جمعه 16 خرداد 1399 - 1:0
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

مقاله

 

داود خسروي

 

نويسنده و شاعري متعهد و بسيجي

 

شاهرخ اورامي نويسنده، شاعر بسيجي و عضو انجمن شعر سازمان بسيج هنرمندان متخلص به ماموستا اهون متولد 1332 شهرستان سنندج بيش از 25 سال از عمر خود را وقف خدمت به فرهنگ و ادبيات کرد و يکي از عاشقان و پيروان طريقت بود و آثار و اشعار زيادي از وي در اين زمينه برجاي مانده است.

اورامي از جمله نويسندگان و شاعراني بود که در حوزه هاي مختلف از وي آثار متعددي به چاپ رسيده است که از آن جمله مي توان به يکي از آخرين آثار وي در خصوص جمع آوري شعر شاعران کردستاني در خصوص امام حسين (ع) اشاره کرد.

از آثار اين شاعر کشورمان مي توان به «تولاي علي(ع) در فرهنگ کردهاي اهل سنت جهان»، «شعاع مهر حسين(ع)»، «ديوان شعر کردي فاطمي و علوي»، «تولاي حسين(ع) در ادب اهل تسنن»، «مهر رضوي در آئينه ادباي کرد» و «تو را من دوست دارم» اشاره کرد.

شاهرخ اورامي علاوه بر سرودن شعر و همچنين انتشار کتاب در حوزه فعاليت هاي فرهنگي نيز مشارکت داشت و اجراي برنامه هاي متعددي را در صدا و سيماي مرکز کردستان بر عهده داشت و در اين بخش نيز داراي سابقه بود.

سرانجام شاهرخ اورامي پنج‌شنبه شب 21 دي ماه در سن 59 سالگي به دليل ايست قلبي در بيمارستان توحيد سنندج درگذشت و روز جمعه در بهشت محمدي اين شهر به خاک سپرده شد.

اورامي سه روز پيش از مرگش در شعري وصف حال خود را چنين بيان کرد:

«روز مرگم گريه لازم نيست

لبخندي بزن!

بازديد من از اين سياره پايان يافته است»

اورامي در سال 67 در ديدار رهبر معظم انقلاب اسلامي با شاعران سنندج، شعري را تقديم ايشان کرد. وي همچنين کتابي را با نام «شعاع مهر حسين(ع) در ادب کرد اهل سنت» نوشت و به مقام معظم رهبري تقديم کرد.

اورامي خاطره اش از سفر سال 1367 رهبر معظم انقلاب به کردستان چنين بيان کرده است: «يک ماه قبل از اينکه ايشان به کردستان تشريف بياورند، استاندار آن وقت کردستان از من خواستند که چون به وضعيت فرهنگي استان آشنا هستم، تعدادي از شعرا، فرهيختگان و اساتيد دانشگاه کردستان را براي ملاقات با رهبرمعظم انقلاب دور هم جمع کنم.

اما قرار شد، به علت مسائل امنيتي بعد از جنگ و شرايط خاص آن روزها، تا زمان رسيدن ايشان به منطقه چيزي گفته نشود. جنگ تمام شده بود و گروهک ها و جدايي طلب ها مشغول فعاليت بودند. با اين شرايط ما به هرکدام از اساتيد که موضوع را گفتيم با کمال ميل و به عشق رهبر پذيرفت که در ديدارها حاضر شود.

يکي از شعراي بسيار خوب منطقه مرحوم گلشن کردستاني بود. وقتي رهبرمعظم انقلاب او را ديدند گفتند: شما بايد آقاي گلشن باشيد. من شما را سالهاست که مي شناسم و شعرهاي خوب شما را مي خوانم و آنها را براي خودم مي نويسم. من شما را با آن قصيده معروف در «وصف غار حرايتان» مي شناسم و شروع کردند به خواندن چند بيت اول آن قصيده يک شبي غار حرا پرنور گشت/رازگاه رشک کوه طور شد.

بعد رهبر معظم انقلاب رو کردند به مرحوم گلشن و فرمودند: مردم به ما گله مي کنند که چرا مسئولان فرهنگي ما بومي نيستند. من هم از شما اين گله را دارم که با اين همه توانايي چرا در تهران ساکن هستيد. مرحوم گلشن هم امر آقا را اطاعت کرد و بعد از آن به کردستان برگشت.

شبي که قرار بود شاعران در محضر رهبرمعظم انقلاب شعرخواني داشته باشند، من هم حاضر شدم. بعد از شعر مرحوم گلشن بنده هم که شاعر جواني بودم در مقابل ايشان به زبان کردي، عربي و فارسي شعر خواندم.

از جمله شعري که اين طور شروع مي شد: سنندج نورباران گشته امشب/صفاي جان ياران گشته امشب. هر کدام از شاعران که شعر خود را مي خواندند آقا به آنها بارک الله مي گفتند اما بعد از اينکه من شعرم را خواندم ايشان پيشاني مرا بوسيدند. من اين بوسه را هيچ وقت فراموش نمي کنم. من جواني بودم که آقا در آن روز مرا شايسته لطف خودشان دانستند.»

عباسعلي براتي‌پور(شاعر) درباره خاطره سفر خود با مرحوم اورامي به مشهد مقدس مي گويد: «مرحوم اورامي چند روز قبل به من پيامک زده بود که شاعر تا ناز نکند، حاجت از محبوب نمي‌گيرد و از اين پيامک فهميدم که امام رضا (ع) حاجتش در آن سفر را برآورده کرده است.»

براتي پورضمن ابراز تاسف و تاثر از درگذشت شاهرخ اورامي (شاعر اهل تسنن) گفت: «در سفر مهمانان همايش بين‌المللي باران‌غدير به مشهد مقدس با مرحوم اورامي همسفر و هم اتاق بودم و صحبت‌هاي زيادي باهم داشتيم و دوستي عميقي بين ما به وجود آمد.»

وي ادامه داد: «اورامي در آن سفر حاجتي داشت که مي‌گفت بارها از امام رضا (ع) خواسته ولي به حاجتش نرسيده است. او نا‌اميد شده بود و يک روز قبل از پايان سفر بازگشت و به حرم نيامد. من به او گفتم که به حرم مي‌روم و برايش دعا مي‌کنم و از امام رضا (ع) مي‌خواهم حاجتش را برآورده کند.»

براتي پور افزود: «دو هفته قبل به من پيامک زد و گفت بزرگان مانند کوه مي‌مانند که هرچه از آنها دورتر مي‌شويم به بزرگي آنها بيشتر پي مي‌بريم. من هم از او پرسيدم که حاجتش برآورده شد يا خير و او گفت که شاعر تا ناز نکند حاجت از محبوب نمي‌گيرد و از اين پيامک فهميدم که حاجتش برآورده شده است.»

اين شاعر اظهار داشت: «شب وفات امام رضا (ع ) به او پيامکي زدم و روز بعد در اخبار تلويزيون خبر فوتش را ديدم. اورامي به قدري ائمه را دوست داشت که در ايام شهادت امام رضا (ع) دارفاني را وداع گفت.»

وي اورامي را فردي باصفا و مهربان عنوان کرد و گفت: «محبت به اهل بيت به خصوص امام حسين (ع) و امام رضا (ع) در دل اورامي بود و ديواني براي ائمه (ع) سروده بود. يادم نمي رود که سر مزار عطار نيشابوري چطور اشک مي‌ريخت و چه ارادتي به اين شاعر داشت.»

سردار نقدي رييس سازمان بسيج مستضعفين در پي درگذشت مرحوم اورامي، شاعر و هنرمند کردستاني پيام تسليتي صادر کرد.

در اين پيام آمده است:

«بسم الله الرحمن الرحيم

انا لله و انا اليه راجعون

چند صباحي از داغ فراغ شاعر بسيجي و اديب دلسوخته بوشهري مرحوم خليل عمراني نگذشته است، که تقدير گلي ديگري از بوستان شعر و ادب انقلاب بسيج را برچيد و به عالم بالا برد و داغ ديگري بر دلمان نهاد.

شاهرخ اورامي شاعر دلداده اهل بيت عليهم السلام که زيباترين و ماندگارترين آثارش را به ذکر مناقب و ولاي خاندان نبي مکرم (صلوات الله عليه) اسلام اختصاص مي داد و سوز دروني و شعله هاي عشق به آن بزرگواران در سرورده هايش زبانه کشيد.

هرکسي مي خواست به سنت تکريم شاعران صله اي عطايش کند بايد مي دانست که هيچ چيز به قدر زيارت مرقد نوراني حضرت اباالفضل العباس (عليه‌السلام) او را خشنود نمي سازد.

شايد همين تعلق خاطر و محبت وافر به اهل بيت (عليهم السلام) بود که در چنين روزي به محضر حبيبش حضرت محمد (صلوات الله عليه) و قبله حاجاتش امام حسن مجتبي (عليه السلام) بار يافت.

خدايش رحمت کند و با اوليائش محشور فرمايد.

اين ضايعه بزرگ را به همه اهالي ادب و هنر کشور و شعراي بزرگوار، خانواده مکرم آن فقيد سعيد و همه مردم کردستان به ويژه بسيجيان و پيشمرگان غيور تسليت عرض مي‌کنيم.»

آيت الله اراکي(دبير کل مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي) در پي درگذشت شاهرخ اورامي پيامي به اين متن منتشر کرد:

«فاما الذين امنوا و عملوا الصالحات فيوفيهم اجورهم و يزيدهم من فضله

در نهايت تأثر و تألم خبر ارتحال شاعراهل بيت(ع) و منادي تقريب مرحوم حاج شاهرخ اورامي از فرهيختگان اهل سنت استان کردستان که زندگي خود را خالصانه در مسير تقريب مذاهب و نشر محبت به اهل بيت(ع) وقف نموده بود،مايه اندوه فراوان گرديد.

آثار گرانقدرش مجموعه‌هاي شعري :شعاع مهر حسين(ع)»، «تولاي علي(ع) در فرهنگ کردهاي اهل سنت» ،«تولاي حسين (ع)در ادب اهل تسنن» و «مهر رضوي در آيينه ادباي کرد» نشانگر عشق سرشار وي به اهل بيت(ع) است.

اينجانب اين ضايعه ناگوار را صميمانه به مردم متدين استان کردستان تسليت گفته و از خداوند متعال مسألت دارم آن فقيد سعيد را مشمول رحمت واسعه‌اش گرداند و به بازماندگان، دوستان و خانواده محترم وي صبر و شکيبايي عنايت فرمايد.

در پي درگذشت شاعر اهل بيت مرحوم شاهرخ اورامي ، حجج اسلام بهاري و شريفي به نمايندگي از آيت‌الله اراکي دبير کل مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي در مجلس ترحيم آن مرحوم در سنندج حضور پيدا کردند.

اورامي اشعار نغزي در مدح اهل بيت پيامبر(ص) سروده و عمر پربرکت خود را در خدمت خاندان پيامبر(ص) سپري کرد.

وي از فرهيختگان اهل سنت شافعي بوده و در جشنواره رضوي به عنوان خادم افتخاري آستان قدس رضوي انتخاب شد.»

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي هم با صدور پيامي درگذشت شاهرخ اورامي را تسليت گفت. متن پيام به‌ شرح زير است:

«هوالباقي»

به پاداش خلوصش در ارادت

عطا شد مرگي از جنس سعادت

شب سوگ نبي و هجر فرزند

عروجي داشت تا مرز عيادت

با خبر شديم يکي از بهترين‌هاي اهل تقريب به قرب جوار حضرت حق، رحل اقامت افکند. او که بندبند وجودش سرشار از عشق به آل‌الله بود و در ولاي حسين مي‌سرود، حيف بود که بدين زودي از دستش دهيم.

مرحوم اورامي آينه‌ تمام‌نماي وحدت بود و سر تا پا شور و حدّت، در مقابله با جهل و تنازع و تفرقه!

وي نه تنها خود سالاري قافله‌ي مهرورزي به ساحت قدس آل‌الله را با اشتياق به عهده گرفته بود بلکه بار ديگر رهروان را نيز بر دوش تعهد کاروان هموار مي‌کرد. مجموعه‌هاي شعري «تولاي علي(ع) در فرهنگ کردهاي اهل سنت جهان»، «تولاي حسين(ع) در ادب اهل تسنن» و «مهر رضوي در آينه ادباي کرد» و هر آنچه صنعتي از تقريب در چنته داشت، کالاي بازار ارادت او بود.

دريغا که گلچين دهر، خوش‌بوترين‌ها را زود مي‌چيند و نيکا که ناموس معرفت، گلابشان مي‌نمايد و بر طاقچه‌ي ياد فرهيختگان مي‌نشاند. اين فقدان بر اهل جان گران آمد، ليک رحلتش در شب سوگ محبوب‌ترين‌هايش، نشان از عمق باورش داشت.

با حبيب خالق عالم، سيد اعظم(ص) و فرزندانش امام مجتبي(ع) و ثامن‌الحجج(ع) حشر و نشر يابد و در پاي حوض به کأس يمين از دست اميرالمؤمنين سيراب شود.

بر خاندان و دوستان و شاعران و همدلانش تسليت باد.

سيدمحمد حسيني»

معاون اول رئيس جمهور هم در پيامي درگذشت شاهرخ اورامي را به خانواده و بازماندگان آن مرحوم و مردم شريف کردستان تسليت گفت. متن کامل پيام محمدرضا رحيمي بدين شرح است:

«با اندوه و دريغ واقعه تلخ درگذشت شاعر سرودهاي آييني و سراينده نغمه‌هاي ولايي شاهرخ اورامي را به سوگ مي‌نشينيم و برسفر بي بازگشت او در شب رحلت پيامبر اکرم(ص) و کريم اهل بيت(ع) اشک ماتم مي‌افشانيم . از دست دادن شاهرخ اورامي براي شيفتگان نبي اکرم و عاشقان اهل بيت و جمله اصحاب فرهنگ و ادب خسارت بار است .

دفتر پربرگ و بار حيات او مشحون از عطرهاي نوراني عشق به آيين وحدت بخش اسلام و شوق اتحاد و يگانگي مسلمانان بود. درگذشت او آرزوهاي بسياري را به خاک سپرد و ديدگان و دلهايي را که به اشعار شعرا اميد بسته بودند به اشک و خون نشاند، اما راه حقيقت سامان آن شاعر فرزانه توسط ياران و شاگردان آن عزيز پيموده خواهد شد.

اميد دارم که حبيب خلق عالم(ص) و اهل بيت او پاداش مهر و معرفت اورامي را با فضل و کرم به وي برگردانند و سايه بلند شفاعت خويش را بر وجود نازنين او بگسترانند. اين ضايعه اندوه بار را به خانواده، بازماندگان، دوستان و مردم عزيز و شريف کردستان صميمانه تسليت مي‌گويم و از خداوند متعال مي‌خواهم که رحمت و مغفرت واسعه خود را بر وي نثار و او را با رسول مهربانيها و فرزندان پاک و مطهرش محشور فرمايد.

محمدرضا رحيمي»

همچنين رئيس حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي با انتشار پيامي درگذشت مرحوم شاهرخ اورامي را تسليت گفت.

در پيام محسن مومني شريف آمده است: «بسم الله الرحمن الرحيم

فاما الذين امنوا و عملوا الصالحات فيوفيهم اجورهم و يزيدهم من فضله.

خبر رحلت ناگهاني شاعر خوش قريحه و تواناي استان کردستان استاد شاهرخ اورامي براي اينجانب و همه‌ي علاقمندان و دوستان بي‌شمار آن بزرگوار خبري تلخ و پر از تأثر و حسرت است. استاد اورامي ستايشگر اهل بيت عليهم السلام بود. اشعار شيوا و پر نغز او در هر محفل و مجمعي، صداي بلند مردمي بود که تار و پود و اساس زندگيشان با عشق و محبت خاندان رسول خدا (ص) شکل گرفته است. در روزگاري که بيش از هر زمان ديگر بدخواهان و فتنه گران براي ايجاد اختلاف بين امت اسلامي کوشش داشتند و دارند، نام «شاهرخ اورامي» به عنوان يکي از مناديان مومن و صادق وحدت مي‌درخشد. دريغ است اين صدا خاموش شود و اين نام فراموش شود که البته به همت و سعي ديگر اساتيد و فرزندان کردستان چنين نخواهد شد.

اينجانب اين مصيبت را به همه دوستان و علاقمندان آن استاد ارجمند در کردستان عزيز و سراسر ايران به ويژه به خانواده محترم ايشان تسليت عرض مي‌کنم و اميدوارم اکنون که اين جان شيفته و روح بي‌قرار، آرام يافته است، به اجر آن همه کوشش هاي سخت و خستگي ناپذير که بي‌شک از نمونه‌هاي برجسته اعمال صالح هستند، از رحمت و فضل الهي و محبت پيامبر حُسن و خاندان مکرمش به خصوص حضرت علي بن موسي الرضا (ع) که ارادت ويژه اي به آن حضرت داشت، بهره اي کامل يابند.

و عنده حسن الثواب!

محسن مؤمني شريف

رييس حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي»

«شعري رضوي از مرحوم اورامي»:

يا امام رضا(ع)

اي کوکب روشن ولايت 

اي پرتو مشعل هدايت

اي مرتبه بلند تجريد 

اي نغمه عاشقان توحيد

راضي به رضا سليم تسليم

اي جلوه«في احسن تقويم»

اي شمسه برج خاورانم 

اي شعله طلوع جانم

اي لمعه عشق پاک و سرمد        

اي گلبن گلشن محمد(ص)

اي زاده موسي ابن جعفر            

اي اختر هشتم پيمبر

اي ضامن آهوان بي کس     

بازآ و به داد بي کسي رس

کو ياد تو را به دل نمايد     

و از نام خوشت گره گشايد

بگشاي گره ز کار و بارم       

جز مهر تو ضامني ندارم

آيد ز حرم دواي دردم              

بگذار کبوتر تو گردم

بر گنبد تو سري بسايم      

و از مأذنه ات رسد ندايم

ني ني غلطم کجا نگارا

بينم که کبوترم خدا را

زيرا که سگي در آستانم  

قربان طريق خاندانم

مگذار سگت به سنگ گيرند

با وي ره کين و جنگ گيرند

افتاده درگه وصالم  

بنماي دمي از آن جمالم

تا وارهم از غم زمانه  

اي باز بلند آشيانه

 

 

 

 

سه‌شنبه 26 دی 1391 - 14:0


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری