چهارشنبه 14 خرداد 1399 - 5:5
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

زينب احمدي

 

فضائل عترت محمد در احاديث اهل سنت

 

فضائل عترت محمد در احاديث اهل سنت

مؤلف: محمدفؤاد عبدالباقي

مترجم: دکتر عباس اشرفي

شمارگان: 3000 نسخه

قيمت: 33000 ريال

انتشارات: چاپ و نشر بين الملل

اين کتاب - فضائل عترت محمد در احاديث اهل سنت – ترجمه گزيده­اي از کتاب «مناقب علي و الحسنين و امهما فاطمه الزهراء» تاليف دانشمند محترم اهل سنت، مرحوم محمدفؤاد عبدالباقي مي­باشد.

کتاب حاوي 640 حديث است که از کتاب­هاي معتبر پيشوايان اهل سنت جمع آوري شده بود؛ ولي در کتاب حاضر – با توجه به تکراري بودن بسياري از احاديث و طرح موضوعات ديگري غير از فضائل – يک سوم احاديث انتخاب و ترجمه شده است.

عمده­ترين انگيزه و هدف در ترجمه کتاب تاليف قلوب مسلمين محور قرار دادن اهل بيت براي وحدت و رفع اختلاف بين شيعه و سني و نشان دادن توجه وافر همه مذاهب اسلامي به اهل بيت مي­باشد. انشاءالله اين عمل موجب خشنودي خداوند و ره توشه آخرت ما قرار گيرد.

مولف مقدمه خود را با ستايش و حمد خداوند آغاز کرده است وي در سخن بعد يادآور شده است که اين احاديث را از کتاب­هاي مهم حديثي ارزشمند نبوي در فضائل امام علي بن ابيطالب قريش هاشمي ابي الحسن و دو ريحانه رسول خدا(ص) در دنيا، حسن و حسين و مادرشان فاطمه زهرا، سرور زنان اهل بهشت استخراج کردم.

اين کتاب در سه بخش با عناوين فضائل علي(ع)؛ فضائل دو ريحانه پيامبر(ص) و فضائل زهرا(ع) نگارش يافته که در بخش اول عناوين ذيل را از نظر مي­گذارنيم:

نخستين مسلمان، نخستين نمازگزار، لباس علي(ع)، پيامبر(ص) سراي حکمت و علي در آن، علم و قرآن، پيروي از رسول خدا(ص)، علم به حديث، دستور خداوند به دوست داشتن علي، علي(ع) را جز مومن دوست نمي­دارد و جز منافق دشمن نمي­دارد، آزار علي(ع)، دشنام گوي علي(ع)، دشنام گوي پيامبر(ص)، علي(ع) نزد پيامبر(ص) به منزله هارون نزد موسي(ع)، دوستي علي با خدا و رسول و دوستي خدا و رسول با علي، علي از پيامبر و پيامبر از علي، ولايت علي بر مومنان بعد از پيامبر، علي برادر پيامبر در دنيا و آخرت، بعثت مشتاق علي(ع)، قضاوت علي، بت شکني علي در کعبه، عهده داري برگرداندن امانات پيامبر بعد از هجرت، ورود هر روز و شب بر پيامبر، محبوب­ترين خلق خدا، فاتح خيبر، شفا با دعاي پيامبر، دعاي پيامبر(ص) براي علي(ع)، علي سرما و گرما را حس نمي­کرد، علي بالاتر از حسن و حسين، دستور بستن درها به جز در خانه علي(ع)، شدت تنگدستي علي(ع)، رفتن به مدينه و شکستن بت­ها، فرستاده شدن براي خواندن سوره توبه در مکه، نيابت از پيامبر در قرباني مني، پرچمداري در جنگ بدر، پرچمداري در جنگ خيبر، غسل جسد شريف پيامبر(ص)، موضع علي(ع) در قتل عثمان، علي بر تاويل قرآن مي­جنگد، صحيفه علي(ع) و فرزندان علي(ع).

بخش دوم نيز از سرور جوانان اهل بهشت، دوستي حسن و حسين، دوستي پيامبر، عقيقه رسول خدا(ص) براي حسن و حسين سخن مي­گويد.

بخش سوم با عنوان فضائل زهرا(ع) نيز درباره مباحث ذيل به بحث و بررسي مي­پردازد:

ولادت فاطمه(ع)، خواستگاري ابوبکر و عمر از فاطمه(ع) قبل از علي(ع)، ازدواج با علي(ع) و مهريه او (ع)، جهيزيه فاطمه(ع)، فاطمه(ع) پاره­اي از پيامبر، پرستاري از پيامبر(ص) در محروميت ايشان(ص) در روز احد، سخن پيامبر درباره فاطمه در بستر مرگ، فاطمه(ع) سرور زنان جهان، فاطمه(ع) از برترين­هاي زنان اهل بهشت، سوگواري در بيماري و رحلت پيامبر(ص)، شباهت فاطمه به پيامبر(ص)، سختي کارهاي فاطمه در خانه، مطالبه حق خود از ابي بکر و عمر، اولاد فاطمه(ع) و وفات فاطمه(ع).

در بخش اول در باب امام علي(ع) مي­خوانيم:

«علي حديث نمود که رسول خدا(ص) در حالي که من از درد به خود مي­پيچيدم، بر من گذشت و حالي که من مي­ گفتم: پروردگارا! اگر مرگ من فرا رسيده مرا راحت نما و اگر مرگ من نرسيده پس درد مرا مرتفع کن و اگر اين بلاست به من صبر عطا کن.

پيامبرفرمود: چه گفتي. پس من بازگو کردم. پس با پا به من زد و فرمود: چه گفتي. پس من براي ايشان بازگو کردم. پس فرمود: «خداوندا به او عافيت عطا کن» يا «او را شفا ده». علي مي­فرمايد: «من ديگر آن درد را به خود نديدم.»     کتاب فضائل عترت محمد در احاديث اهل سنت نوشته محمدفؤاد عبدالباقي و ترجمه عباس اشرفي با شمارگان 3000 نسخه و قيمت 33 هزار ريال از سوي انتشارات چاپ و نشر بين الملل منتشر و راهي بازار نشر کتاب شده است.

 

سه‌شنبه 5 دی 1391 - 13:40


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری