جمعه 16 خرداد 1399 - 23:47
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

نشريه كتابخانه ملي تبريز

 

 

نشريه كتابخانه ملي تبريز- گزيده مطبوعات ايران 16   

نويسنده : سيدفريد قاسمي

نوبت چاپ و شمارگان : اول 89- 3000 نسخه

ناشر : كتابهاي جيبي وابسته به انتشارات اميركبير

 

مقدمه ، شناسنامه ،‌ تاريخچه ، گردانندگان ، نويسندگان ، برگزيده ، نقش تاريخي كتاب ، كتاب و كتابخانه ، خموش و يك جهان سخن ، كتاب ، جهان حيرت انگيز كتابها ، كتاب و مطالعه ، تاثير كتاب و مطبوعات در اخلاق عمومي ،‌اهميت كتاب در جامعه امروز ، پي‌نوشت‌ها و همچنين نمايه عناوين اصلي كتاب حاضر را تشكيل مي‌دهد . مقدمه كتاب حاضر بيان مي‌كند كه 73 سال خورشيدي ( 1215 تا 1388 ) از حيات مطبوعات ايران مي‌گذرد. در اين گستره زماني هزاران عنوان نشريه ادواري چاپي در كشور ايران به طبع رسيده است. اين مقدمه مي‌افزايد شماري از نشريه‌هاي يادشده خواندني ،‌ ماندني و سزاوار معرفي‌اند و ضروت دارد بر گزيده‌اي از مطالبشان كه خواندنش براي همه عصرها و نسل‌ها مفيد است ، ارائه شود تا امروزيان با آگاهي از چاپ‌كرده‌‌هاي پيشينيان با تلاش‌‌هاي آنان بيشتر آشنا شوند و از آثارشان بهره‌ور گردند. شركت سهامي كتابهاي جيبي در پايان اظهار اميدواري مي‌كند كه اين مجموعه روزنه‌اي باشد تا جوانان به سراغ نشريه‌هاي پرمحتواي پيشين روند و از آثار ارزشمندشان استفاده برند.

نشريه كتابخانه ملي تبريز با نوع و روش فرهنگي در زمينه كتاب ،‌ كتابشناسي ،‌ كتابداري و كتابخواني زير نظر شوراي كتابخانه و قرائتخانه ملي تبريز در شهر تبريز انتشار مي‌يافته است . تاريخ اول دور انتشار آن از سال 1338 تا 1358 به ترتيب انتشار دوفصلنامه (  نامرتب ) در قطع 5/24 در 5/17 و در 16 شماره به خوانندگان عرضه مي‌شده است . نقش تاريخي كتاب به قلم علي‌اصغر مدرسي ،‌كتاب و كتابخانه به قلم حسين اميد ،‌خموش و يك جهان سخن به قلم مهدي روشن ضمير ،‌ كتاب به قلم ميرزاعلي يالقوز آقاجي ،‌ كتاب و مطالعه به قلم سيدمهدي اميرفريدي ،‌ تاثير كتاب و مطبوعات دراخلاق عمومي به قلم علي‌اصغر مدرس و همچنين اهميت كتاب در جامعه امروز به قلم سيدحسن قاضي طباطبايي از جمله مطالب برگزيده اين نشريه در كتاب حاضر مي‌‌باشند.

در بخش « خموش و يك جهان سخن » نشريه مورد اشاره به قلم « مهدي روشن‌ضمير » مي‌خوانيم :

در مدح و ذم كتاب و كتابخانه سخن چنان فراوان است كه اگر همه آنها به يكجا گرد آيد خود كتاب مفصلي تواند بود. ولي ساده‌ترين و طبيعي‌ترين گفته‌ها اينكه « كتاب يار وفادار و بي‌آزاري است . » به راستي كمتر دوستي در پايداري با كتاب برابري تواند كرد : بي‌سبب نمي‌رنجد و به ناروا نمي‌رنجاند ؛ تا نپرسي نمي‌گويد و همين كه از گفتارش خسته شدي دم فرو مي‌بندد و به كنجي مي‌خزد . اگر يك دم به ديگري پرداختي از تو قهر نمي‌كند و كينه‌ات را به دل نمي‌گيرد ؛ از خور و خواب بي‌نياز است و همواره با تو دمساز ؛ هر چه دارد به رايگان به تو مي‌سپارد و مزدي نمي‌خواهد  اگر سالها به سراغش نروي لب به شكايت نمي گشايد ؛ تنها آرزويش اين است كه گاهي دستمالي برداري و غبار خاطرش را بزدايي تا چهره‌اش همچون ورق گل از شادي بشكفد و با لبخند شرم‌آلودي تو را به سوي خود خواند كه : « كجا مي‌روي ؟ » ياران نيمه راه را همه آزمودي بس است . مگر نمي‌داني كه سينه من گنجينه اسرار است ؟ بيا و دمي در كنارم بنشين تا شيرين‌ترين داستان‌ها و دلنشين‌ترين ترانه‌ها را به گوشت فرو خوانم و از غم هستيت برهانم. بيا كه با وفاتر از من كسي را نخواهي يافت ... ». فرق ما با ساير جانداران اينست كه آنان به خور و خوابي خرسنداند و ما را لذت‌هاي مادي سير نمي‌كند.

همين كه از انديشه خوردن و خفتن و پوشيدن فارغ شديم دلمان در پي لذت‌هاي ديگر مي‌‌رود ؛ چشممان مي‌خواهد گلهاي زيبا ببيند و گوشمان نغمه‌هاي دلربا بشنود ؛ مغز و دل هريك غذاي خود را مي‌خواهند و تا مراد خود نيابند دست از طلب برنمي‌دارند و به گفته حكيم ناصرخسرو :

همچنان تن ما زنده به آب است و هوا

سخن خوب دل مردم را آب و هواست

نويسنده‌اي گفته است : « ما بايد كتاب داشته باشيم و لو نان نداشته نباشيم . » ديگري مي‌گويد : « لباس كهنه بپوش و كتاب تازه بخر ! » همانطور كه گفته شد سخن در مدح كتاب فراوان است و چون در اينجا مجال گفتار تنگ است به گلچيني و ترجمه چند عبارت از كتابهاي خارجي اكتفا مي‌كنيم ، شايد براي بعضي تازگي داشته باشد :

«خواندن ما را نيرو مي‌دهد كه با چشم تيزتر ببينيم و با گوش دقيق‌تر بشنويم . »

« انسان در كتاب چيزهايي مي‌بيند كه چشم نمي‌تواند آنها را مشاهده كند .»

نشريه كتابخانه ملي تبريز- گزيده مطبوعات ايران 16 در چاپ نخست خود با شمارگان 3000 نسخه و با قيمت 17000 ريال توسط شركت سهامي كتابهاي جيبي وابسته به موسسه انتشارات اميركبير انتشار يافته است .

 

 

 

سه‌شنبه 26 دی 1391 - 14:8


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری