چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 17:32
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

سازمان تبليغات اسلامي

 

نهادي براي حمايت از سينماي سالم، پرمخاطب و متفاوت

 

نگاهي اجمالي به كارنامه حوزه هنري در توليد فيلم 
 

 كارنامه فيلمسازي حوزه هنري در ادوار مختلف با وجود فراز و نشيب نشان دهنده حمايت اين نهاد از سينماي سالم، پر مخاطب و خانواده محور است.

به گزارش پايگاه خبري حوزه هنري به نقل از سوره سينما، حوزه هنري در طي ساليان گذشته به عنوان يك نهاد متولي سينما توانسته در راستاي اهداف خود كه حمايت از آثار ارزشمند در زمينه سينماي دفاع مقدس و سينماي خانواده و فيلم هاي سالم اجتماعي است قدم بردارد، تا بر مبناي جريان سازي در سينما بتواند معبري براي فيلمسازاني كه دغدغه ساختن فيلمهاي سلامت به لحاظ موضوعي را دارند باشد. بي شك اين كارنامه توليدات سينمايي اين نهاد فراز و نشيب‌هاي خود را داشته است اما به طور كلي توانسته براي خود كارنامه‌اي از فيلم هاي مطرح سينماي ايران را فراهم كند.

از فيلم‌هاي سينمايي چون«مهاجر»،«وصل نيكان»به كارگرداني ابراهيم حاتمي‌كيا،«هيوا» به كارگرداني رسول ملاقلي پور،«متولدماه مهر» به كارگرداني احمدرضا درويش، «مسافرري» و «ساحره» ساخته داود ميرباقري، «باران» و«بچه‌هاي آسمان» به كارگرداني مجيد مجيدي،«دختري باكفش‌هاي كتاني» ساخته رسول صدرعاملي، «خواهران غريب» به كارگرداني كيومرث پوراحمد تا آثار زياد ديگر كه در خاطره سينماي ايران به يادگار مانده‌اند. در طول اين سال‌ها حوزه هنري با حمايت خود توانسته شرايط ساخت آثار زيادي براي كارگردانان مختلف به وجود بياورد.

در‌سال‌هاي اخير حوزه هنري آثاري را توليد كرده كه در جشنواره فيلم فجر هم در زمينه اكران عمومي قابل اهميت بوده‌اند. به طور اجمالي به فيلم سينمايي «بيدمجنون» به كارگرداني مجيد مجيدي كه در بيست و سومين جشنواره فيلم فجر سيمرغ فيلم برگزيده تماشاگران، بهترين كارگرداني،بهترين صدابرداريرا دريافت كرد. يافيلم سينمايي«پابرهنه دربهشت» به كارگرداني بهرام توكلي كه در بيست وپنجمين جشنواره فيلم فجر سيمرغ بلورين بهترين بازيگر مكمل، بهترين فيلمبرداري، بهترين صدابرداري را از آن خود كرد.

همچنين فيلم سينمايي «فرزندخاك» به كارگرداني محمدعلي باشه آهنگر كه در بيست و ششمين جشنواره فيلم فجر سيمرغ زرين بهترين فيلم با نگاه ملي، بهترين فيلمنامه معناگرا، بهترين بازيگر نقش مكمل زن را دريافت كرد. فيلم سينمايي «به همين سادگي» به كارگرداني سيدرضاميركريمي در بيست و ششمين جشنواره فيلم فجر سيمرغ بهترين فيلم ،بهترين بازيگري نقش اول زن، بهترين فيلمبرداري و كارگرداني جلوگاه شرق را از آن خود كرد.

فيلم سينمايي «يك وجب از آسمان» به كارگرداني علي وزيريان در بيست وهفتمين جشنواره فيلم فجر سيمرغ بهترين فيلم بخش نوعي نگاه و ديپلم افتخار بهترين بازيگري مرد را دريافت كرد.درهمين سال فيلم سينمايي «دلخون» به كارگرداني محمدرضا رحماني سيمرغ بهترين فيلم نگاه نو و ديپلم افتخار بازيگري مرد را دريافت كرد.

در بيست و هشتمين جشنواره فيلم فجر حوزه هنري با دو فيلم سينمايي «زخم شانه حوا» به كارگرداني حسين قناعت و «بيداري روياها» به كارگرداني محمدعلي باشه آهنگر حضور داشت كه سيمرغ بهترين صدابرداري را براي «بيداري روياها»گرفت.

در طي اين سال‌ها بي توجهي نسبت به فيلم سينمايي «يه حبه قند» به كارگرداني سيدرضا ميركريمي كه توليد سال89 حوزه هنري بود در بيست ونهمين جشنواره فيلم فجر جاي تعجب و سوال داشت. فيلمي كه مورد توجه مردم، منتقدان و محافل هنري خارجي قرار گرفت، در جشنواره با بي مهري هيئت داوران همراه بود. در اين سال فيلم سينمايي «سيب و سلما»نيز از حوزه هنري در جشنواره فيلم فجر به روي پرده رفت.

حوزه هنري در سال 90 به علت تازگي در تغييرمديريت با نگرش متمركز روي توليد آثار با اهداف جريان سازي در سينما، توليدي نداشت و تنها به عنوان پخش كننده براي فيلم سينمايي «بوسيدن روي ماه» به كارگرداني همايون اسعديان را در سي امين جشنواره فيلم فجر و اكران عمومي حمايت كرد.

در سال 91 حوزه هنري با وسواس و حساسيت روي آثار انتخابي براي توليد تعدادي فيلم سينمايي و يك سريال بر اساس كتاب «دا» برنامه ريزي كرد و آنها را در اولويت كاري خود قرار داد. از بين اين آثار فيلم سينمايي «حوض نقاشي» به كارگرداني مازيار ميري و تهيه‌كنندگي منوچهر محمدي و «خسته نباشيد» به كارگرداني محسن قرايي و «تاج محل» به كارگرداني دانش اقباشاوي را آماده نمايش كرد كه در سي و يكمين جشنواره فيلم فجر روي پرده مي‌رود، اين آثار با نگاه به تحكيم نهاد خانواده و در ستايش اين نهاد مقدس و در راستاي حمايت از سينماگران جوان توليد شده‌اند.

به نظر مي‌رسد «حوض نقاشي» به دليل حضور نگار جواهريان و شهاب حسيني در نقش‌هايي خاص مي تواند نامزدي دريافت سيمرغ بلورين را براي اين دو بازيگر كه هر يك سيمرغ بلورين را در كارنامه حرفه‌ايشان دارند به ارمغان بياورند، دو فيلم «خسته نباشيد» و «تاج محل» نيز به دليل نوآوري، خلاقيت و تازگي‎‌هايشان در بخش فيلمسازان جوان ديده خواهند شد، حوزه هنري در سال آينده نيز حمايت از سينماي خانواده، دفاع مقدس، انقلاب و فيلمسازان جوان را ادامه خواهد داد، اكران عمومي اين آثار و جذب مخاطب براي اين توليدات قطعا در حوزه پخش يكي از مهمترين رسالت‌هاي سازمان توسعه سينمايي سوره در سال آينده است.

 

يكشنبه 1 بهمن 1391 - 10:16


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری