يكشنبه 22 تير 1399 - 2:28
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

زينب احمدي

 

تاريخ عراق/3( ديدگاه­هاي اجتماعي از تاريخ عراق معاصر)

 

تاريخ عراق/3( ديدگاه­هاي اجتماعي از تاريخ عراق معاصر)

مؤلف: دکتر علي الوردي

شمارگان: 2000 نسخه

قيمت: 195000 ريال

ترجمه و تحقيق: دکتر هادي انصاري

يکي از مهمترين کتاب­هاي دکتر علي الوردي، کتاب تاريخ عراق در هشت جلد (بخش) است که همچنان تنها مرجع درباره تاريخ معاصر اين کشور به شمار مي­رود. وي کتاب خود را با ديد جامعه شناسان فراهم آورد، او به بررسي تاريخ عراق از چهار قرن پيش که عراق از زير نفوذ و قدرت دولت صفويان بيرون آمد وقت سلطه دولت عثمانيان قرار گرفت، آغاز کرده است. نامبرده اين تاريخ را تا ميانه دوره پادشاهي عراق در نيمه قرن بيستم ميلادي ادامه داده است و پس از آن به علت اختناق و فشاري که از سوي رژيم بعث عراق در آن هنگام وجود داشت، از ادامه آن بازماند.

اهميت اين دوره تاريخ براي ايران و ايرانيان از آن جهت است که بخش گسترده­اي از آن به رويدادهاي مشترک ميان عراق و ايران، ارتباط داشته که به بررسي نقش ايران و ايراني در زندگي سياسي – اجتماعي – مذهبي – اقتصادي عراق پرداخته است. بخش وسيعي از کتاب به جنگ­هاي صفويان – نادرشاه – کريم خان زند – قاجاريه و اختلافات مرزي ميان عثماني و ايران، و روابط مردم ايران و عراق مي­باشد. يکي از بخش­هاي مهم اين تاريخ بررسي رويدادهاي ثوره العشرين يا انقلاب قرن بيستم که همان انقلاب سال 1920 ميلادي عراق است. در اين انقلاب علما و مراجع شيعه و ايراني نقش رهبري و اساسي اين قيام و انقلاب را بر عليه استعمار و سياست­هاي انگليس در عراق را به عهده داشتند.

دکتر علي الوردي با توانمندي بسيار توانسته است به بررسي و تحليل و ريشه يابي حوادث و رويدادهاي اين انقلاب بپردازد. مهم­تر آنکه نامبرده توانست در شرايط ضد ايراني و سني زده عراق نقش واقعي و جايگاه حقيقي مراجع شيعه را نشان دهد. از اين رو پس از چندي، چاپ اين دوره تاريخ از سوي رژيم بعث عراق، جلوگيري به عمل آمد و يکي از کتاب­هاي ممنوعه در عراق گرديد.

آنچه در فوق خوانديد بخشي از مطالب آمده در مقدمه کتاب حاضر است. وي يکي از مشهورترين نويسندگان شيعه عراقي در نيم قرن اخير مي­باشد که شهرت و اعتبار و ارزش نوشته­هاي او از محدوده عراق فراتر رفته است. تحصيلات وي در رشته جامعه شناسي و فارغ التحصيل يکي از مشهورترين دانشکده­هاي جامعه شناسي در آمريکا مي­باشد.

کتاب حاضر شامل رويکردهاي سال­هاي 1920 تا 1924 ميلادي مي­باشد. اين دوران در تاريخ عراق نوين اهميت ويژه­ اي دارد، زيرا در اين هنگام بود که براي نخستين بار دولت عراق تشکيل شد و نظام حکومتي بر پايه تعيين شده­اي استقرار يافت.

وي در اين تاريخ نگاري از منابعي همچون اسناد بريتانيايي، پايان نامه­هاي دانشجويي، خاطرات سياستمداران عراقي، سخنان و گفته­هاي سالخوردگان که معاصر آن دوران بوده­اند، روزنامه­هاي محلي قديم و اسناد عراقي بهره گرفته است. اين کتاب شامل هشت بخش به ترتيب با عناوين تاسيس دولت عراق، انتخاب پادشاه، پادشاهي فيصل، اختلاف ميان کوکس و فيصل، تبعيد آيت الله شيخ مهدي خالصي در بخش اول، اشراف مجاز، حسين بن علي، حکومت شريف در سوريه، پادشاهي حسين، عبدالعزيز بن سعود، روزگار ملک علي، شريف حسين در سال­هاي پاياني خود و گرفتاري­هاي ابن سعود در بخش دوم است.

مطلب پاياني اين کتاب «در حاشيه انقلاب 1920 عراق و نقش اساسي شيعه در آن» نام دارد.

در بخشي از اين کتاب مي­خوانيم:

«طبق پيمان سايکس پيکر، سوريه زير نظر فرانسه قرار مي­گرفت. اين حکومت منطقه موصل را که از نظر نفتي منبعي سرشار بود نيز شامل مي­شد. ظاهرا برتانيا از عقب نشيني خود از منطقه موصل در برابر فرانسه پشيمان شده بود. بنابراين درصدد اين بود که آن را در اختيار فرانسه خارج و به عراق ملحق کند.»

گفتني است، جلد سوم تاريخ عراق ديدگاه­هاي اجتماعي از تاريخ عراق معاصر را به قلم دکتر علي الوردي و با ترجمه و تحقيق دکتر هادي انصاري بيان مي­کند که با شمارگان 2 هزار نسخه و قيمت 195000 ريال از سوي انتشارات چاپ و نشر بين الملل منتشر و راهي بازار نشر کتاب شده است.

 

 

دوشنبه 25 دی 1391 - 12:24


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری