دوشنبه 23 تير 1399 - 7:18
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

محمدرضا صادقي

 

دومين کنگره شعر پاسدار برگزيدگانش را شناخت

 

با حضور رئيس فرهنگستان زبان و ادب فارسي و شاعران پاسدار دومين کنگره شعر پاسدار برگزيدگانش را شناخت

 مراسم اختتاميه دومين کنگره شعر پاسدار با حضور دکتر غلامعلي حداد عادل، رئيس فرهنگستان زبان و ادب فارسي و برخي ديگر از مقامات لشکري و شاعران برگزيده برگزار شد. در ابتداي اين مراسم، رئيس فرهنگستان زبان و ادب فارسي با بيان اين‌که سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در طول جنگ تحميلي عراق عليه ايران فولاد آب‌ديده شد، اين نيرو را ذخيره‌‌اي براي اسلام و انقلاب دانست و تصريح کرد:«در سپاه پاسداران، قابليت‌هاي متعددي است و با عقبه بسيج، بخش وسيعي از ملت ‌ما با عنوان سپاهي در اين مجموعه حضور دارند. همان‌گونه که در قرارگاه خاتم‌الانبياء(ص) از ظرفيت سازندگي اين نيرو بهره مي‌گيريم، بايد در عرصه‌هاي فرهنگي هم از ظرفيت‌هاي اين نيرو استفاده کنيم.»

وي افزود:«ظرفيت‌هايي که در معاونت فرهنگي سپاه شناسايي شده‌اند جلوه‌اي از ظرفيت‌هاي فرهنگي سپاه اند.»

رييس فرهنگستان زبان و ادب فارسي در ادامه، شعر را وجهي از ادبيات دانست که جنبه هنري کلام است و افزود:«کلام با هنري شدن ادبيات مي‌شود. اين کلام ممکن است شفاهي يا مکتوب باشد. همه مي‌توانند سخن بگويند اما سخن گفتن هنري کار همه نيست. کسي که سخن را به زيور هنر بيارايد اهل ادب است.»

حداد عادل هنر را فرايندي دانست که با هر موضوعي مي‌تواند همراه شود و ادامه داد:«چيزي فراوان‌تر از خاک و پست‌تر از خاک وجود ندارد اما وقتي همين خاک بي‌ارزش در پنجه هنرمند قرار مي‌گيرد، اثري از خاک بي‌مقدار خلق مي‌کند که مي‌تواند قرن‌ها زينت‌بخش موزه‌ها باشد.»

وي بي‌نيازي سخن از عنايت فردي خاص را از ويژگي‌هايي سخن عنوان کرد که خداوند آن را به وفور و به آساني در اختيار بندگانش قرار داده است و گفت:«هيچ فردي خود را در زمينه هنر ادبي فقير نمي‌داند، اما بايد دانست که به همان اندازه که ظرف اين نعمت ارزان و فراوان است، بايد محتواي لطيفي داشته باشد.»

نماينده مجلس شوراي اسلامي، زبان را قامتي پوشيده بر انديشه و فکر خواند که احساسات و عواطف بشري را بر مي‌انگيزد و سپس در توصيف شعر خوب اظهار کرد:«شعر خوب شعري است که ظرفي موزون و فاخر و مظروفي متعالي داشته باشد. شاعر خوب هم فردي است که اين والايي ظرف و مظروف را رعايت کند.»

حداد عادل در ادامه سخنانش خطاب به شاعران پاسدار گفت:«قدر اين نعمت و قريحه‌اي را که خداوند به شما عطا کرده‌ است، بدانيد. قريحه شعري خود را در خدمت به کشور، مردم، انقلاب و اسلام قرار دهيد. مردم را شاد کنيد و برانگيزيد.»

وي با بيان اين‌که در طول انقلاب اسلامي شعر مانند شيپوري مردم را به حرکت درآورد، تصريح کرد:« خداوند حقيقت وحي را در جامه زبانِ اديبانه نازل کرد، اين درسي است که خداوند به ما داده است که بنا بر آن بايد حرف حق را به صورت اديبانه بيان کرد.»

رييس فرهنگستان زبان و ادب فارسي، با ابراز اطمينان از اين‌که در آينده، دوره حال شعر ايران در تاريخ ادبيات اين سرزمين مشخصه‌ ممتاز خود را خواهد يافت، اظهار کرد:«شعر در تاريخ گذشته ما با معنويت و مذهب انس داشته است. شعر تمام شاعران کهن ما پيام معنوي دارد و با اين سابقه، از ميان همه هنرها، با شعر بهتر مي‌توانيم با انقلاب پيوند بيابيم.»

وي به شاعران جوان توصيه کرد که با قله‌هاي شعر فارسي انس بگيرند و گفت:«بايد حافظ را حفظ کنيد همان‌گونه که قرآن کريم را از بر مي‌کنيد و همان‌گونه که حافظ قرآن را از بر داشت. آشنايي با شاعران کهن ترازويي به دست شما مي‌دهد که همواره خود را بسنجيد و به خود سخت‌گير باشيد.»

حداد عادل بر آشنايي جوانان شاعر با تاريخ ادبيات و قالب‌هاي شعري گوناگون تاکيد کرد و افزود:«اين‌که پس از انقلاب اسلامي هزاران نفر شاعر شده‌اند، پديده مبارکي است. وقتي به وبگاه شعر پارسي مراجعه مي‌کنم و مي‌بينم که حدود 40‌ هزار بازديد کننده دارد، آينده روشني را پيش‌ روي ادبيات کشورمان مي‌بينم.»

وي در ادامه قصيده‌اي را که به تازگي درباره پيامبر اسلام(ص) سروده است، براي حاضران خواند و جوايز 16 اثر برگزيده دومين کنگره شعر پاسدار در بخش‌هاي امام هادي (ع)، عزت و اقتدار، بصيرت، ولايت‌مداري و معنويت را اهدا كرد.

 

يكشنبه 10 دی 1391 - 13:29


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری