پنجشنبه 26 تير 1399 - 4:7
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي استان آذربايجان غربي

 

توجه به پيام هاي نهضت عاشورا، نجات بخش و سعادت آفرين است

 

 

 

گفتگو با حجت الاسلام محمد فتاحي معاون فرهنگي ، پژوهشي و آموزشي اداره كل تبليغات اسلامي آذربايجان غربي

 

 فلسفه عزاداري و تعظيم ايام محرم چيست؟

خداوند متعال در قرآن کريم مي فرمايد: هرکس  شعائر الهي را گرامي بدارد  از نشانه هاي ايمان راسخ آن شخص به خداوند است . تعظيم واقعه عاشورا که هدف اصلي آن  دوستي و مودت با اهل بيت عصمت و طهارت (ع) است  در زمره اين امور است که در زيرمجموعه فروع  دين به عنوان تولي تعريف شده است.  برگزاري مراسم عزاداري سالار شهيدان، سياه پوش کردن اماکن و برافراشتن پرچم هاي عزا در هر کوي و برزن نشانه  توجه  جامعه به  عزاداري محرم و جريان عاشورا است ، از طرفي وظيفه هر مسلماني به عنوان پيروي از مكتب اسلام ، ابراز محبت نسبت به اهل بيت پيامبر(ص) است ، در احاديث و برخي روايات از ائمه معصومين  سفارش خاصي به اين موضوع  شده است که لازم است هر انسان آزاده‌اي در ايام محرم كه يادآور ياد و خاطره سرور و سالار شهيدان اباعبدالله الحسين(ع) است به ياد آن حضرت و مصيبتهايي که  بر اصحاب و يارانش وارد شده  باشد.

 

آيا به کار بردن اوصاف مظلوميت بار و ذلت آميز در توصيف مصائب اهل بيت(ع) صحيح است؟

در مجموع معمول جامعه منطبق بر اين فلسفه نيست اما بايد از اين نکته غافل نباشيم که افرادي به صورت آگاهانه و مغرضانه از روي ناداني و جهالت ممکن است خدشه ها و انحرافاتي در اين موضوع  ايجاد کنند که عزاداران و مسئولان هيئت هاي مذهبي با الگو قرار دادن فرمايشات عالمان دين و مراجع تقليد و تبعيت از آنان مي توانند جلوي اين انحرافات را بگيرند.هدايت نگاه مخاطبان به سمت سوي مظلوم واقع شدن امام و شکست تحقي آميز و ذلت يقيناً داراي اشکال خواهد بود. ما از تمامي مسئولان و مداحان هيئات مذهبي خواسته ايم که در عزاداري و مداحي هاي خود بر اين نکته توجه بيشتري داشته باشند که از بکاربردن چنين اوصافي پرهيز کنند زيرا که هرگونه تواضع و فروتني که از جانب آن حضرت بوده است بخاطر هدايت فريب خوردگان به سمت نور الهي بوده است و بس. و در ضمن مهمترين شعار امام حسين (ع) زير بار ذلت  ظالمان و ستمگران نرفتن است و آن شعار هيهات مناالذله مي باشد و بيان اوصاف ذلت آميز با شعار حسيني منافات دارد.

 

 آيا گريه بر مظلوميت و دلسوزي در مصائب اهل بيت(ع) در فلسفه عزاداري مطرح است؟

 گريه بر مظلوميت و مصائب اهل بيت(ع) موجب نجات بشر از آتش دوزخ خواهد بود  و خود امامان معصوم همواره ما را دعوت به برگزاري مجالس و محافل سوگواري اهل بيت (ع) به ويژه امام حسين (ع) کرده اند. روايات فراواني از امام صادق(ع) در اين باره نقل شده است، که اگر به لحاظ عقلي و فکري هم به اين مسائل توجه شود خواهيم ديد که در اين عزاداري ها فلسفه مهمي به نام تولي گنجانده شده است ، که آن هم اعلام وفاداري، دوستي و تبعيت از امامان معصوم(ع) است.و گريه توام با توجه به شعارها و پيام ها ودرس ها و عبرت هاي عاشورا نجات بخش و سعادت آفرين است.

 

 چه راهکارهايي براي تاکيد بر جنبه معرفت افزايي و بصيرت بخشي عاشورا مي توان ارائه کرد؟

 تفکر و تعمق در نهضت عاشورا و قيام  امام حسين(ع)، مراجعه به تاريخ  و مطالعه آن و نيز مطالعه تحقيقات و تاليفاتي که توسط محققان و نويسندگان نوشته شده است مي تواند بر ميزان معرفت و بصيرت انسان بيفزايد تا با شناخت هرچه بهتر و معرفت هرچه بالاتر به واقعه عاشورا توجه شود.همچنين حضور در مجالس سوگواري و نشستن پاي منابر خطبا و وعاظ گرانقدر بصيرت آفرين و معرفت افزاست.

 

روش هاي ترويج عزاداري سنتي در جامعه و جلوگيري از بدعت ها چيست؟

طبق فرمايش گهربار حضرت علي (ع) هيچ بدعتي در دين ايجاد نمي شود ، مگر آنکه سنتي ترک گردد ؛ پس ، از بدعت ها بپرهيزيد و با راه راست در جاده آشکار حق باشيد و يا نيکوترين کارها سنتي است که سالياني بر آن گذشته و درستي آن ثابت شده است و بدترين کارها آنچه که تازه پيدا شده و آينده آن روشن نيست . عزاداري صحيح صيانت از دين است به عقيده بسياري از بزرگان و پژوهشگران ديني، فرهنگ صحيح عزاداري سبب نگهباني دين و روشن شدن حقايق ديني و نابودي بدعت ها و ترويج سنت ها مي شود. آنها تاکيد دارند که در جهت تحقق اين مهم، وظيفه مداحان و مرثيه سرايان و هيئت هاي عزاداري بيشتر از ساير افراد جامعه است و کسب جايگاه معنوي و تهذيب نفس توسط آنها اهميت خاصي دارد. امروزه در امر تعزيه حسيني با مشکلاتي مواجه هستيم و بايد در قالب آسيب شناسي عزاداري به پالايش هايي دست بزينم در غير اين صورت آسيب هاي جدي به دستگاه تعزيه وارد خواهد شد.بايد کاري کرد علاوه بر حفظ ظاهر و سمبل هاي عزاداري پيام انقلاب سيدالشهدا مورد توجه قرار گيرد. بايد به گونه اي عمل کنيم که تعزيه از آسيب ها مصون بماند تا بتواند نمايش خوبي از اين يافته ها ارائه دهد و همچنين تعزيه نبايد محدود به دهه محرم شود بلکه به صورت يک فرهنگ جامع و غني دربيايد. در حال حاضر شعرا و مداحان جواني در اين عرصه تلاش مي کنند و اگر درست آموزش ببينند و هدايت شوند مي توانند درآينده  از افراد موثري براي عزاداري سنتي و اصيل شوند.

 

برکدام بعد قيام امام حسين(ع) بايد تاکيد بيشتري کرد؟ مظلوميت يا اقتدار حسين؟

در حقيقت‌ قيام‌ امام‌ حسين‌ (ع) منشأ تحول‌ شد و چهرة‌ نفاق‌ و ريا را مشخص‌كرد. كساني‌ را كه‌ ساليان‌ متمادي‌ سيماي‌ خود را در زير ماسك‌هاي‌ شرك‌ و ريا و مكر وفريب‌ پنهان‌ كرده‌ بودند، شناساند و تمام‌ مدعيّان‌ِ مسلماني‌ را غربال‌ و دست‌ خواص‌ راروكرد. مي‌توان‌ گفت‌ كه‌ عاشورا، تبيين‌ عملي‌ اسلام‌ در عرصه‌هاي‌ گوناگون‌ بود.امام‌حسين‌ (ع) و يارانش‌ در ميدان‌ كوچكي‌ كه‌ به‌ گسترة‌ تاريخ‌ بود، صحنه‌هايي‌ از بزرگي‌و بزرگواري‌ ايمان‌ و يقين‌ را به‌ نمايش‌ گذاشت‌ كه‌ هر انساني‌ عاقلي‌ را به‌ كرنش‌ وا مي‌دارد.او در سخت‌ترين‌ شرايط‌، نقش‌ امامت‌ را كه‌ تبيين‌ مكتب‌ و ترويج‌ تعاليم‌ دين‌ و تصحيح‌باورهاي‌ مردم‌ و هدايت‌ جامعه‌ است‌، به‌ بهترين‌ صورت‌ ايفا كرد و به‌ گونه‌ مستقيم‌ وغيرمستقيم‌ به‌ پيروان‌ اسلام‌ درس‌ دين‌شناسي‌ و دين‌ داري‌ داد. اين را در قاموس و فرهنگ لغت جز اقتدار نمي توان چيز ديگري ناميد.

 

 

چهارشنبه 13 دی 1391 - 8:55


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری