چهارشنبه 14 خرداد 1399 - 8:30
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

زينب احمدي

 

تلگرافچي پنج ستاره (خاطرات ستوان يار مخابرات صابر قره داغلو)

 

تلگرافچي پنج ستاره (خاطرات ستوان يار مخابرات صابر قره داغلو)

خاطره نگار: ساسان ناطق

شمارگان: 2500 نسخه

قيمت: 15900 تومان

انتشارات: سوره مهر

صابر قره داغلو فرزند علي حيدر در سي­ام آذرماه 1328 به دنيا آمد، بهمن ماه 1346 در ششم متوسطه ترک تحصيل کرد و به استخدام ارتش درآمد. ضبط خاطرات قره داغلو در ديدارهاي دو تا چهار ساعته از هفدهم فروردين تا بيستم خرداد ماه 1388 طول کشيد. او پاکشان و کنگان لنگان مي­آمد تا ماحصل گفتگوي 52 ساعته ما رفته رفته شکل «تلگرافچي پنج ستاره» را به خود بگيرد.

در بخش اشاره اين کتاب از زبان قلم ساسان ناطق مي­خوانيم:

«قره داغلو دوره آموزش مقدماتي را در کرمانشاه و رشته مخابرات را در دانشکده مخابرات دانشگاه نظامي تهران سپري کرده است. دوران خدمتش قبل از انقلاب به مناقشه­ها و درگيري­هاي مرزي ايران و عراق هم زمان مي­شود و از اين حيث خاطرات او به لحاظ تاريخي کم نظير است چون بخشي از اين خاطرات جزييات و زمينه سازي و تداوم درگيري­ها براي شروع جنگ را به تصوير مي­کشد.

شعرهاي گاه و بي گاه قره داغلو سال­ها بعد از جنگ به مجموعه تبديل شد. حال صابر قره داغلو مجموعه ناکجاي يک دل پردرد را روي پيشخوان کتاب فروشي­ها گذاشته و به مجموعه دومش فکر مي­کند؛ مجموعه­اي که شعرهاي عاشورايي او را شامل مي­شود از ناکجاي يک دل پردرد ديده­ها، شنيده­ها و دردهاي او از سال­هاي حضور در پشت خاکريزها و پس از جنگ است. آرزوي او براي بشريت صلح، و براي جانبازان شاخه گلي است که شايد روي ويلچرهايشان بگذارند.

قره داغلو از کارشناسان و داوران شعر استان اردبيل است و مقام­هاي زيادي را از جشنواره­هاي استاني، منطقه­اي و کشوري کسب کرده است.»

تلگرافچي پنج ستاره عنوان اثري است به خاطره نگاري ساسان ناطق، رييس حوزه هنري اردبيل، و حاوي خاطرات صابر قره داغلو در 18 فصل 400 صفحه­اي تنظيم شده است و اين اثر با حفظ مستندات و مولفه­هاي خاطره نويسي از عناصر داستاني هم بهره دارد.

صابر قره داغلو از شعر و موسيقي هم سررشته دارد جزء نيروهاي ارتش بوده که در عمليات بيت المقدس گلوله توپ به نزديکي او برخورد مي­کند و او در اين سانحه به هفتاد درصد جانبازي قائل مي­شود.

کتاب خاطرات قره داغلو از خاطرات کودکي­اش آغاز مي­شود، و در آن سعي شده به صورت روايي و داستاني خاطرات نوشته شود تا جذابيت بيشتري داشته باشد و در پايان کتاب نيز به خاطرات بعد از جنگ اين جانباز هم پرداخته شود البته به صورت گذري مطرح مي­شود.

گفتني است، کتاب «تلگرافچي پنج ستاره» توليد دفتر ادبيات و هنر مقاومت حوزه هنري است که در 564 صفحه و با شمارگان 2500 جلد و با قيمت 15900 تومان توسط انتشارات سوره مهر روانه بازار کتاب شده است.

 

 

سه‌شنبه 5 دی 1391 - 13:45


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری