يكشنبه 11 خرداد 1399 - 7:41
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

زينب احمدي

 

يک عمر مسلماني(2)

 

يک عمر مسلماني(2)

نوشته: سيد محمد سادات اخوي

شمارگان: 3000 نسخه

بها: 10000 ريال

نثر کتاب اصلي به رغم داشتن ويژگي­هاي شاخص براي مخاطب امروز شايان استفاده نبوده و اگرچه مطالعه آن براي همه گروه­هاي سني لازم است، اما تاکنون جز گروه­هاي خاصي از جامعه، که فراخور احساس يا پژوهش به سراغ آن رفته­اند، ديگران از خواندن آن محروم بوده­اند.

کتاب حاضر و جلد يک در معناي حقيقي خود کتاب نيستند هرچند در شکل کتاب عرضه شده­اند انگار مرحوم نراقي آيينه­اي به دست مخاطبانش مي­دهد تا خود را هر روز در آن ببينند و مطمئن باشند که آيينه­اي نقش آنان را راست خواهد نمود. حاشيه­هاي کتاب، درست مانند متنش مهم است و نمي­توانيم از خواندن و انديشيدن به آنها نيز طفره برويم.

اگر در جلد يک کتاب را با نامه­هايي از دانشجويان به استادشان آغاز کرده­ام، به اين دليل است که بدانيم مسائل زمان مرحوم نراقي و مسائل زمان ما از ريشه مشترکند. نياز به خوب شدن و بيش از آن خوب ماندن، نکته­اي ويژه ديروز نيست. آدم­هاي امروز حتي بيش از ديروز نيازمند شناختن شيوه­هاي خوبي هستند.

در اين کتاب اخلاق از هر چيز مهم­تر دانسته شده و نويسنده محترم اثر تلاش کرده خوانندگانش را گرفتار انديشيدن به جمله­هاي الهي و اهل بيتي کند . . . گويا مي­خواسته تاکيد کند که سخن­هاي آورده­اش سليقه شخصي او نبوده است. نويسنده کتاب به شهادت دوستان و همدوره­هاي خود، خوش خو، مردم دار و مهربان بوده که زندگي­اش آيينه واقعي از حقيقت مفاهيم کتابش بوده است. همين نکته ارزش کتاب را مي­افزايد . . .

جلد دوم کتاب که بخش دوم فصل دوم خوبي و ادامه کتاب پيشين است.

مي­بينيد که دنياي امروز ما بخش مهمي از روابط اشتباه امروزي محصول تلاش آدم­ها در رسيدن به بخش زيادتري از دنياست و جز عارفان حقيقي (کساني که در کتاب­هاي ديگر اين مجموعه معرفي شده­اند) ديگران يک عمر را مي­ گذرانند تا به اين نتيجه برسند که اشتباه کرده­اند عمرشان به را جاي تقسيم درست در راه گرفتن سهم بيشتر از دنيا مصرف کرده و گذرانده­اند.

کتاب حاضر اداي دين حقيقي به روح بلند نويسنده کتاب است.

کتاب معراج السعاده ذهن آدم را درگير مي­کند چنان به خودشناسي مي­کشاند که نمي­تواني از خواندنش دست برداري و گاهي گمان مي­کني مانند همراهي دوست داشتني و البته صادق و صريح، دوست داري هميشه آن را در کنار خود داشته باشي.

در اين کتاب اخلاق از هر چيز مهم­تر دانسته شده و نويسنده اثر تلاش کرده خوانندگانش را گرفتار انديشيدن به جمله­ هاي الهي و اهل بيتي کند. گويا مي­خواسته تاکيد کند که سخن­هاي آورده­اش سليقه شخصي او نبوده است.

عناوين اين کتاب به شرح ذيل است:

ادامه فصل دوم خوبي: دنيا، ثروت، زهد، فقر، قناعت، مهماني و ميزباني، قرض، حلال و حرام، کم خواستن؛ فصل سوم: حَسَد، خيرخواهي، اهانت، ستم، دوستي، ترغيب به خوبي و پرهيز دادن از بدي، ديدار خويشان، مقام پدر و مادر، ايرادگيري، رازداري، سخن چيني، سرزنش کردن، بحث و لجبازي، تمسخر، شوخي، گفتن از ديگران در نبودشان، دروغ گويي و راست گويي، درباره زبان آدم­ها، دوست داشتن رياست، رياکاري، فقط براي او، دورويي، غرور، آرزومندي بي حساب، زيادي گناه و کمي پشيماني و سخن نهايي. 

گفتني است، کتاب يک عمر مسلماني(جلد دوم) نوشته سيد محمد سادات اخوي با شمارگان سه هزار نسخه و قيمت يک هزار ريال از سوي انتشارات اميرکبير منتشر و راهي بازار نشر کتاب شده است.

 

يكشنبه 3 دی 1391 - 13:0


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری