سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 1:28
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

پدري بر سر دو راهي

 

گزارشي از نشست نقد و بررسي مجموعه تلويزيوني«تکيه بر باد»

 نشست نقد و بررسي مجموعه تلويزيوني «تکيه بر باد» روز پنجشنبه، 30 آذر ماه همزمان با ميلاد با سعادت امام موسي کاظم (ع) و شب يلدا با حضور سعيد مقيسه (مدير شبکه تهران)، معصوم زادگان (مدير گروه فيلم و سريال شبکه تهران)، حجازي (مدير فرهنگسراي انديشه) و عوامل توليد مجموعه تلويزيوني «تکيه بر باد» و اعضاي باشگاه مخاطبان شبکه تهران برگزار شد.

حميدرضا مهدوي تهيه کننده، محمود معظمي کارگردان، عباس نعمتي و نگين متعضدي نويسندگان، افسانه پاکرو و اشکان خطيبي و نيما حسن‌دوست بازيگران مجموعه، عوامل حاضر در اين جلسه بودند و احسان ناظم بکايي هم به عنوان منتقد در اين برنامه حضور داشت.

در ابتداي اين نشست ناظم بکايي (منتقد) خطاب به نويسندگان سريال عباس نعمتي و نگين متعضدي گفت: «سريال «تکيه بر باد» داراي قصه و داستان خوبي است که در آن موضوعات روز اجتماعي جامعه مطرح مي شود، در خصوص نحوه نگارش داستان و شکل گيري آن ابتدا توضيحاتي را ارائه دهيد و اينکه چطور توانستيد بعضي از موضوعات اين سريال را مقابل دوربين ببريد که دچار خود سانسوري نشود؟»

کشمکش ميان عدالت و قانون

عباس نعمتي گفت: «به نظرم قصه هاي خوب و ارزشمند هميشه با استقبال خوب بيننده مواجه مي شوند، قصه هايي که بعضي از موضوعات آن براي مخاطب به چالش کشيده مي شود. در اين مجموعه شايد کشمکش ميان عدالت و قانون توسط شخصيت داستان يعني پدر عاطفه از نکات جذاب و جالب سريال بود که فردي ميان منافع فردي و جمعي خودش دچار کشمکش مي شود.

البته ما نمونه اين کشمکش را در بين ديگر افراد داستان زياد داريم براي نمونه، برادر عاطفه يا همان شخصيت پزشک داستان که ميان شهرت و پول دچار کشمکش مي شود يا عاطفه که يک تصور ذهني از خود و خانواده اش دارد اما از طرفي نيز يکسري فکرهاي خام و ناپخته نيز در سر دارد. در پاسخ به بخش دوم سوال شما بايد بگويم اگر مسائل اجتماعي براي بررسي در يک اثر مطرح شود ، هيچ گاه دچار سانسور و مميزي نمي شود.»

معتضدي هم اظهار کرد: «مفهوم روايت ما با موضوع قصه متفاوت است شما آقاي بکايي روايت مجموعه ما را مطرح مي کنيد در حالي که مفهوم قصه ما اين پدري است که در يک دو راهي قرار مي گيرد.»

بکايي توضيح داد: «انتقادي که بر مفهوم قصه سريال «تکيه بر باد» مي توان گرفت اين است که چرا شخصيت داستان يا همان عاطفه با وجود جايگاه اجتماعي و اقتصادي خوب خانواده، بعد از قبول شدن در دانشگاه و آمدن به پايتخت دچار بحران مي شود و تصميم غير متعارفي براي زندگي اش مي گيرد؟»

معتضدي در پاسخ به وي گفت: «عاطفه کارآکتر دراماتيکي دارد که نياز به تغيير دارد. او با بازي در يک ماجرا وارد يک کشمکش مي شود که از ابتدا با وارد شدن به اين بازي پيش بيني اين موقعيت را اصلا نمي‌کند. اما خودش تصميم مي‌گيرد تا تغييري را در روند زندگي‌اش دهد. اين شخصيت گاهي مقابل خانواده قرار مي‌گيرد و گاهي نيز مي‌خواهد بابت اين تصميم خانواده خود را قانع کند و برمي‌گردد به شهر خودش يعني شيراز.»

بکايي در ادامه پرسيد: «ترکيب بازيگران اين مجموعه آقاي فرامرز قربييان و مهدي فخيم زاده که يک هر از کارگردان و بازيگران چهره سينما و تلويزيون کشور هستند، در نوع خودش جالب و جذاب است چطور تصميم گرفتيد اين دو چهره را مقابل يکديگر قرار دهيد و چينش بازيگران سريال چگونه انجام شد؟»

معظمي پاسخ داد: «ابتدا بايد بگويم، با توجه به موضوع قصه و دغدغه هاي داستان تمام سعي ما بر اين بود که چيدمان و انتخاب بازيگران بسيار منطقي و حساب شده باشد. به نظر بنده که تجربه کارهاي نمايشي، سينمايي و تلويزيوني را دارم انتخاب بازيگر صحيح همانند چيدمان مهره هاي شطرنج مي ماند که اگر حساب شده و دقيق باشد، هر حرکتي فراخور آن نيز منطقي است.

ما براي انتخاب بازيگران جلسات مشورتي زيادي داشتيم و با هنرمندان زيادي در باره اين سريال صحبت کرديم. ابتدا با آقاي فخيم زاده کارگردان پيشکسوت کشورمان درباره شخصيت و کارآکتر داستان صحبت کرديم که مورد استقبال ايشان قرار گرفت.

براي نقش پدر عاطفه نيز با عزيزان زيادي صحبت کرديم که آقاي قريبيان قبول زحمت کرد و به جمع ما پيوستند. از طرف ديگر من هميشه دوست داشتم که با اين دو هنرمند ارزشمند کشورمان تجربه هنري را داشته باشم.

من با آقاي فخيم زاده در اثرهايي مانند حس سوم، بي صدا فرياد کن دستيار ايشان و همکاري داشتم و با جنس کار و حساسيت ايشان آشنا هستم. به نظرم ترکيب بازي اين دو هنرمندان مقابل يکديگر براي بيننده بسياز جذاب و جالب بود که خوشبختانه نيز همين طور شد.

همچنين در روند توليد سريال از نظرات اين دو هنرمند چهره استفاده کرديم، در اين جا لازم مي دانم از زحمات تک تک عوامل اين سريال و اين دو هنرمند نامي تشکر و قدرداني مي کنم.»

بکايي اظهار کرد: «شما در اين مجموعه از بازيگران جوان مانند اشکان خطيبي، افسانه پاکرو و گلاره عباسي استفاده کرديد که انصافا خانم گلاره عباسي به خوبي نقش خود را بازي کردند؛ در باره اين انتخاب‌ها بگوييد؟»

معظمي توضيح داد: «انتخاب بازيگر براي يک سريال و چينش آن براي ايفاي نقش هاي داستان در فرآيند توليد از اهميت بسزايي برخوردار است. درباره انتخاب بازيگران اين سريال بايد بگويم، بسياري از بازيگران اين مجموعه با من کار کرده بودند و من شناخت خوبي از بازي آنها داشتم. از طرف ديگر انتخاب بازيگران کاملا کارشناسي شده و حساب شده انجام شد.»

بکايي در اين نشست پرسيد: «اشکان خطيبي همواره در نقش هاي فعال و مثبت مقابل دوربين ظاهر شده است، اما خطيبي در اين سريال نقش يک پزشکي را بازي مي کند که فريب مي‌خورد و همواره با مشکلات زيادي مواجه مي شود ، چطور اين نقش را براي بازي قبول کرديد؟»

خطيبي پاسخ داد: «من با واسطه دوستي با آقاي محمود معظمي اين کار را قبول کردم که با گذشت کار و روند سريال شخصيت هاي داستان به آدم قصه بسيار نزديک و نزديک تر مي شدند و جذابيت آن بيشتر مي شد. اما نکته مهم و قابل تامل اين است که يک اثر خوب مرهون تمامي زحمات عوامل برنامه ساز است که باعث مي‌شود اعضاي پيکره‌ کار ساخته شود و در موفقيت يک اثر دخيل است و در نهايت براي مخاطب جذاب و تاثيرگذار باشد.»

بکايي سپس خطاب به پاکرو گفت: «افسانه پاکرو همواره در نقش‌هايي بازي کرده است که معصوميت آنها خيلي زياد است و در ذهن مخاطب نيز اين نقش تداعي شده است اما در اين سريال نقش عاطفه دختري است که در زندگي دچار بحران مي‌شود، در مقابل خانواده قرار مي‌گيرد، چطور اين نقش در اين مجموعه را پذيرفتيد؟»

پاکرو گفت: «خواندن فيلم نامه، فراز و نشيب هاي زندگي عاطفه و تغيير رفتاري او در طول روند سريال برايم جذاب و جالب بود ، همين امر سبب شد تا اين نقش را ايفا کنم. از طرف ديگر تجربه کار با هنرمنداني چون آقاي مهدي فخيم زاده و فرامزر قريبيان برايم بسيار ارزشمند بود.

هرچند که در ابتداي کار، بازي در کنار اين دو هنرمند چهره با يک اضطراب خاصي همراه بود که با مشاوره و راهنمايي گرفتن از اين دو هنرمند پيشکسوت اين موضوع به مرور زمان برطرف شد.

من براي قبول کردن يک نقش در سريال هاي تلويزيوني حساسيت‌هاي خاصي دارم، زيرا يک اثر تلويزيوني بازپخش مي شود و همواره تاثيرات خودش را مي توان بر روي مخاطب بگذارد.»

بکايي درباره ريتم تکيه بر باد پرسيد: «به نظر مي رسد اين سريال ريتم تندي براي بيان موضوعات دارد و اتفاقات پشت سرهم از مقابل چشمان مخاطب مي گذرد ، چرا شاهد اين ريتم تند در سريال هستيم؟»

نيما حسن دوست گفت: «اين موضوع تا حدودي نشأت گرفته از فيلمنامه و اتفاقات رقم خورده براي شخصيت هاي داستان است، از اين رو، ما مواظب بوديم تا روند کند داستان موجب نشود تا مخاطب سريال را کنار بگذارد . از اين رو در قسمت هاي ابتدايي روند و ريتم داستان سريع و تند بود.»

اين نشست نخستين برنامه از سلسله نشست‌هاي نقد و بررسي فيلم و سريال‌هاي شبکه پنج سيما بود که قرار است به صورت ماهانه در فرهنگسراي انديشه برگزار شود.

بنا بر اين گزارش، مجموعه تلويزيوني «تکيه بر باد» 31 مرداد ماه امسال بر روي آنتن شبکه تهران رفت.

سريال «تکيه بر باد» يک ملودرام اجتماعي است که در اين مجموعه بازيگراني چون فرامرز قريبيان، مهدي فخيم‌زاده، افسانه پاکرو، شهرام عبدلي، بهزاد خداويسي، شراره دولت‌آبادي، گلاره عباسي، نگين معتضدي، محمد مهدوي و ... به ايفاي نقش پرداخته‌اند.

 

سه‌شنبه 5 دی 1391 - 9:0


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری