اين رشته ها افزود مي شود . بهشتي يادآور مي شود که درميان ويژگي ها و جنبه هاي متفاوت وجودي او ، بعد عقلاني وفکري ، برجستگي و جايگاه خاصي دارد. نويسنده انديشه « کودک بعنوان دارايي و مايملک بزرگسالان » را در حدود قرن نوزدهم مي داند که در آن سرنوشت و زندگي کودک را بزرگسالان تعيين و تحميل مي کردند و به کودک برمبناي کاري که انجام مي داد بها داده مي شد . دکتر سعيد بهشتي عصر حاضر را دوراني مي داند که در آن به کودک بعنوان « فردي در حال رشد نگريسته مي شود ؛ نگرشي که در رشته هاي جديدالتاسيس ، روانشناسي رشد ، روانشاسي  و کودک ، روانشاناسي کودک ، روانشاسي تربيتي و ... از آن نام برده مي شود . بهشتي از پيامدهاي و تبعات چنين تفکري را اين مي‌داند که تفاوت هاي فردي کودکان ، رعايت و پژوهش هاي متعدد و گسترده اي در رابطه با شناخت استعدادهاي آنان آغاز شده است .

وي تاکيد مي کند که بخشي از درياي عظيم و پهناور ذخاير فرهنگي ، علمي ، ادبي ، هنري ، اجتماعي ، اخلاقي ، مذهبي و اقتصادي مسلمانان به تعليم و تربيت اسلامي اختصاص دارد و در قسمتي از تعليم و تربيت اسلامي به تعليم و تربيت کودکان پرداخته شده است . دکتر سعيد بهشتي کتاب حاضر را اثر متفکر برجسته و مشهور آموزش و پژوهش خانم دکتر ماريا مونتسوري معرفي مي کند . مونتسوري مربي بزرگ ايتاليايي الاصلي است که در رشته هاي روانشناسي ، انسان شناسي ، تعليم و تربيت و بهداشت ، متخصص و صاحبنظر است . وي بر مبناي افکار و ايده هاي جديد و تربيتي خويش مدرسه هايي در اروپا و هندوستان تاسيس مي کند . وي در سال 1952 چشم از دنيا فرو مي بندد اما بي شک روش ويژه تربيتي او جايگاه خاصي در دنياي علوم انساني داشته و دارد . ماريا مونتسوري اعتقاد داشت که کودک همچون صفحه اي سفيد در تاريخ حيات بشري است که در رابطه با حقوق ، ويژگي ها ، تمايلات ، طبيعت و امتيازاتش ، چيزي گفته نشده است .

وي در رابطه با نقش ، جايگاه و اهميت محيط کودک بيان مي کند که محيط ، خود ،معلم کودک است . او براي کود هويتي مستقل و طبيعتي ويژه قائل است و اذعان مي دارد که برخلاق عقايد معمول ، کودک هم مانند ساير انسانها براي خود شخصيتي دارد . مترجم کتاب در پايان مقدمه خود يادآور مي شود که انگيزه اصلي اش از ترجمه حاضر اين بوده است که بتواند از اين رهگذر خدمتي به ناقابل و ناچيز به دنياي علوم انساني ارائه کند چرا که در خلال تحصيلات دانشگاهي متوجه برخي کمبودها در زمينه کتابهاي مرجع و منبع شده و تصميم مي گيرد که تعدادي از آثار ضروري و مورد نياز دانشجويان علوم تربيتي را که به زبان انگليسي نوشته شده است به فارسي ترجمه کند و در اختيار علاقه مندان قرار دهد .

در بخش « تعليم و تربيت نوين » کتاب حاضر مي خوانيم :

عجيب ترين ويژگي يک کودک اين است که او بيننده بسيار دقيق و زيرکي است و چيزهايي را مي بيند که ابداً فکر نمي‌کنيم بتواند آنها را ببيند . در اين صورت ، براي جلب توجه او به استفاده از رنگ هاي روشن ، اشارات واضح و صريح و يا صداهاي بلند چه نيازي داريم ؟ چيزي که ما از آن غافليم اين است که او استعدادهاي زيادي براي مشاهده دارد و نه تنها شکل و ظاهر اشيا ، که حتي صورت و چگونگي اعمال را هم مي بيند . او نه تنها اشياء ، که روابط  مابين آنها را نيز درک مي کند . اين ويژگي ، امري دفعي و ناگهاني نيست ، بلکه به تدريج و به مرور زمان در او تکامل يافته است ؛ چيزي که در مورد آن آگاهي کافي و وافي نداريم .بعنوان مثال ، کودکي که فقط چهارهفته از عمرش سپري شده است و تا به حال نيز از محلي که در آنجا متولد شده است ، خارج نشده است ، در بدو امر ، اگر دو نفر (مثلا ً پدر و عمويش ) مرتب براي ديدن او بدانجا بيايند ، آنها را جدا از هم نمي بيند .

کودک در خانواده (اصول اساسي روش جهاني و مشهور مونتسوري ) با ترجمه و نگارش دکتر سعيد بهشتي در چاپ نخست دوم با تيراژ 3000 نسخه و با قيمت 16000 ريال توسط شرکت چاپ و نشر بين الملل انتشار يافته است .

 

 

چهارشنبه 4 بهمن 1391 - 12:55


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری