شنبه 10 خرداد 1399 - 20:45
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

تجليل «عمار» خستگي دو دهه کار ميرباقري را از بين برد

 

گزارش اختتاميه مراسم سومين دوره جشنواره عمار

 

مراسم اختتاميه سومين جشنواره مردمي فيلم عمار با اهداي با اهداي 27 فانوس بلورين به کار خود پايان داد.

 طالب‌زاده: دنبال کشف استعداد در سينماي داستاني هستيم

به گزارش خبرگزاري فارس در اين مراسم که با حضور بزرگان سينمايي و فرهنگي کشور همراه بود، نادر طالب‌زاده دبير جشنواره در سخناني از حضور پرشور مخاطبين تشکر و قدرداني کرد و گفت: محفل ما بسيار خوب، نوراني و انقلابي است. جمعيتي که امشب حضور پيدا کردند نسبت به سال گذشته قابل مقايسه نيست و اين نشانگر يک حقيقت است. وي ادامه داد: ما بدون تبليغ و هزينه توانستيم گرد هم بياييم و آثاري را ارائه دهيم که نسبت به سال گذشته با محتواي بهتري آماده شده است.‌30 تا 40 اثر ديدني امسال در آثار وجود داشت که قابل ارائه در محافل مختلف است و حتي در بخش بين‌الملل و بازار نيز پيشنهاد خواهد شد.

 وي اظهار داشت: انقلاب مانند معدن طلاست و در آن کشف استعداد از اهميت خاصي برخوردار است. در اين عرصه مهندسي و کشف استعداد با اهميت است و گروه عمار از اين بخش مخلصانه حمايت مي‌کند. گروه عمار به دنبال کلام انقلاب از زبان هنر است، در اين عرصه آثار بسيار خوبي توليد و در سال‌هاي گذشته در تمام دانشگاه‌ها ارائه شده است.

 طالب‌زاده عنوان داشت: ما تلاش مي‌کنيم تا در حوزه داستاني نيز استعدادهايي را کشف و حمايت کنيم. در حوزه فرهنگ و هنر کشف و پرورش استعداد اهميت بسيار بالايي دارد.

 وي در ادامه با تأکيد بر حمايت از استعدادها گفت: بايد حاميان دقيق انقلاب را شناسايي و آموزش‌هاي خاص دهيم. بهترين اساتيد را براي آنها در نظر گرفته و بهترين کارگردان‌ها را براي آموزش آنها بگماريم تا اين مهندسي فرهنگي در حوزه انقلاب اسلامي صورت گيرد.

 طالب‌زاده گفت: بسيار خوشحالم که سينه سوختگان انقلاب در جمع ما حضور دارند، افرادي که چهره‌هاي بسيار درخشاني در انقلاب ما هستند و خود پرسوناژهاي اصلي مستندهاي ما هستند.

 وي در ادامه افزود: پيچ سرنوشت‌سازي که مقام معظم رهبري نيز در صحبت‌هايشان به آن اشاره داشتند را بايد دقت کنيم و بدانيم چگونه در حوزه فرهنگ و هنر مهندسي درستي صورت گيرد تا به اهداف مورد نظر که متعهد بودن به حب اسلام عزيز است دست يابيم.

 دبير جشنواره در پايان سخنانش ضمن تشکر و قدرداني از وحيد جليلي گفت: در سالهاي آينده شاهد نوآوري و خلاقيت‌هاي بيشتري در اين جشنواره خواهيم بود زيرا آنچه وصل به حقيقت و نور و زلال است خاموش نمي‌شود. اين حرکت نيز وصل به حقيقت است و آينده روشني را در پي خواهد داشت.

 

 پس از سخنان طالب‌زاده، عزت‌الله مطهري معروف به عزت شاهي از مبارزين قبل از انقلاب در اين برنامه گفت: ما همه مديون شهدا و خانواده‌هاي آنها هستيم و اگر هر کاري کنيم نمي‌توانيم ذره‌اي از محبت آنها را جبران کنيم.

 وي ضمن تشکر از برگزار کنندگان جشنواره عمار اظهار داشت: متأسفانه برداشت بعضي از افراد اين بوده که يک سري از بچه‌ مذهبي‌ها که سطح پاييني دارند توليداتي را عرضه کرده‌اند. من در پاسخ به آن افراد گفتم همه اينها زحمت کشيده‌اند و هرکس به نوبه خودش کاري کرده است و تمام اينها در جهت انقلاب تلاش کردند و لذا تمام تلاش اينها قابل تقدير است و بايد کاري کنند که سال به سال بيشتر شود و اتحاديه‌اي درست کنند که بتوانند فيلم‌هاي خوب را به وجود آورند.

 مطهري افزود: همانطور که نادر طالب‌زاده گفت انقلاب اسلامي معدن طلاست هر شهيدي که رفته خودش يک سريال است و مي‌شود با اينها سريال‌هاي خوبي ساخت.

 

مينايي: اکران‌هاي مردمي برخلاف انتظار ما بود

 بخش ديگري از اين مراسم سخنراني يکي از مسئولان اکران‌هاي مردمي فيلم عمار در سراسر کشور بود که احسان مينايي از اکران‌کنندگان مردمي جشنواره عمار در مشهد مقدس با حضور در پشت تريبون در سخناني گفت: در اين جشنواره از ظرفيت مردم و از قاعده هميشگي جمهوري اسلامي استفاده شد.

 وي با اشاره به اکران‌هاي مردمي در سه استان خراسان شمالي، خراسان رضوي و جنوبي گفت: 150 محل اکران در اين سه استان داشتيم و به علت مضامين ارزشي فيلم‌ها اين اکران‌ها با چند تماس تلفني ساده و در عرض يک دقيقه فراهم مي‌شود و اي کاش صداوسيما کمک بيشتري مي‌کرد تا تغييري در اين عرصه رخ دهد.

 مينايي با اشاره به برخي مشکلات اجرايي از جمله سردي هوا در روزهاي گذشته و... تأکيد کرد: مردمي شدن کار جشنواره عمار برخلاف انتظار ما برکت و جواب داد.

 وي با اشاره به روستاهاي مختلفي که در آنها اکران مردمي جشنواره عمار صورت گرفت افزود: بايد بدنه بيشتري پاي کار جشنواره عمار بيايند چرا که فيلم‌هاي جشنواره عمار سؤالات جدي وارد مي‌کند که متفاوت از همه حيث هستند.

 مينايي در پايان خاطرنشان کرد: ارتباط بين عناصر تشکيل‌دهنده اين جشنواره کامل است؛ کارگردانان حرفي براي گفتن دارند که آن را در هنر خود ارائه داده‌اند و به راحتي در دسترس هستند؛ و جامعه اين رويکرد مهم مردمي را دنبال مي‌کند.

 وي با اشاره به برخي خاطرات اکران‌هاي مردمي در مشهد، افزود: علاوه بر 80 مرکز در مشهد در حدود 70 روستا و شهر اکران مردمي داشتيم که ان‌شاءالله اين امر با قدرت بيشتري ادامه يابد.

 

ميرباقري: خستگي‌ از تنم رفت

 پس از سخنان مينايي مهمترين بخش جشنواره يعني تقدير از سيد داود ميرباقري با پخش مستندي در معرفي وي آغاز شد و پس از اين مستند، تعدادي از مادران و پدران شهدا از جمله مادر شهيد غلامحسين کبيري از شهداي فتنه 88 و پدر شهيد احمدي روشن و در ميان تشويق حضار از ميرباقري تجليل به عمل آمد.

پيش از سخنان ميرباقري پدر شهيد احمدي‌روشن در سخناني کوتاه گفت: از طرف همه خانواده‌هاي معظم شهدا به آقاي ميرباقري دست‌مريزاد مي‌گويم و توفيق و سلامتي آرزو مي‌کنم.

 وي افزود‌: اين عزيز ياد عمار را براي ما زنده کرد و طالبي‌ها و ميرباقري‌ها عمارهاي جديد را تربيت مي‌کنند.

 در ادامه داود ميرباقري در سخناني گفت: خوشحالم در چنين جشنواره‌اي با مضاميني ارزشي و در حضور چنين مادراني که همه ما به آنها بدهکاريم از من تجليل مي‌شود.

 وي با بيان اينکه امشب يک شب به يادماندني در خاطر من خواهد ماند، افزود: باور کنيد خستگي دو دهه کار تاريخي طاقت‌فرسا امشب از بين رفت.

 کارگردان سريال امام علي (ع) با اشاره به خصوصيات حضرت عمار (ع) تأکيد کرد: اگر اين جشنواره بخواهد به اهدافش برسد بايد راه عمار را سرلوحه خود قرار دهد.

هديه جشنواره عمار که توسط مادران شهيد به کارگردان مختارنامه داده شد، قطعه‌اي از کاشي حرم حضرت عباس (ع) بود.

 

قزوه: پيام استقبال جالب توجه از جشنواره عمار ضرورت کار بيشتر است

 پس از مراسم تقدير از ميرباقري، عليرضا قزوه از شعراي انقلاب ضمن شعر خواني گفت: تصور من اين بود که جشنواره عمار خيلي خلوت باشد اما اين استقبال جالب توجه از جشنواره، پيامي براي ما دارد که بيشتر کار کنيم و مطمئن قدم برداريم.

 وي با بيان اينکه راهي که مي‌رويم، اگر چشم بسته هم برويم درست است، افزود: علت آن است که اين راه چراغ‌هايي که دارد داريم نمي‌گذارد گم بشويم.

قزوه با بيان اينکه به عنوان يک سرباز کوچک فرهنگي دست همه حاضرين جشنواره عمار را مي‌بوسم، تصريح کرد: من اشعار زيادي درباره «9 دي» سروده‌ام اما براي يکي از شعرهايم، از طرف ضدانقلاب 4 هزار کامنت فحش آمد که اگر 40 هزار فحش هم بدهند براي من افتخار است.

 وي افزود: کساني وام‌هاي پانصد ميليوني از ارشاد گرفتند اما خط و راهشان را جدا کردند اما ما هنوز دفتر کار نداريم.

 پس از شعرخواني قزوه مراسم اهداي جوايز آغاز شد که ابتدا جوايز بخش کليپ با حضور داوران اين بخش از جمله محمد گلريز و تقي يازرلو اهدا شد.

 در اين بخش از سه اثر تقدير شد و سه اثر برگزيده اعلام شد که از «حضور»؛ ساخته سعيد خليلي، «هنر امام»؛ ساخته محمدحسين خوش بيان، «اين آخرين قدم» ساخته علي حمزه تقدير به عمل آمد و سه اثر «بابا خون داد»؛ ساخته مهدي نقويان؛ «عشق است به آسمان پريدن» ساخته علي حمزه و «خاورميانه جديد خاورميانه اسلام» ساخته محمدحسين خوش بيان برگزيده اعلام شدند.

 

گلريز: جشنواره عمار آثار باکيفيت و ايده انقلابي دارد

 گلريز پس از اهداي جوايز اين بخش در سخنان کوتاهي گفت: اين جشنواره نه‌تنها آثار باکيفيتي بالا را به خود ديد بلکه شاهد آثاري است که روش کار و ايده‌ها در ان در راستاي اسلام، انقلاب و ايران حرکت مي‌کند.

 وي افزود: اميدوارم اين جشنواره هرچه زودتر صحنه بين‌المللي را نيز به خود ببيند تا بتوانيم اين گونه مسائل را به جهان اسلام ارائه دهيم تا همگان با آن آشنا شوند.

 پس از اهداي جوايز اين بخش جوايز بخش‌هاي ديگر ارائه شد که از جمله آنها بخش داستاني بود که با حضور برخي از خانواده شهدا و جانبازان و داوران اين بخش از جمله ناصر هاشم زاده و انسيه شاه‌حسيني جوايز اهدا شد.

 در اين بخش از يک اثر تقدير و سه اثر برگزيده شد که «وديگر هيچ نبود» ساخته محمدباقر مفيدي‌کيا در موضوع بيداري اسلامي؛ «11=1+1» ساخته سيدمحمد طباطبايي در موضوع بيداري اسلامي و «به رنگ زندگي» ساخته «داوود جليلي» در موضوع نقد درون گفتماني برگزيده اعلام شد و از «24 ساعت مرخصي» ساخته ناصر شهرياري در موضوع جنگ نرم تقدير شد.

محمدباقر مفيدي‌کيا سازنده «وديگر هيچ نبود» در سخناني پس از دريافت جايزه گفت: خانه فيلم داستاني انقلاب زير نظر سازمان اوج ايجاد شده است و امروز دو جايزه گرفت و در سال ديگر در جشنواره عمار همه جوايز داستاني را درو خواهد کرد.

 

  هاشم‌زاده: آينده سينماي ايران در خدمت سينماي انقلاب خواهد بود

 ناصر هاشم‌زاده نيز پس از اهداي جوايز گفت: کارها به واقعيت قابليت فني داشت اما جوايز کم بود اما ما راه را پيدا کرديم و آينده سينماي ايران در خدمت سينماي انقلاب خواهد بود.

 سپس در بخش مستند، با حضور نادر طالب زاده و ابوالقاسم طالبي و همچنين برخي عناصر مستندهاي برتر از جمله مشتي اسماعيل فانوس بلورين به برگزيدگان اهدا شد.

 در اين بخش که در 5 موضوع جوايز اهدا شد؛ در بخش مستند تاريخ انقلاب اسلامي سه اثر «ثانيه‌هاي معکوس» ساخته محمد رمضاني، «آن مرد ايستاده است» ساخته عليرضا نوروزي خراساني، «بچه‌هاي دو محله» ساخته مصطفي خسروي برگزيده شد و از دو اثر «پاهايم قلقلک را دوست دارد» ساخته سيدمحمد ميرکاني و «سميه کردستان» ساخته محمدعلي مرداني تقدير شد.

 

دبير جشنواره فجر از جشنواره عمار جايزه گرفت

 همچنين در بخش مستند بيداري اسلامي و بين‌الملل 4 مستند «جميله» ساخته مجيد کلهر، «99 درصد» ساخته محسن يزدي قلعه، «انديشه حيات» ساخته محسن اسلام زاده و سيدمحسن اصغرزاده و «مدرسه» ساخته محمدرضا عباسيان برگزيده اعلام شد.

 در بخش مستند نقد درون گفتماني نيز سه اثر «ميراث آلبرتا» ساخته حسين شمقدري،«آب شهر» ساخته ياسر طالبي و «مزيت دوم» ساخته مقداد رحيمي برگزيده شد و از «درد ويول» ساخته قربان علي طاهرفر تقدير شد.

 در بخش مستند جنگ نرم سه اثر «اخراجي‌هاي 4» ساخته محمدتقي رحمتي، «کوچه مقدس» ساخته جمال عود سيمين و «کاشانه» ساخته علي تاجيک برگزيده شد و از «مويد» ساخته محمدرضا دهشيري و «همزاد عاشقان» ساخته تورج کلانتري تقدير شد.

 در بخش مستند فتنه 88 دو اثر «ما بيشماريم» ساخته محمد محمدي سرشت و «انتخاب ده» ساخته مهدي نقويان برگزيده اعلام شد و در نهايت در بخش مستند تلويزيوني جهانشهري‌ها(ادگاردو)؛ ساخته شهريار اسفندياري، «آشفته سران» ساخته محمد اسکندرزاده و «غزه 85 مايل» ساخته سعيد صادقي برگزيده اعلام شد.

 در اين بخش محمدتقي رحمتي در سخنان کوتاهي با بيان اينکه امام زمان(عج) به سربازان جنگ نرم احتياج دارد، از خانواده‌هاي حزب‌الهي خواست که به فرزندان خود رغبت حضور در اين عرصه‌ها را بدهند.

 در ادامه و در بخش انيميشن با حضور محمدحسين نيرومند و تعدادي از خانواده شهدا از برگزيدگان بخش انيميشن تقدير شد که در اين مراسم «آنها زنده‌اند» ساخته محمد لطفعلي در موضوع تاريخ انقلاب؛ نبرد خليج فارس، ساخته فرهاد عظيما در موضوع تاريخ انقلاب؛ پرواز غريب، ساخته کامران رضايي در موضوع تاريخ انقلاب و عطر ولايت، ساخته کيومرث صمدي در موضع تاريخ انقلاب که منتخب هيئت داوران است جايزه دريافت کردند و از «ابراهيم در آتش» ساخته فاطمه نصيرفرد در موضوع تاريخ انقلاب تقدير شد.

فرهاد عظيما يکي از برندگان در سخناني در اين مراسم با بيان اينکه چند سال پيش که انيميشن «نبرد خليج فارس» ساخته شد عده‌اي براي اينکه اسم از حضور نيروهاي عربستاني و فرانسوي در انيميشن بود براي آن مراسم رونمايي نگرفتند، گفت: اين مراکز نيروهاي نظامي ما بودند که نگران بودند مبادا به فرانسه يا عربستان بر بخورد اما جشنواره عمار خط شکن شد.

 

  سعيد قاسمي: مافياهاي هنري اجازه ورود حزب‌الهي‌ها را نمي‌دهند

پايان بخش اين مراسم سخنان سعيد قاسمي بود که با اشاره به نکاتي درباره حماسه نهم دي، گفت: براي برخي فتنه گويا چنين بوده است که عده‌اي از مريخ آمدند و برگشتند.

 وي با اشاره به فعاليت‌هاي صداوسيما و دستگاه‌هاي مسئول افزود: الحمدلله امسال پس از سه سال آقايان در بنياد شهيد اسم برخي را به عنوان شهيد فتنه اعلام کردند که باعث خرسندي است.

 قاسمي با بيان اينکه جشنواره عمار از برکات فتنه 88 بود، تاکيد کرد: در فتنه 88 همه چيز در داخل و خارج براي کودتا و براندازي آماده بود اما خدا خواست و اين اتفاق به دعاي خانواده شهدا و مادران و پدران شهدا رخ نداد.

 وي خطاب به خانواده شهدا با بيان اينکه شما رسالت خود را انجام داده‌ايد سخني به اين معنا که چشم فتنه کور شد را نادرست دانست و افزود: آن چه بايد اتفاق مي‌افتاد رخ نداد.

 سعيد قاسمي در بخش ديگري از سخنان خود گفت: مافياي صداوسيما‌ئي‌ها و سينمائي‌ها که در اين سي ساله گذشته رخ داده است اجازه ورود حزب‌الهي‌ها را نمي‌دهد.

 وي ورود حزب‌الهي‌ها به نبرد سخت و پيچيده جنگ نرم را از برکات فتنه دانست و افزود: امسال نتوانستند جشنواره عمار را سانسور کنند و مجبور شدند مگر نه آقايان مثل دو سال گذشته آن را بايکوت مي‌کردند.

 قاسمي در ادامه با بيان اينکه قلب و مرکز فتنه نشان داده است که هنوز قابليت سازماندهي و ورود به فتنه جديد را دارد، از کساني که آموزش نيروهاي جنگ نرم را شروع کردند، تشکر کرد و گفت: هنگامي که طالب‌زاده کار آموزش را شروع کرد همه مي‌خنديدند.

 وي با اشاره به اقدامات امثال وحيد جليلي و حسن عباسي و با اشاره به جو سنگين عليه هنرمندان ضد فتنه اعم از خواننده و بازيگر از همه کساني که در اين عرصه ايستادگي کردند، تشکر و تصريح کرد: هنري از ديدگاه امام و به تبع آن ما مورد قبول است که به بيان کننده ظلم ظالمان و مظلوميت سيلي خوردگان باشد.

قاسمي با اشاره به پيچ تاريخي داخلي و خارجي که امروز در آن به سر مي‌بريم، افزود: امروز اين چيزها شايد چاله‌هاي جلوي پاي ما را هم پر نکند اما خداوند مي‌فرمايد «وان تنصر الله ينصرکم و يثبت اقدامکم» که يعني با همه قصورات بايد خدا و ولي خدا را حامي باشيم.

 

گفتني است در اين مراسم چهره‌هاي برجسته‌اي چون سردار سعيد قاسمي، سردار نقدي، محمد گلريز، مهدي فضائلي، عباسيان دبير جشنواره فيلم فجر، هاشم ميرزاخاني رئيس هيئت مديره و مديرعامل انجمن سينماي جوانان ايران، نادر طالب‌زاده، وحيد جليلي، گلعلي بابايي محمدرضا سجادپور، ميرعلايي و ... حضور داشتند.

 

دوشنبه 11 دی 1391 - 10:36


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری