يكشنبه 11 خرداد 1399 - 2:59
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

زينب احمدي

 

درآمدي بر فلسفه علم

 

درآمدي بر فلسفه علم

نوشته: سميرا اوکاشا

ترجمه: ابوالفضل حقيري قزويني

شمارگان: 1000 نسخه

قيمت: 35000 ريال

از سوي انتشارات اميرکبير

 

کتاب درآمدي بر فلسفه علم در هفت فصل نوشته شده است. در اين کتاب مي­خوانيم:علم چيست آيا ميان علم و اسطوره تفاوتي واقعي وجود دارد؟ آيا علم عيني است؟ آيا علم مي­تواند همه چيز را تبيين کند؟ اين مقدمه بسيار کوتاه موضوعات عمده در فلسفه­ي علم معاصر را به اختصار بررسي مي­کند.

کتاب با تاريخچه­اي از علم صحنه را آماده مي­سازد و سپس به بررسي ماهيت استدلال علمي، تبيين علمي، انقلاب­ هايي که در علم روي داده است و نظريه­هايي مانند واقع گرايي و ضد واقع گرايي مي­پردازد.

نويسنده موضوعات فلسفي در علوم خاص از جمله مسئله طبقه بندي در زيست شناسي و ماهيت فضا و زمان در فيزيک را نيز بررسي مي­کند. فصل نهايي به منازعات ميان علم و دين و اين نکته مي­پردازد که آيا علم در نهايت امر چيز خوبي است.

سميرا اوکاشا در حال حاضر در دانشگاه يورک مدرس فلسفه است. وي در نشريات منتشر ساخته است. وي قبلاً عضو ياکوبين فلسفه در دانشگاه لندن بوده و در دانشگاه مکزيکو هم تدريس کرده است.

عناوين اين کتاب به شرح ذيل است:

فصل اول: علم چيست؟، مبادي علم جديد، فلسفه علم چيست؟، علم و شبه علم؛ فصل دوم: استدلال علمي، استنتاج و استقرا، مسئله هيوم، استنباط بر مبناي بهترين تبيين، احتمال و استقرا، فصل سوم: تبيين در علم، مدل تبيين قانون فراگير همپل، مسئله تقارن، مسئله بي ربطي، عليت و تبيين، آيا علم مي­تواند همه چيز را تبيين کند؟، تبيين و تقليل؛ فصل چهارم: واقع گرايي و ضدواقع گرايي، واقع گرايي و ضد واقع گرايي علمي، برهان معجزه­اي در کار نيست، تمايز مشاهده پذير/ مشاهده ناپذير، برهان کم دادگي؛ فصل پنجم: تغيير علمي و انقلاب­هاي علمي، فلسفه علم پوزيتيوي منطقي، ساختار انقلاب­هاي علمي، قياس ناپذيري و گران بار بودن داده­ها از نظريه، کوهن و عقلانيت علم و ميراث کوهن؛ فصل ششم: مسائل فلسفي در فيزيک، زيست شناسي و روان شناسي، فضاي مطلق، لايب نيتس در برابر نيوتن، مسئله رده بندي زيستي، آيا ذهن پيمانه­اي است؟؛ فصل هفتم: علم و منتقدان آن، علم، علم و دين، آيا علم فارغ از ارزش­هاست؟، براي مطالعه بيشتر و نمايه.

در بخشي از اين کتاب مي­خوانيم:

«جنبش فلسفي غالب در جهان انگليسي زبان در دوران پس از جنگ پوزيتيويسم منطقي بود. پوزيتيويست­هاي منطقي اصلي گروهي از فيلسوفان و دانشمندان با عقايد مختلف بود که در دهه 1920 و اوايل 1930 در وين تحت رهبري مورتيزنشليک با هم ديدار مي­کردند. کارل همپل که او را در فصل سوم ديديم با پوزيتيويست­ها ارتباط نزديکي داشت.»

کتاب «درآمدي بر فلسفه علم» نوشته سميرا اوکاشا و ترجمه ابوالفضل حقيري قزويني با شمارگان يک هزار نسخه و قيمت 35000 ريال از سوي انتشارات اميرکبير منتشر و راهي بازار نشر کتاب شده است.

 

يكشنبه 3 دی 1391 - 12:53


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری