يكشنبه 11 خرداد 1399 - 3:2
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

گزارشي از حضور معاونان سازمان دارالقرآن الکريم در مرکز خبرگزاري ايكنا

 

محمدمهدي بحرالعلوم، معاون ارتباطات و فناوري اطلاعات سازمان دارالقرآن الكريم و رئيس شوراي فناوري اطلاعات اين سازمان و داود تك‌فلاح، معاون آموزش و پژوهش سازمان دارالقرآن الکريم وابسته به سازمان تبليغات اسلامي، دوشنبه 27 آذرماه، در خبرگزاري ايكنا حضور يافتند و از بخش‌هاي مختلف آن بازديد كردند.

معاونان سازمان دارالقرآن، ضمن بازديد از گروه‌هاي فضاي مجازي، ادب، فعاليت‌هاي قرآني، اجتماعي، سلامت، سياسي، شعب، مؤسسات قرآني مردم‌نهاد، هنر، اقتصاد، انديشه، بين‌الملل و خبرنگاران افتخاري پيشنهادات خود را مبني بر ارتقاي فعاليت‌ها و اخبار خبرگزاري مطرح كردند.

تک‌فلاح در گفت‌وگو با دبير سرويس ادب خبرگزاري، انتشارات تلاوت وابسته به سازمان دارالقرآن را معرفي كرد و به اين سرويس پيشنهادي مبني بر معرفي كتاب‌هاي سازمان دارالقرآن‌ الكريم ارائه داد.

همچنين بحر‌العلوم ضمن بازديد از سرويس فضاي مجازي خبرگزاري ايكنا با اشاره به در مرحله نهايي بودن ارائه سند قرآن و فضاي مجازي، گفت: در سازمان دارالقرآن علاوه بر سند مذکور، مدلي هم جهت شاخص گذاري فعاليت‌ها و محصولات قرآني در فضاي مجازي در دست تهيه است و پيش نويس آن به اتمام رسيده است.

تك‌فلاح پس از بازديد از سرويس سلامت خبرگزاري ايكنا، پيشنهادي مبني بر راه‌اندازي بخش پاسخگويي به كاربران به عنوان مشاوره ارائه كرد و گفت: سازمان دارالقرآن ‌الكريم بخش مشاوره‌ حضوري و مکاتبه‌اي و پاسخگويي به مخاطبان را راه‌اندازي كرده است، بنابراين سرويس سلامت خبرگزاري با توجه به نياز جامعه اين ظرفيت را خواهد داشت تا بتواند چنين بخشي را به مجموعه خود بيفزايد.

معاونان سازمان دارالقرآن در بازديد از بخش بين‌الملل خبرگزاري ايكنا در جريان زبان‌هاي اين بخش قرار گرفتند. اين در حالي است كه از ميان زبان‌هاي پايه، زبان‌هاي انگليسي، عربي و فرانسه پربازديدكننده‌ترين زبان و در ميان زبان‌هاي پيرو زبان‌هاي هندي، اردو، اسپانيولي، فيليپيني و بوسنيايي پربازديدكننده‌ترين زبان‌ها به شمار مي‌روند.

در ادامه نشستي با حضور معاونان سازمان دارالقرآن و حجت‌الاسلام والمسلمين سيدمهدي تقوي، مديرعامل خبرگزاري ايكنا و حبيب تركاشوند، معاون خبرگزاري برگزار شد.

در اين نشست طرفين به همكاري بيشتر ميان سازمان دارالقرآن ‌الكريم و سازمان فعاليت‌هاي قرآني دانشگاهيان كشور و خبرگزاري ايكنا اشاره كرده و پيشنهادي مبني بر تشكيل كارگروهي در راستاي ارتقاي همكاري‌هاي مشترك ميان اين دو سازمان مطرح شد.

حجت‌الاسلام والمسلمين سيدمهدي تقوي، مديرعامل خبرگزاري ايكنا با اشاره به ظرفيت توده‌هاي مردمي و استقبال آنان از امور قرآني، گفت: زماني كه توده‌هاي مردم نسبت به قرآن احساس مسئوليت كنند، سبب رونق و سلامت كار مي‌شود. اگر مروري بر تاريخ اسلام داشته باشيم متوجه مي‌شويم هر نقطه كه اسلام رشدي داشته و يا در مقابل ضربه خورده است از درون جامعه قرآني بوده است. بنابراين با نگاه آسيب‌شناسانه به اين موضوع بايد در كنار توسعه جامعه قرآني و بهاء دادن به جايگاه آنان بايد به سلامت اين جامعه فكر كنيم تا دچار آسيب نشوند. در بحث فتنه‌ 88، هيئت‌هاي مذهبي به موقع حاضر شدند و عمل كردند اما جامعه قرآني با توجه به نقشي كه در فرهنگسازي دارد تا چه اندازه به عنوان يک قشر تأثيرگذار توانست مؤثر باشد؟

مديرعامل خبرگزاري ايكنا تصريح كرد: سازمان دا‌رالقرآن‌ الكريم به پتانسيل دانشگاهيان نيز توجه كند و مي‌تواند در اين امر جهاد دانشگاهي را ياري رساند.

وي افزود: ما هر اندازه بتوانيم ذهن مخاطب به اين سمت سوق دهيم كه قرآن مجموعه‌اي از علوم با ساختار و نظام است، توانسته‌ايم اين كتاب آسماني را در زندگي مردم كاربردي كنيم. تغيير نگاه نيازمند برنامه‌ريزي است كه اميدواريم بتوانيم اين امر را محقق كنيم.

در ادامه بحر‌العلوم با اشاره به جشنواره بازي‌نامه قرآني، گفت: براي نخبگان برنامه‌هايي در سازمان دارالقرآن ‌الكريم تدبير شده است كه تنها نخبگان مي‌توانند در آن شركت كنند براي مثال برگزاري جشنواره بازي‌نامه قرآني را در پيش‌رو داريم.

وي افزود: اكنون روزهاي آخر تصويب سند قرآن و فضاي مجازي است كه اين سند پس از جمع‌بندي به شوراي توسعه فرهنگ قرآني جهت تصويب نهايي ارسال مي‌شود.

تك فلاح، معاون آموزش و پژوهش سازمان دارالقرآن تصريح كرد: تا کنون 40 کارگاه مهارتهاي زندگي قرآني توسط اين سازمان در دانشگاه‌ها برگزار شده و 2 رشته دانشگاهي نيز تدوين و تصويب شده و انتظار است کارهاي کلان‌تر از مرجه قانوني آن يعني کميسيون پژوهش و آموزش‌هاي تخصصي قرآن در وزارت علوم پيگيري شود. همچنين سال گذشته 10 کتاب تخصصي قرآني با استفاده از ظرفيت دانشگاه‌ها به صورت مشترک تاليف شد و اين امر سير صعودي خوبي دارد. اكنون 260 كارشناس قرآني در سراسر كشور زير نظر سازمان دارالقرآن فعاليت دارند كه 200 كارشناس ديگر جذب خواهند شد و هريک از اين کارشناسان به عنوان مسئول دارالقرآن استان يا مسئول کانون قرآن شهرستان زير نظر سازمان تبليغات اسلامي و سازمان دارالقرآن الکريم، فعاليت هاي قرآني مردمي را توسعه و ترويج خواهند داد و هم اکنون بيش از 300 دارالقرآن و کانون قرآن در بدنه اداري سازمان تبليغات اسلامي به اين امر مشغولند.

حبيب تركاشوند، معاون خبرگزاري ايكنا، نيز در اين نشست خواستار همكاري بيشتر با كميته قرآن دهه فجر انقلاب اسلامي كه زير نظر سازمان دارالقرآن است شد و گفت: اميدواريم بتوانيم با همكاري سازمان دارالقرآن، فعاليت‌هاي گسترده‌اي را محقق كنيم. همچنين به واسطه اين تعامل مي‌توان نشست‌هاي مختلفي را در خبرگزاري ايكنا برگزار كرد.

 

دوشنبه 4 دی 1391 - 11:55


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر