يكشنبه 26 خرداد 1398 - 1:2
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

يادداشت

 

حجت الاسلام عباس اسكندري
مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قم

 

19 دي؛ آغاز درخشش دوباره نهضت انقلاب

 

واقعه 15 خرداد 42 نقطه عطف انقلاب اسلامي ما به حساب مي‌آيد، به خاطر اينکه قبل از اين جريان جنبش‌هاي مبارزاتي و حرکت‌هاي انقلابي به وجود آمده بود اما اينکه در راس آنها يک شخصيت روحاني و مجتهد جامع الشرايط قرار گرفته و با قدرت معنويت و توجه اسلامي کارش را پيش ببرد و حرکت مبتني بر فقه نوراني و مکتب اهل بيت(ع) داشته باشد براي اولين بار در ايران شکل گرفته بود، از اين رو اين واقعه را مي‌توان نقطه عطف انقلاب اسلامي ناميد.

بعد از واقعه 15 خرداد، روحانيون، دانشگاهيان و قشرهاي مختلف مردم حرکت‌هاي انقلابي را پيش گرفته بودند. امام راحل در همان ايام تبعيد شده بودند و بسياري از روحانيون و چهره‌هاي مبارزاتي دستگير و به زندان افتاده بودند اما حوادثي که بعد از 15 خرداد شکل گرفت هيچ کدام از آنها ويژگي‌هاي 19 دي 56 را نداشته است. بنابراين قيام خونين مردم قم در 19 دي 56 در انقلاب اسلامي ما از يک جايگاه منحصر به فردي برخوردار است.

بعد از اينکه امام راحل تبعيد شدند و بسياري از شخصيت‌هاي سرشناس همچون شهيد آيت الله غفاري، آيت‌الله سعيدي - که ياد و نام آنها را گرامي مي‌داريم - و دانشجويان مبارز و انقلابي پيرو امام که در زندان‌ها شکنجه شده و بعضي از آنها به شهادت رسيده بودند، در ادامه آن حرکت، شاهد به شهادت رسيدن حاج آقا مصطفي فرزند برومند امام خميني(ره) بوديم. به دنبال آن رژيم شاهنشاهي باور نمي‌کرد که براي بزرگداشت ياد و خاطره اين شهيد والامقام مجلسي برگزار شود و افرادي با صراحت بعد از حدود 15 سال نام امام را در اين محافل بيان کنند، از اين رو به فکر پيشگيري و خنثي کردن حرکت جديد افتاد و براي اين کار مقاله موهوم را در يکي از روزنامه‌هاي کثيرالانتشار کشور چاپ کرد.

اين مقاله منجر به ايجاد حساسيت از سوي علما و شخصيت‌هاي برجسته در محيط‌هاي حوزوي و دانشگاهي شده و مردم کوچه و بازار به دنبال توهين و جسارت به امام و فرزند ايشان به ميدان آمده بودند و اين اعتراض‌ها موجب شد مردم پس از يک دوره خفقان و سرکوب، مجددا به خيابان‌ها آمده و جرقه ديگري به نهضت بزنند که منجر به واقعه خونين 19 دي شده بود.

بنابراين اگر قيام خونين 19 دي را نقطه آغاز درخشش دوباره نهضت اسلامي بدانيم سخن گزافي نگفته‌ايم. اين قيام 19 دي بود که جرقه انقلاب اسلامي را شعله‌ور کرد و مجددا انقلابيوني که سرکوب شده بودند، يا در تبعيد و زندان‌ها بودند، يا در گوشه و کنار مخفيانه فعاليت مي‌کردند، را به ميدان آورد و مراجع، علما، بازاريان، دانشگاهيان و همه کساني که قلبشان به ياد و نام امام مي‌تپيد به جنب و جوش افتاده بودند تا اينکه آن واقعه خونين در چهارراه بيمارستان سابق و ميدان شهدا فعلي به وقوع پيوسته بود.

 

 

وقتي مردم در ديد و بازديدهايي که از مراجع داشتند رژيم ستمشاهي به خيال خود که مي‌تواند واقعه 15 خرداد 42 را تکرار کند، دست به کشتار مردم زد و در آن جريان تعدادي از عزيزان ما به شهادت رسيده و تعدادي هم مجروح شده بودند. در اربعين اين شهيدان، مراسم بزرگداشتي که در تبريز برگزار شده بود به خاک و خون کشيده شد و به دنبال آن اربعين‌هاي زيادي در استان‌هاي مختلف کشور شکل گرفت و نتيجه اين شد که رژيم ستمشاهي نتوانست موج همه‌گير مردم را کنترل کند.

امام خميني(ره) هم با هوشمندي و تيزبيني که داشتند انقلاب را با صدور اطلاعيه‌ها و بيانيه‌ها و سخنراني‌ها در هنگام تبعيد، هدايت مي‌کردند و اين اعتراض‌هاي مردمي آنقدر تداوم يافت که نهضت انقلاب در 22 بهمن به پيروزي رسيد.

اكنون كه بيش از سه دهه از آن قيام تاريخي و سرنوشت‌ساز مي‌گذرد همه کساني که به نحوي در مسائل فکري و فرهنگي نقش آگاهي دهي به جامعه را دارند اعم از رسانه‌هاي جمعي که خيلي مي‌توانند در اين زمينه نقش آفريني کنند و آنهايي که صاحب تريبون هستند و زمام امور فکري جامعه به دست آنهاست بايد براي ترويج ارزش‌هاي انقلاب احساس مسئوليت بيشتري داشته باشند.

اگر وقايع و متن انقلاب از 15 خرداد 42 به بعد بدون کوچک‌ترين دخالت دادن گرايش‌هاي سليقه‌اي و فردي بازخواني شود و سخنراني‌ها و تلاش‌هاي حضرت امام به خوبي بيان شود تاثير زيادي در آگاهي دهي به جوانان دارد، چراكه شنيدن خاطرات دوران انقلاب براي نسل جوان جذاب و تاثيرگذار است.

مصاحبه و بيان خاطرات از شخصيت‌هاي تاثيرگذار در انقلاب اسلامي که اکنون در قيد حيات بسر مي‌برند، بيان نقش آفريني علما و شخصيت‌هاي گذشته و تبيين وقايع انقلاب اسلامي در دانشگاه‌ها، مدارس و حوزه‌هاي علميه مي‌تواند حماسه‌هاي زيباي قبل از پيروزي انقلاب را از خطر فراموشي نجات دهد.

اتحاد و انسجام علما و مردم عليه رژيم ستمشاهي به واسطه عقايدي که مردم و علما به اسلام و دين داشتند سرمايه کمي نبود که به راحتي آن را فراموش کرد. بنابراين اينكه جمعيت حول محور ولايت فقيه اجتماع کردند و حرکت عظيمي به وجود آوردند نبايد به بوته فراموشي سپرده شود، از اين رو همه کساني که اهل سخن و فکر و انديشه هستند در اين زمينه مسئولند. البته نسل جوان هم نسل آگاه و فرهيخته‌اي است و پيام‌ها را به خوبي دريافت مي‌کند و اميدواريم اين مسير که در طول سي و چند سال طي شده با توفندگي تداوم داشته باشد تا انقلاب اسلامي به دست صاحب اصلي‌اش امام زمان(عج) برسد.

 

سه‌شنبه 19 دی 1391 - 11:34


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری