جمعه 16 خرداد 1399 - 1:6
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

دور دنيا در ... 71 سال

 

 

دور دنيا در ... 71 سال / سفري به

باغ خيال زنده ياد « جعفر مجتهدي » - مشهور به شيخ

ضياء آراسته

نويسنده : سيدمحمد سادات اخوي

چاپ و شمارگان : دوم – 1000 نسخه

ناشر : شرکت سهامي کتابهاي جيبي وابسته به موسسه انتشارات اميرکبير

 

پيشگفتار ، حرفه اي« ها بخوانند ، پس از شبي در قبرستان ، خانه حوريان ، قرار : آلمان – کوه ايفل ، دوستانه با « جعفر طيار » ، آتش به آتش ، من و « علي آقا » ، گُلي ميان گره ها ، شب زمستاني ، شکل تازه « پرواز » ، فوق « فوق تخصص» ، مهمان ناخوانده ، نه مانند هميشه ، راحتي « حضرت آقا » ! مورچه « گم شده » ، عکاس عاشق ، باران در « گناباد » زير بار اسکناس ، عباس جان ، ... مگر اين « پنج روزه » دريايي ، والسلام عليکم ، يک « چله » بي نتيجه ، قرباني ، چيني نازک ، آقا ... پول ، کد « 9 » ،  زير چادر اکسيژن و همچنين سور و سوگ عناوين اصلي کتاب حاضر را تشکيل مي دهد .

نويسنده در ابتداي کتاب و در پيشگفتار خود بيان مي کند که آدم هايي بسياري در حاشيه زندگي ما نشسته اند  که بي خيال  بودنشان مي گذريم و وقتي پشت سرمان را نگاه مي کنيم و جاي خالي شان را مي بينيم ؛ تازه متوجه مي شويم چقدر به بودنشان نياز داشته ايم . سادات اخوي ادامه مي دهد که وقتي انبوه کتابهاي زندگي نامه بزرگان و عارفان حقيقي را مي خوانيم ؛ کمي از خود و روزگارمان دلتنگ مي شويم . گمان مي کنيم دوره زندگي ما از بودن عارفان حقيقي محروم است و با اين همه دشواري زندگي و حضور سنگين ابزارهاي تبليغي جديد ، ديگر نمي شود مجالي براي عاشقانه زيستن و « با خدا » بودن پيدا کرد ...

وي در ادامه يادآور مي شود که روزگار ما روزگار بدي نيست و ما هم مانند مردمان پيش از خودمان ، در دوره اي از تاريخ زندگي مي کنيم ، فقط همين ... اما شايد نگاه ما به دوره هاي پيشتر ، ما را از دوره خودمان ناراحت و دلتنگ کرده است . سيدمحمد سادات اخوي خوانندگان خود را به نگاه کردن بهتر به گذشته دعوت مي کند و اينکه باور کنيم که انگار بناي خداو تقديرش براين بوده است که عارفان حقيقي ، همه در دوره خودشان غريب و ناشناخته باقي بمانند و حتي نزديک ترين کسانشان هم نيز احوال دروني شان را نفهمند . سادات اخوي تاکيد مي کند که انگار دستي پنهان ، ميان آنان و اطافيانشان پرده‌اي نازک تنيده تا سر از کارشان درنياورند يا گمان کنند که در آورده‌اند ودر حقيقت ، نفهميده باشند که البته در اين هم سري است .در حقيقت ، گاهي کساني پيدا شده اند که با يک حرکت درست در يک موقعيت سخت روحي ، چنان پيش خدا عزيز شده اند که يک شبه راه چندين ساله اي را که ديگران با رياضت گذرانده بوده اند ، گذرانده اند و به مقامي رسيده اند که وصف شدني نيست و دست و نفسشان شفا شده است و توانسته اند به صورت مستقيم از تربيت يکي از امامان معصوم بهره مند شوند.

وي در پايان پيشگفتار خود يادآور مي شود که او و کساني مانند ايشان در مسير عرفان کسي نيستند و نمي توانند درباره بزرگان قضاوت کنند . نويسنده ويژگي مجموعه پيش روي خوانندگان را در اين مي داند که تلاش خواهد کرد با تکيه بر آنچه در دستر است ياور خوانندگان باشد تا بزرگي را بشناسند .

در بخش « راه » کتاب حاضر مي خوانيم :

-        دلم لک زده براي يه دعاي باحال و تاثيرگذار...

-        خب دعا کن ؛ اينکه غصه نداره ...

-        من که مي دونم ... دعام تا سقف همين اتاق هم بالا نمي ره ... بس که گناه کرده ام ...

-        « حافظ » هم مثل تو فکر مي کرد ؛ اما خودش ، جواب خودش رو داده :

حافظ ! ... وظيفه تو « دعا گفتن » است و بس

دربند آن مباش که « نشنيد » ... يا « شنيد » ...

 

دور دنيا در ... 71 سال / سفري به باغ خيال زنده ياد « جعفر مجتهدي » - مشهور به شيخ به قلم سيدمحمد سادات اخوي در چاپ دوم خود با شمارگان 1000 نسخه و با قيمت 1000 تومان توسط شرکت کتابهاي جيبي وابسته به موسسه انتشارات اميرکبير انتشار يافته است .

 

 

 

سه‌شنبه 19 دی 1391 - 11:59


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری