يكشنبه 11 خرداد 1399 - 8:45
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

اميرکبير

 

 

 

اميرکبير/ آفرينندگان فرهنگ و تمدن اسلام و بوم ايران / 3

نويسنده : دکتر علي اکبر ولايتي      

چاپ و شمارگان : دوم 90 / 1000 نسخه

ناشر : شرکت سهامي کتابهاي جيبي وابسته به موسسه انتشارات اميرکبير

 

دکتر علي اکبرولايتي در ابتداي کتاب بيان مي کند که قرن ها پيش از آنکه اروپا و ممالک اروپايي کشور شوند ، مسلمانان امت واحده و ايرانيان  ملتي منسجم بودند . حکيم بزرگ ايرانيان ابوالقاسم فردوسي عمر خويش را برسر عزت ايران گذلشت و ديگر حکيم سترگ  نظامي گنجوي بيان مي داشت که همه جهان تن است و ايران دل است . دکتر ولايتي ادامه مي دهد که امت اسلامي مدت هزار سال مه علم و تمدن و فرهنگ جهان ، و ايران پرچمدار اين تمدن بزرگ اسلامي بوده است .  وي تعداد بزرگان علم و ادب و فرهنگ و مدنيت خراسان و خوارزم و فرارود و بين النهرين و فارس و عراقين و آذربايجان و قفقاز و مصر و مغرب اقصا و اندلس پس از اسلام را صدها برابر فرهيختگان يونان و روم و اسکندريه و رها و نصيبين قبل از اسلام و ابداعات و توليدات فرهنگي آنها را غيرقابل قياس با يکديگر مي داند.

نويسنده در بخشي ديگر از مقدمه خود يادآور مي شود که تلاش هاي نخستين  در جهت رهايي از سلطه نظامي و سياسي و کسب آزادي و استقلال بوده است و اکنون زمان بيداري فرهنگي و احياي اعتماد به نفس اسلامي و ايراني فرارسيده است. دکتر علي اکبرولايتي بيان مي کند که براي تحقق چنين حرکتي ، ازجمله اقدامات اساسي معرفي و بازشناساندن بزرگان تاريخ تمدن اسلام و ايران ، و بازتعريف ارزش هاي اعتقادي اسلامي و هويت ملي است. ولايتي مي افزايد که در اين جهت موسسه انتشارات اميرکبير و نخستين بار جناب حجت الاسلام دکتر سيدمهدي خاموشي به ايشان پيشنهاد تاليف يکصد و ده جلد تک نگاري در معرفي بزرگان تاريخ علم و فرهنگ و اسلام و بوم ايران را مي دهد. وي در پايان مقدمه خود اظهار اميدواري مي کند که ياري خداوند متعال و به برکت عدد نمادين 110 که نشان از نام مبارک مولي الموحدين حضرت اميرالمونين علي عليه السلام است اين مهم به انجام برسد.

کتاب حاضر از چهارده فصل تشکيل يافته که نويسنده در اين چهارده فصل ايران موضاعاتي همچون پيش از صدارت اميرکبير ، تاريخ قاجار از آغاز تا ميرزا ، سفر روسيه ، سفرايروان ، سفر عثماني ، صدارت ميرزاتقي خان اميرکبير ، ازدواج اميرکبير با خواهرشاه ، شورش عليه صدراعظم ، فتنه باب ، فتنه سالار ، روابط با انگلستان ، روابط با روسيه ، روابط با فرانسه ، روابط با امراي آسياي مرکزي ، روابط با عثماني ، روابط با دول ديگر ، اصلاحات اميرکبير ، مقدمه ، اصلاحات فرهنگي اميرکبير ، تاسيس و طبع روزنامه ، انتشار روزنامه وقايع اتفاقيه ، مندرجت روزنامه ، گسترش ترجمه و نشر کتاب ، تاسيس دارالفنون ، ساختمان دارالفنون ، معلمان دارالفنون ، قوانين و شرايط حاکم بر دارالفنون ، رشته هاي درسي دارالفنون دوره مدرسه دارالفنون ، تاسيسات دارالفنون ، چاپخانه دارالفنون ، ترجمه ها و تاليفات دارالفنون ، نشريات دارالفنون ، سرانجام دارالفنون ، اصلاحات اقتصادي اميرکبير ، استخراج معدن ، کشاورزي ، امور مالي ، اصلاحات نظامي اميرکبير ، تلاش براي دستيابي به تسليحات جديد ، تهذيب اخلاق نظامي ، تشکيل نيروي دريايي ، اميرکبير و بهداشت همگاني ، تاسيس دارالفنون ، مايه کوبي آبله ، نظارت بر کار پزشکان ، اقداماتي براي بهبود بهداشت همگاني ، قرنطينه ، اصلاحات حقوقي و قضايي و همچنين روزنامه ها و مجلات را مورد بررسي و کنکاش نظر قرار مي دهد .

در بخشي از کتاب حاضر با عنوان « فرجام امير » مي خوانيم :

وضع امور کشور با عزل و قتل ميرزا تقي خان اميرکبير به دوران حاجي ميرزا آقاسي بازگشته بود « کارهاي دولتي دوباره برگشته است به همان ترتيبي که در زمان حاجي بود . خريد و فروش برات ها دوباره شروع شده ، وصول مواجب به کشمکش افتاده ، حواله به تمام ولايات و ايالات صادر شده همان هرج و مرج ها که سابقا ً برقرار  بود دوباره رجعت نموده است . » روحيات ميرزا آقاخان نوري به کلي با امير متفاوت بود . « او طرفدار بسيار چيزهايي بود که اميرکبير قصد برانداختنشان را داشت و همين جهت نيز ناصرالدين شاه و دربارش وي را به صدارت برگزيده بودند. نوري با آنکه به هنگام رسيدن به قدرت نسبتا ً جوان بود ، از مکتب کهن سياستمداري به عملي ترين وجه آن پيروي مي کرد . او ترفندبازي زيرک و محافظه کار و وارث خانداني ديواني بود که ساليان در مقام منشي و مستوفي لشکر به قاجاريه خدمت کرده بود .

اميرکبير/ آفرينندگان فرهنگ و تمدن اسلام و بوم ايران / 3 به قلم دکتر علي اکبر ولايتي در چاپ دوم خود با شمارگان 1000 نسخه و با قيمت 2890 تومان توسط شرکت سهامي کتابهاي جيبي وابسته به موسسه انتشارات اميرکبير به چاپ رسيده است.

 

 

 

 

يكشنبه 17 دی 1391 - 13:45


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری