پنجشنبه 15 خرداد 1399 - 22:40
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

فرهنگي و هنري

 

نيما نوربخش

 

فيلمي درباره اولين روحاني شهيد جنگ تحميلي

 

نگاهي به گروه فيلمسازي تله فيلم«شيخ شريف»(اسماعيل فلاح پور)

به مناسبت پخش از شبکه اول سيما

 

اسماعيل فلاح پور متولد 1344 رشت، فارغ التحصيل كارگرداني از مجتمع دانشگاهي هنر است. وي فعاليت فيلمسازي را از سال 1374 با ساخت فيلم هاي كوتاه آغاز كرد.

فلاح پور فيلم هاي سينمايي «پاپوش»، «تيك»، «حرفه اي» و... را براي سينما ساخته و براي تلويزيون هم آثاري چون «ما هنوز زنده ايم»، «عبور از شب»، «امن ترين جاي دنيا» و... را جلوي دوربين برده است.

اسماعيل فلاح پور درباره فيلم تلويزيوني شيخ شريف مي گويد: «شيخ شريف داستان زندگي شيخ شريف قنوتي اولين روحاني شهيد جنگ تحميلي را به تصوير مي كشد. اين فيلم 90 دقيقه اي با نگاه به زندگي اين شيخ به عنوان يكي از ياران باوفاي حضرت امام خميني (ره) که در سال هاي قبل و بعد از انقلاب در كنار ايشان حضور داشتند ساخته شده است.

اين تله فيلم قصه زندگي اين شخصيت را با مضمون دفاع مقدس و انقلاب اسلامي بيان مي كند و همچنين مبارزات، اسارت و شهادت وي را در سال هاي 52، 57 و 59 كه با شروع جنگ تحميلي از بروجرد به همراه گروهي به خرمشهر اعزام مي شود را به تصوير مي كشد.

اين شيخ شهيد در شرايطي به همراه گروهي وارد خرمشهر مي شود كه اين شهر در حال سقوط بوده و با تشكيل گروه هاي مقاومت فشار شديدي را به نيروهاي بعثي وارد كرده و در نهايت در 24 مهر 59 به طرز مظلومانه اي به درجه شهادت نائل مي آيد. جعفر دهقان (شيخ شريف قنوتي)، مالك سراج، محمد نگراوي، شيواخسرو مهر و جمعي از بازيگران بومي خرمشهر و بروجرد دراين تله فيلم به ايفاي نقش پرداخته اند. اين فيلم به نويسندگي طلا معتضدي در بروجرد، شهرك دفاع مقدس و اطراف تهران مقابل دوربين مصطفي احمديان قرار گرفته است.»

فلاح پور درباره اينکه چه شد داستان شهيد محمدحسن شريف قنوتي را انتخاب کرده، مي گويد: «راستش را بخواهيد اصلا شهيد محمدحسن شريف قنوتي را نمي شناختم. وقتي تهيه كننده من را براي كار دعوت كرد براي اولين بار نام اين شهيد به گوشم خورد. پيش از هر چيز گفتم بايد فيلمنامه را بخوانم. وقتي متن را خواندم تازه فهميدم شخصيت اين شهيد بسيار پيچيده است و بايد فرد عجيبي بوده باشد.

ولي متن به حدي كليشه اي و سطحي بود كه فقط مثل يك گزارش از شهيد تعريف و تمجيد مي كرد. تهيه كننده چون اطلاعات خوبي از اين شهيد داشت همه را در اختيار من گذاشت و من فهميدم شهيد محمدحسن شريف قنوتي واقعا شخصيتي بزرگ و مهجور مانده است.

به شرط بازنويسي متن، كارگرداني فيلم را پذيرفتم. چند كتاب در مورد ايشان و خاطراتش موجود بود. همه را گرفتم و مطالعه كردم. با خواندن اين آثار بسيار به وي علاقه مند شدم. پس از اين شناخت قرارداد بستم و كارم را شروع كردم. براي نگارش متن از پسر شهيد هم مشاوره گرفتيم. او نيز روحاني است و براي توليد اين اثر بسيار وقت گذاشت و همكاري بسيار خوبي با ما داشت.

آنچه از شيخ در فيلم مي بينيد همه مبتني بر واقعيت زندگي اوست، البته بخش بسيار ناچيزي از آن را شامل مي شود، چون زندگي شيخ قابليت داشت كه در يك مجموعه شش قسمتي به مبارزات جسورانه اش پرداخته شود. ما در حد زمان كمي كه داشتيم به اين شخصيت پرداختيم.

 با توجه به اطلاعاتي كه كسب كرديم و با بررسي هايي كه انجام شد اين اثر به سه شكل قابل توليد بود كه دومين حالت بسيار عالي و مدنظر خودم بود، اما بودجه كافي براي توليدش نداشتيم. در اين شكل، زندگي شهيد را از آغاز جنگ شروع مي كرديم و لحظه به لحظه زندگي و شهادت يارانش و تنهايي اش را مي ديديم.

در ضمن زندگي گذشته اين شهيد را مورد بررسي قرار مي داديم و ويژگي هاي مختلف شهيد قنوتي را به تصوير مي كشيديم. با وجود اين با طلامعتضدي كه نويسنده فيلمنامه بود روي صحنه هايي متمركز شديم كه بخشي از واقعيت بود، ولي زياد به امكانات و ادوات وابسته نبود. دوست داشتم مي توانستم يك اثر حماسي ماندگار بسازم.»

فلاح پور درباره انتخاب جعفر دهقان براي نقش اصلي مي گويد: «براي نقش شيخ ابتدا سراغ حسين محجوب رفتم. متن را پسنديد و با سابقه همكاري خوبي كه با هم در تله فيلم جنگي «ما هنوز زنده ايم» داشتيم، قبول كرد. اما پس از گفت وگو با تهيه كننده به نتيجه نرسيديم.

انتخاب بازيگري كه هم براي تهيه كننده مناسب باشد و هم توانايي اجراي نقش را داشته باشد، دشوار بود. با جعفر دهقان كار كرده بودم و مي دانستم توانايي اجراي اين نقش را دارد. پس از اين كه با دهقان وارد مذاكره شديم و با توجه به اين كه تا به حال نقش روحاني را بازي نكرده بود خودش هم استقبال كرد و بازي در اين نقش را پذيرفت.»

فلاح پور درباره هدفش از ساخت اين تله فيلم مي گويد: «اهميت اين كار با تمام كمبودهايش اين بود كه مي خواستم تصويري از روحانيت ارائه بدهم كه سال هاست از يادمان رفته و محو شده است؛ روحانيتي كه با دست خالي جلوي استبداد طاغوت ايستاد و جانفشاني ها كرد تا نهضت امام(ره) پا بگيرد.

روحانيتي كه دوشادوش مردم و نفس به نفس ايشان مي زيست و تنهايشان نمي گذاشت. در آثار ساخته شده در اين سال ها جاي چنين تصويري را خالي مي ديدم و اين برايم بسيار مهم بود. به همين علت در همه ميزانسن ها به شكلي رفتار شخصيت را با پيرامونش در آميختم كه فروتني شيخ ملموس شود و مردم باور كنند او يكي از ماست نه قهرماني در كتاب ها و فيلم ها، چرا كه از خاطرات شيخ بسيار در مورد حرمت جماعت و احترام به ايشان خوانده بودم.

شيخ واقعا به راهش ايمان داشت و بارها تا پاي جان دادن پيش رفته بود، ولي دست از عقايدش نمي كشيد. محدوديت زماني و كمبود بودجه نگذاشت به وجوه مبارزاتي و ميداني شيخ بيشتر بپردازم ولي همين نيز غنيمت است.»

علي اصغر جعفري مشاور رييس سازمان و رييس بسيج صدا و سيما درباره تله فيلم شيخ شريف مي گويد: «در ميان اقشار مختلف مردمي، روحانيون بيشتر شهيد را تقديم انقلاب کرده اند، در اين فيلم تلويزيوني سعي شد نقش ارزنده‌ روحانيت در نظام مقدس جمهوري اسلامي به تصوير کشيده شود چرا که بدون شک حماسه روحانيون در دفاع مقدس، همواره در تاريخ اين سرزمين ماندگار و پايدار خواهد ماند.»

جعفر دهقان در اين تله فيلم براي اولين بار در نقش يک روحاني جلوي دوربين ظاهر شده است و شيوا خسرومهر، محمد ايزدي يکتا، محمد باجلان، نازنين پيرکاري، ارسطو خوش رزم، محمد شاداني، سروناز سرلک و ... از ديگر بازيگران اين تله فيلم هستند.

اين تله فيلم به سفارش بسيج سازمان صدا و سيما و با مشارکت سازمان بسيج طلاب و روحانيون توليد شده است. ساير عوامل اصلي «شيخ شريف» عبارتند از: تهيه کننده: محسن پيريايي، تصويربردار: مصطفي احمديان، طراح صحنه و لباس: حسين کرمي، دستيار اول کارگردان و برنامه ريز: سامان تفرشي، منشي صحنه: بهشته ناصري، طراح گريم: بابک کشن فلاح، مدير توليد: علي اصلاني، صدابردار: علي عدالت دوست، مدير تدارکات: سجاد نوري.

 

 

يكشنبه 17 دی 1391 - 9:34


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری