يكشنبه 18 خرداد 1399 - 12:47
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

اختتاميه داستان پايداري برگزار شد

 

مراسم اختتاميه سومين جشنواره داستان کوتاه کوتاه پايداري عصر چهارشنبه 29 آذر در موزه شهدا تهران برگزار شد.

 در ابتداي اين مراسم رضا حاجي آبادي رئيس ستاد برگزاري اين جشنواره در سخناني با اشاره به 800 اثر رسيده به اين دوره از جشنواره گفت: اينکه در برگزاري سه دوره از اين جشنواره از 200 اثر به 800 اثر رسيده ايم خود بدون هيچ توضيحي نشان از اقبال به اين جايزه است. خوشحالم براي جشنواره اي که نه تراکتور جايزه مي دهد و نه 57 ميليون تومان وجه نقد، چنين اقبالي را شاهد هستيم.

 در ادامه محمدحسن عابديني مدير انتشارات سفير اردکان نيز با اشاره به بخش هاي مختلف اين جشنواره به معرفي 27 اثر به عنوان شايسته تقدير اشاره کرد و گفت: بدليل اينکه برخي از آثار از نظر داوران شايستگي معرفي به عنوان برگزيدگي را داشتند، 53 اثر راه يافته به بخش پاياني در فضاي وب گذاشته شد تا آراء مردمي را از نظر جذابيت کسب کنند. در مدت اين اتفاق 2 هزار راي به سامانه پيامکي ما ارسال شد و در نهايت هم آقايان سيد ابراهيم پيره و مهدي يوسفي به عنوان برگزيدگان بخش انتخاب مخاطبان انتخاب شدند.

 در ادامه اين مراسم بتول سيدحيدري سرپرست موسسه تسنيم که به منظور اهداي جوايز بخش جنبي اين جشنواره که به داستانک هاي پايداري نويسندگان افغاني اختصاص داشت، پشت تريبون حاضر شد و ادامه داد: ادبيات جنگ در افغانستان پيشينه تاريخي دارد بويژه اين موضوع در بخش شعر بيشتر خود را نشان داده است با اين حال فهم ادبيات امروز افغانستان از جنگ بيشتر به سمت مشکلاتي که ايجاد کرده سوق يافته است، اما متاسفانه توجه شايسته اي به زايش هاي ادبي که در اين زمينه اتفاق افتاده، نشده است.

 وي افزود: ادبيات پايداري افغانستان درصدد پررنگ کردن مخالفت با جنگ نيست، بلکه ما مي خواهيم سياهي حاصل از جنگ را پررنگ کنيم.

 سيدحيدري ادامه داد: وقتي صحبت از ادبيات مقاومت مي شود، هميشه کشورهايي مثل فلسطين و لبنان به چشم مي آيند، اما ادبيات مقاومت در افغانستان هم وجود دارد که از قضا ادبياتي است مردمي و حساب ملت هميشه از دولت بويژه در جنگ هاي داخلي جدا است. ما باور داريم که جنگ هاي اخير ما با ساير نبردها متفاوت بوده است، اما ارزش هاي ما با ارزش هاي مردمان حاضر در جنگ در ديگر کشورها متفاوت نيست.

 مدير موسسه تسنيم همچنين تصريح کرد: ياس و غم امروزه بر ادبيات افغانستان حاکم شده است در حاليکه نگاه اين ادبيات به جنگ بايد حماسي باشد و ما جسارت نوشتن در مورد پايداري هايمان را بيابيم. در واقع صحبتي نيست که از زشتي هاي جنگ نبايد نوشت، اما بايد در کنار آن از زيبايي هاي جنگ نيز ياد کرد.

 محسن پرويز، معاون اسبق فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي نيز سخنران پاياني اين مراسم بود.

 وي با ابراز خرسندي خود از ورود بخش خصوصي به برگزاري چنين جشنواره اي گفت: داستانک گونه اي ادبي است که در کشور ما مهجور مانده است و با وجود اينکه به آثار فارسي زبانان در قرون گذشته بسيار نزديک است، همچنان به دور از توجه ما است که شايد يکي از دلايل آن قابليت کم اين گونه ادبي براي پرداخت باشد.

 پرويز تصريح کرد: معمولا از رمان مي توان اقتباس کرد، اما از داستانک خير و شايد به همين خاطر باشد که اقبال چنداني هم به اين موضوع نمي شود، اما در جوامعي که نويسندگي در آن شغل نيست، داستانک و داستان کوتاه راحت تر از رمان در آن خلق مي شود. از نظر من رمان نويس بايد شغلش نوشتن باشد، اما داستانک و داستان کوتاه نويس اينگونه نيست، ولي در عين حال قبول دارم که دشواري هاي نوشتن در داستاني کوتاه بسيار بيشتر از رمان است.

 اين نويسنده و منتخب ادبي همچنين گفت: گاهي نويسندگان بازي با چند کلمه را با خلق داستانک اشتباه مي‌گيرند، اما داستانک و داستان هرچند کوتاه باشد اما بايد عناصر داستاني را در خود داشته باشد و يک موضوع داستاني را منتقل کند درست است که در داستان کوتاه مانند رمان به تفصيل صحبت نمي کنيم، اما جاي خالي سوژه و تحليل داستاني را نمي توان از ذهن خارج کرد.

 در ادامه اين مراسم جواد محقق دبير اين دوره از جشنواره بيانيه هيات داوران را قرائت کرد و برگزيدگان جشنواره نيز تقدير شدند

 

دوشنبه 4 دی 1391 - 12:43


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری