جمعه 9 خرداد 1399 - 3:28
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

بازي‌هاي رايانه‌اي «سبك زندگي اسلامي» و «مبارزه با صهيونيسم» توليد مي‌‌شود

 

 نشست خبري بنياد ملي بازي‌هاي رايانه‌اي 28 آذرماه، با حضور بهروز مينايي، رئيس اين بنياد برگزار و در حاشيه اين همايش از بازي رايانه‌اي «شتاب در شهر» با حضور سازندگان آن رونمايي شد.

 وي در ابتداي اين نشست، حمايت از توليد بازي شتاب در شهر را جوابي در برابر نقدي دانست كه بنياد بيشتر از شركت‌ها و بازي‌سازان تهراني حمايت مي‌كند تا ديگر شهرستان‌ها و تأكيد كرد: اين پروژه تماماً با حضور جوانان ديگر استان‌ها به مرحله توليد رسيده است. با توجه به اينكه محبوب‌ترين بازي‌هاي گيمير‌ها، بازي‌هايي مانند فيفا و در مرتبه بعد ماشين‌سواري و سرعت است، بازي شتاب در شهر نيز با موضوع سرعت در اولويت حمايت قرار گرفت.

 مينايي بنياد ملي بازي‌هاي رايانه‌اي را تنها مركزي كه مسئوليت صدور مجوز، نظارت و حمايت و ساماندهي اين حوزه را دارد، دانست و تأكيد كرد كه توجه نكردن به اين موضوع تخلف است، گفت: در اين بازي موارد آسيب‌رسان در بُعد اخلاقي و اجتماعي وجود ندارد و از مؤلفه‌هاي بومي در آن استفاده شده است. اين بازي هيجاني، بسيار آسان و مناسب براي نوجوانان توليد شده است.

 وي در ادامه تصريح كرد: تاكنون بيش از 200 بازي رايانه‌اي در كشور توليد شده است كه از ميان اين تعداد و از زمان آغاز به كار بنياد ملي بازي‌هاي رايانه‌اي، حدود 100 بازي با حمايت اين بنياد به مرحله توليد و عرضه رسيده است.

 مينايي مهترين ضعف در امر توليد بازي‌هاي رايانه‌اي را در بخش توزيع آن و رسيدن بازي به دست گيمرها برشمرد و افزود: بايد از بخش خصوصي براي امر توزيع كمك گرفت. بيشتر توزيع‌كنندگان به دليل استقبالي كه از بازي‌هاي استراتژيك و اكشن مي‌شود، مايلند در امر توزيع اين قبيل بازي‌ها باشند در حالي كه اين باور بايد در ذهن توزيع‌كننده بخش خصوصي شكل گيرد كه در بخش توزيع بازي‌هاي فكري نيز ورود پيدا كنند.

 وي با بيان اينكه 25 بازي رايانه‌اي در مرحله پيش‌توليد قرار دارند، بخشي از آن در مرحله عقد قرار داد و بخشي در مرحله بازي‌نامه‌نوسي هستند، بيان كرد: توليد بازي‌هاي رايانه‌اي مراحل پيچيده‌اي دارد و عرصه تلفيق هنر، صنعت و رسانه است. البته كشورمان در سطح منطقه، رتبه اول و در آسيا رتبه پنجم را دارد كه حفظ اين مقام‌ها و ارتقاي آن منوط به حمايت جدي مسئولان است.

 مينايي با اشاره به كاهش 90 درصدي بودجه بنياد ملي بازي‌هاي رايانه‌اي افزود: انتظار مي‌رفت در سال حمايت از توليد ملي و در جهت مقابله با بازي‌هاي خارجي بدون هويت، حمايت بيشتري از اين صنعت كه زمينه اشتغال بسياري از جوانان را مهيا مي‌كند، صورت گيرد. چرا كه شنيده‌ها حاكي است كه هم‌اكنون نيز در حال ساخت بازي‌هاي ضد ايراني و ضد انقلاب اسلامي هستند.

 وي توجه به سه مؤلفه شناخت، برنامه‌ريزي و سرمايه‌گذاري در امر توليد بازي‌هاي رايانه‌اي را مهم دانست و بيان كرد: مسئولان بايد پي به قدرت، فرصت اشتغال‌زايي و درآمدزايي توليد بازي‌هاي رايانه‌اي را ببرند اگر اين حمايت‌ها صورت گيرد در مدت 10 سال توجه به استفاده از بازي‌هاي خارجي را در كشور به سمت بازي‌هاي داخلي خواهيم برد.

 وي با اشاره به پذيرش 250 دانش‌پذير در انيستيتو ملي بازي‌سازي براي تربيت نيروهايي كارآمد در امر بازي‌سازي، گفت: از ترم بهمن‌ماه نيز دو رشته هنري و فني را با همكاري دانشگاه جامع علمي ـ كاربردي شروع خواهيم كرد. ثبت نام‌ها انجام شده است و پس از راه‌اندازي مقطع كارداني به دنبال راه‌اندازي مقاطع كارشناسي و كارشناسي‌ارشد هستيم.

 مينايي از برپايي سه كارگروه ويژه طلاب هم‌زمان با برگزاري نمايشگاه بازي‌هاي رايانه‌اي در قم طي آبان‌ماه سال جاري، گفت و افزود: ارتباط با حوزه‌هاي علميه براي دريافت ايده و همكاري بيشتر در دستور كار بنياد قرار دارد و در ادامه برپايي نمايشگاه‌ها در ديگر استان‌ها، اواخر بهمن‌ماه نمايشگاهي در اهواز برگزار خواهيم كرد.

 وي نظارت بر عرضه بازي‌هاي رايانه‌اي را از وظايف ذاتي اين بنياد برشمرد و بيان كرد و گفت: در همين راستا، نظام رده‌بندي بازي‌هاي رايانه‌اي در قالب سايتي با عنوان اسراء در جهت اطلاع‌رساني به خانواده‌ها درباره محتواي بازي‌هاي وارداتي راه‌اندازي مي‌شود. همكاري با ستاد صيانت از محصولات فرهنگي و هنري را آغاز كرده‌ايم و با رسيدگي به وضعيت توزيع بازي‌هاي رايانه‌اي با متخلفان نيز برخورد خواهيم كرد.

 مينايي در ادامه به برگزاري مسابقه ايده‌پردازي بازي‌هاي فرهنگي و ديني خبر داد و بيان كرد: سازمان دارالقرآن الكريم نيز با همكاري بنياد، جشنواره بازي‌نامه‌نويسي با مضامين قرآني را برگزار مي‌كند، همچنين به زودي فراخوان توليد بازي «سبك زندگي اسلامي» و «مبارزه با صهيونيسم» اعلام مي‌شود. آموزش مجازي بازي‌سازي نيز از سوي بنياد ملي بازي‌هاي رايانه‌اي راه‌اندازي مي‌شود.

 وي در پايان از توزيع‌كنندگان بازي‌هاي خارجي درخواست كرد كه كف قيمت‌هاي خود را افزايش دهند و افزود: قيمت بازي‌هاي رايانه‌اي داخلي به دليل هزينه‌هاي بالاي آن قابل رقابت با قيمت پائين بازي‌هاي خارجي نيست. توزيع‌كنندگان اگر از بازي‌هاي خارجي درآمدي را كسب كردند در جهت كمك به توليد بازي‌هاي داخلي صرف كنند.

 

دوشنبه 4 دی 1391 - 11:56


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر