سه‌شنبه 24 تير 1399 - 19:13
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

زينب احمدي

 

برگي ديگر از «سوره انديشه» ورق خورد

 

 

شماره جديد دوماهنامه «سوره انديشه» (65- 64)، ويژه دي و بهمن ماه 91، با منطقي جديد و رويكردي انضمامي تر از گذشته منتشر و روانه بازار مطبوعات شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، دوماهنامه‌ سوره‌ انديشه كه از شماره‌ پيشين (63-62) به مدد منطق جديد، تصميم گرفته به شكلي انضمامي‌تر به موضوعات و مسائل جامعه بپردازد، اين بار نيز در گامي جلوتر، سعي در به جريان انداختن نگاه‌هاي بنيادي و كلي‌تر خود در ريزموضوعات سرويس‌هاي خود نموده است. در بخش‌بندي منطق جديد، هر سرويس مجله به بخش كليات، مقولات و مصاديق تقسيم، و هر بخش با پرسش‌هايي از موضوعات آن بخش گشوده مي‌شود. منطق مجله ايجاب مي‌كند كه مخاطب با نگاهي به سخن سرويس، سخن دبير و پرسش‌هاي هر بخش و تأمل در آن‌ها به آنچه كه نويسندگان و گفت‌وگوكنندگان نوشته‌اند و گفته‌اند، بنگرد.

شماره‌ جديد سوره انديشه (65- 64) ويژه‌ي دي و بهمن ماه، چون هميشه با بخش مجله‌ خبري آغاز و با ضميمه‌ كتاب اسفار به پايان مي‌رسد. مجله‌ي خبري در پرونده‌ نقد رمان، به بررسي روايت عاشورا و امكان خلق رمان از آن مي‌پردازد و در بخش وضعيت آموزش علوم انساني به بحث‌هاي سياسي و اقتصادي و فرهنگي، اساتيد اين حوزه ها پرداخته است.

در ضميمه «اسفار» كه با طراحي و صفحه‌بندي متفاوت، از ساير بخش هاي مجله مشخص مي‌شود، در سفر اول از پروفسور شاپور رواساني و آثارش مي‌خوانيم و در ادامه با «نشر پرسش» آشنا مي‌شويم؛ آشنايي با كتابي چند از ديگر بخش هاي ضميمه اسفار اين شماره از سوره انديشه است و در ميزگرد نقد كتاب، شاهد بررسي كتاب «فاني و باقي» نوشته‌ مجيد اخگر، توسط مهدي معين‌زاده و محمد منصور هاشمي با حضور نويسنده‌ي كتاب هستيم.

در بخش اصلي مجله كه مشتمل بر سرويس‌هاي مجله است، در سرويس سبك زندگي به مطالبي چون «عصر تخيل» و «ورود به دنياي كودكي ممنوع» از سيد مهدي ناظمي قره‌باغ و مهدي ارگاني برمي‌خوريم كه از برنامه ‌كودك و دنياي آن مي‌گويند.

نظام اجتماعي حاوي گفت‌وگويي با فرشاد مومني است تحت عنوان «آيا نظام‌هاي اجتماعي تحت كنترل قانون و سرمايه در مي‌آيند؟» و نظريه اجتماعي نيز در مطلب «خانه‌اي براي هولدرلين» از تأثير هنر بر علم مي‌گويد.

در سرويس تفكر «تعليق تاريخ‌انگاري و امكان تفكر» دكتر علي مرادخاني از تاريخي كه راه تفكر را مي‌گشايد مي‌پرسد و يوسفعلي ميرشكاك با تأملي در «فروبستگي ما و غياب اسطوره» از نسبت مدرنيته و اسطوره مي‌گويد.

سرويس هنر و ادب شماره (65- 64) مجله سوره انديشه به موضوع شهر تهران پرداخته و اين موضوع را بر جلد اين شماره تصوير كرده است؛ دبير تحريريه در «با ما در شهر بمانيد» اين پرونده، تهران را آينده‌ي شهرهاي ما مي‌بيند.

سرويس تاريخ نيز در بخش‌هاي خود، به بررسي«معناي تاريخ»، «تمدن» و «تاريخ غرب» پرداخته است و در سلسله مباحث خود از حكمت‌الله ملاصالحي، اين‌بار گفت‌وگويي تحت عنوان «شرق و غرب، افسانه يا واقعيت» را منعكس نموده است كه تعمقي در تقسيم‌بندي شرق و غرب و نقدي بر اين دو پاره كردن تاريخ است.

 

يكشنبه 10 دی 1391 - 13:32


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری