شنبه 17 خرداد 1399 - 0:31
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

بزرگداشت سيمين دخت وحيدي در كنگره شعر زنان عاشورايي

 

گزارش اختتاميه دومين كنگره شعر زنان عاشورايي

 

آئين اختتاميه دومين كنگره شعر زنان عاشوريي سه شنبه 19 دي ماه با حضور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و اديبان و شاعراني از جمله فرحروز فاتحي، رئيس شوراي سياستگذاري كنگره، كريم نجفي، معاون روابط بين الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، عليرضا قزوه  شاعر و رايزن فرهنگي ايران در هند، عباسعلي براتي پور شاعر پيشكسوت، علي داودي شاعر و مدير دفتر شعر حوزه هنري، كامران شرفشاهي شاعر و نويسنده و ديگر اديبان در حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي برگزار شد.

 

رئيس شوراي سياستگذاري دومين كنگره شعر زنان عاشورايي:  استقبال كم نظير مردم، نشان از علاقه مندي به شعر آئيني و عاشورائي است

فرحروز فاتحي، رئيس شوراي سياستگذاري دومين كنگره شعر زنان عاشورايي  به عنوان اولين سخنران در اين مراسم ضمن تشكر از مسئولان فرهنگي بنياد آيه هاي ايثار و تلاش، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، حوزه هنري و ... كه در برگزاري اين كنگره سهيم بودند، گفت: اينكه در دو سال برگزاري مخاطبان بسياري از اين كنگره استقبال كرده اند باعث دلگرمي ماست و نشانگر اين نكته است كه مردم ما تا چه ميزان به شعر آئيني و عاشورايي علاقه مند هستند.

اين مقام مسئول در بنياد آيه هاي ايثار و تلاش سپس به ارائه گزارشي از عملكرد اين بنياد پرداخت و اظهار كرد: از ويژگي هاي بنياد آئينه هاي ايثار و تلاش اين است كه جانبازان و ايثارگران، اين نهاد را راه اندازي كرده اند و خودشان تا كنون كه 10 سال از فعاليت آن مي گذرد كارهاي فرهنگي و هنري آن را به دوش گرفته و به انجام رسانده اند.

فاتحي درباره فعاليت هاي اين بنياد خاطرنشان كرد: فعاليت بنياد آيه هاي ايثار و تلاش از زماني شكوفا شد كه ما گزارشي از عملكرد خود را خدمت مقام معظم رهبري فرستاديم و ايشان فرمودند كه كار خوبي است كه اگر بتوانيد آن را پرمغزتر كنيد بهتر هم خواهد شد؛ از آن پس به همت ايثارگران و جانبازان فعاليت هاي اين بنياد به اوج رسيد.

رئيس شوراي سياستگذاري بنياد آيه هاي ايثار و تلاش در ادامه گفت: فعاليت هاي اين بنياد در زمينه هاي مختلفي انجام مي گيرد كه يكي از آن ها انتشار كتاب است؛ اين بنياد تا كنون 44 كتاب از زندگي شهدا و سيره آنها را به دست چاپ رسانده كه هر يك در شمارگان ده هزار تايي روانه بازار كتاب شده است.

وي ادامه داد: در بخش سينمايي و فيلم هم به دليل ضرورتي كه داشته فعاليت هايي توسط اين بنياد صورت گرفته كه از جمله آنها برگزاري چهار دوره جشنواره فيلم كوثر بوده است كه هم اكنون در تدارك پنجمين دوره آن هستيم.

اين مقام مسئول راه اندازي ويترين هاي گنجينه شهدا را از ديگر فعاليت هاي بنياد آيه هاي ايثار و تلاش خواند و گفت: برگزاري دو دوره كنگره شعر زنان عاشواريي هم از جمله فعاليت هاي اين بنياد است كه دوره نخست آن را در سال 84 برگزار كرديم كه مانند اين دوره با استقبال بسيار خوب شاعران و علاقه مندان به شعر و ادب روبرو شد.

 

كريم نجفي برزگر: تاثير شگرف بيداري اسلامي بر جهان از طريق ادبيات فارسي

 معاون روابط بين الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي گفت: بيداري اسلامي توسط ادبيات فارسي كه ملهم از وحي، قرآن و نهضت عاشورا ست به شبه قاره هند و تمام دنيا نفوذ كرده، جهانيان را بيدار و مردم دنيا را به تلاطم انداخته است.

كريم نجفي برزگر با بيان اينكه شعر عاشورايي در شبه قاره هند از جايگاه ويژه اي برخوردار است، افزود: زبان فارسي در هند تاثير شگرفي داشته و اين تاثير از طريق انتقال آموزه هاي قرآني و ديني و همچنين پيام هايي كه توسط علما و اديباني كه از ايران به هند مهاجرت كرده اند صورت گرفته است.

 وي تاكيد كرد: زبان فارسي در حدود  800 سال است كه در شبه قاره هند حكومت مي كند و در اين مدت جايگاه ويژه خود را بارز كرده است به طوري كه اديبان و شاعران اين سرزمين افتخار مي كنند كه لقب سعدي يا مولوي هندوستان را به خود بگيرند.

 رايزن فرهنگي پيشين ايران در هند ادامه داد: مهاتما گاندي رهبر بزرگ انقلاب هند گفته است كه من درس آزادي و آزادگي  را از امام حسين(ع) آموختم؛ او شخصيت بزرگي بود كه براي تحقق عدالت و مبارزه با ظلم و استبداد در هند مبارزه كرد و اين افتخار ماست كه چنين آدمي تحت تاثير امام حسين(ع) است.

 نجفي گفت: اين از ارزش هاي افتخار آميز ماست كه شاعران هندو براي بزرگان دين و مذهب ما شعر مي سرايند و اخيرا به همت آقاي دكتر قزوه كتابي در هندوستان به چاپ رسيده با عنوان «هماري رسول(ص)» به كوشش «دهر ميندنات» كه شامل اشعار 400 شاعر هندو است كه در وصف پيامبر(ص) شعر گفته اند.

 وي افزود: در ديداري كه با استاد ميندرنات داشتم گفت كه در حال جمع آوري كتاب دوم خود با عنوان «هماري علي(ع)» هستم و كتاب سوم ام را نيز با عنوان «هماري حسين(ع)» به انتشار خواهم رساند.

 معاون روابط بين الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در ادامه با بيان اينكه در ماه هاي محرم و صفر شيعيان و اهل سنت هند در كنار هم براي امام حسن(ع) و شهداي كربلا عزاداري مي كنند، افزود: بيداري اسلامي توسط ادبيات فارسي كه ملهم از وحي، قرآن و نهضت عاشورا ست به شبه قاره هند و تمام دنيا نفوذ كرده، جهانيان را بيدار و مردم دنيا را به تلاطم انداخته است.

 وي انقلاب اسلامي را متاثر از آموزه هاي وحياني و عاشورايي دانست و اظهار كرد: انقلاب اسلامي توانسته با تكيه بر ارزشهاي قرآني و آموزه هاي اهل بيت(ع) تحولي در ايران بوجود آورد و ادبيات آن تاثير شگرفي در دنيا داشته است و ما نمونه اي از اين تاثير شگرف را در شبه قاره هند شاهديم.

 اين مقام مسئول گفت: شاعران بسياري در هندوستان در وصف مقام اهل بيت (ع) شعر گفته اند كه از آن ميان تعداد بانواني كه براي اهل بيت(ع) شعر سروده اند كم نبوده است؛ از جمله اين بانوان «زيب النساء» شاعره هندي است كه براي امير المومنين(ع) و امام رضا(ع) شعرهايي گفته است.

 وي سپس به علامه اقبال لاهوري اشاره كرد و گفت: اقبال لاهوري كه از شخصيت هاي بزرگ شبه قاره و شاعر قرن است درباره امام حسين (ع) شعر سروده است؛ اين شاعر شناخته شده همچنين در شعري قيام امام خميني (ره) بر عليه ظلم را پيش بيني كرده و نويد داده بود كه كسي مي آيد و زنجير ظلم را از پاي شما باز مي كند.

 نجفي نمونه هايي چند از اشعار شاعران هندو و فارسي زبان شبه قاره از جمله شعرهاي علامه اقبال لاهوري را براي حاضران قرائت كرد.

در اين مراسم عليرضا قزوه با تاكيد بر اين كه حق زنان با گذشت 30 سال از انقلاب اسلامي آن طور كه بايد ادا نشده، گفت: دوست داشتم در سال هايي كه از انقلاب گذشت زنان به مقام هايي حتي بالاتر از وزارت ارشاد مي رسيدند كه دريغ دولت هايي كه بر سر كار آمدند نتوانستند حق زنان را اداكنند.

 وي همچنين گفت: اولين مسلمان فارسي زبان، سلمان نبود، بلكه زني اصفهاني بود كه نامي از او برده نمي شود و اين ها نمونه هايي است كه حق زن در جامعه ايراني ناديده گرفته شده است.

 داوري بيش از 1200 اثر در کنگره دوم

قادر طراوت پور رييس دفتر شعر و ادب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و دبير دومين كنگره شعر زنان عاشورايي نيز با بيان اين كه در مهلت ارسال آثار به كنگره شعر زنان عاشورايي بيش از 1200 اثر به دبيرخانه كنگره رسيد، عنوان كرد: آثار در دو مرحله داوري شدند و در پايان 18 نقر از شاعران به عنوان برگزيده در دومين كنگره شعر زنان عاشورايي انتخاب شدند.

 همچنين عبدالرحيم سعيدي راد شاعر و نماينده هيات داوران دومين كنگره شعر زنان عاشورايي بيانيه هيات داوران را خواند، و گفت: واقعه عاشورا هميشه زمينه ساز خلق و بروز كلماتي متعالي بوده است كه اين كلام نه تنها در شعر ، بلكه در جان و وجود شاعر تجلي داشته است.

 وي ادامه داد: شعر به عنوان آيينه تمام نماي فرهنگ، بازگو كننده عظمت حادثه عظيم عاشورا است و شعر اين روزگار هم در پيوند با جلوه هاي گوناگون عاشورا به گسترش و تحولي شگرف دست پيدا كرده است.

 سعيدي راد گفت: شعر عاشورا به ويژه شعر زنان عاشورايي با بهره گيري از عناصر زيباشناسانه نگاهي همواره نو و بديع و جست و جو گر به ابعاد مخلف اين واقعه دارد.

 در اين مراسم شاعراني همچون سعيده حسين جاني، عاليه مهرابي، عليرضا رجبعلي زاده، عليرضا قزوه، حجت الاسلام حسيني، خانم شريعتي مشاور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در امور بانوان، اشعار عاشورايي خود را قرائت كردند و در پايان غلامعلي كويتي پور به مداحي پرداخت.

 

وزير ارشاد: وحيدي در تاييد رهنمود هاي رهبر انقلاب اسلامي اشعار زيبايي سروده است

سيد محمد حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در اين مراسم گفت: سيمين دخت وحيدي بيش از سه دهه در تاييد رهنمود هاي رهبر انقلاب اسلامي اشعار زيبايي سرود.

 وي با اشاره به موضوع عاشورا اظهار كرد: همانطور كه مردان و انسان هاي دلير و شجاع در واقعه عاشورا حماسه ايي پر شكوه آفريدند، در كنارشان زناني هم حضور داشتند كه اگر نبودند اين حركت ناتمام مي ماند و بار پيام عاشورا بيشتر بر عهده زنان شجاعي بود كه رسالتشان بعد از ظهر عاشورا شروع شد.

 حسيني با اشاره به خطبه هاي حضرت زينب (س) در كوفه و شام و حركت هاي زنان در قيام عاشورا، گفت: همه اين ها باعث شد كه اين حركت زنده بماند و حضور برخي از زنان در واقعه عاشورا باعث خلق بسياري از حماسه ها شد.

 وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي ادامه داد:خيلي ها مي گويند كه امام حسين (ع) در صحنه نبرد تنها مي رفت و چرا خانواده اش و كودكانش را با خود برد، و در پاسخ بايد به تاثير خانواده امام حسين (ع) بعد از ظهر عاشورا دقت كرد كه چطور رسالت شام را به خوبي انجام مي دهند.

 وي حضور زنان در پيروزي انقلاب اسلامي را هم موثر دانست و تاكيد كرد: سيمين دخت وحيدي قبل از پيروزي انقلاب اسلامي در مبارزات بر عليه رژيم شاه حضور داشت و در جنگ تحميلي هم براي آن كه فضاي جنگ را درك كند به جبهه ها مي رفت و در آن مكان براي رزمندگان شعر مي سرود.

 وي افزود: همچنين مي توان به بانوان شاعره اي همچون سپيده كاشاني و طاهره صفارزاده اشاره كرد كه در انقلاب اسلامي و جنگ تحميلي حضور داشتند.

 حسيني درباره شخصيت فرهنگي و هنري سيمين دخت وحيدي گفت: اين شاعره كشورمان در كنار سرايش شعر ، هنر نقاشي را نيز دنبال مي كند كه آثار ايشان بيانگر شخصيت مذهبي و انقلابي شان است.

 وي در پايان سخنانش از حسين اسرافيلي (شاعر آييني) ياد كرد و خاطرنشان كرد: اسرافيلي هم اكنون در بيمارستان است و آرزو داريم بهبود پيدا كند. در صحبتي كه با اين شاعر داشتم گفت كه نظر كرده است راجع به حضرت عباس (ع) تركيب بندي بسرايد.

 

در اين مراسم نفرات اول تا سوم و برگزيدگان اين كنگره معرفي شدند. افراد برگزيده با تجليل ويژه از سيمين دخت وحيدي به شرح زير اعلام شدند:

 عليرضا رجبعلي زاده با موضوع مادران شهداي كربلا از كاشان نفر اول، مريم سقلاطوني با موضوع حضرت زينب(س) از قم نفر دوم و علي فردوسي نيز با موضوع حضرت زينب(س) از اصفهان به عنوان نفر سوم معرفي شدند.

 همچنين از 14 شاعر به عنوان رتبه هاي برتر كنگره به شرح زير تقدير شد:

 مطهره باغستاني با موضوع همسران جانباز از يزد، آرش پور عليزاده با موضوع حجاب جمهوري آذربايجان از گيلان، وحيد طلعت از آذربايجان غربي و محمد ميرزايي از قم با موضوع مادران شهيد، زهرا شعباني با موضوع دختران شهدا از خوزستان، آرش شفاعي با موضوع حضرت رقيه از تهران، محمد سرور رجايي از افغانستان و فاطمه صداقتي نيا از كهگيلويه و بوير احمد با موضوع بيداري اسلامي، فروغ تنگاب جهرمي با موضوع همسر شهدا از فارس، محمد حسين انصاري نژاد با موضوع دعبل از فارس، محمد جواد شاه مرادي با موضوع ام البنين از تهران، نغمه مستشار نظامي با موضوع زنان و بيداري اسلامي از كيش و عاليه مهرابي از يزد و مريم حقيقت از فارس با موضوع حضرت زينب (س) به عنوان افراد برتر دومين كنگره شعرزنان عاشورايي اعلام شدند.

 

 

 

چهارشنبه 20 دی 1391 - 11:47


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری