سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 17:21
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

محمدرضا صادقي

 

رونمايي از سه کتاب با موضوع شهيد مصطفي احمدي‌روشن

 

  

مراسم رونمايي از سه کتاب با موضوع شهيد مصطفي احمدي‌روشن با عنوان «مصطفاي شهيد» با حضور مولفان اين آثار؛ رحيم مخدومي، مرتضي قاضي، احسان ترابي‌ و مهدي نوري، خانواده شهيد مصطفي احمدي‌روشن و جمعي از مسئولان فرهنگي در مجتمع فرهنگي هنري شيخ صدوق برگزار شد.

در ابتداي اين مراسم، محمدعلي قندهاري‌نيا معاون فرهنگي هنري سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران ضمن اشاره به شهادت مصطفي احمدي‌روشن و پيام رهبر انقلاب درباره اين شهيد که فرمودند داغ ايشان بسيار سخت و سنگين براي ما بود، گفت:‌«به فرموده رهبر انقلاب هنوز اين داغ سخت و سنگين است و در ميان جامعه علمي و آحاد مردم حس مي‌شود. امروز در اين برنامه ضمن گرامي‌داشت ياد و خاطره اين شهيد بزرگوار از بزرگاني که در تأليف سه جلد کتاب توفيق تجليل داريم.»

وي افزود:« اگر قيام امام حسين (ع)‌ مانا شده قطعاً نقش حضرت زينب (س) که در آن حماسه حضور داشته و رشادت‌ها را دهان به دهان براي مردم در ديارهاي مختلف تعريف کردند بي‌بديل است و امروز پس از 1400 سال آن را همانند داغ حفظ مي‌کنيم. نويسندگان هم امروز نقش زينب‌گونه داشته تا به بيان مطالب به بيان نقش شهدا پرداخته و اينگونه افراد را در تاريخ ثبت کنند.»

در ادامه، دکتر محسن پرويز نويسنده ضمن اشاره به دو نکته مهم درباره ادبيات انقلاب اسلامي و شهيد مصطفي احمدي‌روشن خاطرنشان کرد:‌»مطلب اول درباره ادبيات انقلاب اسلامي و اتفاقي که در سال‌هاي گذشته در اين عرصه افتاده و نمونه آن کتاب‌هايي است که به آن اشاره مي‌شود؛‌ يکي از نحله‌هاي ادبي که پس از انقلاب در کشور ما رونق گرفت بحث زندگي‌نامه داستاني و پرداختن به زندگي افرادي است که در خدمت به جمهوري اسلامي کوشيدند و حال از ميان ما رفته‌اند، از بيان زيبا و هنري نکات برجسته زندگي اين عزيزان پيش از اين در حوزه ادبيات يا داستان و رمان با آنها آشنا بوديم بحث خاطرات هم جاي خود محفوظ بود اما بحث زندگي‌نامه‌هاي داستاني و بيان داستاني زندگي بزرگان اتفاق نويي بود که در سال‌هاي اخير رونق گرفت.»

پرويز ضمن اشاره به نمونه‌هاي موفق در اين راستا که بعضاً‌ از سوي انتشارات روايت فتح چاپ شده اضافه کرد:«يکي از آثار اين شهيد (مصطفي احمدي‌روشن) در آن مجموعه قرار مي‌گيرد اين آثار به لحاظ محتوا ارزشمند محسوب مي‌شود اما نمونه‌هايي هم در کنار زندگي‌نامه داستاني رونق يافت و نوعي بازآفريني خاطرات گذشته بود مثل کتاب‌هاي «دا»‌ و «نورالدين پسر ايران» و «پايي که جا ماند» اين سه جلد در حوزه‌هاي مختلف به موضوع جنگ مي‌پردازند. اين آثار نمونه‌هايي موفقي بودند که شايد در ساير نقاط جهان هم نمونه نداشته باشند.»

 اين نويسنده يادآور شد:«اتفاقي که در اين موارد رخ مي‌دهد اين است که گاهي به دليل فاصله زماني نقد و بازآفريني وقايع ممکن است برخي مسائل فراموش شود اما درباره شهيد احمدي‌روشن اتفاقي افتاد اينکه خيلي زود و پيش از به فراموش سپرده شدن خاطرات برخي نويسندگان همت کرده و آثاري را منتشر کردند اما متذکر مي‌شوم اگر گردآوري کاملي از خاطرات شهيدان هسته‌اي صورت گيرد تا در زمان مناسبي پرداخت هنري بر آن انجام شود آثار ديگري نوشته شده که احتمالاً ‌مطلوب خواهد بود.»

پرويز اظهار داشت:«نکته ديگر که در اين مراسم به آن اشاره مي‌کنم بحث بالندگي جمهوري اسلامي ايران در حوزه علم است.»

وي ضمن اشاره و نقل خاطره‌اي از دوران نوجواني خود و بازديد از کارخانه نوشابه‌سازي اضافه کرد:«با وجود اينکه نوجوان بوديم در برخورد با اين کارخانه و اينکه مواد اوليه آن و افراد حاضر در آن آمريکايي بودند رگ غيرت‌مان به جوش آمد. از آنجايي که مواد اوليه نوشابه را بايد مستشار آمريکايي در اختيارمان قرار مي‌داد امروز به جايي رسيديم و ايستاديم که انرژي هسته‌اي توليد مي‌کنيم و اين موضوع براي ابرقدرت‌ها قابل پذيرش نبوده از اين‌رو به ترور فيزيکي دست مي‌زنند.»

پرويز ضمن اشاره به اينکه طي سال‌هاي اخير سرعت رشد توليدات علمي ما بالا رفته است، گفت‌:‌»طي دو دهه اخير خصوصاً در 10 سال گذشته نسبت به ساير نقاط دنيا رشد توليدات عملي‌مان افزايش يافته است. در اين ميان مستکبراني که مي‌خواهند دنيا را در قبضه خود داشته باشند به ترور روي مي‌آورند اما ما که ادعاي پيروي از سيدالشهدا را داريم و در مکتب اهل بيت (ع)  درس خواندة‌ايم طبيعتاً متمسک به اين شعر سيدالشهدا که در مسير کربلا خواندند متوسل مي‌شويم که: «اگر بدنها ساخته شدند براي اينکه از دنيا بروند و بميرند و کشته شدن در راه خدا با شمشير براي مرگ بسيار با فضيلت‌تر است.»

همچنين پدر شهيد مصطفي احمدي‌ روشن در اين مراسم ضمن اشاره به چهار ويژگي فرزندش اظهار داشت:«درست است که ما خانواده شهيد هستيم اما لطف و محبت مردم ايران اجر بزرگي نزد خدا دارد فکر نمي‌کنم اجر و مقام شما کمتر از شهدا باشد.»

وي ادامه داد:«در هر برنامه‌ايي که نزد مردم حاضر مي‌شويم عنوان مي‌کنيم که در راه علم شهداي بسياري داده‌ايم خونشان پاک و راهشان پر رهرو است اما همواره از ما سؤال مي‌شود چطور مردم نسبت به مصطفي احترام وافري قائلند. اين مهم بنده و مادر مصطفي را وظيفه‌مند مي‌کند تا جرياني را شرح دهيم؛ واقعيت اين است که مصطفي ويژگي‌هاي بسياري داشت اما به چهار ويژگي خاص او که موجب شد به فيض عظيم شهادت نائل شود اشاره مي‌کنم ويژگي نخست احترام به پدر و مادر بود. مصطفي همواره بيش از حد براي من  و مادرش احترام قائل مي‌شد و همواره از عنوان «مادر جون» و «پدر جون» استفاده مي‌کرد به ياد ندارم وارد منزلم شده باشد کج خلقي و بداخلاقي کند و يا شادي خانواده را تغيير دهد. لحظه‌اي که با او بوديم گويا در بهشت مي‌نشستيم.»

وي با مخاطب قرار دادن حضار عنوان کرد:«دعاي پدر و مادر واقعاً راهگشاي راه پر پيچ و خم زندگي ماست و گره‌هاي کور زندگي با دعاهاي پدر و مادر گشوده مي‌شود. مصطفي هم اينگونه بود هرگاه در کارهايش به مشکلي برمي‌خورد دست به دامن ما مي‌شد از ما مي‌خواست برايش دعا کنيم. ما لياقت دعا نداشتيم اما همين که مصطفي ما را لايق مي‌دانست خدا هم به ما ارتقا مي‌بخشيد و وقتي دعا مي‌کرديم اجابت مي‌شد.»

پدر شهيد احمدي‌روشن به دومين ويژگي اين شهيد اشاره و عنوان کرد:«مصطفي در زندگي ما به مانند ستوني محکم بود که اگر به غير از شهادت او را از دست مي‌داديم به حقيقت من و مادرش دق مي‌کرديم. اما لطف خدا در حق فرزندمان به اکمال رسيد.»

پدر اين شهيد ضمن اشاره به بيان ويژگي ديگري از فرزندش او را سربازي خوب براي مردم ايران خواند و گفت:«مصطفي شبانه‌روز براي اين مردم کار مي‌کرد زماني که سايت نطنز بسته شده بود و پس از مدتي با پيگيري‌هاي رهبر انقلاب و نظرخواهي مردم پيرامون سايت‌هاي هسته‌اي باز شد اکيپ چهار نفره مصطفي که دانشمندان هسته‌اي بودند شبانه روز کار مي‌کردند که با مجاهدت‌هاي فراوان آنها غني‌سازي 3.5 درصد و 20 درصد به ثمر نشست پس از اين مهم آثار زندگي شاد در رگ‌هاي اين جوان آشکار شد.»

 وي خاطرنشان کرد:«اما ويژگي ديگر اينکه فرزندم مصطفي مريدي خوب براي رهبر انقلاب بود وقتي حضرت آقا به منزل ما آمدند درباره مصطفي فرمودند شهادت اين جوان مانند تيري در قلب ما نشست. رهبر انقلاب در مورد هيچ‌کس غلو نمي‌کند و همواره حق مطلب را مي‌گويند. اين براي من موضوعي شد تا بررسي درباره مصطفي و رابطه‌اش با ولايت انجام دهم ديدم اين رابطه دو طرفه بوده است و ويژگي آخر اينکه مصطفي يک بنده خوب براي خدا بود. او فقط به خاطر خدا کاري را انجام مي‌داد چرا که با خدا معامله کرده بود و افق فکري‌اش جهاني بود و شهادت مصطفي به همين دليل و از همين نکته کليد خورد.»

در ادامه مراسم، رحيم مخدومي نويسنده «کتاب من مادر مصطفي» ضمن اشاره به اينکه درباره مصطفي احمدي‌روشن در قالب کتاب نمي‌توان صحبت کرد، ابراز داشت:«نکته‌اي که بنده را ترغيب کرد با عجله درباره مصطفي عزيز کتاب بنويسم همان نکته‌اي که کمتر انتظارش را داشت و جزو نوادر روزگار بوده است چرا که در مراسم تشييع اين شهيد جمله‌اي از مادر بزرگوار ايشان شنيديم وقتي پيکر ايشان روي دستان مردم تشييع مي‌شد پاي صحبت‌هايش نشستم تا ببينيم چه مي‌گويد و مصطفي چگونه مصطفي شده است. مادرش گفت من مصطفي را مردمي مي‌خواستم او را ترسو نمي‌خواستم عليرضا را هم اينگونه بزرگ خواهم کرد.»

اين نويسنده تصريح کرد:«با اين جمله مادر مصطفي دشمن بيشترين ضربه را خورد چرا که دشمنان ايران در انتظار به زانو درآمدن اين خانواده بودند و با اين حرف بايد بگوييم ام‌وهبي ديگري در عصر ما زنده شد. «من مادر مصطفي هستم» اينگونه تأليف شد اميد که روح مصطفي از ما خشنود باشد.»

 پدر شهيد احمدي‌روشن قرار بود لوح تقديري به رحيم مخدومي به مناسبت نگارش اين کتاب اهدا کند اما اهداي اين لوح را به مادر شهيد واگذار کرد تا اينگونه خستگي از تن او بيرون رود. مادر شهيد احمدي‌ روشن لوح تقدير به پاس تلاش‌هاي رحيم مخدومي به وي اهدا کرد.»

او در ادامه گفت:«آقاي مخدومي بدون دخل و تصرف اين کتاب را تأليف و متن آن بسيار روان است.»

در ادامه اين مراسم کليپي با عنوان «بابا خون داد» با محوريت ترور دانشمندان هسته‌اي براي حاضران پخش شد. همچنين در اين برنامه مرتضي قاضي براي کتاب «يادگاران مصطفي» و احسان ترابي‌ و مهدي نوري براي تأليف کتاب «آقا مصطفي» تقدير شدند. به اين افراد يک جلد بحارالانوار، لوح تقدير و سفر به مشهد به همراه خانواده اهدا شد.

 

يكشنبه 17 دی 1391 - 9:27


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری