چهارشنبه 14 خرداد 1399 - 3:26
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

زينب احمدي

 

نامه­هايي از کابل

 

نامه­هايي از کابل

نوشته: شرارد کوپر –کولز

ترجمه: مهدي گلجان، سيد سعيد کلاتي

نوبت چاپ: اول

شمارگان: 1500 نسخه

قيمت: 105000 ريال

انتشارات: اميرکبير

يکي از مهمترين اهداف ترجمه اين کتاب دستيابي به اطلاعات و دانشي است که مي­تواند براي ما سودمند باشد و لزومي هم ندارد که شرح آن­ها منفعلانه پذيرفته شود.

شرارد در کتاب نامه­هايي از کابل خود نيز به عملکرد و حتي سياست بريتانيا و ايالات متحده امريکا در افغانستان و حتي عراق نقد جدي دارد و همواره معتقد است که مردم انگلستان و امريکا مجبورند هزينه چنين جنگ­هاي بي نتيجه­اي را بپردازند. او از آن دسته از ديپلمات­هاي انگليسي است که برايش منافع ملي بيشتر از همکاري با امريکا در خاورميانه ارزش دارد و هميشه به نوعي از اينکه لندن خواهان به دست آوردن رضايت واشنگتن در سياست خارجي خود است به عنوان يک تهديد، عيب و نقص بزرگ ياد مي­کند.

به نظر مي­رسد نويسنده کتاب به دنبال آن است تا ثابت کند انگلستان از همکاري با آمريکا در جريان سياست خارجي­ اش حتي اگر زيان کند سود و منفعتي نخواهد بود.

کتاب نامه­هايي از کابل از جهت ديگري هم قابل بهره برداري است و آن شخصيت شناسي افراد موثر در افغانستان است. از حامد کرزاي گرفته تا ريچارد هالبروک و بسياري ديگر خصوصاً شرارد درباره شخصيت حامد کرزاي بسيار زيرکانه سخن گفته و به خوبي به زواياي پنهان و آشکار شخصيت وي پرداخته است و زندگي خصوصي و سياسي وي را زير ذره بين برده است او همچنين به حساسيت کرزاي نسبت به مسائل پاکستان و اعتقاد وي به نقش پاکستان در عدم بهبود اوضاع داخلي افغانستان اشاره مي­کند. شرارد همچنين اعتقاد دارد که هرگونه راه حلي براي آينده افغانستان بدون در نظر گرفتن نقش کشورهاي همسايه از جمله ايران به نظر غيرمعقول مي­آيد و همواره به آمريکا و انگلستان توصيه مي­کند که به نقش کشورها اهميت بدهند.

کتاب نامه­هايي از کابل همچنين يک دوره اجمالي آموزشي ديپلماسي عمومي است نکته­اي که شرارد به آن توجه بسيار دارد و آن را به صورت ضمني در دستور کار خود قرار داده است. ارتباطات وي با افراد حقيقي و حقوقي مرتبط با مسائل افغانستان و البته تلخي­ها و شيريني­هاي حاصل از اين ارتباطات است که شامل دوستان نزديک حامد کرزاي مانند ملاموسي تا رقباي سرسخت او يعني برادر احمدشاه مسعود شيردره پنجشر مي­باشد. شرارد بخش عمده­اي از وقت روزانه خود را صرف ملاقات و لابي کردن با اين افراد مي­کرده است و معتقد است که تنها با اين روش مي­توان تاثيرگذار بود. اين کتاب نوشته سفير سابق بريتانيا در کابل و نماينده ويژه وزير امور خارجه آن کشور در امور افغانستان و پاکستان است که از سوي موسسه انتشاراتي هارپرپرس در لندن به چاپ رسيده است، به نوبه خود در رديف جديدترين کتب خاطرات سياسي خارجي قرار دارد. نويسنده با مدد از رشته تحصيلي خود يعني ادبيات و بهره گيري از نثري شيوا به شرح خاطرات دوره سفارت خود در کابل در برهه زماني ارديبهشت پرداخته و در اين راستا تحولات افغانستان نقش و زن بازيگران خارجي، استراتژي نظامي کشورهاي عضو ناتو و آمريکا و رويکردهاي دولت افغانستان را به تصوير کشيده است.

انگيزه اين ديپلمات انگليسي از بيان خاطرات آن گونه که در پيشگفتار آمده پاسخ به پرسش­هاي اساسي درباره ماهيت پروژه نظامي غرب در افغانستان وصول اين نتيجه است که تاکتيک­هاي فن نظامي آمريکا در طول يک دهه بحران جاري افغانستان که در قالب استراتژي­هاي تمام عيار جلوه گري نموده کاملاً پوچ و اشتباه بوده و هيچ عاملي را در بر نداشته است تنها رويکرد موجه نزد نويسنده اتخاذ يک رويکرد سياسي منطقي با مشارکت تمامي طرف­هاي داخلي و منطقه­اي درگير در افغانستان مي­باشد. از ديدگاه­هاي وي ژنرال­هاي آمريکايي به شدت اسير تخيلات واهي خود در زمينه راهکارهاي تامين امنيت در افغانستان هستند که اين امر به فقدان يک استراتژي منسجم و مثمر ثمر نزد استراتژيست­هاي پنتاگون بازمي­گردد. نويسنده ضمن انحراف به اشغال افغانستان سلسله اشتباهات صورت گرفته از سوي سردمداران کاخ سفيد و پنتاگون طي يک دهه گذشته را به باد انتقاد گرفته و تبعات منفي آن را بازگو نموده است.

يکي از نقاط قوت کتاب حاضر، طراوت و تازگي خاطرات بر حسب زمان وقوع تحولات است. اين امر خواننده را به فضاي عيني و ملموس اتفاقات رخ داده رهنمون مي­سازد. اشارات نويسنده به ماجراي مرگ هالبورک، کشته شدن بن لادن، وقوع بهار عربي در خاورميانه، دکتر ين جديد امنيتي اوباما و اوضاع ناپايدار افغانستان بوي تازگي را به مشام خواننده مي­رساند وجه مميزه اين کتاب از غالب محبت خاطراتي است که به دليل نقل صرف تاريخ گذشته و عدم نقد تحليل و عبرت آموزي بوي کلنگي از لابه لاي اوراق آنها احساس مي­شود با اين حال نشر زودهنگام و خلاف قاعده معمول خاطرات يک کارگزار سياسي دولت بريتانيا که به اقرار نويسنده در تضاد با تعهدات وي در قبال کارفرماي سابقش مي­باشد سوال برانگيز است گرچه نويسنده آن را اقدامي معمول و در راستاي ارتقاي سطح آگاهي مردم و منافع ملي کشورش توصيف نموده است.

کتاب خاطرات سرشرارد کوپرلوز به سبب نقش و تاثيرگذاري نويسنده در شکل گيري حوادث آسيب شناسي علل ناکافي ناتو تبيين رويکردهاي بي حاصل امريکا در منطقه خاورميانه و افغانستان کالبدشکافي اختلافات عميق اردوگاه غرب، تشريح نتايج مصيبت بار يک جانبه گرايي امريکا در افغانستان واکاوي نقش تعيين کننده و سازنده همسايگان افغانستان به ويژه جمهوري اسلامي ايران در ايجاد ثبات و آرامش در اين کشور، تحليل تفکرات پوچ سردمداران بريتانيا، رفتارشناسي مقامات افغان درباره شخص کرزاي و . . . اثري فاخر و مرجعي مناسب را فراروي پژوهشگران و تحليلگران سياسي و امنيتي افغانستان براي نيل به درک بهتر از شرايط حال و تبيين وضعيت آينده اين کشور قرار داده است.

اين کتاب در پنج بخش و بيست و شش فصل به رشته تحرير آمده است. بخش­هاي اين کتاب عبارتند از: مقدمات: اميد برتر از تجربه، در برابر جزر و مد، تاکتيک بدون استراتژي و بحران.

عناوين فصول اين کتاب هم عبارتند از: پيشنهاد وسوسه انگيز، نخستين برداشت­ها، هلمند شاير، ماراتن به جاي دوي سرعت، تجديد قوا، تدفين پادشاه، ويروس مسري، بازي بزرگ، اسير ترياک، موفقيت در کابل، معماي احمقانه، آقاي براون به شهر بازمي­گردد، اقبال در خواب، داريم پيروز مي­شويم، معماي کرزاي، سخت کوشي در هلمند، صفات افغاني، در انتظار اوباما، بايدن و بعد، خداحافظ افغانستان، سيرک پرنده ريچارد هالبروک، ديک کجاست؟، سفارت مجدد، گشودن گره، سه درسي که آموختم و بازگشت به خانه.  

کتاب نامه­هايي از کابل (پشت پرده لشکرکشي غرب به افغانستان) نوشته شرارد کوپرکولز ترجمه مهدي گلجان و سيد سعيد کلاتي از سوي انتشارات اميرکبير منتشر و روانه بازار نشر کتاب شده است.

 

يكشنبه 3 دی 1391 - 12:57


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری