چهارشنبه 15 مرداد 1399 - 17:40
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

زينب احمدي

 

هديه الاحباب

 

هديه الاحباب

تأليف مرحوم حاج شيخ عباس قمي

تصحيح و ترجمه عبارات عربي – غلامحسين انصاري

انتشارات: چاپ و نشر بين الملل

اين کتاب اثري است از عالم وارسته و بااخلاص مرحوم محدث قمي (ره)، در شرح حال برخي از اصحاب پيامبر و ائمه اطهار و جمعي از دانشوران و شاعران که با کنيه يا لقب يا نسبتشان معروف بوده­اند.

در اين کتاب اشعار عربي و فارسي بديع و زيبا و نکات تاريخي و اجتماعي لطيف و ظريفي وجود دارد که ضمن فراهم آوردن انبساط خاطر مي­تواند زمينه ساز عبرت، نگرش عميق انسان به هستي و افزايش معنويت و صفاي باطني او باشد.

در بخش مقدمه مترجم مي­خوانيم:

«از آنجا که بناي مولف بزرگوار بر اختصار بوده و گاهي به توضيحي اندک درباره فرد مورد بحث بسنده کرده است، اين بنده علاوه بر ترجمه عبارات عربي و توضيح واژگان و اصطلاحات مشکل و ناموفق کتاب با رعايت تناسب و توجه به ظرفيت، اشعار يا مطلبي سودمند از فرد مورد بحث را در پاورقي ذکر کرده­ام، اميد است که مقبول خاطر شريف شما باشد.»

اين کتاب رساله­اي است در ذکر معروفين به القاب و کني از علماي فريقين و اصحاب ائمه هدي (ع)، منتخب کردم آن را از کتاب «غايه المثني» و کتاب «فوايد الرضويه» خود، و ناميدم آن را به «هديه الاحباب في ذکر المعروفين بالکني و الالقاب و الانساب» و مرتب گردانيدم آن را بر سه باب «مستمداً في کل باب من ولي الخير و ملهم الصواب».

ترجمه «هديه الاحباب في ذکر المعروفين بالکني و الالقاب و الانساب» هديه­اي براي دوستان در شرح احوال کساني که به کنيه­ها يا لقب يا نسب­هايشان معروف بوده­اند، است.

باب اول اين کتاب درباره کساني است که نامشان با آب آغاز مي­شود.

باب دوم نيز در ذکر کساني است که نامشان با اِبن شروع مي­شود.

باب سوم در ذکر کساني است که به لقب و نسبتشان معروف هستند.

در هر باب مولف از خداوند که منبع خير و الهام کننده راه درست است ياري جسته است.

اين کتاب در 513 صفحه به رشته تحرير درآمده است.

درباره ابن خلدون در باب دوم اين کتاب مي­خوانيم:

«عبدالرحمن بن محمد بن خلدون اشبيلي فاضل مورخ صاحب التاريخ المعروف الذي قال بعضهم: مقدمه ابن خلدون خزانه العلوم اجتماعيه و سياسيه و ادبيه توفي سنه 808 (ضح)»  

«ابن خلدون عبدالرحمن بن محمد بن خلدون اشبيلي، دانشمند مورخ و صاحب تاريخ معروف است که برخي درباره آن گفته­اند: مقدمه ابن خلدون خزانه­اي است از علوم اجتماعي، سياسي و ادبي. او در سال 808 جهان را بدرود گفت.»

در باب اول هم درباره ابويوسف قاضي مي­خوانيم:

«يعقوب بن ابراهيم شاگرد ابوحنيفه و تابع او گويند: او اول کسي است که ملقب به «قاضي القضاه» گشت. در بغداد قضاوت داشت و اول کسي است که در مابين لباس اهل علم و عوام امتيازي قرار داد. وفاتش سنه 182 (قصب) و قبرش در بلده کاظميه است.»

در باب سوم هم درباره قطب الدين شيرازي مي­خوانيم:

محمود بن مسعود بن مصلح الکازروني الفارسي الشافعي، فاضل فمامه ملقب به علامه، تلميذ خواجه نصير طوسي است، شرح کرده قسم سيم مفتاح و مختصر حاجبي و کليات ابن سينا را.

گويند: هميشه نماز خود را به جماعت گذاشتي، وقتي که تصنيف و تاليف کتابي مي­نمود شب­ها را بيدار و روزها را روزه داشتي. گويند: در مجمعي از شيعه و سني از او سوال فضيلت اميرالمومنين(ع) و ابوبکر نمودند، و در جواب گفت:

بهترين مردم پس از پيامبر(ص) کسي است که دخترش در خانه او بود و در تاريکي­هاي جهل و گمراهي پرتو هدايت از چراغ وجود او مي­تابيد.

وفانش به تبريز، سنه 710 (ذي) قبرش نزديک قبر بيضاوي است.

کتاب هديه الاحباب تأليف مرحوم حاج شيخ عباس قمي و تصحيح و ترجمه غلامحسين انصاري از سوي انتشارات چاپ و نشر بين الملل منتشر شده است.

 

 

شنبه 9 دی 1391 - 10:8


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری