يكشنبه 18 خرداد 1399 - 8:8
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

يوسفي هروي

 

 

 

يوسفي هروي – آفرينندگان فرهنگ و تمدن اسلام و بوم ايران-35

نويسنده : علي‌اكبر ولايتي  

چاپ و شمارگان : اول 91- 3000 نسخه

ناشر : شركت سهامي كتابهاي جيبي وابسته به موسسه انتشارات اميركبير

 

كتاب حاضر از پنج فصل با عناوين عصر يوسفي ، زندگي يوسفي ، آثار يوسفي ، كتابشناسي يوسفي و همچنين گزيده‌اي از آثار منظوم و منثور يوسفي تشكيل شده است . كتاب يوسفي هروي مباحثي همچون نگاهي به اوضاع دانشمندان در دوران صفويه در ايران و هند ، تولد و زادگاه و زندگي يوسفي ،‌ پدر يوسفي ،‌ شخصيت علمي يوسفي ، وفات يوسفي ، كتابشناسي زندگي و آثار يوسفي ، نثر آثار يوسفي و همچنين از رساله حفظ الصحه را مورد بررسي و كنكاش نظر قرار مي‌دهد.

دكتر علي‌اكبر ولايتي در مقدمه كتاب خود بيان مي‌كند كه يوسف بن محمد بن يوسف هروي مشهور به « يوسفي » ، از پزشكان و كاتبان برجسته قرن نهم هجري است كه از پايان عهد تيموري تا آغاز عهد صفويه آثار گرانبهايي در طب به زبان فارسي از خود به جا نهاده است . يوسفي اصالتا ً اهل خواب ، ناحيه‌اي در خراسان بوده است اما مدتي طولاني از عمر خويش را درهرات گذراند. در اواخر عمر به هندوستان رفت و در دربار ظهيرالدين بابر و همايون به نام ايشان چندين كتاب تاليف كرد. ولايتي ادامه مي‌دهد كه پيش از عهد صفويه ،‌ پزشكان ايراني به دربار مغولان هند آمد و شد داشتند و از اين راه سبب تحكيم و گسترش روابط ايران و هند شدند . يوسفي از برجسته‌ترين پزشكاني كه هم در دربار هنديان اجر و قرب داشته است و هم شاهان صفوي به او لطف  توجه داشتند . به اعتبار علم پزشكي خود ، موجبات دوستي ايرانيان و هند اسلامي را فراهم آورد .

وي يادآور مي‌شود كه اهميت يوسفي در ميان پزشكان در آنست كه با سرودن چندين اثر پزشكي به شعر فهم مطالب پزشكي را  آسان‌تر كرده است كه اين در واقع ويژگي بارز عصر وي است . يوسفي از جمله كساني است كه در بيان مفاهيم پزشكي به زبان شعر توفيق فراوان داشته است و در اشعارش « يوسفي » تخلص مي‌‌كرده است :

فكر سامان دارم و از يار دور افتاده‌ام

من كجا ، سامان كجا ، بسيار دور افتاده‌ام

نويسنده كتاب در پايان مقدمه خود يادآور مي‌شود كه يوسفي افزون بر كتب پزشكي آثاري در زمينه‌هايي چون علم بلاغت و عشق عرفاني نيز پديد آورده است. طب يوسفي ، رياض الادويه ، علاج الامراض ، جامع الفوايد ، قصيده در حفظ الصحه ، دلايل النبض ، سته ضروريه ، فوايد الاخبار و همچنين رساله منظوم ماكول و مشروب از جمله آثار پزشكي اوست .

يوسفي در رساله « حفظ الصحه » خوب در باب مثنوي و قصيده مذكوره مي‌نويسد :

آن كه او را رسد سرافرازي

شاه جم قدر حشمت و نازي

كف او غيرت سحاب است

راي او رشك آفتاب است

تابع راي اوست موج ملك

مسند قدر اوست اوج فلك

فلك آمد به ذات او فاخر

خرد از مدح او بود قاصر

تا جهان باشد ايزد متعال

داردش بر سرير عز و جلال

·        اي كه داري تندرستي از در حكمت درآ

تا به علت هاي گوناگون نگردي  مبتلا

 

يوسفي هروي – آفرينندگان فرهنگ و تمدن اسلام و بوم ايران-35 در چاپ نخست خود با شمارگان 3000 نسخه و با قيمت 12000 ريال توسط شركت سهامي كتابهاي جيبي وابسته به موسسه انتشارات اميركبير انتشار يافته است .

 

 

 

سه‌شنبه 26 دی 1391 - 14:12


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری