دوشنبه 5 خرداد 1399 - 21:4
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

احمد محمد اسماعيلي

 

تلاش کردم به روح تراژدي مکبث وفادار باشم

 

گفت وگو با دکترقطب الدين صادقي کارگردان نمايش مکبث

مقدمه : دکتر قطب الدين صادقي نام آشنايي در تئاتر بعد از انقلاب است و نگاه اساطيري و تاريخي او در تئاتر معاصر بي بديل است . مويه جم ، آرش ، هملت و..... تئاترهاي دکتر صادقي هستند که هر کدامشان ويژگي هاي خاصي دارند و در حافظه تاريخي اغلب مخاطبان تئاتر باقي مانده اند . اين کارگردان بزرگ اين روزها نمايش  مکبث را در تما شاخانه ايران شهر روي صحنه برده است . با دکتر صادقي در باره اجرايش گفت وگويي انجام داده ايم .

 

در نمايش مکبث چه رويکرد جديدي را پيگيري کرده ايد ؟

 تلاش کردم به روح تراژدي مکبث وفا دار باشم  و در کنار آن از برداشتي استفاده کنم که به روزگار ما نزديک باشد . در نمايش نامه  مکبث شکسپير در باره قرن دهم ميلادي سخن گفته است ومن تلاش کردم به دوران معاصر بپردازم . برداشت من مبتني بر مابه ازاء هاو اتفاقات روز جهان است .

آيا نمايش نامه ها ي کلاسيک اين ظرفيت را دارند که مورد خوانش مجدد قرار بگيرند ؟

 بله نمايش هايي از جنس مکبث به علت طرح موضوع درست و سنجيده مي توانند در اجراهاي مختلف دچار دگرديسي شوند ومحمل خوبي براي طرح مسائل بنياديني هستند  که اين روزها در جوامع مدرن بشري اتفاق مي افتد .

آيا در نمايش مکبث نگاه جدي به مفهوم قدرت مي شود؟

بله اين رويکرد وجود دارد . به قول برتراند راسل قدرت لذت لذتها است . اراده معطوف به قدرت به قول نيچه انگيزه بسياري از فعاليت هاي بشري در قالب روزمره و اجتماعي است و جنگ بر سر قدرت مي تواند سرمنشا خيلي از خون ريزي ها و جنگ ها در طول تاريخ بشر در تمام ادوار تاريخي باشد .

بر اساس چه ويژگي هايي از بازيگران قبلي گروه تئاتريتان مثل ميکائيل شهرستاني و کورش سليماني استفاده کرديد ؟

سالها است که با اعضاي گروهم در تئاتر نمايش هايي را روي صحنه مي آوريم ومتناسب با نقش هاي موجود در هر نمايش نامه اي از برخي از اين بازيگران استفاده مي کنم و حق اين بازيگران است که در نمايش نامه هاي من بازي کنند وصحنه نمايش هايم مکان مناسبي براي بروز خلاقيت هاي بازيگرانم است.

 از نحو تمرينات آماده سازي احساس رضايت داريد ؟

 هرچند مدت کمي براي تمرينات در اختيار داشتيم اما خوشبختانه با وجود بازيگران حرفه اي و کار بلدي از جنس ميکائيل شهرستاني ، کرامت رود ساز و کوروش سلماني به دقت پروسه آماده سازي بازيگران انجام شد و بازيگران به درست در قالب شخصيتهاي اصلي نمايش از قبيل ليدي مکبث ، مکبت و ... ظاهر شدند و خوشبختانه از نمايش توسط مردم ، علاقمندان و اهالي تئاتر استقبال خوب و شايسته اي به عمل آمد و خوشحالم که در سال 1391 فرصت به روي صحنه بردن نمايش هايي در تالار حافظ و با استفاده از هنرجويان جوانم و در تماشاخانه ايران شهر را به دست آوردم .

 

 

 

دوشنبه 18 دی 1391 - 11:37


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری