شنبه 10 خرداد 1399 - 20:17
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

تجليل از شهداي عرصه هنر

 

گزارشي از نخستين يادواره «جلوه جمال»

 

نخستين يادواره شهداي عرصه هنر با عنوان «جلوه جمال» عصر 6 دي‌ماه با حضور رييس جمهور، وزير ارشاد و جمعي از هنرمندان پيشکسوت برگزار شد.

به گزارش خبرگزاري ايسنا، در کنار اين يادواره و همايش نمايشگاهي از آثار هنرمندان شهيد همچون شهيد چمران، سنگي، اشرف و ساير شهداي هنرمند در معرض ديد علاقه‌مندان گذاشته شده بود که پيش از آغاز مراسم دکتر محمود احمدي نژاد با حضور در اين نمايشگاه به همراه وزير فرهنگ و ارشاداسلامي از آن ديدن کردند.

اين مراسم در تالار وحدت برگزار شد و در ابتدا محمود احمدي‌نژاد با بيان اينکه "هنرمندي و شهادت دو جلوه بسيار متعالي از حقيقت انسان است"، اظهار کرد: همه اين عالم و اساس خلقت آن زيبايي است و هستي منهاي زيبايي، بي‌معناست و کسي که اثري از زيبايي ندارد، وجود ندارد.

وي با خواندن اين بيت از حافظ که "جان بي جمال جانان ميل جهان ندارد/هرکس که اين ندارد حقا که آن ندارد"، گفت: بايد پرسيد اصلا چطور شد که آدم‌ها ميل پيدا کردند که به اين دنيا بيايند؟ خدا زيبايي مطلق و مطلق زيبايي است و او ما را کشيده و به اين عالم آورده است و اصلا اين عالم خلق شده است که خدا زيبايي‌ها را به نمايش در بياورد.

احمدي‌نژاد با بيان اينکه "هرکس اثري از جمال جانان که زيبايي مطلق است، ندارد، جان ندارد"، خاطرنشان کرد: هنر، بازآفريني زيبايي‌هاي عالم هستي است و کار هنرمند، بازآفريني است. عالم جاي زيبايي‌هاست و هنرمند اين زيبايي‌ها را بازآفريني و مجسم مي‌کند.

رييس‌جمهور بالاترين هنرمندي‌ها را ترسيم زيبايي‌هاي انساني عنوان و اظهار کرد: بالاترين زيبايي، زيبايي‌هاي روحي و کمالي انسان است؛ آنجايي که يک جوانمردي، گذشت، وفاداري، پاکي، صداقت و عظمت روح انسان به تصوير کشيده مي‌شود و هنرمندان عزيز ما با خلق صحنه‌ها، تفاوت‌ها، برجسته‌سازي‌ها به دنبال معرفي زيبايي‌هاي روحي انسان هستند. هنرمندي، جز برجسته کردن و بازتاب دادن عظمت‌ها و زيبايي‌هاي روحي انسان نيست.

وي با طرح اين پرسش که "انسان چقدر ظرفيت دارد و چه ميزان از زيبايي‌هاي عالم هستي را مي‌تواند متجلي کند؟" گفت: انسان موجود لايتناهي است و مي‌تواند همه زيبايي‌هاي خدا را در خودش متجلي کند و اصلا انسان ظرف تجلي زيبايي‌هاي خداوند است و مي‌تواند تجلي اسم، علم خدا، قدرت او، لطافت، ستاريت و رفعت و حلم به خدا باشد. همچنين مي‌تواند به جايي برسد که تجلي خود خدا يعني عينيت زيبايي در عالم هستي باشد.

رييس‌جمهور در ادامه با طرح اين پرسش که "چطور مي‌شود به چنين مرحله‌اي رسيد؟" تاکيد کرد: ما بايد از خود چسبيده به زمين فاصله بگيريم و از خودمان بگذريم و با عشق که رمز زيبايي است و تجلي زيبايي مي‌توان اين کار را کرد. اگر عشق در اين عالم نباشد، هيچ زيبايي خلق نمي‌شود. کمال انسان در گروي عشق است.

احمدي‌نژاد در ادامه با خواندن اشعاري از سعدي شيرازي در باب عشق گفت: هنرمندي که اثري خلق مي‌کند که اثرش باعث تحول مي‌شود، نگاه انسان را به عالم و معيارهايش عوض مي‌کند و به عشق و محبت خوبي‌ها مي‌انديشد، مي‌نويسد، مي‌نگارد، ترسيم مي‌کند و بازي مي‌کند.

وي همچنين شهادت را يک هنر خواند و خاطرنشان کرد: شهادت حقيقت زيبايي‌ها در عالم هستي و هنرمندان شاهدند و شهادت هنر است.

رييس‌جمهور در ادامه با اداي سلام و درود به امام(ره)، شهيدان و هنرمندان کشورمان، افزود: چه کسي که همه صفات خدا را منعکس مي‌کند و آئينه جمال خداست؟ اول آنها پيامبر گرامي اسلام حضرت محمد مصطفي (ص) و پس از او انسان‌هاي کامل يکي پس از ديگري و در دوره ما امام عصر (عج) است.

او عالي‌ترين جلوه خداست و محال است که ما بدون عشق به او به اين دنيا آمده باشيم و آنهايي که به اوج رسيده‌اند يک‌بار چشم‌شان به آن جلوه و جمال افتاده و از خود بي‌خود شده‌اند و از زمين تا آسمان پرکشيده‌اند.

پس از او وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي نيز با قرائت شعري سخنان خود را آغاز کرد:

زجلوه جمال او، جمال جلوه يافته

شکسته بال چون شده، به اوج ها شتافته

تو بوريا نشيني‌اش مبين، حرير بافته

بافته‌اي جداست او، که حق جداش تافته

متن کامل سخنان سيدمحمد حسيني به شرح ذيل است:

کدامين هنر والاتر از آنکه بر چند روزه زندگي، رنگ جاودانگي بزني و بر بوم دنيا، نقش برجسته‌اي از بهشت افکني! وَلا تَحسَبَنَّ الّذينَ قُتِلوا في سَبيلِ اللّهِ اَمواتاً بَل اَحياءٌ عِندَ رَبّهم يُرزَقون  

کدامين هنر برتر از آنکه وام اندک دنيا را به سرمايه کثير آخرت تبديل نمايي و دروازه‌هاي رحمت بي‌منتهاي حضرت حق را الي الابد بر روي خويش بگشايي! فَفي رَحمَه اللّهِ هم فيها خالدون

آنان که اين محفل به يادشان آراسته شده‌ است به هنر شهره نشدند بل به شهادت هنرمند گشتند که فرمود: شهادت هنر مردان خداست!

معمران به هنر پخته شوند و شهادت خود، کمال پختگي است؛ عمري نيافتند که هنرشان قوام يابد؛ کاري کردند که هنرشان دوام يابد! سيره‌شان، سوره والعصر بود و نغمه ناب هنرش، نصر بود

منحصر جوهر او بود عشق

جلوه آزادگي از حصر بود

در اين محفل از شهادت بايد گفت يا از هنر؟! و يا از هنر شهادت؟! و شايد گاهي هم از شهادت هنر! هنر شاهد معتبر و معتمدي است. کسي که بي‌غسل شهادت نرود جانب ميدان بي‌ترديد در هنرش، غل و غش نمي‌بيني. زلال زلال است.

زلف هنر اگر با حقيقتي گره خورد، از باد و باران گزند نيابد و نخواهد مرد! ره بر آستاني خواهد برد که چونان گنجينه‌اي آن را به موزه‌ها خواهند سپرد. حقيقتي به عظمت شهادت! مرگ اگر حادثه است شهادت واقعه مي‌باشد.

انتخابش مي‌کني! رخ نمي‌دهد؛ تو رخسارش را ترسيم مي‌کني. تو سوژه‌اش را برمي‌گزيني؛ تو لوکيشن‌اش را تعيين مي‌کني. تو صحنه را مي‌آرايي و تو برايش پايان مي‌نويسي اما تو نيستي که به پايانش مي‌بري.

بسته به خلوص تو پلان آخر رقم مي‌خورد؛ و شايد پاياني برايش رقم نمي‌زنند.

هر محرم گوشه‌اي از آن را به نمايش مي‌گذارند. راستي داستان کربلا کجا پايان گرفت؟!

راستي شهادت هنر است و يا هنر، شهادت؟! و براستي شهادت هم هنر مي‌خواهد.

يک نکته بيش نيست غم عشق وين عجب

از هر زبان که مي‌شنوم نامکرر است

گوشه‌اي از هنر شهيدان در اين بيداري اسلامي متجلي شده است؛ گرچه شهيدان هنر از قبيله بني‌عامر نبوده ‌اند، اما مجنوني را به قيس، قياس آموخته‌اند و جز بر خداي ليلي، ديده ندوخته‌اند. دل اگر فروخته‌اند به بهاي بهشت بوده است.

نوششان باد که اين باده به هر کس ندهند!

در کوچه‌هاي معرفت، پرسه‌زدن هاي ذهن، گاه به تحفه‌هايي بر مي‌خورد و قطعاتي از زمان را به يادگار مي‌بُرد که گويي سوغات تجريد است. جلوه جمال يادواره‌اي است از همان جنس!

از مبدعان و متوليان به نهايت سپاسگزارم و اميدوارم شأن شهيدان عرصه هنر به کمال رعايت گردد و از ناحيت اهل هنر به خلوصشان عنايت گردد.

در اين مراسم که با اجراي فرزاد جمشيدي همراه بود، عليرضا بکايي دبير يادواره در سخناني مطرح کرد: نيت ما از برگزاري اين يادواره تجديد ميثاق با شهدا بود و بحث هنر هم در اين راستا مطرح بود.

او ادامه داد: اولين روزهايي که دبيرخانه يادواره تشکيل شد درباره مسائل هنر ديني که اين روزها کمتر به آن پرداخته مي‌شود بحث شد که شايد خالي از لطف هم نباشد، چرا که انديشيديم دين اسلام که براي همه شئونات زندگي ما دستورالعمل‌هايي دارد، قطعا درباره هنر نيز کليدي ارائه داده که مي‌توان زيبايي‌ها را با اين زبان منعکس کرد.

دبير يادواره در بخش ديگري از صحبت‌هايش گفت: سرانجام بر اساس رهنمون‌هاي مقام معظم رهبري و 30 سال و اندي پس از پيروزي انقلاب از روح شهدا مدد گرفتيم و در تابلو اين حرکت فرهنگي ‌هنري، حضور شهدا را جاي داديم که البته شايد دير هم شده باشد.

بکايي اضافه کرد: از شهدايي که هم هنرمند بودند وهم با ايثار بر جان و خونشان مهر تاييد نهادند تقدير مي‌کنيم و البته قبول داريم که دير شروع کرده‌ايم اما به هر حال اين يادواره آغازي براي چنين حرکتي بود.

وي درباره روند شکل‌گيري اين يادواره گفت: شناسايي هنرمندان شهيد براي ما کار دشواري بود چرا که رزمندگاني که به جبهه‌ها اعزام مي‌شدند، مسئوليت‌شان دفاع از ميهن بود و در پرونده‌شان درباره هنر آن‌ها چيز زيادي ثبت نشده‌بود.

دبير يادواري همچنين گفت: سرانجام با اعلام فراخوان که در سايت‌ها و رسانه ملي منتشر کرديم از خانواده‌ي معزز شهدا و مردم درخواست کرديم که هرکس شهيدي را مي‌شناسد که در اوقات فراغت خود به خلق آثار هنري مي‌پرداخته است، معرفي کند.

بکايي از شناسايي هزار و 100 شهيد پس از انتشار فراخوان خبر داد و افزود: اين کار راحتي نبود اما بنا شد در نخستين يادواره با گرايش هنرهاي تجسمي و نمايشي از اين شهدا تقدير کنيم و در همين دو حوزه 750 شهيد شناسايي شدند و در کتاب يادواره نيز 310 شهيد معرفي شدند که اين کتاب نيز امروز رونمايي خواهد شد.

در بخش ديگري از اين مراسم، محمود احمدي‌نژاد، وزير ارشاد، معاون هنري، داوود رشيدي، داريوش ارجمند، محمد شيري و... براي تجليل از شهداي عرصه هنر بر روي صحنه آمدند.

پس از تجليل از خانواده شهيدان عباس ميرزايي و عبدالمجيد فراهاني، هنرمند پيشکسوت حميدرضا سهيلي در عرصه خوشنويسي تجليل شد.

محسن گلبن حقيقي (نقاشي)، محسن قيصري (مستندساز)، شهيد کشوري (نقاشي)، سعيد جان‌بزرگي (عکاس)، امير شريف‌اشرف (کاتب قرآن)، حجت‌الاسلام والمسلمين رضا سنگي (کاتب قرآن) و گل‌علي بابايي (نويسنده و پژوهشگر انقلاب) از جمله هنرمندان پيشکسوت و شهدايي بودند که در اين مراسم تجليل شدند.

همچنين در انتهاي اين مراسم رييس جمهور از کتاب‌هاي آيينه جمال و جلوه جمال به همراه تمبر اين يادآوره رونمايي کرد.

در حاشيه:

-اين مراسم با اجراي موسيقي، گروه نمايش و نقالي همراه بود.

-از سوي افضلي وعده‌ داده شده بود که اجرايي در اين برنامه از سوي موسسه ارکسترهاي ايراني صورت مي‌گيرد اما هيچ ارکستر بزرگي در اين برنامه اجرا نداشت.

-در اين يادواره همچنين زريبافان رييس بنياد شهيد، ابوترابي‌فرد نايب رييس مجلس شوراي اسلامي، مهدي چمران رييس شوراي شهر، ميرتاج‌الديني معاون رييس‌جمهور حضور داشتند.

 

يكشنبه 10 دی 1391 - 13:8


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری