شنبه 10 خرداد 1399 - 3:22
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

مديريت علمي ، مکتبي از ديدگاه اسلام

 

 

مديريت علمي ، مکتبي از ديدگاه اسلامي

نوشته : عباسعلي اختري

چاپ و شمارگان : دوم تابستان 87 – 3000 نسخه

ناشر : شرکت چاپ و نشر بين الملل

 

کتاب حاضر از دوفصل تشکيل شده است . مقدمه ، آغاز سخن ، مقدمه کتاب ، برخورد با علم ، نقد و توجيه ، ارز ش ابزار و وسائل ، هدفها ارزش ها را تعيين مي کند ، حکومتها و تغيير مسير جامع ، مديريت چيست ، تفاوت مدير و مربي ، رشيد در قرآن ، تعريف رشيد ، اقسام رشد ، دسته بندي کلي مکاتب مديريت ، چيستي مديريت اسلامي ، مديريت علمي و مکتبي ، دوگونگي مباحث مديريت ، توهم جدايي علم از مکتب ، مرز حوزه و دانشگاه ، منابع آگاهي لازم در مديريت ، رابطه مديريت با روانشناسي و جامعه شناسي ، تجربيات تاريخي و مديريت ، لياقت انسان در مديريت ها ، شرايط مديريت از نگاه ديگران ، شرايط اساسي و عمومي مديريت ، مدير بايد بهترين باشد ، معيارهاي شايستگي و بررسي چيست ؟ علم و آگاهي يا قدرت اجرايي ، شرايط مسوول اقتصاد کشور ، قوت و امانت در امور اجرايي ، آگاهي به هدف و کار خود ، دستورات اميرمومنان علي عليه السلام ، مديريت هاي غربي و توليد ، مديريت هاي اسلامي و توليد ، ارزش مال و ثروت در اسلام ، احتکار و سودجويي ، مدير بايد نيروياب و انسان شناس باشد ، قيمت و ارزش انسانها ، کشف انسانها ، معيار شناخت و گزينش ، قدرت پيش بيني و آينده نگري ، استقامت و علاقه به کار ، تقوا و درستکاري ، مهم ترين عامل تقوا ، اعتماد به خويشتن ، قاطعيت در مديريت ، قاطعيت رهبر کبير انقلاب اسلامي ، قاطعيت يا سرعت و عجله ، درحال تندي تصميم مگير ، نظم و انضباط و دقت ، مديريت و فرماندهي يا مغز انسان ، نقش مشورت در مديريت و تصميم گيريها ، اهداف و موارد مشورت ، پيراستگي هاي حکومت و مديريت ، دوگونگي حکومت و مديريت ، لزوم ارتباط در مراحل انجام کار ، اهميت روابط انساني ، روابط انساني از ديدگاه اسلام ، مرز اخلاق و اقتصاد و همچنين انگيزه ها و رفتارهاي انساني مباحثي هستند که در کتاب حاضر توسط عباسعلي اختري مورد بررسي قرار مي گيرند.

ناشر در ابتداي کتاب بيان مي کند که مديريت در جامعه ، چونان جايگاه مغز و مرکز ادراکات در پيکر اهميت و ضرورت دارد. ناشر مديريت را به معناي شناخت و آگاهي نسبت به نيروها و امکانات ، و بسيج و هماهنگي آنها در جهت تحقق اهداف هر مجموعه و سازمان مي داند . شرکت چاپ و نشر بين الملل مديريت صحيح را عامل هدايت نيروها در جهت رشد و کمال و بازدهي بهينه در نظرمي گيرد که به تعبيري کوتاه و فراگير ، مديريت صحيح عامل شناخت و جذب نيروهاي کارا و هدايت و استفاده شايسته از همه امکانات موجود در جهت بازدهي ارزنده و در نتيجه ايجاد پويايي و حيات در جامعه است . ناشر در ادامه بيان مي کند که ما براي ادامه راه انقلاب و بهره مندي از مديريتي که به هردو بعد زميني و آسماني بپردازد در مرحله انديشه و اراده و عمل ، به رهنمودهاي رعلمي و عملي فراوان نياز داريم که در پرتو عقل و شرع مي توانيم آنرا بدست بياوريم . شرکت چاپ و نشر بين الملل کتاب حاضر را گامي در جهت تبيين و ارائه معيارهاي مديريت مي داند تا جايي که استقبال از آن باعث تجديد چاپ آن شده است . اين شرکت در پايان اظهار اميدواري مي کند که مجريان و کارگزاران نظام اسلامي در پرتو به کارگيري رهنمودهاي آسماني ، راه و رسم زندگي را بر امت بزرگ اسلام هموارتر کنند و با نشان دادن تصويري از « خير امت » شيريني مديريت اسلامي را به همه مردم بچشانند.

بخش « قاطعيت رهبر کبيرانقلاب اسلامي » در قاطعيت اين رهبر فرزانه در مديريت کشور بيان مي کند :

رهبر انقلاب اسلامي ايراني حضرت امام خميني ( ره ) عليه در قدرت و استحکام اراه مثل ابراهيم است که در طول مبارزه خود عليه ستمگران خارجي و ايادي داخلي و ساده انديشان سطحي نگر ، چون کوه مقاومت ورزيد . به حقيقت که اين مرد در قاطعيت و برخورد با مسائل نمونه تاريخ است تا آنجا که بيگانه نيز اعترافت مي کند و مي گويد :

« خميني به همه حرفها گوش مي دهد و وقتي تصميم گرفت ، با قاطعيت روي فکر و نظريه خود مي ايستد. » و بعد از سالهاي طولاني ما نمونه هاي بارزي از اين قاطعيت را در مقابله با حرکات گوناگون شياطين خارجي و داخلي مشاهده کرده ايم.

مديريت علمي ، مکتبي از ديدگاه اسلامي به قلم عباسعلي اختري در چاپ دوم خود با شمارگان 3000 نسخه و با قيمت 25000 ريال توسط شرکت چاپ و نشر بين الملل انتشار يافته است .

 

 

 

يكشنبه 1 بهمن 1391 - 9:42


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری