يكشنبه 11 خرداد 1399 - 7:48
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

زينب احمدي

 

بازگشت به صلح (گفتمان صلح در عصر مناقشات)

 

بازگشت به صلح (گفتمان صلح در عصر مناقشات)

تاليف: مارشال رزنبرگ

ترجمه: عباس يزداني (عضو هيئت علمي دانشگاه تهران)

شمارگان: 1000 نسخه

بها: 29000 ريال

انتشارات: اميرکبير – سال 1391

مولف در بخش اول اين کتاب با دو سوال اساسي بر ساز و کار روند روابط عاري از خشونت (nvc) تمرکز مي­کند که جواب آنها نه تنها يک ديد کلي از روابط عاري از خشونت (nvc) به دنبال دارد بلکه تفاوت بين روابط عاري از خشونت (nvc) و درک فعلي از روش حل اختلافات را نيز نشان مي­دهد. در بخش دوم در مورد تغييراتي بحث مي­ کند که در درون خودمان در بينشمان نسبت به ديگران و در بينشمان نسبت به جهان صورت مي­گيرد. مولف پرسش مهمي را مطرح مي­کند که چه چيزي مي­تواند مردم را از ميل به خشونت دور کند؟ رزنبرگ معتقد است خودآگاهي معنوي که به صورت ذاتي در ما انسان­ها نهاده شده است مي­تواند انسان­ها را از خشونت دور سازد. او بر اين باور است که لذت بردن از دلسوزي و محبت ديگران جزو طبيعت ما انسان­هاست. در مقابل خشونت جزو طبيعت ما نيست. بيشتر افراد از محبت به ديگران لذت مي­برند. پس اگر اينگونه است، چرا خشونت؟ چرا افراد به دليل­هايي مانند اسم، مذهب، مليت، نژاد، سابقه يا رنگ پوست به ديگران آسيب مي­رسانند؟ او بر اين باور است که خشونت به علت آموزش­هاي غلط رخ مي­دهد نه به خاطر طبيعتمان. آموخته­ها عامل اصلي خشونت در کره زمين است. بر اين اساس مي­گويند رابطه عاري از خشونت که ترکيبي از تفکر، زبان و رابطه است، که همان کمک براي رفاه و آسايش يکديگر است.

پروژه گفتمان صلح تلاش دارد با ارائه تاکتيک­ها و روش­هاي شناختي کاربردي و تمرين­هاي عملي به زيباتر کردن زندگي افراد کمک کند. از آنجا که تز اين است که گرايش به صلح و دوري از خشونت جزو طبيعت ما انسان­هاست و روي آوردن به خشونت نتيجه آموزش­هاي غلط است که ريشه­هاي تاريخي و فرهنگي دارد و ما بايد تلاش کنيم تا به آن طبيعت ذاتي خود و خودآگاهي معنوي که در فطرت ما نهاده شده است برگرديم ترجيح داده شده از سوي مترجم که عنوان اصلي کتاب را بازگشت به صلح قرار داده و عنوان فرعي را از اصل کتاب کند. البته اسلام اين تز را در قرآن به بهترين وجه بيان کرده است که قاعده و اصل اوليه در اسلام صلح است و جنگ قاعده ثانوي و استثنا مي­باشد. علاوه بر اين نکته، قرآن مباني صلح را در آيات متعدد به زيباترين وجه بيان کرده است. لذا مباني صلح در قرآن مي­تواند پايه گذار صلح جهاني و جامعه عاري از خشونت باشد.

مولف در اين کتاب ضمن بيان اصول و مباني گفتمان صلح جهت رسيدن به جامعه­اي عاري خشونت با ارئه مثال­ها و تمرين­هاي عملي به خواننده کمک مي­کند براي تغيير و اصلاح نگرش نسبت به خويشتن و ديگران در جهت زيباتر کردن زندگي حرکت کند. همچنين اين کتاب مي­تواند اثر بسيار مفيدي براي والدين باشد که دوست دارند فرزندانشان رفتار و روابطي بدون خشونت داشته باشند. اين کتاب نشان مي­دهد چگونه مي­توانيم به فرزندانمان بياموزيم به جاي رفتار و روابط خشونت آميز روابطي دوستانه، صميمي، مهربانانه و دلسوزانه نسبت به يکديگر داشته باشند و از طريق اين از زندگي بيشتر لذت ببرند.

کتاب حاضر مي­تواند براي مربيان و مديران ابزاري کارآمد براي بکارگيري روشي مفيد در امر آموزش و مديريت باشد.

ديويد راي هارت در ابتداي اين کتاب آورده است:

«اين کتاب را بخوانيد پيام آن را به قلبتان بسپاريد و بگذاريد اين پيام در سير طولاني زندگي، يک گام از معرفت نفس (کشف استعدادها) و صلح طلبي باشد. با هم اندک اندک، کلمه به کلمه، روز به روز مي­توانيم گفتمان صلح را در عصر مناقشات محقق نماييم و با چنين گفتماني مي­توانيم آينده درخشانتري بنا کنيم.»

عناوين بخش­هاي اين کتاب عبارتند از: مکانيزم گفتمان صلح، به کار گرفتن روابط عاري از خشونت و گفتمان صلح براي تغييرات اجتماعي.    

گفتني است، کتاب بازگشت به صلح (گفتمان صلح در عصر مناقشان) تاليف: مارشال رُزنبرگ و ترجمه عباس يزداني با شمارگان يک هزار نسخه و قيمت دو هزار تومان از سوي انتشارات اميرکبير در سال جاري (1391) و راهي بازار نشر کتاب شده است.

 

يكشنبه 10 دی 1391 - 13:25


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری